zamknij

Marek Krząkała

SMOG ZABIJA KAŻDEGO

2018-02-26

Odpowiedź na komentarz Pana Redaktora Wacława Wrany: "Politycy robią z nas idiotów. Jak zwykle."

Szanowny Panie Redaktorze!

Smog nie ma barw politycznych i zabija każdego nas w taki sam sposób. Powinien łączyć, a nie dzielić. Skandalem nazywam to, że Rybnik jako 4 najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie nie znalazło się w rządowym programie STOP SMOG, bo to po prostu fakt. Przyznam, że Platforma Obywatelska w trakcie swoich rządów mogła zrobić dużo więcej w kwestii walki z niską emisją, ale nie jest prawdą, że nie robiła nic. Wiele osób, które wywodzą się z mojego środowiska politycznego była i jest żywo zaangażowana w proces ograniczania niskiej emisji. Są to posłowie, radni wojewódzcy, miejscy, czy prezydent Rybnika. Od początku współpracujemy z każdym komu ten temat jest bliski. Konfrontując to z obecną władzą można pokusić się o stwierdzenie, że po drugiej stronie wciąż są tylko zapowiedzi i brak zaangażowania.

Sprawa smogu nie jest nowa, istniał on na Śląsku w zasadzie „od zawsze”. Natomiast świadomość społeczna na temat jego szkodliwości wzrosła diametralnie w ciągu ostatnich 5 lat. Każdy z nas musiał się sporo nauczyć, to był proces. Tutaj nieoceniona jest działalność alarmów smogowych, czy akcja edukacyjna przeprowadzona w Rybniku „Wyjście Smoga”. Dzięki temu również politycy zajęli się tematem na poważnie. W 2015 r. w Ministerstwie Środowiska powstał “Krajowy Program Ochrony Powietrza do 2020 roku” i przegłosowano tzw. ustawę antysmogową, która rozwiązała ręce samorządom gotowym walczyć ze smogiem. Wcześniej negocjowano z Unią Europejską, aby w rekordowym dla Polski budżecie zapisać środki na działania proekologiczne, z których dzisiaj korzystają samorządy (np. termomodernizacje zasobów mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej itd.). I na końcu kamień milowy, czyli przyjęcie przez Województwo Śląskie uchwały antysmogowej, głównie dzięki determinacji marszałka Wojciecha Saługi.

W Rybniku jednym z priorytetów prezydenta Piotra Kuczery jest właśnie walka ze smogiem. Dzisiaj jesteśmy liderem na Śląsku. To była praca wykonana przez całe środowisko polityczne, które reprezentuję, czyli Platformę Obywatelską. Warto także wspomnieć o uruchomionych przez nas ogólnopolskich programach dotacyjnych takich jak Kawka, Ryś czy Prosument. Te działania wskazują, że była pełna świadomość potrzeby poprawy jakości powietrza i podjęto realne działania. Gdy w 2016 roku Polska została zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie nieprzestrzegania standardów jakości powietrza aktualna władza „wygaszała” właśnie programy dotacyjne. Wyrzucono wszystko do kosza, a zaoszczędzone pieniądze zasiliły geotermalne inwestycje ojca Tadeusza Rydzyka. Dlatego jesteśmy dzisiaj w tym miejscu i dlatego grożą nam kary.

Odnosząc się bezpośrednio do mojej działalności parlamentarnej, pragnę podkreślić, że w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu wielokrotnie interweniowałem w sprawie walki ze smogiem. W obecnej natomiast jestem członkiem parlamentarnego zespołu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce i konsekwentnie zajmuję się tym tematem. Moja obecna interwencja nie jest jakimś wyjątkiem od reguły. Dodam też, że na pewno nie traktuję mieszkańców tak jak to Pan pozwolił sobie określić.

Panie Redaktorze. Mieszkańcy wybierają swoich reprezentantów, przede wszystkim po to, by dbali o ich interes, w tym wypadku czyste powietrze. To jedno z najważniejszych wyzwań przed którym stoi Rybnik, Śląsk i cała Polska. Dlatego wszystkie ręce na pokład bez względu na to czy jesteśmy politykami partii rządzącej, czy opozycyjnej, dziennikarzami, rodzicami, czy mieszkańcami zadymionej dzielnicy. Mamy wszyscy takie same płuca.

