zamknij

Łukasz Kohut

Radlińska masakra piłą mechaniczną

2018-02-24

Bulwersująca wycinka lasu na pograniczu Radlina, Marklowic i Rybnika. 

,,Dobra zmiana" dotarła do ulicy Wiosny Ludów w Radlinie, tuż przy granicy z Marklowicami, 500 metrów od granic terytorialnych Rybnika. 

PM10 i PM2,5 w tym miejscu bardzo często przekroczone jest o 500-1000%, a w pobliżu jest park linowy, świetna restauracja i szkoła podstawowa. 

Nadleśnictwo Rybnik tłumaczy, że to standardowa wycinka i ,,plan urządzenia lasu zatwierdzonego przez Ministra Środowiska". Gratulacje! 

Mam spore wątpliwości, bo wycinane miały być 90-letnie brzozy, a wycięto wszystkie drzewa (co widać na załączonych zdjęciach) w pośpiechu. Od 1 marca rozpoczyna się okres lęgowy ptaków i wycinka jest w tym czasie dużo trudniejsza. 

Sprawa w toku, wielu mieszkańców Radlina i okolic jest zbulwersowanych i zamierzamy wspólnie monitorować dalsze działania Nadleśnictwa i dopilnować, żeby w tym miejscu rzeczywiście zasadzony został nowy las, a nie powstał jakiś parking czy kolejny supermarket. Las ten jest bardzo bliski wielu mieszkańcom, kiedyś nazywał się Schwarzwald, później Czarny Las, ale to temat na inną, bardziej przyjemną okazję. 

Wycinka jest bulwersująca także dlatego, że złożyła się w czasie z nieuwzględnieniem śląskich miast w rządowym programie termodernizacyjnym ,,Smog stop". 

Ciąg dalszy nastąpi, zamierzam uaktualniać ten wpis dla Państwa, czekamy na rozwój wypadków. 

26/02/2018 Umówiliśmy się na spotkanie w rybnickim Nadleśnictwie 28.02.2018 w celu uzyskania więcej informacji o wycince i dalszych planach.

Piotr Sobik, fantastyczny fotograf zrobił na miejscu wycinki bardzo wymowną sesję fotograficzną. 

28/02/2018 Spotkanie w Nadleśnictwie Rybnik zostało niestety przeniesione, na prośbę nadleśniczego, na piątek 2 marca. 

01/03/2018 Napisaliśmy apel do Nadleśnictwa o ponowne zalesienie kwartału i zaprzestania dalszej wycinki w radlińskim Parku Powstańców Śląskich, który podpisali między innymi przedstawiciele SP4 w Radlinie, Górnika Radlin, stowarzyszenia Radlinioki w biegu i radny z Rybnika:

02/03/2018 Wspólnie z Dorotą Radowską z Górnika Radlin dostarczyliśmy nasz Apel do Nadleśnictwa i wzięliśmy udział w spotkaniu z przedstawicielami Nadleśnictwa, którzy zapewnili nas o ponownym zalesieniu miejsca i niewycinaniu kolejnych partii radlińskiego Parku w najbliższych latach. Jest duża chęć porozumienia między stroną społeczną a Nadleśnictwem, planujemy na wiosnę spotkać się wszyscy w miejscu wycinki i współpracować. 

Czekamy jednak na oficjalną odpowiedź na nasz Apel.

05/03/2018 Jest chęć ze strony Szkoły Podstawowej nr 4 w Radlinie, żeby uczniowie podstawówki brali udział w ponownym zalesianiu Parku Leśnego. 

06/03/2018 Czekamy na oficjalną odpowiedź z Nadleśnictwa w Rybniku. W międzyczasie na Facebooku mieszkańcy Radlina stworzyli Fanpage Tu był las. 

11/03/2018 O sprawie napisał portal Silesion.

