zamknij

Marek Krząkała

Komu przeszkadza puszka śp. prezydenta Pawła Adamowicza?

2019-01-24

„Po przekroczeniu licznych granic pogardy, poniżania, obrażania, dzielenia przekroczona została ostatnia. Rozbudzona nienawiść, na którą jest przyzwolenie - nienawiść do inaczej myślących, tych "wrogów": z innej partii, innej narodowości, innej orientacji, innego koloru skóry, niewierzących, wierzących, wierzących inaczej wypłynęła jak rzeka. Budowana narracja o winie "tych" za wszystkie nasze nieszczęścia osobiste i narodowe znajduje łatwy posłuch.” - powiedziała po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza siostra Małgorzata Chmielewska.

Nie chcę komentować ostatnich tragicznych wydarzeń, bo o zarzut upolityczniania bardzo łatwo. Przedstawię wyłącznie fakty z ostatnich lat. Ocenę i refleksję pozostawiam wyłącznie czytelnikom.

1. Akty politycznego zgonu dla 11 prezydentów miast współpracujących z PO wystawia w 2017 roku Młodzież Wszechpolska. Prokuratura nadzorowana przez ministra Ziobro 9 stycznia 2019 roku umarza śledztwo. Nie stwierdza naruszenia artykułu 256 paragraf 1 Kodeksu karnego, czyli nawoływania do nienawiści. Dotyczy prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

2. 31 grudnia 2018 roku poseł Adam Andruszkiewicz, który w latach 2015-2016 był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej zostaje wiceministrem cyfryzacji w rządzie PiS.

3. W listopadzie 2017 roku narodowcy (Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska, Górnośląskie Stronnictwo Narodowe i Obóz Narodowo Radykalny) wieszają na szubienicach na placu Sejmu Śląskiego pod okiem Ślązaka Wojciecha Korfantego zdjęcia europosłów PO. Postępowanie trwa w prokuraturze od ponad roku.

zdjęcie: wprost.pl

4. W Wodzisławiu Śląskim świętują "urodziny Hitlera". Materiał przygotowują dziennikarze Superwizjera TVN. Prokuratura bada sprawę od ponad roku. W listopadzie 2018 roku media i dziennikarze prorządowi oraz minister MSWiA zasugerowali, że materiał był prowokacją stacji.

17 stycznia po tragedii w Gdańsku prokuratura, którą nadzoruje bezpośrednio minister Ziobro przedstawia jednak akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom „urodzin Hitlera”.

5. Marsz Niepodległości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości organizowany przez Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny (organizacje wspomniane już wyżej) odbywa się wspólnie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Uczestniczą ugrupowania skrajnej prawicy, w tym także faszyzujące jak włoska Forza Nuova, czy Nasza Słowacja. 

6. W 2016 roku zlikwidowano zespół w MSWiA do spraw Ochrony Praw Człowieka, premier Beata Szydło rozwiązała Radę do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej i Ksenofobii, a w policji zrezygnowano z komórek przenikających wprost do środowisk faszystowskich.

7. 10 stycznia br. w TVP Info pojawiła się szopka z Jerzym Owsiakiem, Hanną Gronkiewicz-Waltz, WOŚP i antysemickimi elementami.

 8. 16 stycznia (po zamordowaniu prezydenta Adamowicza) „Gazeta Polska” publikuje taką oto krzyżówkę:

9. Piękna inicjatywa "Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" w której ostatecznie zebrano 16 mln złotych tak została skomentowana przez publicystę TVP Info oraz tygodnika „Sieci” i portalu "wPolityce.pl":

 

10. Prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński nie pojawia się na minucie ciszy w Sejmie, która upamiętniała zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Spóźnia się 20 minut…

zdjęcie: tvn24.pl

Rozpocząłem felieton cytatem siostry Chmielewskiej i zakończę także cytatem, ale ojca Ludwika Wiśniewskiego, który wygłosił poruszającą mowę na pogrzebie prezydenta Gdańska:

„ Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać.”

 


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Marek Krząkała jest posłem i szefem Platformy Obywatelskiej w Rybniku. W parlamencie podejmuje tematy związane z Unią Europejską, polityką zagraniczną i relacjami polsko-niemieckimi.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 98 - 1 - 113

 

Komentarze (22):
 • ~Lateks 2019-01-24 10:39:07

  Panie Krząkała czy pan i pana koledzy z dwóch największych partii politycznych zawsze musicie skakać na trumnach ? Dziwne że pisze pan piękne cytaty ale tak jakby miał pan problem ze zrozumieniem tych słów. Piękną szopkę odstawiacie przed mediami, a później razem imprezujecie czego przeciętni wyborcy nie rozumieją i się nakręcają niczym morderca p. Adamowicza.