Z poważaniem

Marek Krząkała, rybniczanin, poseł na Sejm RP


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Marek Krząkała jest posłem i szefem Platformy Obywatelskiej w Rybniku. W parlamencie podejmuje tematy związane z Unią Europejską, polityką zagraniczną i relacjami polsko-niemieckimi.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 51

 

Komentarze (16):
 • ~ 2018-02-26 11:01:30

  Nie, żebym się czepiała ale to poprzednie rządy nic nie zrobiły. Kara, jaką wlepić ma nam Komisja Europejska za zanieczyszczenie powietrza, dotyczy lat 2007-2015. Gdyby Pan miał dziurę w pamięci, to przypomnę, kto w tych latach był u steru:
  - 2007, końcówka rządów koalicji PiS-Samooborona-LPR
  - 2007-11, pierwszy rząd Tuska: koalicja PO-PSL
  - 2011-14, drugi rząd Tuska: koalicja PO-PSL
  - 2014-15, rząd Kopacz: koalicja PO-PSL

  Pomimo tego, że podobno jestem lewakiem, powiem Panu ogólnie - skończcie chrzanić farmazony, weźcie się do roboty zamiast oskarżać obecny rząd i pokazywać palcem na innym, że to nie Wy. Prawda jest zgoła inna. PO-PSL nie zrobiło nic, bądź prawie nic. PiS (którego szczerze nie znoszę...) coś zaczęło. Was/Pana uwiera to, że PiS jest u władzy i trzeba im próbować dokopać... :) Straszenie PiS'em już się przejadło, teraz pora uderzyć się w pierś i chwycić roboty a nie, rozbić szybę i pokazywać, że to inni spieprzyli.

  Słyszałem ciekawą opinię - w tym durnym państwie zamiast pomocy państwa, raczej oczekiwałbym tego, że politycy zakażą wszystkiego, każą nam sobie radzić sami - np. ogrzewajcie domy prądem lub gazem. Po czym ceny prądu i gazu idą w górę :))) Z takim podejściem to się w tym kraju niewiele zmieni.

  58 25
 • ~adamczykhenryk 2018-02-26 11:34:04

  pääkäyttäjä
  Od 15 min mierzę ci czas, kiedy komentarz zniknie. :)

  27 6
 • ~wiecznie_niezadowolona 2018-02-26 11:57:15

  @pääkäyttäjä - no i właśnie czepiasz się nie tego czego powinnaś. W artykule jasno jest napisane że smog nie ma barw politycznych. Przyznam, że nie bardzo przejmuję się karą Komisji Europejskiej za tamte lata... choć jeśli mają "wlepić" nam karę za zanieczyszczanie powietrza za czasów PO, to aż strach pomyśleć co będzie jak rozliczą czasy panowania PISu! Bo ja nie przypominam sobie sytuacji, aby 10 lat temu wychodziło się z domu zimą i aż czuło podczas oddychania to straszne powietrze, nie mówiąc o tym że smog teraz widać po prostu gołym okiem... Ostatnio przejeżdżałam przez najpiękniejszą dzielnicę Rybnika- czyli boguszowice stare i dosłownie wjechałam w chmurę dymu bo jakiś uroczy mieszkaniec postanowił spalić cały znaleziony dorobek plastiku w swoim jakże ekologicznym piecu. Ale też w innych miejscach- osiedlach jednorodzinnych gdzie nagle z jednego z kominów leci czarny dym... Sami trujemy się na wzajem bez żadnych konsekwencji. A ten smog za kilka lat zbierze swoje żniwa... I gdzie wtedy pójdziemy? Jak nawet lekarzy w swoim kraju nie potrafimy niczym zatrzymać....

