zamknij

Tadeusz Gruszka

Plastikowe twarze

2019-10-06

Do parlamentarnych wyborów pozostał dokładnie tydzień. Co mówią do nas plastikowe twarze?

Plastikowe twarze to określenie, które usłyszałem w radiu. Kim są plastikowe twarze? To kandydaci na posłów i senatorów spoglądający na nas z plastikowych banerów.  Co ja, potencjalny wyborca, dowiaduję się z nich o nich i o ich programie?

Przejażdżka po kilku sąsiednich dzielnicach, ze szczególnym zwróceniem na plastikowe twarze może prowadzić do stwierdzenia, że w Rybniku partia, której nazwa rozpoczyna się na P i S kończy nie wystawiła kandydata z numerem 1. Dlaczego? Nigdzie nie natrafiłem chociażby na jeden baner kandydata nr 1. Czyżby nie zależało mu na naszym głosie? Kontrkandydat z koalicji (której skrót może kojarzyć się z bokserskim KO) deklaruje, że jest liderem. Mocne ale …czy trafne? Według słownika języka polskiego powinien być „przywódcą partii politycznej”, a z tego co wiem detronizacja Schetyny jeszcze nie nastąpiła. Chyba, że jest „zawodnikiem, który wysunął się na czoło wyścigu” w walce o pierwsze miejsce na liście. Kandydata nr 1 spod znaku Lewego też nie zauważyłem, więc o nim też sza, chociaż... pustkę po nim na płotach próbują zapełnić numery z pierwszej jedenastki. Bywa jedynka spod znaku koniczynki. Z jego banera dowiaduję się, że kandydata popiera Paweł Kukiz – to ważne z punktu widzenia kandydata, ale czy wyborcy? Oby dla Kukiza to wsparcie nie skończyło się tak jak z posłem Sitarskim. Z plastiku dowiaduję się jeszcze, że o nasze głosy zabiega jedynka spod Korony i tyle. Nie znalazłem numeru jeden, ani dwa, ani nawet jedenaście z listy na BIS. Czyżby trudności z zarejestrowaniem listy krajowej przełożyły się na apatię lokalnych działaczy?

Podsumowując, z sześciu komitetów spośród których 13 października będziemy wybierać swoich reprezentantów natrafiłem na banery połowy „jedynek”. Te i inne plastikowe twarze nie mówią nam jak chcą nas reprezentować w Sejmie, jak chcą rozwiązywać sprawy Polski, Śląska i nasze Subregionu Zachodniego. Lukę tą mogły zapełnić nasze lokalne media. Szkoda, że ograniczyły się jedynie do relacjonowania briefingów czy konferencji poszczególnych ugrupowań. Oczekiwałbym większej z ich strony aktywności, chociażby poprzez zorganizowanie debaty podczas której przynajmniej jedynki musiałyby się skonfrontować między sobą i jasno określić swoją wizję na sprawy żywotnie ważne dla naszego subregionu i to widziane nie z perspektywy Warszawy i PR-owsko przygotowanych programów ale z punktu widzenia mieszkańca tu i teraz.

PS. Mimo wszystko zachęcam do pójścia na wybory !


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka jest prezesem rybnickiego Samorządowego Ruchu Demokratycznego i radnym sejmiku. W latach 2007-2011 był senatorem RP.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 15

 

Komentarze (3):
 • ~Maria.S 2019-10-06 21:49:17

  komitetów ogólnopolskich jest 5 a nie 6 ,7 czy 8. Każde głosowanie na inny komitet (niż 4 ogólnopolskie) to dziś głosowanie na ...PiS , czy będąc w polityce Pan tego nie wie ? patrząc jak rząd atakuje PSL i Konfederacje nie należy mu pomagać. Jak ktoś chce głosować na PiS niech głosuje na PiS a nie na Liroya czy Bezpartyjnych i Samorządowców!

  3 8
 • ~Wertykalny Magik 2019-10-08 12:11:15

  Trafna opinia. Widzę, że jest więcej osób, które oczekiwałyby realnej dyskusji o problemach i możliwości ich rozwiązywania, miast mamienia propagandą i wskazywania co i rusz, że "nie da się" i "nie można", w sytuacji gdy obok w gminie "można" i da się". W wielu tematach brakuje niestety rzetelnej informacji, co niejednokrotnie prowadziło do podejmowania całkowicie błędnych decyzji - w Rybniku takie sytuacje można mnożyć. A za błędnymi decyzjami idą źle wydane pieniądze.
  Pozdrawiam
  Tomasz Miłowski

  4 1
 • ~Matt44 2019-10-08 19:58:43

  Plastikowi kandydaci, zombi wyborcy, logicznie i zwięźle, choć nie rozumiem po co mieliby się reklamować - agitować Bezpartyjni. Faktycznie żadnej debaty mamy 6 jedynek i co i nic, co robi TV Rybnicka czy Portal ??? Czemu media nie drążą tematu?

  8 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.