 • ~~flaszka0.49 2019-01-24 13:09:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  20 6
 • ~~flaszka0.49 2019-01-24 13:17:25

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  17 5
 • ~~flaszka0.49 2019-01-24 13:26:14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  17 4
 • ~waldus 2019-01-24 18:51:35

  ten wpis to nic innego jak brudna polityka i podsycanie podzałów i nienawiści.Ludzie już dawno rozgryźli tzw koalicję POPIS? Nawet nie warto tego kometować. Jak to się u nas na Śląsku mówi "dno i kupa mułu".

  84 26
 • ~cyd 2019-01-24 23:22:45

  A co Waść na to:

  "Wiceprzewodniczący PiS nie zaprosi na "zimny budyń krojony nożem", jak Palikot zapraszał na "kaczkę po smoleńsku i krwawą Mary". Żaden pisowiec nie będzie w telewizji obruszał się, że Tusk (czy ktokolwiek inny) przyszedł na pogrzeb "w czarnym garniturze jak jakiś Breżniew", żaden pisowiec nie będzie gdańszczanom gasił zniczy moczem ani w czasie, gdy je zapalają, puszczał przez gigantofon "kaczuszek", żaden nie będzie organizował na fejsie wydarzenia "wyp…my serce ze zniczy z Gdańska" – a kiedy wdowa i sieroty zechcą pójść na grób zmarłego, pisowcy na pewno nie będą im blokować dostępu wyjąc i bluzgając.
  Kaczyński to małpa w klatce", i trzeba "kopać w klatkę" (ta fraza nawet weszła na stałe do dziennikarskiego języka), prowokować małpę, żeby się po klatce rzucała i wrzeszczała, straszyła ludzi – bo jak długo będzie ich straszyć, będzie "niewybieralna". Taka była marketingowa "doktryna Ostachowicza", stosowana przez wiele lat, w błogim poczuciu bezkarności, bo "przejechanie ciężarnej zakonnicy na pasach" nie mieściło się liberalnym elitom w głowach – i zresztą przez wiele lat zapewniająca Tuskowi sukcesy. Świadomie łamano wszelkie zasady przyzwoitości, tabu i granice rozsądku, aby prowokować do zachowań, które propaganda władzy (ówczesnej) mogła wykorzystać do straszenia PiS-em i oskarżania go o "nienawiść". Chyba najbardziej znanym przykładem (i sukcesem) "doktryny Ostachowicza" było sprowokowania Jarosława Kaczyńskiego podczas sejmowej debaty rechotem i porykami "zadzwoń do brata!" by wdarł się poza kolejnością na mównicę i użył obelgi "zdradzieckie mordy" – od tego czasu codziennie po wielokroć przywoływanej przez propagandę "totalnej opozycji". "

 • ~palaczzasypowy 2019-01-24 23:29:07

  Marek Krząkała jest posłem i szefem Platformy Obywatelskiej w Rybniku. W parlamencie podejmuje tematy związane z Unią Europejską, polityką zagraniczną i relacjami polsko-niemieckimi.

  Krakowski sąd nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeprosiny w związku z emisją serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Przeprosiny mają ukazać się w Telewizji Polskiej i ZDF. Zgodnie z wyrokiem sądu, przed każdą emisją serialu ma ukazać się informacja o tym, że postaci są fikcyjne, a Polacy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom, natomiast Niemcy okupowali Polskę.
  Sąd nakazał też wypłatę 20 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz kapitana Armii Krajowej Zbigniewa Radłowskiego, który wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF oraz producentowi serialu.

  Produkcja ich zdaniem naruszyła prawo do tożsamości narodowej, godności oraz wolności od mowy nienawiści, dlatego przed sądem domagali się przeprosin i zadośćuczynienia.

  Prawnicy reprezentujący przed sądem niemiecką telewizję i producenta wnosili o oddalenie pozwów i twierdzili, że autorzy korzystali z wolności do twórczość artystycznej produkując film fabularny a nie historyczny.

  Film „Nasze matki, nasi ojcowie” po emisji w Niemczech i w Polsce wywołał dyskusję dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i bagatelizowanie odpowiedzialności Niemców.
  Sąd, ogłaszając wyrok, podkreślił, że powód – Zbigniew Radłowski – ma legitymację, żeby walczyć o dobre imię AK jako organizacji rozwiązanej, podobnie jak Światowy Związek Żołnierzy AK. Sąd zaznaczył, że sprawa jest „trudna i precedensowa”.
  – Długo żyłem, wiele przeżyłem, ale żadne z moich dotychczasowych doświadczeń nie przygotowało mnie na tę sytuację – na konieczność walki o prawdę historyczną w sądach, kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej – mówił ktp. Radłowski.