  17 29
 • ~Ancymon 2018-02-26 13:15:32

  Panie pośle Krząkała napisał pan "Wyrzucono wszystko do kosza, a zaoszczędzone pieniądze zasiliły geotermalne inwestycje ojca Tadeusza Rydzyka. Dlatego jesteśmy dzisiaj w tym miejscu i dlatego grożą nam kary " .Co wyrzucono do kosza - przez 8 lat napisaliście ustawę ale zabrakło wam czasu żeby ją wprowadzić - 8 lat to nie 2 lata by zbrakło czasu ,czy pieniądze przyznane na geotermalne inwestycje ojca
  Tadeusza Rydzyka były przyznane zgodnie z prawm ? ( jeśli nie to czy zawiadomił pan odpowiednie organy ścigania , a jeśli tak to dlaczego pan szkaluje tą inwestycję ),Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Komisji i uznał, że przez osiem lat, od 2007 do 2015 r. w Polsce regularnie były przekraczane normy dotyczące jakości powietrza - pannie pośle a kto w tedy w Polsce rządził czy tak czasem nie pan i pana PO (czyli kto jest winien grożących nam kar) , wasze rządy znane są z nieróbstwa ,afer i kolesiostwa . Może prezydent Kuczera ( pana partyjny kolega którego pan tak wychwala )zamiast szastać pieniędzmi na lewo i prawo ( Diagnoza , sport zawodowy ,parking za 20 mln i inne głupoty ) powinien te środki przeznaczyć na walkę ze smogiem.Panie pośle Krząkała pan lubi "obracać kota ogonem " po 8 latach pana rządów i utracie władzy przypomniała się panu elektrownia Rybnik , teraz nagle smog.Napisał pan "Smog nie ma barw politycznych i zabija każdego nas w taki sam sposób. Powinien łączyć, a nie dzielić " -fajny slogan tylko dalej w tym artykule propaganda polityczna , kłamstwa i dzielenie .Cały czas obwinia pan obecną władzę za zaniechania gdy to pan i pana PO rządziła w Polsce .Panie pośle gdyby pan miał chociaż trochę honoru ( a jeśli pan go nie posiada to chociaż wstydu )to zrezygnoał by pan z polityki i założył ten strój z obrazka z napisem SKANDAL !!!!! żeby się ludzią na oczy nie pokazywać .

  53 4
 • ~ 2018-02-26 15:01:06

  @ ~wiecznie_niezadowolona: masz krótką pamięć, ja za dzieciaka pamiętam wizyty u babci i to, że jak spadł śnieg, to po dwóch dniach był czarny od sadzy. Pamiętam też, jak wszyscy okoliczni sąsiedzi w piecu spalali dosłownie wszystko - to nie jest tak, że smog wcześniej nie istniał. Wcześniej nikt tego nie mierzył - zaś jak coś jest niezmierzone, to trudno udowodnić, że problem istnieje.

  Wlepienie kary Cię nie interesuje? A powinno - to także z Twoich pieniędzy jest kara finansowana. Polecam przestudiować przypadek Bułgarii, która została za to samo ukarana.

  Nie przypominam sobie, aby poseł Krząkała coś wcześniej działał w ramach walki z brudnym powietrzem, nie przypominam sobie jakiegokolwiek sensownego programu poprawy jakości powietrza - bo nawet chyba ram nie było - czego nie da się nie powiedzieć o PiS (którego nie znoszę...). Ramę programową mają, jest jaki jest ale nikt do tej pory nic nie wymyślił - dlatego się czepiam.

  Osobiście nadal byłbym ostrożny w mówieniu, że smog nie ma zabarwienia politycznego - ależ owszem, ma. Nie pamiętam, aby PO-PSL chciało usiąść do rozmów w tej sprawie z PiS (choć jak znam życie, to oni nawet na to nie wpadli). W pokazywaniu palcem, politycy są bardzo dobrzy - parafrazując amerykańskie powiedzenie - pieluchy i politycy mają jedną wspólną cechę: powinno się je często zmieniać...

  Czytam i doczytać nie mogę, co jest zrobione w skali globalnej, żeby zaczynać zmiany od najwyższego poziomu a nie od najniższego. Smog nie zna granic, i - co jest chwalebne - lokalne projekty są dobrym kierunkiem myślenia ale nadal to prawie nic. I podejrzewam, że metodą "brute force" zapewne spakuję rodzinę i wyjadę nazad na północ (albo na południe na starość) zanim tu się powietrze oczyści.

