zamknij

Tadeusz Gruszka

"Nowatorskie" rozwiązanie

2018-06-26

W zeszłym roku, wzdłuż ulicy Kościuszki obok donic, które raczej nie zdobią (pisałem o tym wcześniej) posadzono ozdobne, wysokie trawy. Tej wiosny, bez żadnych nakładów, w większości dzielnic wysokie trawy też się pokazały. Stało się to za sprawą wielce „nowatorskiego” rozwiązania, do wprowadzenia którego wystarczyło.….

… że w dzielnicach zaprzestano wykaszania traw w parkach, skwerach i wzdłuż dróg. Prawie wszędzie trawa sięga do pasa dorosłej osobie. Klomby z kwiatami zdominowane są przez chwasty. Dzisiaj, praktycznie we wszystkich dzielnicach zaległości w koszeniu są kolosalne. Często ma to miejsce na dojazdach do skrzyżowań, gdzie wysoka trawa w znacznym stopniu zmniejsza bezpieczeństwo użytkowników dróg. Jak sięgam pamięcią, to tak zarośniętych trawą i chwastami dzielnic Rybnika nie pamiętam. Zastanawiając się nad przyczyną takiego stanu nasuwa się szereg pytań: Czy jest to efekt wyznaczenia nowego wiceprezydenta odpowiedzialnego za Zarząd Zieleni Miejskiej? A może wczesna wiosna i występujący długi okres suchej pogody uśpiły czujność magistratu w realizacji wykoszeń?   Czy też nie zauważono, że w wyniku realizacji budżetów obywatelskich wzrosła ilość miejsc koniecznych do zadbania w pierwszej kolejności, np. place zabaw, co może skutkować tym, że na zajęcie się innymi miejscami brakuje już czasu?

Trzy lata prezydentury P. Kuczery to wzrost o 332 liczby etatów w podległych mu jednostkach. Na Zarząd Zieleni Miejskiej z całej tej liczby przypadło zaledwie 8 osób,w tym tylko 5 osób bezpośrednio zatrudnionych jest w terenie. Liczby te pozostawiam bez komentarza.

Z punktu widzenia mieszkańca jednej z dzielnic Rybnika nie popieram "nowatorskiego" pomysłu i bulwersuje to, że sił i środków w mieście wystarcza już tylko na zadbanie o centrum Rybnika.


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka

Tadeusz Gruszka jest prezesem rybnickiego Samorządowego Ruchu Demokratycznego i radnym sejmiku. W latach 2007-2011 był senatorem RP.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 69

 

Komentarze (6):
 • ~KartoFFel 2018-06-27 14:54:17

  Panie Tadeuszu mamy nagrodę za deptak. Co tam trawa, chaszcze, szkło i bele co. Poczekajmy na wysyp boreliozy u dzieci, bo takie trawy to siedlisko kleszczy. Jeszcze barszcz sosnowskiego do kompletu.

 • ~pprywatne 2018-06-27 17:16:40

  Za komuny to robili opryski przeciw kleszczom. Teraz zakazali wypalania traw...

  29 8
 • ~zbrudzinski 2018-06-28 21:14:52

  Cóż, blogi na portalu mogły być świetnym medium dla kandydatów na przedstawienie swojej wizji miasta i regionu. Zamiast tego dostajemy polityczne gierki najniższych lotów - wymyślanie problemów i szukanie taniej sensacji, szkoda. Panie Tadeuszu - mieszkańcy Rybnika nie dadzą się nabrać na tanią narrację skupioną na krytyce i wytykaniu błędów, potrzebne są rozwiązania i pomysły. Ludzie nie są tak naiwni, żeby uwierzyć w Pana szczere intencje, ani teraz, ani wtedy gdy napisał Pan list otwarty w związku z paroma przekleństwami na dniach Rybnika. Pana rzekome zaniepokojenie słowami kierowanymi do młodych ludzi to dowód nie tylko na to, że uprawia Pan tanią narrację polityczną, ale również na całkowite oderwanie od rzeczywistości społecznej.

  36 6
 • ~mariusz64 2018-06-29 18:23:31

  To jest obraz pracy radnych dzielnic, które ich wybrały.

  12 3
 • ~Sajer 2018-07-08 10:46:11

  Dałbyś se Pan spokój z prezydenturą. Młodych nam trzeba a nie ludzi od lat w polityce którym nic się nie udało.

  9 3
 • ~Jan R. 2018-07-19 12:40:12

  Wzdłuż ul. Kościuszki należy posadzić drzewa rodzące gruszki, najlepiej odmiany Bera.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.