zamknij

Aleksander Larysz

PiS wystawiło swojego kandydata na prezydenta miasta… .

2018-05-25

 

Pozwolicie, że tak na szybko,(dlaczego na szybko? Bo "leci" kolejny projekt który realizuję)  skomentuję tę sytuację.

 

 

Nie zdziwi chyba nikogo kto mnie zna fakt, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem ekspansji, a co za tym idzie ingerencji partii w miejskie samorządy.

Partie mając dużo narzędzi marketingowych i oczywiście finansowych “wciskają nam kit” że tak jest dobrze i musi być .

Nic bardziej mylnego, a takie działania, to nic dobrego dla rozwoju miast i suwerenności samorządu.

Moim zdaniem “działania” partii powinny zatrzymać się na poziomie sejmików wojewódzkich. Tam niech partie toczą boje, spierają się, a przy okazji np. dokonują rozsądnego podziału środków, gdzie jego kluczem, jest pochodzenie przedstawiciela partii, a nie przynależność partyjna. Następnie te środki mają trafić do gmin, gdzie będą zagospodarowywane przez bezpartyjnych prezydentów  wspieranych przez radę miasta. Dlaczego tak myślę?

Mógłbym długo o tym, ale na razie podam dwa przykłady.

Zadajcie sobie sami pytanie:

Jeżeli będzie partyjny włodarz miasta, a coś będzie w interesie miasta, a nie partii to jaką podejmie decyzję?

Drugie pytanie.

Czy nie chcemy w samorządzie miejskim przede wszystkim merytoryczności i dbałości o mieszkańców i miasto, a nie, jak to jest b często do tej pory, że nieważne czy projekt jest dobry czy zły, tylko to, że przedstawiła go opozycja to trzeba go krytykować.

Oczywiście, dopuszczam że bezpartyjny kandydat może otrzymać poparcie od partii, ale tylko tyle … .

Jak chcecie zobaczyć jak to wygląda w realu to włączcie sobie Youtube z sesji Rady Miasta gdzie czasami  takie sytuacje się zdarzają.

Ale do tematu:

Łukasz Dwornik kandydatem.

No cóż… . Z Łukaszem Dwornikiem miałem okazję się spotkać może z 2 razy;)

Ale obserwuję go, i jego działalność, na bieżąco.

Nawet w jednym z artykułów na blogu go cytowałem.

Moim zdaniem w sposób celny analizuje działania aktualnych włodarzy i dokładnie widzi co się dzieje.

Zawodowo jest chyba szefem biura poselskiego, (jeżeli się nie mylę) .

No i tu się zaczyna….  

Dla mnie zarządzanie miastem to przede wszystkim doświadczenie w kierowaniu zespołem ludzkim i bardzo oszczędne gospodarowanie środkami finansowymi w sposób przemyślany.

Czyli zarządzanie miastem jak firmą.

Wg mnie, każda inwestycja musi być inwestycją przemyślaną i musi powodować tzw “ciąg naczyń połączonych” a nie realizowanie wielomilionowych projektOw  jako “jednorazowe strzały”, a potem sztuczne pompowanie, że niby coś się dzieje..., Niestety wiele, właśnie takich projketów, dostrzegłem w tej kadencji.

Ta uwaga, odnośnie zatrudnienia i związanego z tym doświadczenia, odnosi się też do aktualnego włodarza miasta . Nauczyciel historii… , asystent posła  M.Krząkały. I jeszcze coś?

Bo może, o czymś nie wiem? Jakieś projekty ?Jakaś działalność gospodarcza, jakies zarządzanie zespołem ludzkim? No tak, radny. Ale jakiś aktywny, wyróżniający się?

No cóż, takich wlasnie kandydatów szykują nam partie.

No i kolejne pytanie ; Jaki wynik wyborczy zrobiły P.Kuczera, jakby nie wystartował jako przedstawiciel partii, tylko jako PK?

No właśnie....

Rzućcie okiem na mój artykuł o sondzie “prezydenckiej” to zobaczycie.

Czy z Łukaszem będzie podobnie?

Na razie, uważam go z tej, “partyjnej dwójki” za bardziej wyrazistego i bardziej aktywnego radnego, niż był w adekwatnym czasie PK.

Czytając opinie na portalach różnych, domorosłych znawców tematu, którzy zadają pytanie: “a kto to jest Ł.D, itp”., odpowiem:To zadajcie sobie jeszcze jedno pytanie:a kto to był P.K w adekwatnym okresie przed tamtymi wyborami.?

Podsumowując.