  25 3
 • ~wiecznie_niezadowolona 2018-02-26 18:34:53

  ~pääkäyttäjä - z moich pieniędzy żadna kara nie jest finansowana, bo w Polsce dzięki Bogu już nie mieszkam, a to że raz na jakiś czas zrobię tu zakupy, to myślę że w niewielkiej części się do tego dokładam i sponsoringiem bym tego nie nazwała. Stąd też mogę się tym nie przejmować, a Ciebie nie powinny moje finanse obchodzić. Napisałam "Ciebie" bo nie to żebym była uszczypliwa, ale zdecyduj się na jedną płeć, bo w pierwszym komentarzu na początku piszesz "Nie, żebym się czepiała", a kilka linijek później "Słyszałem ciekawą opinię i oczekiwałbym".
  A już myślałam, że Gender do Polski nie dotrze...

  6 14
 • ~ 2018-02-26 21:32:40

  Nie mam pretensji, bo literówka się każdemu zdarza a i dalej w tekście konsekwentnie trzymam konkretną płeć. Z drugiej zaś strony, nick nie sugeruje płci a ja już pod swoim adresem usłyszałem, że jestem kobietą. Jakież było srogie zdziwienie niektórych delikwentów...

  Zaś o gender to nie masz bladego pojęcia, zapewne masz wypaczony obraz tego, co to jest i czym to się je. To tak jest, gdy banda debili (to nie jest nic ad personam) z prawej strony zamienia naukę w ideologię a Twoje słowa pokazują, jak bardzo spłycone masz pojęcie na ten temat.

  8 5
 • ~imrahil 2018-02-27 07:16:56

  panie Marku, same bzdury. PO nie zrobiła absolutnie nic w sprawie jakości powietrza. PiSu nie lubię i nie głosuję, ale wprowadzili (dosyć nieudolnie) normy dla kotłów, obecnie są w trakcie wprowadzania norm dla paliw, nie przeszkadzali w uchwale antysmogowej w naszym województwie, może będą dotować termomodernizacje. a co robi PO w naszym mieście? wyrzuca pieniądze na dotacje dla tych, których stać. po co dotować cokolwiek, skoro z drugiej strony pozwalacie na budowę kotłowni na paliwa stałe w nowych domach? niby klasy V, ale to tylko teoria - badania w laboratorium swoje, a życie swoje (zresztą to są opinie producentów kotłów wyrażane na pewnym ogólnopolskim forum budowlanym!). poza tym to kolejne kominy. na szczeblu krajowym mieliście 8 lat i po tych ośmiu latach zanotowaliśmy w Rybniku rekord zanieczyszczenia powietrza (styczeń zeszłego roku, ponad 3000% PM10)

  21 10
 • ~waldus 2018-02-27 19:24:32

  Wypocin tego pana to nawet nie warto czytac, bo i tak wiadomo co bedzie napisane. skromonsc bije ze hoho, Inteweniowalem, ja ..., ja, ja ... a i tak normy przekroczone o 1000%. Tutaj przyklad jak pan z PO pluje na PiS ze on i oni to tyle chcieli zrobic, ale ten wredny Pis znowu wszytko zepsul. na sam koniec sie okaze ze nasi reprezentaci nas uratowali od katastrofy, bo my jestesmy za glupi przeciez. Okaze sie ze smog zniknal bo wszyscy maja ogrzewanie gazowe, olejowe badz inne o niskiej emisji. Ale oczywiscie bez opieki naszej wladzy takich problemow nie da sie rozwiazac, bo narod za glupi jest. Smog jest i jeszcze bedzie i do rozwiazania problemu nie jest potrzebna wladza tylko tania (nisko opodatkowana) energia cieplna. smog jak widac powyzej to temat mocno polityczny. I tak bedziemy bomardowani tym newsem az sie oklepie.

  30 2
 • ~ 2018-02-28 22:37:21

  Panie Krząkała, marna gra wyborcza. Już w komentarzach wyżej podsumowano czyny Pana partii za czasów władzy. Może jakiś komentarz w sprawie tego? Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B.

  16 2
 • ~Marek Krząkała 2018-03-01 15:25:45

  Zatem krótki komentarz ws. działań antysmogowych.

