zamknij

Tadeusz Gruszka

6. Zatem, nie bój się!

2017-12-22

Z okazji jubileuszu, 95-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku, porywający wykład  wygłosił dziś w TZR profesor Tadeusz Sławek. W ramach podsumowania profesor przedstawił nam dziesięć punktów, które za jego zgodą przytaczam i dedykuję  na czas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

  1. Przyjmijmy, że mamy obowiązki przede wszystkim nie wobec siebie, ale wobec innych.
  2. Nie uciekaj od odpowiedzialności. Pytanie, co mogę zrobić, by pomóc, odnosi się do ciebie. Żeby wiedzieć komu pomóc, patrz uważnie na świat.
  3. Nie wierzmy, że cierpienie uszlachetnia i ma jakiś szczególny walor moralny. Zatem, naszym zadaniem jest żyć tak, aby przysparzać jak najmniej cierpień wszystkiemu co żyje.
  4. Praktykuj cnoty gościnności. Pamiętaj o napomnieniu Kanta, iż Ziemia nie jest nieograniczona i wcześniej czy później będziemy musieli ścierpieć się koło siebie.
  5. Nie wierz, że każdy obcy to przestępca, morderca, gwałciciel. Politycy chcą żebyś w to uwierzył, bo ludźmi zalęknionymi rządzi się łatwo.
  6. Zatem, nie bój się! Kto się boi, ten łatwo pada ofiarą wszelkich manipulacji, jego życie traci radość i smak.
  7. Praktykuj solidarność. Solidarność to nic innego jak chwile uważnego, troskliwego, nie rutynowego, nie ideologicznego spojrzenia na świat. W tych chwilach będziesz wiedział co możesz zrobić dla innych.
  8. Jeżeli jesteś młody - darz szkołę życzliwością i szacunkiem, ale nie ulegaj złudzeniom. To nie szkoła jako budynek, nie lekcje, nie programy, nie żadne reformy nauczania czegoś cię nauczą .To może zrobić tylko nauczyciel, a dla mądrego nauczyciela program, lektury, cele dydaktyczne to przeszkody, które wie jak omijać. Nauczy cię mądrego życia pomimo szkolnych programów i nakazów, dlatego módl się o mądrych nauczycieli i bądź im wdzięczny.
  9. W ogóle bądź wdzięczny. Jest tyle powodów do wdzięczności. Choćby ten, że jesteś. Żyjesz na tym świecie, a przecież równie dobrze mogłoby cię nie być. Świat w ogóle by nie zauważył tego i nadal byłby piękny.
  10. Uśmiechaj się. Życzliwość jest bezcenna, a poczucie humoru bardzo często ocala sens życia. Popatrz na rządzących. Oni się nie śmieją, są śmiertelnie poważni. To wystarczający powód byś ty się uśmiechał. Uśmiech to pierwszy przejaw krytycznego myślenia.

Cały wykład do odtworzenia TUTAJ od 1.55.00

  


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka jest prezesem rybnickiego Samorządowego Ruchu Demokratycznego i radnym sejmiku. W latach 2007-2011 był senatorem RP.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 17

 

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.