zamknij

Tadeusz Gruszka

„Indianie zbierają chrust”

2018-06-07

W niejednym rybnickim domu, pomimo, że jeszcze wiosna się nie skończyła, trwa magazynowanie opału na zimę. Szybko minie lato, a z kominów znów polecą różnobarwne dymy tworząc koszmarny smog.

Tak ekspresowego zakończenia przyjmowania wniosków na dofinansowanie w historii rybnickiego magistratu jeszcze nie było. Na długo przed otwarciem urzędu ustawiła się tasiemcowa kolejka. Zanim wszystko rozkręciło się na dobre, urzędnicy poinformowali, że pula miejskiego dofinansowania przeznaczona na wymianę kopciuchów w Rybniku się wyczerpała. To w dużej mierze reakcja na uchwałę antysmogową Sejmiku Województwa Śląskiego, która wskazuje, że pierwszy etap wymiany kopciuchów (tych najstarszych) ma się zakończyć przed 2021 rokiem. Jeżeli w tym czasie mieszkaniec „nie załapie się” na dotację, to będzie musiał w całości pokryć wymianę. Jak się okazuje, to nie uświadamianie o szkodliwości smogu jest głównym motorem działań proekologicznych - jest nią ekonomia.

Zanim jednak będzie się nam zdrowo oddychać, upłynie jeszcze dużo wody w Nacynie, a z kominów wypłyną tony szkodliwego smogu. Co robić do tego czasu? Chronić w każdy dostępny sposób siebie i swoich bliskich. Domy i mieszkania wyposażyć w oczyszczacze powietrza (zaplanować zakup już teraz, bo w sezonie grzewczym mogą być droższe), a na zewnątrz nie wstydzić się noszenia maseczek ochronnych. Do działań ochronnych powinno włączyć się też miasto i radni miejscy.

Szczególną grupą wymagającą ochrony przed smogiem są nasi najmłodsi milusińscy (tą grupę, jako najbardziej zagrożoną wskazują lekarze). Pozytywne skutki tzw. uchwały antysmogowej praktycznie odczujemy nie wcześniej jak po roku 2024 (wynika to z harmonogramu wymiany kopciuchów). To będą kolejne lata kiedy dzieci narażone będą na wpływ smogu. Już w tym roku przedszkolaki mogły być chronione. Wystarczyło, aby zaproponowana przez radnych Samorządowego Ruchu Demokratycznego (SRD) poprawka do budżetu na rok 2018, mówiąca o odstąpieniu od zakupu kolejnych świątecznych świecidełek   i przeznaczenie tej kwoty na oczyszczacze została poparta przez koalicję rządzącą w Rybniku, tj. PO i WdR. Tak się jednak nie stało. Należy ubolewać nad takim postępowaniem radnych.

Jednakże, skoro nie udało dokonać się zakupu oczyszczaczy poprzez uchwalany przez radnych budżet miasta, radna SRD Anna Gruszka złożyła w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wniosek, tzw. ogólnomiejski „Bez smogu w żłobku i przedszkolu”. Celem projektu jest wyposażenie wszystkich przedszkoli i żłobków w oczyszczacze powietrza. Mam nadzieję, że rybniczanie bardziej niż radni PO i WdR zatroszczą się o zdrowie rybnickich dzieci i zagłosują za tym projektem.


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka jest prezesem rybnickiego Samorządowego Ruchu Demokratycznego i radnym sejmiku. W latach 2007-2011 był senatorem RP.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 29

 

Komentarze (1):
  • ~Zbigniew Martyniak 2018-06-09 09:45:46

    Panie Tadeuszu. Wyspiański pisał w ,, Weselu,,..ale nie o literaturę tu chodzi. Technologiami, które panu wręczyłem gmina Rajcza jako pierwsza w Polsce jest wolna od smogu!!! Od Rybnika....prezydent też to otrzymał po prezydenta mają naród w ,,ciemnej dziurze,,. My działamy dalej ...Polecam www.walkazesmogiem.pl tam jest wszystko czego ,politycy nie chcą!

    5 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.