  Działania PO:
  1. Uchwalono Krajowy Program Ochrony Powietrza do 2020 roku.
  2. Uchwalono ustawę antysmogową, która umożliwiła samorządom podejmowanie inicjatyw w zakresie poprawy jakości powietrza.
  3. Wprowadzono programy dotacyjne Kawka (400 mln zł), Sokół i Gazela (1,3 mld zł), Ryś i Prosument - PiS likwiduje w 2016 r.
  4. Sejmik Województwa Śląskiego (współrządzi PO) przegłosował uchwałę antysmogową - zakaz spalania mułu i flotu.
  5. Rybnik wydał na walkę z niską emisją 75 mln zł.
  6. Została przygotowana kompleksową ustawa o czystym powietrzu - 0,5%PKB czyli 9 mld zł rocznie na walkę ze smogiem.

  DZIAŁANIA PiS:
  1. 14 rekomendacji z których zrealizowano 1, w zakresie norm dla kotłów.
  2. Program SMOG STOP - bez Rybnika, bez szczegółów.

  Jeszcze raz podkreślam smog nie ma barw politycznych i zabija każdego nas w taki sam sposób. Powinien łączyć, a nie dzielić. Bez względu na poglądy polityczne mobilizujmy rządzących do działania.

  5 28
 • ~imrahil 2018-03-02 20:47:50

  Ad.1. Cóż ten program wnosi z punktu widzenia przeciętnego obywatela z domu kostki z lat 60?
  Ad.2. OK
  3. Kto z tych programów mógł skorzystać? Program Prosument był nieuczciwy - wprowadzał nierynkowe ceny energii dla wybranych obywateli (tych, którzy mogliby sobie pozwolić na instalację OZE). obecne bilansowanie jest bardziej uczciwe wobec biedniejszej części społeczeństwa. w proponowanej przez PO wersji biedniejsi mieliby dopłacić do energii bogatszym
  4. nie trzeba tego dwa razy powtarzać.
  5. i co się zmieniło w jakości powietrza po wydaniu tych pieniędzy? to, że w lutym mieliśmy 26 dni z przekroczonym dopuszczalnym stężeniem PM10? pieniądze wydane bez sensu i niefachowo. jak to często w przypadku urzędników.
  6. jakieś konkrety?

  10 2
 • ~imrahil 2018-03-02 20:54:42

  a teraz moja propozycja, w końcu PO rządzi w Rybniku. dlaczego nie wprowadzono zakazu instalacji kotłów na paliwa stałe w nowych domach? można taki zapis umieścić w MPZP, w wielu gminach to zapewne działa. z tego co kojarzę to np. Słupsk ma takie zapisy. Prezydent twierdzi, że łatwo to obejść. wg mnie nie łatwo, ale nawet jeśli to dlaczego zakładać, że każdy będzie to obchodził? nie poprawi się jakość powietrza, jeśli wymienicie rocznie za dotacje kilkaset źródeł ciepła (w tym niektóre na paliwa stałe), a w międzyczasie w mieście powstanie 1000 nowych domów, które często ogrzewane są kominkami (teoretycznie gazem) albo węglem. dlaczego nie obniżycie podatków dla domów bez kominów? można by np. dla takich domów dać ulgę w opłacie śmieciowej i podatku od nieruchomości na 10 lat. w moim przypadku więcej płacę podatku za dom niż za energię do jego ogrzania kotłem elektrycznym, ale tego że wybudowałem dom porządnie i nie truję naokoło nikt nie docenia.

  11 4
 • ~Alojzy Konsek 2018-03-11 21:38:02

  Pan poseł goni króliczka.....meil był a brak odpowiedzi po 2 spotkaniu antysmogowym w Rybniku. A o tym pan poseł nie chce słyszeć tu i inni politycy.
  https://walkazesmogiem.pl/

  6 1
 • ~kuczerka 2018-03-27 01:12:32

  panie Marku po robilo duzo, by zniszczyc smog , przede wszystkim chcieliscie zamknac kopalnie, pan na rybnickim rynku dokarmial ludiz paczkami. podoba mi sie ten dobry pijar pewien rybnicki radny kupil oczyszczacz powietrza do przedszkola , gdzie uczeszcze jego pociecha na rybniczan to wystarczy . ciemny lud to kupi. tylko tym razem zamiast paczkow poprosze eklerki wezmne cala patologie z niedobczec ma pan nasz glos

  5 0
 • ~kuczerka 2018-03-27 19:55:29

  Marek ty wez lepiej te paczki rozdawaj. Dobry pijar starasz sie robic. Marek. Nie martw sie znajda sie jacys naiwniacy co na ciebie zaglosuja

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.