zamknij

Aleksander Larysz

Piotrek, jo cie prosza. Czyli rzecz o żółtym rybnickim rowerze.

2018-07-26

Tym razem będzie o rowerach, tych rybnickich, takich fajnych, żółtych;)

Jak pamiętacie, obiecałem, że jeżeli coś chcecie upublicznić, wyrazić swoją opinię, a nie wiecie jak, albo nie chcecie się upubliczniać, to ja to zrobię.

No to jest następny, po “Kiełbasie dla rybnickich seniorów”, temat.

 

Jak zapewne niektórzy zauważyli, jeżeli piszę o pomysłach Piotra Kuczery to w większości są to opinie i uwagi negatywne. No cóż, wierzcie mi, albo nie wierzcie, ale chciałbym w końcu coś dobrego napisać pomimo tego, że jestem w stosunku do niego i jego działań w opozycji.

No ale się nie da. Po prostu.

Ale do rzeczy… .

A to było tak:

Siedzę sobie w ogródku w Silesii z ekipą ( czyli niedaleko PKP ) a tu nagle przychodzi Iro i klnie.

Mówię, Iro spokojnie, o co kaman?

I tu dialog:

 • Iro- widziałeś te nowe rowery?
 • Ja- no coś słyszałem, a co?
 • Iro- to weź se go spróbuj wypożyczyć.
 • Ja-Myślę, spokojnie,  pogoglowalem i zdębiałem. :
 • No cóż, pomysł chyba nie najgorszy. Bo rowery, bo zdrowotnie, bo ekologicznie,Ogólnie sam dużo jeżdżę na rowerze, ale tak naprawdę użytecznie, efektywnie, a nie jak niektórzy wspomniani w tym artykule, dla picu i dla zdjęcia w GR, czy czymś podobnym… .;)

Choć przyznaję, że padały w towarzystwie również i takie komentarze:

 • A niby po co one?
 • Czy my jestesmy jakims Gdańskiem, Wrocławiem czy Mielnem, żeby ludzie przyjeżdżali i wypożyczyli rowery? Chyba są to czasy, że każdy kto chce, to ma swój.
 • Zaś wywalił kasa niewiadomo na co. Nie ma wazniejszych potrzeb? Itp, itd.

W tej kwestii głosy były podzielone.

 

Jednak głównie chodzi o sam system jego wypożyczenia,  wręcz falę krytyki i to osób w każdym wieku który on wywołał. Bo po Irku przyszedł Antoni potem dwóch młodzieńców i zdenerwowana pani z UTW.

No ale przeanalizujmy to na spokojnie.

Czyli co trzeba zrobić, w punktach: (plus komentarze adwersarzy i ich stwierdzenia).

1,Po pierwsze musisz mieć smartfon z dostępem do internetu( czyli jak masz zwykły telefon-zapomnij)

2.Musisz zainstalować na niego  aplikację( czyli trochę na nim musisz się znać).

3. Musisz przelać na konto aplikacji 10 zł.( czyli musisz wiedzieć jak? I mieć konto w banku i to z opcją bankowości internetowej)

4.Potem zeskanować kod QR czyli musisz wiedzieć co w ogóle to znaczy i jak to zrobić.

Coś pomyliłem, zapomniałem? No to poprawcie mnie.;)

 

Jeżeli tego wszystkiego nie zrobisz to... zapomnij o skorzystaniu z naszego ŻRR ( żóltego rybnickiego roweru) I nawet ta analogia do beatlesów nie pomogła, żeby poprawić humor niektórym.

Pozwolicie, że nie podam tutaj na forum okresleń, ktore poleciały w tym temacie... .

 

No, a teraz moja opinia…. .

Po 1 raz - zgadzam sie z pytaniem  które zadali prawie wszyscy:

-Dla kogo ten rower w końcu jest- jeśli są takie procedury?

 Po 2- oby to nie była chwilowa moda, a potem rowery będą stały bezużyteczne

 Po 3- obym się mylił.

Zapytacie dlaczego jako adwersarz, nielogicznie, chcę się mylić?

To akurat proste.

 • Bo zostały znowu wydane “Nasze” pieniądze, i to niemałe, i jak się okaże że to kolejny niewypał to stracimy wszyscy, a można  było spożytkować je efektywniej.
 • Czy ktoś tu myśli i dokładnie analizuje na co i jak wydajemy pieniądze, a czego efektem są coraz większe koszty życia w mieście ( woda znowu w góre. Nie wiedzieliście? To już wiecie)

I tyle w temacie

No to do pogadania.;)

Acha i prośba, Może wydźwięk tego artykułu jest jaki jest….  

Ale może ktoś, najnormalniej w świecie, udzieli jakiejś porady, czy porad?

Bo możecie sobie myśleć co chcecie, ale tych Irków , Antonich jest coraz więcej, po prostu i to, jak już pisałem, w różnym wieku.

I tak juz zupełnie na koniec, powtórzę sie .

Piotrek!Jo cie prosza…. .

