zamknij

Łukasz Kohut

Kampania post-czasów z epidemią w tle

2020-07-01

To chyba najciekawsza, ale jednocześnie najdziwniejsza kampania prezydencka od wielu, wielu lat. Pandemia koronawirusa, zwroty akcji, veto Jarosława Gowina, debaty w telewizji publicznej w formie programu ,,Jeden z dziesięciu” czy ostateczne zwycięstwo roli Internetu w kampanii wyborczej to tak tylko w dużym skrócie.

Wydaje się, że w drugiej turze wszystko jest możliwe, bo przepływy elektoratu mogą być bardzo różne.

Obaj główni kandydaci: Prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski – zgodnie z przewidywaniami i obaj zrealizowali swoje cele: Duda przekroczył 40%, a Trzaskowski 30%.

Elektorat antyestablishmentowy, tak jak 5 lat temu – ponad 20% (Szymon Hołownia 14% i Krzysztof Bosak 7%). Nie jestem tym zaskoczony – dwie dobre kampanie – Hołownia głównie w Internecie, Bosak zdominował outdoor nawet w najmniejszych miejscowościach. Bosak schował swoje brunatne poglądy na czas kampanii i jawił się jako liberał gospodarczy, co niestety pozwoliło mu przeskoczyć wynik swojej formacji politycznej i rozszerzyć elektorat. Bardzo groźne – jeżeli ktoś zna dobrze historię takich ruchów.

Kosiniak-Kamysz dużo poniżej oczekiwań, zwłaszcza, że jeszcze parę miesięcy temu uznawany był za jednego z głównych graczy z szansami na drugą turę.

Robert Biedroń także poniżej oczekiwań, tutaj kampania trwała jednak prawie dwa lata i trudno było utrzymać świeżość kandydatowi Lewicy.

Czeka nas starcie światów, totalna wojna podczas najbliższych dwóch tygodni.

To na pewno nie będzie łatwy czas dla nikogo, bo propaganda mediów narodowych i presja swoich środowisk odcisną piętno na kandydatach. Pomimo środka wakacji spodziewam się jeszcze wyższej frekwencji w drugiej turze.

,,Obyś żył w ciekawych czasach” mówili. Oby to nie skończyło się jednak poza Unią Europejską i zachodnią cywilizacją. Mówili też – ,,jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. Do przemyślenia.


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut - poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 62

 

Komentarze (4):
 • ~cyd 2020-07-01
  18:51:53

  66 7

  Robert Biedroń poleciał "na kopach" nawet w "swoim" Słupsku. Bardzo groźne - dla "wiosny" oczywiście, dla Polski świetnie. "Palikociarstwo" upadło, "biedroństwo" właśnie się wali, cytując klasyka: "dla kogo będziesz miauczał maleńki"?

 • ~rzyt 2020-07-01
  22:51:39

  42 5

  "jak sobie pościelisz tak się wyśpisz" czyli sedno polityki Wiosny w osobach Biedroń i Kohut.
  Panie Kohut całkowicie z tym akapitem się zgadzam.
  Lepiej bym tego nie ujął.

 • ~submarin11 2020-07-20
  23:42:28

  30 2

  Panie Kohut...jak to było na Hojmie....miał pan udowodnić, że CO2 jest gazem cieplarnianym lub złożyć mandat europosła....miał pan na to 3 miesiące. Mam udostępnić filmik kolegi bo inni to zapomnieli chyba opublikować. I proszę zrezygnować. Nie ma żadnej pandemii!!! Funkcja publiczna zobowiązuje. A jeżeli mój post zniknie to mam zrzut ekranu...Koniec z cenzurą...

 • ~silesia-first 2020-07-27
  16:37:13

  4 21

  Wszysko słusznie Panie Kohut, ale lewica musi się podnieść, i zaczc ostro się bić, zreszta jak cała opozycja, niestety trezba sie bić i to ostro, nawet na warunkach PISu, ale ważne by ciosy zadawać i wyprowadzać, bo PIS zacementuje ten układ na dekady już teraz myśli się o nowym programie indoktrynacyjnym dla dzieci i młodzieży w szkołach i jest determinacja by to robić więc to beda robić, tu nie ma czasu na zastanawianie się tylko trzeba działać
  Lewica nie powinna się patrzeć na PO, czy KO co zrobi bo i PO nie patrzyła się na lewice zwłaszcza w drugiej turze. Niech Lewica powoła własny Rzad Cieni i recenzuje każde posuniecie co dwa tygodnie jednocześnie przedstawiajac własne punkty programowe:
  Borowski jako premier, Belka sprawy finansów, Witkowski gospodarka, Biedroń sprawy zagraniczne itd… Zacznijcie coś robić. A KO niech się dalej bawi w stowarzyszenia i ruchy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.