zamknij

Tadeusz Gruszka

Czy krytykując WOŚP skorzystasz ze sprzętu z serduszkiem?

2019-01-13

To już już 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy padnie kolejny rekord w ilości zebranych pieniędzy? Mam nadzieję, że tak ale jak zawsze zależy to od nas samych.

Nie tak dawno czytałem cytowaną rozmowę pomiędzy pielęgniarką a pacjentem.

Pacjent: Jak to jest z tymi serduszkami od Owsiaka naklejonymi na urządzeniach?

Pielęgniarka: Panie, tu tylko naklejają te serduszka, a o darowanym sprzęcie nikt nic nie słyszał.

Zapewniam, że rozmowa ta nie miała miejsca w rybnickim szpitalu ale zaistnienie jej w przestrzeni medialnej pokazuje bezmiar głupoty lub złej woli w sprawie WOŚP.

W zeszłym roku rybniczanie składkami do puszek lub w inny sposób wsparli WOŚP kwotą ok. 280 tyś. zł. W tym samym czasie do naszego szpitala w formie darowizny trafiło sprzętu medycznego  za ok. 1 mln zł. Niech sam ten fakt, że Rybnik pozyskał dzięki akcji Owsiaka ponad trzykrotnie więcej niż ofiarowali mieszkańcy spowoduje, że na widok puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy każdy sceptycznie nastawiony do tej akcji nie tylko odwróci głowę ale głębiej sięgnie do portfela.

Jeżeli powyższy argument nie przekonał to może cytat z Agaty Młynarskiej: - Róbmy swoje! Przez 26 lat nie spotkałam się z żadną nieuczciwością w WOŚP. Niech każdy, kto krytykuje WOŚP, zrobi sobie rachunek sumienia, czy skorzysta ze sprzętu z serduszkiem, gdy trafi do szpitala w momencie zagrożenia życia. Ja skorzystałam. Dziękujmy Bogu, że mamy Jurka Owsiaka i miliony wspaniałych Polaków, gotowych do pomocy.

NO TO SIEMA!


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka jest prezesem rybnickiego Samorządowego Ruchu Demokratycznego i radnym sejmiku. W latach 2007-2011 był senatorem RP.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 41

 

Komentarze (16):
 • ~~flaszka0.49 2019-01-13 11:20:43

  Ja w tym roku postanowiłem nie wspierać Owsiaka. Ciąży na nim prawomocny sądowy wyrok. Ma przeprosić w mediach prof. Pawłowicz, za swoje kretyńskie wypowiedzi. Owsiak powiedział, ze tego nie zrobi i dlatego dla mnie stał się nie wiarygodny. Podobno w tym roku WOŚP może zebrać do 1 mld zł. Ale jak pomyślę, że poprzednie rządy tylko na samej aferze vat straciły 250 mld zł, to Owsiak musiałby jeszcze 250 lat zbierać. Jak oficjalnie wiadomo, zbiórka Owsiaka to tylko 0,05% kwoty, jaką finansuje się służbę zdrowia. Tylko żal mi tych dzieci, które stoją z puszkami na zimnie i deszczu. No cóż, one nie rozumieją jeszcze tej brudnej polityki.

 • ~orient 2019-01-13 19:30:42

  @flaszka0.49 z tych dzieci wyrosną wspaniali ludzie. Oni nie będą napadać, kraść, nie szanować innych ludzi ze względu na rasę, pochodzenie i wiarę, jeśli ktoś w wieku dziecięcym nauczy się co znaczy pomagać - będzie pomagać całe życie. A ty? Jeśli nie chcesz pomagać i jesteś dusigroszem - dlaczego mieszasz tu politykę i wspominasz tę straszną babę? Czym więcej złośników - tym ludzie chętniej łożą na WOŚP. Jakby na przekór hejterstwu. A pan Gruszka pięknie się zachował - widać, że samodzielnie myśli i nie da się nikomu sterować.

