zamknij

Marek Krząkała

STOP SMOG NIE DLA RYBNIKA

2018-03-01

Siłą blokującą walkę ze smogiem od zawsze była partia PiS, choć dzisiaj próbuje przerzucić całą odpowiedzialność na innych.

Świadczy o tym przede wszystkim głosowanie w sprawie ustawy antysmogowej w sierpniu 2015 roku, gdzie przygniatająca większość posłów PiS była przeciw, w tym niestety wszyscy reprezentanci naszego regionu. Warto też spojrzeć na archiwalne wypowiedzi polityków partii rządzącej po przyjęciu uchwały antysmogowej przez sejmik województwa śląskiego (np. dla portalu Rybnik.com.pl).

Tak jak napisałem w moim poprzednim felietonie, początki walki ze smogiem faktycznie wyglądały dość niemrawo w wykonaniu PO, a impulsem do niej nie stały się działania polityczne, a aktywność społeczna i alarmy smogowe, które powstawały od 2012 roku. Natomiast jeśli szukać polityka, który w Sejmie jako pierwszy zrozumiał wagę tematu, to był nim Tadeusz Arkit z PO – ojciec ustawy antysmogowej. Dała ona samorządom instrument do walki o lepsze powietrze.

PiS rządzi w Polsce od 2,5 roku, ma wszelkie mechanizmy i środki, by realnie rozwiązać problem niskiej emisji. W 2017 roku w szczycie sezonu smogowego zaproponował 14 rekomendacji, skądinąd słusznych, ale zrealizował zaledwie jedną z nich. Tak! Tylko jedną, w sprawie norm sprzedawanych kotłów. Drugie działanie to ogłoszony w ubiegłym tygodniu program STOP SMOG, który wykluczył z pomocy rządowej Rybnik i pozostałe 10 największych miast na Śląsku. Wciąż nie znamy jego szczegółów, harmonogramu, a powszechnie wiadomo, że kwota 750 mln zł przez okres 10 lat nie oczyści naszego powietrza. Póki co, ten program to po prostu wydmuszka.

Skupmy się jednak na przyszłości i przede wszystkim mobilizowaniu rządzących do działania, aby nie zapomnieli o smogu w okresie od marca do października. W ubiegły piątek złożyłem u Pana Premiera pismo z żądaniem dopisania Rybnika i pozostałych miast aglomeracji śląskiej do programu rządowego. Podobnie zrobił prezydent miasta Piotr Kuczera. Chciałbym także przypomnieć, że w październiku 2017 roku Platforma Obywatelska złożyła projekt ustawy o czystym powietrzu. Zaproponowaliśmy co roku 0,5 proc. PKB na poprawę jakości powietrza, czyli 9 mld złotych. Środki te miałyby być przeznaczone na wsparcie dla gospodarstw domowych na wymianę pieców, inwestycje komunalne, określa też minimalne standardy, jeśli chodzi o jakość dopuszczanych do użytku źródeł ciepła (np. kotłów) oraz paliw dla sektora komunalnego. Chcemy też zagwarantowania edukacji ekologicznej.

PiS zamiast przerzucać odpowiedzialność za swoje zaniechania, niech weźmie się do roboty i udowodni, że z tym problemem jest w stanie coś zrobić. Od zrzucania winy na poprzedników jakości powietrza nie poprawi. W działaniach antysmogowych ma moje pełne wsparcie, jako parlamentarzysty wywodzącego się z regionu o najgorszym powietrzu w Europie. Przecież chodzi o nasze dzieci, wnuki i przyszłe pokolenia.


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Marek Krząkała jest posłem i szefem Platformy Obywatelskiej w Rybniku. W parlamencie podejmuje tematy związane z Unią Europejską, polityką zagraniczną i relacjami polsko-niemieckimi.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 73

 

Komentarze (8):
 • ~deuter 2018-03-01 22:40:04

  Pis-ory weźcie się do roboty i coś zróbcie z tym smogiem. Krząkała byliście u żłoba czemu nic z tym nie zrobiliście?!

  45 12
 • ~adamczykhenryk 2018-03-03 14:36:48

  Od wczoraj Polska odkręciła kurek z gazem na Ukrainę i podpisali umowę na kolanie na 600 milinów metrów sześciennych . Czyli Polski zapas pójdzie za friko na Ukrainę . Czyli Pis realizuje politykę PO . A Putin jak się wkurzy zacznie remontować zawory na nice do Polski . A ja jak się wkurzę to zacznę popierać hrabiego Potockiego

  18 9
 • ~Lateks 2018-03-03 19:55:56

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 2
 • ~waterman44 2018-03-06 10:50:02

  Panie Krząkała ale pan ma krótką pamieć nie pamięta pan że mieliście przez 8 lat władzę absolutną jak teraz PiS. Proszę się pochwalić co pan zrobił przez tyle lat? w sejmie to już 3 lub 4 kadencja. Teraz jak pan jest w opozycji to najlepiej zwalać na innych, a problem z smogiem to nie ostatnie 2,5 roku. Jedyny wątpliwy wasz "sukces" to prawie pozamykane i sprzedane niemcom kopalnie

  27 4
 • ~Juls Cziwello 2018-03-08 00:09:02

  Ani PO ani PiS nic nie zrobią bo politycy mają to w d.... Sami musimy zadbać o powietrze. Bo ani PiS ani PO go nie zanieczyszcza tylko my sami. Uderzmy się w pierś i pomyślmy co możemy sami zrobić.

  14 1
 • ~kuczerka 2018-03-13 20:45:44

  marek na wybory hanysom kreple gorolom paczki, kielbasa wyborcza musi byc za naszych czasow bylo super: ofe, autostradowa, amber gold, reprywatyzacyjna, olt , hazardowa, minister od zegarkow byl

  5 2
 • ~kuczerka 2018-03-13 20:46:52

  co nakradlismy to nasze, pamietaj jak sie beda pytac o cos to nie pamietasz . wazne, zeby kupic lokalne media i kabarety ludzmi latwo manipulowac

  4 2
 • ~Łukasz Cesarski 2018-03-29 13:37:58

  racze smog 9smok panie posle krzakała taka jest prawda smok wyjedz do krakowa i wyrzuc smokowi gnoj sciepej ha ha ha ha

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.