 


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Aleksander Larysz

Aleksander Larysz

Aleksander Larysz jest przedsiębiorcą, prezesem Klubu Olimpijczyka Sokolnia oraz Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 54

 

Komentarze (7):
 • ~zbrudzinski 2018-07-27 15:56:34

  Czynności konieczne do wypożyczenia nie są ani specjalnie trudne, ani nie jest wymagany drogi telefon. Smartfon i podstawowa umiejętność korzystania z niego to już standard, a nie fanaberia. Nawet starsi ludzie coraz cześciej sięgają bo nowe technologie by sobie uprościć życie. Może ochlapusy z Pana speluny nie są w stanie tego ogarnąć, ale to naprawdę margines rybniczan.

  50 62
 • ~Lahcim 2018-07-27 19:27:40

  Narzekanie dla samego narzekania , w wielu miastach ten system się sprawdził i ma się dobrze. Do tego jest ciągle rozwijany. A co do sposobu wypożyczania to może każdemu mieszkańcowi dać po kluczyku i wtedy nie będzie problemu.

  41 8
 • ~Ktoś_z_Rybnika 2018-07-28 07:23:25

  Dobrze ze Pan napisał "Bo zostały wydane “Nasze” pieniądze, i to niemałe, i jak się okaże że to kolejny niewypał to stracimy wszyscy, a można było spożytkować je efektywniej" i proszę się zastanowić nad swoimi pomysłami na NASZE MIASTO. Pana pomysły są jeszcze gorsze i mam nadzieję że nie zostaną nigdy sfinansowane z budżetu miasta, bo "nasze pieniądze i to nie małe, można spożytkować je efektywniej". Jest Pan mega nudny, prowadzi Pan bloga żeby zaistnieje i nic pozatym. Efektów zero.

  49 10
 • ~Mateusz Kubis 2018-07-30 18:01:57

  Panie Larysz, jak Pan żyje w cywilizacyjnym średniowieczu to jest Pana osobisty problem. Dziś 95% rynku to smartfony a ludzi używających zwykłych prostych telefonów jeśli w ogóle widuję to są oni w takim wieku że jakikolwiek wysiłek fizyczny ponad spacer to już zagrożenie dla ich stanu zdrowia ;) Miałem okazję widzieć i korzystać z takowych rowerów w innych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław, tam procedura wypożyczenia jest jeszcze bardziej skomplikowana a infrastruktura jeszcze droższa bo korzystają oni ze starszych generacji tzw. rowerów miejskich. Stoją tam skomplikowane automaty i rowery odstawia się w specjalnych stacjach. Wokół rowerów miejskich dużo było szumu, zbierano nawet podpisy więc realizacja tego pomysłu to nic innego jak realizacja potrzeb dużej grupy mieszkańców. Ponadto, tak się składa że uprawiam kolarstwo górskie i zdarza mi się poruszać po Rybnickich ścieżkach, w ciągu ostatniego tygodnia widziałem na prawdę dużo osób korzystających z tychże rowerów więc pomysł wypalił. Gdyby Pan raczył wychylić nosa ze swojego baru i rozejrzał się po mieście to też by Pan to zobaczył. No ale Pana specjalnością jest krytyka także o czym tu w ogóle rozmawiać.

  28 6
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2018-07-31 13:37:28

  PAL , Iro i reszta ferajny z przyknajpianego ogródka ewidentnie nie radzą sobie z rzeczywistoscią. Smartfon z dostępem do internetu i konto bankowe to standard a nie jakaś czarna magia.Wypożyczenie roweru to możliwość a jesli ktoś nie akceptuje regulaminu lub nie spełnia warunków to jego problem .

  18 3
 • ~Barakuda 2018-08-01 02:49:21

  Szanowny Panie Larysz po przeczytaniu Pańskiego wpisu mam mieszane uczucia. Z jednej strony mam obawy czy Rybnik i rybniczanie naprawdę potrzebował tych rowerów i czy nie było to uleganiem jakiejś modzie, która szybko minie i rowery będą stały i niszczały? To się niedługo okaże. Z drugiej zaś strony skoro już pomysł ten wprowadzono to jaki Pana zdaniem ma być inny sposób na całodobowe wypożyczenie roweru? Pani siedząca w budce? Jedyny rozsądny sposób to apka w smartfonie.

  10 0
 • ~entropia 2018-08-01 11:03:04

  Rybnik wydaje się trochę zbyt małym miastem na przemieszczanie się po nim za 1,5 zł za pół godziny, w Centrum przejazdy pomiędzy poszczególnymi stacjami zajmują góra 5-10 minut, pierwsze 30 minut powinno być za 0,5 zł max. A co do kwestii płatności to w takim razie jak to powinno być zrobione ? Skarbonka na bilon na bagażniku ? Wniosek do UM o wydanie spersonalizowanego kluczyka ? Jedyna inna opcja jaka przychodzi mi do głowy to czytnik imiennych E-Kart ale wtedy operatorem i dostawcą systemu musiałoby być samo miasto, a to chybaduże dodatkowe koszty. Ten system nie jest niczym nowym, działa od lat np. w Azji, zresztą 4 generacja jest najprostsza, wystarczy sobie porównać to z Katowicami czy Krakowem, nigdzie nie ma innych rozwiązań niż aplikacja na smarta.

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.