  64 46
 • ~Ancymon 2019-01-13 21:03:02

  Panie Gruszka przecież nikt nikomu nie zabrania wpłacać na tę fundacje ( jeśli ktoś ma ochotę może wpłacić nawet 100 milionów ). W Polsce działają dziesiątki fundacji pomagające dzieciom ale nikt nie robi z tego powodu takich ceregieli . Jak pan myśli , czy służba zdrowia nie pomogła by chorym dzieciom, nie poradziła by sobie gdyby nie Owsiak , proszę się nad tym zastanowić .Proszę sobie przeglądnąć internet i zobaczyć ile dzieci z Imienia i nazwiska potrzebuje pomocy i ją otrzymuje bez żadnej propagandy , tylko ta fundacja ma takie fory że przez 27 lat jest tak promowana , pytanie dlaczego akurat ta ?

  60 68
 • ~marcin_o 2019-01-15 11:18:29

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 3
 • ~marcin_o 2019-01-15 11:28:56

  Co do tytułu:
  Czy krytykując WOŚP skorzystasz ze sprzętu z serduszkiem?
  Czy krytykując UE skorzystasz z funduszy unijnych?
  Czy krytykując płatne autostrady skorzystasz z nich?
  Czy krytykując program 500+ skorzystasz z niego?

  Panie Gruszka - zadając kolejne pytanie na forum proponuję głębszą refleksję.
  Tak jak inni piszą nie tylko jest WOŚP. Są też inne zbiórki, gdzie Rybniczanie hojnie wspomagają potrzebujących (a może są nawet bardziej roztropni i sprawdzają na co idą ich składki).

  47 29
 • ~rzyt 2019-01-15 17:40:38

  Trudna rola polityka. Nie potępiać, nie pochwalić, bo to wyborcy. Stanie w rozkroku czyli nic.

  23 8
 • ~cige 2019-01-15 21:00:44

  Do Redakcji: ten pan nie jest już radnym sejmiku. Co do artykułu - proszę się nie "przychlebiać". Może pan napisze o innych akcjach zbierania na leczenie dzieci w fundacjach, poprzez Caritas itp?

  32 21
 • ~Barakuda 2019-01-16 11:42:48

  Trzeba być tumanem kompletnym, żeby dać się przekonać że Owsiak i WOŚP to coś złego. No ale cóż, tumanów nie brakuje w narodzie.

  39 41
 • ~polk 2019-01-16 18:29:10

  Panie Gruszka rozumiem, że gdy zacznie Pan krytykować wysokie ceny paliwa to przestanie Pan tankować auto???

  32 15
 • ~waldus 2019-01-16 20:22:39

  argumentacja w stylu mojej tesciowej "ale dzieciom pomaga". No pomaga tylko jednoczesnie stanowi wazne ogniwo PO w trybach politycznej wymiany ciosow z PIS. Ble ...

  26 30
 • ~luk721 2019-01-17 11:14:21

  Nie tylko dzieci, czy osoby dorosłe w szpitalach korzystają z pomocy WOŚP. korzystają również osoby w domach np. dializowane dzieci - poprzez cykler dostarczany do domu (dializy odbywają się w domu a nie w szpitalu - dializy odbywają się dziennie a nie co dwa dni w szpitalu po kilka godzin), ciężarne z cukrzycą dostają pompę insulinową, korzystają z niej w czasie ciąży i połogu bez pokrywania kosztów. Więc jestem na tak - moje bliskie osoby korzystały z takiej pomocy i wspieram WOŚP. Pozdrawiam

  30 8
 • ~Tomek Ustianowski 2019-01-17 14:08:28

  Czemu jak ktos krytykuje Owsiaka, to jest wrzucany do worka razem z tymi którzy krytykują WOSP?

  37 7
 • ~goliat 2019-01-21 10:31:37

  Caritas pomaga 24h a nikt tego nie promuje w mediach oh i ah, bo to katolicka pomoc. Ich też warto wspomagać, zapraszam na ich stronę.