Mam nadzieję, że rybniczanie mają już dosyć tej hucpy, którą partie nam wyczyniają na terenie kraju i miast, i zagłosują na bezpartyjnego, gospodarza miasta, którego interesem będzie głównie interes mieszkańców i miasta (koniecznie w tej kolejności) a nie partii.

Wiem, że paru merytorycznych kandydatów się szykuje, a że nie mają takich możliwości jak partie… to wiadomo. Ale wierzę w rybniczan i ich zdroworozsądkowe podejście do tej ważnej kwestii.

No to, do pogadania;)

 


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Aleksander Larysz

Aleksander Larysz

Aleksander Larysz jest przedsiębiorcą, prezesem Klubu Olimpijczyka Sokolnia oraz Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 49

 

Komentarze (8):
 • ~Kamil Szumiak 2018-05-25
  21:30:56

  59 6

  Zanim zostanie Pan prezydentem sugeruję zakupienie słownika języka polskiego.

 • ~aronis 2018-05-26
  12:13:04

  89 15

  Mam nadzieję, że nigdy Pan nie zostanie Prezydentem naszego miasta...Czy ten obskurny i wiecznie pusty pub przy ul . Wieniawskiego to Pana biznes? Nie chcę, żeby tak wyglądało nasze miasto. Co Pan robi dla tego miasta? Kojarzy mi się Pan tylko z aferą wokoło Juliusza...może w innym mieście niech Pan startuję. Jak Pan taki "ogarnięty", żeby wytykać obecnemu Prezydentowi bycie nauczycielem, to Pan się pochwal - czy Pan jest gotowy do pełnienia obowiązków Prezydenta. Bardzo rzadko zdarza mi się pisać, ale sprowokował mnie Pana tekst powyżej...trochę szacunku do ludzi, bo to My zdecydujemy!!!

 • ~ 2018-05-27
  09:17:12

  37 37

  Nawet mnie podoba się ten artykuł, choc jak dotąd nie przyglądałam się wpisom pana Larysza, i też uważam, że kandydatem na Prezydenta Miasta Rybnika nie powinna byc "niewyraźna" postac bez względu, z jakiej partii. Obecny P.Prezydent zasłynie jako osoba na pewno nie działająca dla mieszkanców, tylko przeciw. Ciągłe "poprawki" poprzednich inwestycji, wcale nie chybionych, kosztowne i niepotrzebne, kopertowanie miejsc postojowych w newralgicznych miejscach i "łupienie" mieszkańców, na czym się tylko da, by wyciągnąc kasę od nich. Dbanie tylko o swój wizerunek i uśmiech na foto, bez pomysłów dla rozwoju miasta , dobra mieszkańców i walki ze smogiem. Nasyłanie SM na "babcinki" i inne niezaradne życiowo osoby, to rodzaj "zbójeckiej" nagonki, akcja może medialn,a, sądząc po ilości komentarzy i ziejącej z niej nienawiści, ale nieefektywna, podczas gdy "obecna" władza chroni najbogatszych mieszkańców, i to nie koniecznie rybniczan (np. dzielnica Ochojec, jest gaz, ale pali się przez cały rok syfiastym węglem). Droga Pszczyna-Raciborz, to nie zasługa obecnego pana prezydenta, bo od wielu lat jest budowlana, za jego kadencji budowa "weszła" na terytorium miasta, i tylko tyle, bo zasług na tym odcinku też żadnych nie ma. No i dalej nepotyzm i układy w UM, brak kompetentnych pracowników, nadal zatrudnianie wg swojego widzi mi się ludzi bez odpowiednich kwalifikacji. Zakorkowanie dróg, to efekt pracy tych ludzi. W zasadzie brak komunikacji miejskiej, to też zasługa p. prezydenta i jego fachowych pracowników.

 • ~ 2018-05-27
  11:14:42

  39 4

  Dzień dobry, bardzo Pana proszę o nic "na szybko" bo efekt jest raczej odwrotny od zamierzonego. Przeczytałem na szybko i nasuwają mi się pytania: czy jest Pan z p. Łukaszem Dwornikem na ty? (wyjątkowo mnie denerwuje "poklepywanie po ramieniu). Co Pan zrobi ze swoją działalnością w sytuacji zwycięstwa w wyborach i objęcia fotela Prezydenta? Z artykułu wynika, że jest Pan przeciwny opieraniu się na jakiejkolwiek partii (przykład p. Kuczery), więc pytam ile Pan chce zainwestować prywatnych pieniędzy w kampanię wyborczą? Pytanie bez podtekstów, cały normalny świat polityczno-gospodarczy opiera się przy wyborach na pieniądzach prywatnych (kandydat niezależny) lub na poparciu i kasie jakieś partii. A potem jest coś za coś. I ostania uwaga proszę robić wszystko dobrze, nie na szybko ze słownikiem w ręce.