  80 21
 • ~zaniepokojony 2019-01-25 12:58:16

  autor nie dodał kilku waznych punktów o tym jak adamowicz był szczuty przez własnych przyjaciół i kolegów z PO bo zaczął wyłamywać się z wierności partii. ciekawe co bolało bardziej ciosy od pis czy od przyjaciół.

  87 13
 • ~ 2019-01-26 22:32:53

  Panie Marku, ponizsze komentarze świadczą o tym, w jak złym i niebezpiecznym kierunku ida zmiany w naszym społeczeństwie :(

  27 71
 • ~rekin59 2019-01-27 13:43:29

  Kilku pisowskich etatowych trolli to na szczęście nie głos społeczeństwa. Budzące się z letargu społeczeństwo zobaczyliśmy już przy wyborach samorządowych, a teraz w Gdańsku i nie tylko. Dlatego w PIS teraz tak nerwowo.

  34 84
 • ~Ancymon 2019-01-27 18:02:45

  Panie Krząkała powyższy artykuł ostatecznie uświadczył mnie w przekonaniu że jest pan zerem .Pomieszanie z poplątaniem , co mają poszczególne punkty tego artykułu do tytułu " Komu przeszkadza puszka śp. prezydenta Pawła Adamowicza?",
  „Po przekroczeniu licznych granic pogardy, poniżania, obrażania, dzielenia przekroczona została ostatnia. Rozbudzona nienawiść, na którą jest przyzwolenie - nienawiść do inaczej myślących, tych "wrogów": z innej partii, innej narodowości, innej orientacji, innego koloru skóry, niewierzących, wierzących, wierzących inaczej wypłynęła jak rzeka. Budowana narracja o winie "tych" za wszystkie nasze nieszczęścia osobiste i narodowe znajduje łatwy posłuch.” - powiedziała po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza siostra Małgorzata Chmielewska.
  „ Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać.”
  Powyższe dwa cytaty odnoszą się właśnie do pana , pańskiego artykułu .
  Niech pan napisze co trzeba człowiekowi obiecać (dobre miejsce na liście wyborczej ,chęć władzy , poklask niedorozwiniętych ludzi ) żeby się tak zeszmacić .Czy nie wstyd panu , przecież jest pan nauczycielem a prezentuje pan poziom ( a właściwie nie prezentuje pa żadnego poziomu )poniżej krytyki .W tym artykule insynuuje pan że osoby i organizacje które pan wymienia są odpowiedzialne za śmierć śp Adamowicza .
  Poinformuję pana Andruszkiewicza i organizatorów Marszu Niepodległości o pana artykule .

  92 29
 • ~rekin59 2019-01-27 18:31:27

  ancymon, rozumiem, że uważasz, że twój post to język miłości. Weź wypij szklankę zimnej wody i przeczytaj co napisałeś. Jeśli nie dotrze to znaczy, że syndrom tefałpeinfo mocno zainfekował.

  29 80
 • ~rzyt 2019-01-28 13:48:09

  Lepiej czasem ponosić torbę starszemu niż coś napisać. Ale torby już nie ma...

  17 15
 • ~Łukasz Rybniczanin 2019-01-31 15:07:15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~marcin_o 2019-02-02 16:19:53

  Masakra, jak wszystkie wypowiedzi Marka K. Ten artykuł to mowa nienawiści. Niech pan sobie przypomni jak wyglądały plakaty wyborcze partii, którą pan reprezentuje. W jakim wizerunku przedstawiliście Kaczyńskiego. Tonący brzytwy się chwyta. Aż wstyd, że pan jest opłacany z publicznych pieniędzy.

  60 17
 • ~Grzegorz Szutka 2019-02-14 21:49:53

  Nie chce mi się reagować na wszystkie punkty powyższego elaboratu, chociaż można by je rozebrać podobnie jeden po drugim, ale jako że złośliwe ze mnie bydlę to przypomnę tylko Panu, Pośle że związany mocno z Pana ugrupowaniem mec. Roman Giertych za Wikipedią "W 1989 utworzył deklarującą narodowe wartości Młodzież Wszechpolską, nawiązującą swoją nazwą do przedwojennego Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Przez pierwsze lata był jej prezesem, w 1994 został prezesem honorowym." To tak a'propos punktów 1-3 a szczególnie Posła Andruszkiewicza, który przypomnę Panu, został wybrany do Sejmu RP w wolnych i demokratycznych wyborach, co oznacza, że są wyborcy popierający jego poglądy a na dodatek należy się im szacunek. Demokracja Panie Pośle! Mówi Wam to coś?
  Mowa nienawiści? Ano tak! Sprowokował mnie Pan, bo poleciało mięcho nad bezczelnością niektórych Posłów na Sejm RP. Ot co!