  28 14
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2019-02-03 04:40:20

  ~~marcin_o,polk -krytykując wysokie ceny paliwa-tankuje i płace,krytykując UE korzystam z dotacji ponieważ płace podatki z których odprowadzane sa skladki unijne,krytykująć 500+ też nie mialabym skrupułow,żeby pobierać to świadczenie ponieważ jestem obywatelka i podatnikem .Jeśli zaś chodzi o WOŚP to jak wszyscy wrzucający do puszek -wspieram całkowicie dobrowolnie .A Ci którzy nie wspieraja i otwarcie opluwają nie maja moralnego prawa korzystać z tego sprzętu.

  3 7
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2019-02-03 05:01:05

  ~~goliat -skoro jesteś taki poinformowany to napisz więcej o dzialaniach Caritasu.Nie znam osobiście nikogo komu pomogli .Jeśli chodzi o przejrzystość działania jest sporo zastrzeżeń. WOŚP wylicza szczegółowo, ile pieniędzy i na co wydał. Informuje także, ilu pracowników zatrudnia i ile zarabiają. Nie ma raportu Caritasu, który pokazywałby, gdzie konkretnie idą pieniądze, do kogo trafia pomoc. Nie znajdziemy też informacji o płacach. dyrektorom płockiego Caritasu, którzy w latach 2006-2008 wyłudzili od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych co najmniej 1,7 mln złotych.

  Kilkadziesiąt tysięcy złotych – tyle, według doniesień "Rzeczpospolitej" z 2010 roku, mogli zarobić pracownicy warszawskiego "Caritasu", którzy fałszowali kwoty wpłat od bezdomnych.

  10 tys. zł – a za tyle, jak informowali w tym samym roku dziennikarze "Uwagi" TVN, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej kupiła od kierowanej przez siebie organizacji posiadłość, która podarowana została na cele charytatywne.

  Mam przekonanie graniczące z pewnością, że te przypadki wystarczyłyby, by do Caritasu przylgnęła łatka aferzystów.

  Syf w papierach
  "WOŚP i Owsiak nie funkcjonują na warunkach identycznych jak większość uczestników życia publicznego". "Oczywiście fundacja jest kontrolowana. Tyle że - po pierwsze - nie mówimy tu koniecznie o działaniach niezgodnych z prawem, (…) a po drugie - trzeba być skrajnie naiwnym by sądzić, że jakikolwiek organ powołany do kontroli finansowej poważyłby się na poddanie w wątpliwość finansów fundacji, cieszącej się tak potężnym zaangażowaniem państwa" – to kolejne cytaty z wspomnianego wpisu Warzechy.

  Szczególnie ten pierwszy byłby bardzo aktualny, jeśli zamiast WOŚP wstawić tam Caritas. Organizacja ta podlega Kościołowi i sama się kontroluje – państwo nie ma tutaj wiele do powiedzenia. Jeśli chodzi o przejrzystość działania, też jest sporo zastrzeżeń. WOŚP wylicza szczegółowo, ile pieniędzy i na co wydał. Informuje także, ilu pracowników zatrudnia i ile zarabiają. Nie ma raportu Caritasu, który pokazywałby, gdzie konkretnie idą pieniądze, do kogo trafia pomoc. Nie znajdziemy też informacji o płacach. Poza tym nadal pamięta sie o niezbyt chwalebnych sprawkach-drekcja płockiego Caritasu wyłudziła 1,7 mln z PEFRONU,w warszawskim fałszowano kwoty wplat od bezdomnych(sic),a wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej kupiła od kierowanej przez siebie organizacji posiadłość, która podarowana została na cele charytatywne--za 10 tys.zł.Kto chce rzucać kamieniem w innych powinien być bez winy!!

  3 11
 • ~Jan Orzechowski 2019-02-11 10:50:57

  ~~flaszka0.49- Nikt i nigdy cię nie zmuszał do wspierania WOŚP tylko czy powiesz to samo lekarzowi gdy będzie robił potrzebne badania dla dziecka przed operacją . Czy powiesz wtedy panie doktorze lepiej jak skorzystamy z innej aparatury niż ufundowana przez WOŚP . Powiesz to lekarzowi a następnie dziecku

  0 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.