 • ~Łukasz Cesarski 2018-05-28
  12:47:42

  2 57

  PANIE ALEKSANDRZE LARYSZ KANDYDACIE LUB NIE NIEWIEM ALE DO RZECZY POWIEM TAK MA TROCHE RACJI Z TYMI PARTYJAMI CZY PO CZY PIS JEDEN PIERON TYLKO JEST JEDNA RÓZNICA MIEDZY NIMI JAKA SIE ZAPYTA PAN A TAKA ZE JEDNI KRADLI NA POTEGE CZYLI ZŁODZIEJSTWO I SPRZEDAWALI PRZEMYSŁ A ICH PREZYDENT CZYLI PRZEDSTAWICIEL W RYBNIKU WYKAZYWAŁ SIE OBOJETNOSCIA PRZYWRÓCENIA HUTY SILESIA TYLKO ROBIŁ IDUSTRIADE I BLOKI NA PRZEMYSŁOWEJ NIE ODNOWIONE I NA BLOKU ZROBILI COS Z HUTY SILESIA I TYLKO NA SŁONECZNEJ ZOSTAŁY WYREMONTOWANE FAMILOKI BEZ JEDNEGO WYREMONTOWANEGO BUDYNKU GOSPODARCZEGO I NIEWIELKIE MUZEUM ZROBIONE Z PAMIATKAMI I NA KONCU POWIEM NIE MA W TYM ROKU INDUSTRIADY NIE BEDZIE TYLKO W ZABYTKOWEJ KOPALNI IGNACY W NIEWIADOMIU A NA KONCU ZOSTAŁY SPRZEDANE WSZYSTKIE STARE MASZYNY I DOBRZE ZE BYŁEM NA SPOTKANIU W HALO RYBNIK DLA MIESZKANCÓW PARUSZOWIEC-PIASKI BYŁ I HISTORYCZNIE I NOWOCZESNIE TROCHE PRZESADZIŁEM Z NOWOCZESNOSCIA BO TO BYŁA STYPA BO STARY DYREKTOR HUTY SILESIA BYŁ I MOWIŁ ZE JEST CAŁKOWICIE ZLIKWIDOWANA NIESTETY POKRETNIE MOWIŁ O SOLIDARNOSCI ZE NIEKTÓRZY CZŁONKOWIE NIE WYRAZALI TAKIEJ WOLI NO SAME PIERDOŁY GADAŁ I NO W KONCU DOSZŁO DO TEGO ZE MUSIAŁ OPUSCIC DYREKTOROWANIE W 1999 ROKU I ZADAŁEM PYTANIE DLACZEGO NIE CHCIAŁ ODPOWIEDZIEC A JA WIEM POROZUMIAŁ SIE Z KIEROWNICTWEM PIENIAZKI NA POZEGNANIE TYLKO ZE NIE BEDE MIAŁ DOWODÓW BO ONI ZNISZCZYLI PAPIERKI NO DOBRA DALEJ CO Z NASTEPNA PARTYJA PIS NIC Z RYBNIKIEM A NI DOBREGO NIE ZROBILI A NI ZŁEGO NIE ZROBILI TYLKO PREZYDENT A. FUDALI ZOSTAŁ PRZYKLEPANY PRZEZ TA PARTIE PIS A CO FUDALI TEZ DOBREGO ZROBIŁ TYLKO IMPREZY INTEGRACYJNE I KONCERTY GWIAZD DUZEGO FORMATU DLA MIESZKANCÓW I INNE RZECZY ALE NIESTETY OBOJETNOSCIA TEZ WYKAZYWAŁ NAD CZYNSZAMI BLOKÓW NA DZIEWLNICACH RYBNIK NA PRZYKŁAD PARUSZOWIEC PIASKI I INNE DZIELNICE NA OBRZEZACH RYBNIKA NIESTETY I DLATEGO PRZEGRAŁ WYBORY SAMORZADOWE W TAMTYCH LATACH I JESZCZE PRZYPOMNE PGE WYKUPIŁO ELEKTROWNIE RYBNIK OD FRANCUSKIEJ FIRMY WIEC PIS COS ZROBIŁO A PO TERAZ NIEDAWNO BUDUJE SIE AUTOSTRADA REGIONALNA PSZCZYNA-RACIBÓRZ TAK DOBRA INWESTYCJA DLA RYBNIKA TYLKO DLACZEGO PAN WŁODARZ RYBNIKA P.KUCZERA WYKAZUJE SIE TERAZ JAK WYBORY SAMORZADOWE NA JESIENI BEDA TAK JA UWAZAM ZE TO PROMOCJA PARTYJI PO NAD ICH PRZEDSTAWICIELEM TAKA PRAWDA POWIEM JEDNO KAZDY KANDYDAT Z JAKIEKOLWIEK PARTYJI MI SIE NIE PODOBA TO FAKT !!!! ŁUKASZ Z RYBNIK NOWIN FLORIANSKA KOŁO BUSHIDO

