zamknij

Łukasz Kohut

Polski rząd w Brukseli przegrał dwukrotnie

2020-10-14

Kwaśne mają miny posłowie i posłanki PiS po ostatniej sesji plenarnej w Brukseli. Teraz dopiero wyraźniej widać, że Premier Morawiecki dostał łupnia na lipcowej Radzie Europejskiej i to dwukrotnie. Nie powalczył o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, 60% środków odpuścił - skupił się na walce o niepowiązanie praworządności z funduszami europejskimi. I przegrał podwójnie. Sesja plenarna pokazała to jak na dłoni – ale tego nie usłyszycie w TVPinfo.

A o czym Zjednoczona(?) Prawica nie mówi, kiedy tematem jest powiązanie wypłaty środków unijnych z praworządnością?

Ano o tym, że:

- jeśli jakieś Państwo Członkowskie będzie łamało zasadę praworządności, to środki mogą zostać ZAWIESZONE, nie odebrane. Jak Państwo Członkowskie przestanie łamać prawo - środki zostaną WYPŁACONE;

[Polecam wszystkim lekturę art. 6 ust. 3 projektu Rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich (dyskutowany właśnie projekt podstawy prawnej powiązania zasady praworządności z wypłacaniem środków unijnych)]

-zawieszenie wypłacania środków Państwu Członkowskiemu przez UE nie oznacza, że beneficjenci końcowi (np. studenci Erasmusa, naukowcy lub organizacje społeczeństwa obywatelskiego) tych środków nie dostaną; zgodnie z projektem obowiązek wypłaty będzie musiał przejąć budżet krajowy danego państwa członkowskiego.

I to właśnie PiS boli najbardziej. Bo oni chcą dzielić unijne środki i chcą, żeby społeczeństwo myślało, że ta zła Unia odbierze je na zawsze. Że albo z PiS-em albo w ogóle. A jest dokładnie na odwrót. W Brukseli wszyscy wiedzą, że Polska to nie PiS. I nikt nie chce karać obywateli, co innego rząd łamiący praworządność – polski, węgierski, bułgarski, rumuński, hiszpański – bez różnicy. Prawo to prawo.


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: [email protected]

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut - poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 287 - 1 - 115

 

Komentarze (11):
 • ~Lateks 2020-10-15
  00:00:29

  Kiedyś zdrajców wieszano... dziś się sami chwalą że donoszą na własny kraj.

 • ~rzyt 2020-10-15
  08:22:17

  Polski Rząd ma demokratyczną legitymację Polaków, więc nie polski rząd przegrał, a Polacy...dzięki takim posłom jak Pan. Demokrata z ordynacji wyborczej.

 • ~Mateusz Kubis 2020-10-15
  21:02:20

  Ci wszyscy, którzy dziś w komentarzach twierdzą że sprzeciwianie się łamaniu praw w Polsce, poprzez interwencje w instytucjach Unijnych, zapewne za PRL-u byliby w ORMO... No ale ad meritum. Dzięki naszej akcesji do UE jesteśmy gospodarczo tam gdzie jesteśmy. Gdyby nie to, podzielilibyśmy los Ukrainy, która w 1991 roku miała PKB 2x większe niż Polska, ale Ukraina nigdy nie miała możliwości partycypowania w wspólnocie państw, które tworzą silną wspólnotę, dzięki której mimo że są mali, to w grupie stanową równego partnera dla USA czy Chin. Przy okazji UE wpompowała w nas miliardy Euro. @rzyt demokratycznie wstąpiliśmy w struktury UE w 2004 roku, a głosowaliśmy w referendum akcesyjnym w 2002 roku, godząc się na to że jeśli złamiemy przyjęte wtedy zasady. Żeby wytłumaczyć Ci to na twój chłopski rozum. jak dziecko w przedszkolu zamiast jeść, wkłada widelec w oko koledze, to przedszkolanka w jakiś sposób karci te dziecko, a nie pozwala na dalsze dźganie innych. Polski rząd jest obecnie tym dzieckiem z widelcem.

 • ~ 2020-10-16
  19:01:39

  99 19

  do Mateusza - policz ile kasy z polskiego rynku drenują obce banki, sieci handlowe, elektrownie, elektrociepłownie, wodociągi itd. Kiedy zrozumiesz, że NIC nie dostaje się za darmo. Jest to haracz, za dostęp do drenowania rynków środkowo-wschodnich...

 • ~ 2020-10-16
  19:05:57

  To nie polski rząd przegrał. To POLSKA wygrała!!! Przypominam kolejny raz, że Kohut znowu głosował w parlamencie europejskim, za sankcjami dla Polski. Jak trzeba bardzo nienawidzić własnego kraju, w który się człowiek urodził, wychował, ma rodzinę, mieszka, uzyskał wykształcenie, i ma to wszystko co ma?

 • ~cyd 2020-10-16
  20:22:16

  94 15

  Jasne panie Kubis, jeśli polski rząd jest "dzieckiem z widelcem" to pański kolega z jest przysłowiową "małpą z brzytwą" zachowuje się dokładnie jak magnaci przed rozbiorami, tylko, że oświecona Katarzyna dawała więcej rublochapom niż oświecona Angela eurochapom, ale to też kiedyś będzie historią i zdrada interesów własnego kraju będzie tak samo ewidentna dla wszystkich.

 • ~Lateks 2020-10-16
  23:42:44

  74 11

  Cóż panie Kubis, widać historia nie jest pana najmocniejszą stroną.
  Warto może najpierw poczytać o wszystkich okolicznościach rozbiorów Polski. A co do PKB Ukrainy, to nie wiem skąd pan ma te dane.
  Od 1991 roku Polska cały czas wyprzedza Ukrainę. I tutaj jest ważny kontekst że Moskwa tak łatwo nie oddawała władzy w państwach podległych. Inna sprawa że UE robiła wszystko by nie importować żywności z Ukrainy a to właśnie rolnictwo mogłoby być podstawą eksportu dla Ukrainy. Cóż ORMO to byli ludzie tacy jak pan, matkę by sprzedał żeby partia była zadowolona.

 • ~rzyt 2020-10-18
  10:56:10

  81 11

  @Mateusz Kubis, czytając przykład z widelcem nasuwają mi się pytania dla Pana...
  Jaka jest średnica śruby zakręcanej kluczem "13" i "14"?

  Jakie ciśnienie w oponach ma wózek widłowy?

  Jak Pan ma problemy ze zrozumieniem za czym głosowaliśmy to Panu odpowiadam- napewno nie za utratą suwerenności państwowej, o którą Polacy tak walczyli. Zamiana jednego buta na drugi but depczący niezależność decyzyjną demokratycznie wybranych władz jest niczym innym niż kolaboracją rozumianą po polsku.

  Gdyby w RP nie było demokracji to nie byłoby Kohuta w PE, bo funkcjonuje liczenie wg Donta z Kąta. Strach przed JOW-ami ?

  A szczerze, te akcje Kohuta są chyba pana wymysłem, bo na tym samym poziomie co powyższy wpis.
  Proszę mobilizować swój kilkunastoosobowy aktyw do minusowania.

  Pozdrawiam fachowców/nie politologów, socjologów/

 • ~waleska 2020-11-02
  14:00:24

  4 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~waleska 2020-12-25
  17:14:21

  28 4

  Nie rzad przegrał tylko my za sprawa takich zdrajców jak kogut i reszta ,to taki judasz Polski.

 • ~kriss7 2021-03-03
  03:12:52

  14 3

  Art. 129. Zdrada dyplomatyczna Dz.U.2020.0.1444 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.