12/03/2018 Otrzymałem oficjalną odpowiedź z Nadleśnictwa Rybnik. Oto treść listu:

13/03/2018 Odbyło się kolejne spotkanie w Nadleśnictwie, w którym uczestniczył Nadleśniczy Janusz Fołtys i ustaliliśmy szczegóły dalszej współpracy. Wraz ze Szkołą Podstawową nr 4 w Radlinie i wszystkimi podmiotami zainteresowanymi Parkiem Leśnym już na wiosnę planujemy wspólną akcję edukacyjną i sadzenie nowych, młodych drzew i ekotonu, który powstanie tuż przy ulicy Wiosny Ludów. Dziękuję wszystkim stronom i wszystkim zaangażowanym w sprawę ludziom, bo wspólnie udało nam się przepracować tę wycinkę, nawiązać wspołpracę i przekuć ją, miejmy nadzieję, w rozwój Parku Leśnego w Radlinie. 

Będę informował o akcji sadzenia ekotonu i młodego lasu już w innym, oddzielnym wpisie. 

 


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: [email protected]

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut - poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 55

 

Komentarze (6):
  • ~grips 2018-02-24
    21:17:37

    21 17

    Ahoj
    za leśną perła te brzimy to sadził jeszcze mój dziadek.
    Może z 15 albo ciut wiyncyj lot tymu, został zaprószony ogień w tym lesie, ale dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, zostoł szybko ugaszony.
    Jakaś część stromów na pewno była do wycięńcio bo były spruchniałe, ale to co zobaczyłem to już wariactwo.

  • ~Lukasz570 2018-02-24
    22:29:06

    30 20

    Zapewniam pana Kohuta że za czasów "Polski w budowie" nadleśnictwo itak wycięłoby te drzewa. Co nie zmienia faktu, ze chore jest wycinanie drzew, w czasach tak dużego zanieczyszczenia powietrza.

  • ~Lateks 2018-02-24
    22:58:05

    74 43

    Panie Kohut, ja rozumiem że nie jest pan z wykształcenia leśnikiem.
    Jednak temat wycinki lasu wart jest tego żeby najpierw się do edukować w temacie gospodarki leśnej a później pisać w tym temacie. To co widzimy to zrębina całkowita. Nasuwa się pytanie dlaczego? Dlatego że te drzewa są w wieku rębnym i w późniejszych latach zamiast przybywać drewna zacznie jego ubywać. Właśnie na tym polega gospodarka leśna że należy pozyskać jak najlepsze drewno, I mają ludzie racje że te drzewa są jeszcze zdrowe, bo kto chciałby mieć schody z drewna spróchniałego ? Czy stół ze zgnilizną? Czy musiano już wyciąć te drzewa? Pewnie jeszcze nie, ale o tym decydują leśnicy, do tego dochodzi absurd że politycy nakazują Lasom Państwowym wpłacać do budżetu pieniądze. Dlatego w czasach PO znacząco wzrosły wycinki i zmniejszono inwestycje w gospodarce leśnej. Nie wiem jak sprawa wygląda aktualnie. Prawda jest jednak taka że drzewa którymi zajmuje się "zieleń miejska" nigdy nie urosną do tych rozmiarów które widzimy w lesie. Ponieważ "pielęgnacja" w wydaniu miejskim wygląda na niszczenie drzewa już na samym początku. Do tego dochodzi absurd w postaci sadzenie starych drzew w mieście. Nigdzie w lesie nie są sadzone stare sadzonki. Dlaczego? tego już nie będę tłumaczyć....

  • ~Adam Friedrich 2018-02-25
    21:10:05

    33 17

    Na Śląsku, należy ze względu na zniszczone środowisko wprowadzić całkowity zakaz wycinek. To samo spotkało Las Lubomski.

  • ~bikerek 2018-03-03
    11:05:04

    4 6

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Łukasz Kohut 2018-03-13
    19:46:53

    14 23

    Bardzo proszę o zapoznanie się z aktualizacjami. Dziękuję wszystkim zaangażowanym organizacjom i ludziom, chyba udało nam się wspólnie, krok po kroku wyjaśnić wiele zagadnień, przejść przyśpieszony kurs w Nadleśnictwie i przekuć to wszystko w szeroką współpracę. Oby tak zawsze!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.