  25 0
 • ~rzyt 2019-02-17 09:43:20

  Panie Pośle. Mam pytanie do Pana. Czy reprezentował Pan swoich wyborców w uroczystościach pogrzebowych Premiera Jana Olszewskiego?
  Co jest ważniejsze dla Pana? Reprezentowanie wyborców czy reprezentowanie i posłuszeństwo swojej partii?
  Niech Pan Poseł na blogu napiszę coś o patriotyźmie dnia dzisiejszego w odniesieniu do wydarzeń historycznych tak bliskich Panu.

  Pozdrawiam i z nadzieją czekam na odpowiedź.
  P.S. Pana wyborca.

  20 1
 • ~kazo64 2019-02-21 17:21:02

  Anonim 28.01.2019 01:21

  BARDZO TO WSZYSTKO nieCIEKAWE , choć gdańszanie pisali to 4 lata temu. Wczoraj tego zaPOmnieli ? Jak im POzalazywali za skórę ? - "A jakim cudem "studentka ze Słupska" nie będąca nawet mieszkanką Gdańska, wykupiła lokal komunalny? Szkoda że autor artykułu nie pogrzebał trochę głębiej. Studentka Magda Abramska, będąca akurat przypadkowo narzeczoną prezydenta Gdańska, dostała ten lokal od gminy (dlatego mogła go wykupić) omijając kolejki samotnych matek i rodzin- rodowitych Gdańszczan. A lista chętnych na lokale komunalne jest baaardzo długa. Ale lokal dostała akurat "studentka ze Słupska". Z tego powodu była nawet mała medialna aferka, ale kto by o tym dziś pamiętał..... 1_krzys 14.03.2015, 09:51 W dzisiejszych czasach prawdziwych łapówek raczej nie daje się w kopertach. Można mieć mieszkania, udziały, akcje na rodzinę, numerowane konta w Szwajcarii, czy Singapurze. To jak rządzi Adamowicz i czy bierze czy nie bierze powinno być jasne po tym jak prowadzi interesy w Gdańsku. A prowadzi je tak, ze zawsze korzystają deweloperzy, różni biznesmeni, a miasto zawsze traci. Przykład: miasto sprzedaje działkę deweloperowi, po zakupie natomiast zmienia warunki zagospodarowania, przez co działka z automatu staje się kilkakrotnie droższa. Nie można tego zrobić przed przetargiem? Albo wałek jeszcze nie przeprowadzony, chce wybudować spalarnie śmieci za 500 milionów, gdzie 350 milionów to dotacja unijna, a na te pozostałe 150 milionów koniecznie chce inwestora prywatnego, ja obstawiam że z NDI, tak jakby Gdańska nie stać było na te 150 baniek, przy większej kasie wydawanej na pierdoły. Tak więc prywaciarz będzie zarabiał na spalarni z klientami na gotowo, Adamowicz i koledzy będą zasiadać w radzie nadzorczej, a mieszkańcy nie zyskają absolutnie nic ze spalania śmieci z całego województwa. Adamowicz - złodziej czy idiota? Warto, by dziennikarze solidnie z tym Panem porozmawiali i nie o dupie marynie, tylko o interesach jakie prowadzi, prowadził i zamierza przeprowadzi, jaka tam jest kasa, kto ile i na czym zarabia. Bo Adamowicz dosyć rzadko spotyka sie z mieszkańcami, woli za to latać za publiczną kasę i popierać Bronka WSI. perun1984 14.03.2015, 11:39 A Ty, przeciętny Polaku, za ile lat kupisz sobie parę mieszkań w jednym z najbogatszych miast w Polsce? http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/51,35612,17564897.html?i=3

  7 0
 • ~kazo64 2019-02-21 17:24:26

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~Fred Kalusek 2019-02-22 21:10:55

  komu przeszkadzała ? mnie się wydaje ale może to i jestem pewien że większość poniższych komentarzy pochodzi od podlizusów z kabaretu rządzących
  to się nie wydaje ale to jest pewne na 100 % .....
  a może red. tego nie usunie ????????????????????

  0 9
 • ~Fred Kalusek 2019-02-22 21:13:28

  przepraszam za pomyłkę jestem tutaj pierwszy raz i pomyliłem się
  miało być napisane powyższych bzdurnych komentarzy podlizusów .....

  0 9
 • ~rzyt 2019-02-23 09:15:50

  Nie doczekałem się odpowiedzi na poprzednie pytanie, a już nasuwa się następne. Czy walka z komuną w latach 80-tych to był pic na wodę w świetle obecnych decyzji PO o jednoczeniu się z różnymi popłuczynami post komunistycznymi? W takim razie co to był ten okrągły mebelek? Miejsce na kieliszki czy miejsce sprzedania i interesu Polski?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Byle nie do wyborów.

  17 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.