 • ~Łukasz Cesarski 2018-05-28
  12:48:56

  0 39

  ALE CHCIAŁBYM ZEBY PAN PANIE ALEKSANDRZE LARYSZ ODPOWIEDZIAŁ NA MOJE PYTANIE 1 CZY PAN JAKO PRZYSZŁY WŁODARZ RYBNIKA BEDZIE POPIERAŁ MIESZKANIE + BO NIESTETY ZA DROGIE KAWALERKI I MIESZKANIA DLA RODZIN SA W RYBNIKU 2 . CZY PAN JAKO PRZYSZŁY WŁODARZ RYBNIKA CZY DO KONCA TA AUTOSTRADA REGIONALNA BEDZIE I ZAKŁADY SPOZYWCZE I PRZEMYSŁOWE ZACHCECI DO INWESTOWANIA W RYBNIKU ZEBY KAZDY RYBNICZANIN MIAŁ PRACE NA MIEJSCU A NIE WYJEZDZAŁ DO SASIEDNIEGO MIASTA ?!! 3 CZY JAKO WŁODARZ USPRAWNI KOMUNIKACJE MIEJSKA E-BUSEM TABOREM MIEJSKIM NA DZIELNICE RYBNIK i TABOR KOLEJOWY ZEBY NA WSZYSTKIE TRASY KOLEJOWE CZYLI NA PRZYKŁAD RYBNIK-ZORY-GLIWICE-WODZISŁAW i INNE WIEKSZE MIASTA POZA OBREB MIASTA BO KOLEJA WSZEDZIE MOZNA JEZDZIC i NIE STAC W KORKACH JAK SAMOCHODZIE BO NIESTETY Z PRZYKROSCIA STWIERDZAM
  ZE KOLEJ SLASKA TYLKO PUSCAJA STARE EN -57 I TEZ BILETY SA DROGIE NIESTETY DLACZEGO TYLE KOSZTUJA NA PRZYKŁAD TYLKO LINOWY JEST CENA BILETU 9ZŁ NORMALNA CENA MOIM ZDANIEM MIESIECZNY BEZ ROWERU RYBNIK-KATOWICE 210 ZŁ +ROWER 60 ZŁ TAKA JEST CENA BILETU KOLEJOWEGO I ROWER ELEKRTYCZNY TO JUZ RACZEJ DO DYSKUSJI TAKA JEST PRAWDA CO PAN SADZI I ODPOWIE MI NA TE PYTANIA ŁUKASZ 34 LATA MIESZKANIEC RYBNIKA NOWIN FLORIANSKA KOŁO BUSHIDO

 • ~Aleksander Larysz 2018-05-28
  13:52:50

  6 42

  Panie Łukaszu Cesarski. Napisał Pan do mnie w tych tematach: Tutaj, na moją strone www., oraz na FB. Odpowiedziałem już na te pytania:) Jeżeli jednak chciałby Pan bardziej "szczegółowiej;) to proponuję na priva, tak jak to robi wielu rybniczan, ciekawych moich propozycji. Dlaczego na priva ( przynajmniej w tym okresie) ? Zapewne Pan się domyśla. Tak, że zapraszam i pozdrawiam

 • ~Barakuda 2018-06-15
  22:31:10

  14 2

  Panie Larysz sam Pan sobie zaprzecza. Proszę się zdecydować czy ekspansja PiSu i to co PiS robi i jak próbuję ograniczać możliwości samorządowców jest złe i co za tym idzie kandydat PiS także jest zły- albo odwrotnie. A z Pańskiego wpisu wynika, że PiS jest zły ale ich kandydat na PM Rybnika jest super. Dziwne to nieco. PiS to największy szkodnik tego kraju od 1989roku i wszystko co z nim związane trzeba wypalać gorącym zelazem...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.