zamknij

Łukasz Kohut

Polski rząd w Brukseli przegrał dwukrotnie

2020-10-14

Kwaśne mają miny posłowie i posłanki PiS po ostatniej sesji plenarnej w Brukseli. Teraz dopiero wyraźniej widać, że Premier Morawiecki dostał łupnia na lipcowej Radzie Europejskiej i to dwukrotnie. Nie powalczył o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, 60% środków odpuścił - skupił się na walce o niepowiązanie praworządności z funduszami europejskimi. I przegrał podwójnie. Sesja plenarna pokazała to jak na dłoni – ale tego nie usłyszycie w TVPinfo.

A o czym Zjednoczona(?) Prawica nie mówi, kiedy tematem jest powiązanie wypłaty środków unijnych z praworządnością?

Ano o tym, że:

- jeśli jakieś Państwo Członkowskie będzie łamało zasadę praworządności, to środki mogą zostać ZAWIESZONE, nie odebrane. Jak Państwo Członkowskie przestanie łamać prawo - środki zostaną WYPŁACONE;

[Polecam wszystkim lekturę art. 6 ust. 3 projektu Rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich (dyskutowany właśnie projekt podstawy prawnej powiązania zasady praworządności z wypłacaniem środków unijnych)]

-zawieszenie wypłacania środków Państwu Członkowskiemu przez UE nie oznacza, że beneficjenci końcowi (np. studenci Erasmusa, naukowcy lub organizacje społeczeństwa obywatelskiego) tych środków nie dostaną; zgodnie z projektem obowiązek wypłaty będzie musiał przejąć budżet krajowy danego państwa członkowskiego.

I to właśnie PiS boli najbardziej. Bo oni chcą dzielić unijne środki i chcą, żeby społeczeństwo myślało, że ta zła Unia odbierze je na zawsze. Że albo z PiS-em albo w ogóle. A jest dokładnie na odwrót. W Brukseli wszyscy wiedzą, że Polska to nie PiS. I nikt nie chce karać obywateli, co innego rząd łamiący praworządność – polski, węgierski, bułgarski, rumuński, hiszpański – bez różnicy. Prawo to prawo.


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut - poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 73 - 1 - 88

 

Komentarze (11):
 • ~Lateks 2020-10-15 00:00:29

  Kiedyś zdrajców wieszano... dziś się sami chwalą że donoszą na własny kraj.

 • ~rzyt 2020-10-15 08:22:17

  Polski Rząd ma demokratyczną legitymację Polaków, więc nie polski rząd przegrał, a Polacy...dzięki takim posłom jak Pan. Demokrata z ordynacji wyborczej.

 • ~Mateusz Kubis 2020-10-15 21:02:20

  Ci wszyscy, którzy dziś w komentarzach twierdzą że sprzeciwianie się łamaniu praw w Polsce, poprzez interwencje w instytucjach Unijnych, zapewne za PRL-u byliby w ORMO... No ale ad meritum. Dzięki naszej akcesji do UE jesteśmy gospodarczo tam gdzie jesteśmy. Gdyby nie to, podzielilibyśmy los Ukrainy, która w 1991 roku miała PKB 2x większe niż Polska, ale Ukraina nigdy nie miała możliwości partycypowania w wspólnocie państw, które tworzą silną wspólnotę, dzięki której mimo że są mali, to w grupie stanową równego partnera dla USA czy Chin. Przy okazji UE wpompowała w nas miliardy Euro. @rzyt demokratycznie wstąpiliśmy w struktury UE w 2004 roku, a głosowaliśmy w referendum akcesyjnym w 2002 roku, godząc się na to że jeśli złamiemy przyjęte wtedy zasady. Żeby wytłumaczyć Ci to na twój chłopski rozum. jak dziecko w przedszkolu zamiast jeść, wkłada widelec w oko koledze, to przedszkolanka w jakiś sposób karci te dziecko, a nie pozwala na dalsze dźganie innych. Polski rząd jest obecnie tym dzieckiem z widelcem.

  37 99
 • ~ 2020-10-16 19:01:39

  do Mateusza - policz ile kasy z polskiego rynku drenują obce banki, sieci handlowe, elektrownie, elektrociepłownie, wodociągi itd. Kiedy zrozumiesz, że NIC nie dostaje się za darmo. Jest to haracz, za dostęp do drenowania rynków środkowo-wschodnich...

  94 16
 • ~ 2020-10-16 19:05:57

  To nie polski rząd przegrał. To POLSKA wygrała!!! Przypominam kolejny raz, że Kohut znowu głosował w parlamencie europejskim, za sankcjami dla Polski. Jak trzeba bardzo nienawidzić własnego kraju, w który się człowiek urodził, wychował, ma rodzinę, mieszka, uzyskał wykształcenie, i ma to wszystko co ma?

 • ~cyd 2020-10-16 20:22:16

  Jasne panie Kubis, jeśli polski rząd jest "dzieckiem z widelcem" to pański kolega z jest przysłowiową "małpą z brzytwą" zachowuje się dokładnie jak magnaci przed rozbiorami, tylko, że oświecona Katarzyna dawała więcej rublochapom niż oświecona Angela eurochapom, ale to też kiedyś będzie historią i zdrada interesów własnego kraju będzie tak samo ewidentna dla wszystkich.

  88 13
 • ~Lateks 2020-10-16 23:42:44

  Cóż panie Kubis, widać historia nie jest pana najmocniejszą stroną.
  Warto może najpierw poczytać o wszystkich okolicznościach rozbiorów Polski. A co do PKB Ukrainy, to nie wiem skąd pan ma te dane.
  Od 1991 roku Polska cały czas wyprzedza Ukrainę. I tutaj jest ważny kontekst że Moskwa tak łatwo nie oddawała władzy w państwach podległych. Inna sprawa że UE robiła wszystko by nie importować żywności z Ukrainy a to właśnie rolnictwo mogłoby być podstawą eksportu dla Ukrainy. Cóż ORMO to byli ludzie tacy jak pan, matkę by sprzedał żeby partia była zadowolona.

  68 10
 • ~rzyt 2020-10-18 10:56:10

  @Mateusz Kubis, czytając przykład z widelcem nasuwają mi się pytania dla Pana...
  Jaka jest średnica śruby zakręcanej kluczem "13" i "14"?

  Jakie ciśnienie w oponach ma wózek widłowy?

  Jak Pan ma problemy ze zrozumieniem za czym głosowaliśmy to Panu odpowiadam- napewno nie za utratą suwerenności państwowej, o którą Polacy tak walczyli. Zamiana jednego buta na drugi but depczący niezależność decyzyjną demokratycznie wybranych władz jest niczym innym niż kolaboracją rozumianą po polsku.

  Gdyby w RP nie było demokracji to nie byłoby Kohuta w PE, bo funkcjonuje liczenie wg Donta z Kąta. Strach przed JOW-ami ?

  A szczerze, te akcje Kohuta są chyba pana wymysłem, bo na tym samym poziomie co powyższy wpis.
  Proszę mobilizować swój kilkunastoosobowy aktyw do minusowania.

  Pozdrawiam fachowców/nie politologów, socjologów/

  76 10
 • ~waleska 2020-11-02 14:00:24

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~waleska 2020-12-25 17:14:21

  Nie rzad przegrał tylko my za sprawa takich zdrajców jak kogut i reszta ,to taki judasz Polski.

  22 3
 • ~kriss7 2021-03-03 03:12:52

  Art. 129. Zdrada dyplomatyczna Dz.U.2020.0.1444 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  9 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.