zamknij

Wojciech Piecha

Widoczny problem

2019-02-04

Problem z jakością powietrza pojawił się w latach 80- tych XX wieku wraz z upowszechnieniem się instalacji CO w budynkach jednorodzinnych. Najtańszym paliwem do tych instalacji był powszechnie dostępny węgiel wraz z jego tańszymi pochodnymi tj. mułem i flotem powęglowym.

Muły i floty powęglowe ze względu swoją niską kaloryczność nie znalazły zastosowania w energetyce zawodowej, a coraz częściej służyły właśnie jako paliwo w kotłowniach domów jednorodzinnych. Rybnik jest miastem z dominującą zabudową jednorodzinną- szacuje się, że jest ok. 18 tysięcy domów jednorodzinnych- a te opalane są w 80% węglem w kotłach w większości niespełniających żadnych norm emisyjnych tzw. „kopciuchach”. Powstający „smog” jest widoczny gołym okiem i jest wstydliwym problemem Rybnika oraz wielu innych śląskich miast. Do 2017 r. walkę z niską emisją prowadziły władze samorządowe z mizernym skutkiem. Rocznie miasto dofinansowywało wymianę kilkuset kotłów, co nie powodowało znaczącej poprawy jakości powietrza.

Uchwała „antysmogowa” sejmiku województwa śląskiego z 2017 r. zmieniła podejście do problemu jakości powietrza wprowadzając przepisy, które wymuszają wymianę przestarzałych kotłów węglowych na kotły spełniające normy emisyjne, wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (w skali kraju wymienia się ok. 100tyś. kotłów rocznie). Kolejnym krokiem w walce ze „smogiem” było wprowadzenie „Ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych”. Ustawa ta wyeliminowała z handlu paliwa, które nie spełniają norm jakościowych (muły i flotokoncentraty).

Następnym krokiem było wprowadzenie w 2018 r. programu „Czyste Powietrze” na termomodernizację domów jednorodzinnych z jednoczesną wymiana przestarzałych węglowych źródeł ciepła. Program rozłożony jest na 10 lat z budżetem ok. 100 mld zł.  Termomodernizacja jest kluczem programu, pozwoli na znaczące obniżenie energochłonności naszych domów. Doskonałym przykładem są Niemcy, gdzie wynik energetyczny to ok. 50Kw/m2/rok, przy czym w Polsce wynosi on na dzień dzisiejszy ok. 150Kw/m2/rok. Oszczędności po przeprowadzonej termomodernizacji będą na tyle duże, że pokryją koszt droższego paliwa- gazu czy ciepła sieciowego. Zachęcam mieszkańców Rybnika do skorzystania z programu, który konsekwentnie wdrażany i monitorowany będzie sukcesem w walce o czyste powietrze dla nas i przyszły pokoleń rybniczan.


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Wojciech Piecha

Wojciech Piecha

Wojciech Piecha jest senatorem Prawa i Sprawiedliwości. W senacie jest pracuje w Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Ustawodawczej.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 46

 

Komentarze (10):
 • ~Lateks 2019-02-04 10:37:09

  Mam pytanie jaki efekt dał zakaz stosowania Flotu czy mułu? Mam takie wrażenie że po za droższym kosztem zakupu to stan powietrza zamiast ulec poprawie się znacząco pogorszył...

  47 7
 • ~tylkotylko 2019-02-04 21:00:17

  Panie Piecha czy ma informacje dotyczace rozszerzenia progamu czyste powietrze o budynki wielorodzinne? Jeśli takie rozszerzenie nastąpi to od kiedy? Jeśli nie to polecam popracować nad takim rozwiązaniem w imieniu wyborców.

  15 5
 • ~ursus 2019-02-04 23:10:02

  ~tylkotylko budynki wielorodzinne (i tylko takie) obejmuje program miejski

  9 6
 • ~tylkotylko 2019-02-05 08:28:33

  ursus. Z tego co się orientuje to program miejski dotyczy budynków komunalnych, a ja pytam, a prywatne. W Rybniku jest mnóstwo starych prywatnych kamienic, które są jeszcze nieocieplone, a w środku są "kozy" i "kopciuchy". Modernizacja jednego budynku może zlikwidować kilka takich piecy naraz.

  9 6
 • ~Arteks 2019-02-05 15:13:52

  @ursus - nie wiem czy zauważyłeś, że senator Piecha również wspiera tezę o której pisałem, a którą ty podważałeś, że problem smogu pojawił się w latach 80. Czyli wtedy kiedy masowo zaczęto montować byle jakie piece śmieciuchy i likwidować kachloki w domach instalując swoje c.o. Ale całkowitym kataklizmem dla naszego regionu było wymyślenie i popularyzacja przez pomysłowych "Januszów" od pieców - dmuchaw, które pod ciśnieniem wyrzucają w powietrze jeszcze więcej dymu i całego tego świństwa. I dlatego wszyscy zwracają uwagę, że problem narastał przez ostatnie 15 lat - zamiast ubywać jak w innych regionach Polski. @lateks - nie powtarzaj tego pytania przy każdej okazji jak dziecko. Gdyby nie zakazano spalania mułów i flotów wskaźniki PM2.5 i PM10 byłyby jeszcze większe jak w pamiętnym styczniu 2017 gdzie w Rybniku przekroczono normę o 3000%. Sprzedaż tych śmieci był też kompromitujący dla górnictwa, któremu zależało na poprawie wizerunku więc co ciekawe - dość mocny lobbing górniczo-związkowy wcale przeciwko temu nie protestował. A politycy PiS słusznie głosowali za uchwałą antysmogową z PO, SLD i RAŚ - zdając sobie sprawę, że trzeba przykrócić ten smogowy terror jaki zgotowali nam sami mieszkańcy.

  19 29
 • ~ursus 2019-02-05 16:11:10

  ~Arteks
  "@ursus - nie wiem czy zauważyłeś, że senator Piecha również wspiera tezę o której pisałem, a którą ty podważałeś, że problem smogu pojawił się w latach 80. "
  widzę, że poziom urojeń u Ciebie wskoczył na wyższy poziom
  sam przecież twierdziłeś, że w latach 80 nie palono mułem, bo nie pisały o tym gazety z tego okresu
  akurat dmuchawy w kotłach stosowane były najpierw w "firmowych " kotłach, dopiero później zaczęto je montować masowo do istniejących instalacji
  "Czyli wtedy kiedy masowo zaczęto montować byle jakie piece śmieciuchy i likwidować kachloki w domach instalując swoje c.o." myślisz że do lat 80 instalacje CO w prywatnych domach były czymś niezwykłym i wszędzie były "kachloki "? właśnie w tym okresie, tam gdzie się dało, często grzano gazem, dopiero późniejsze duże podwyżki cen tego paliwa, spowodowała masową rezygnację z niego na rzecz węgla
  "I dlatego wszyscy zwracają uwagę, że problem narastał przez ostatnie 15 lat " czyli wtedy, kiedy rozpoczął się boom budowlany, niestety ówczesne władze całkowicie przespały sprawę, a brak sensownych zapisów w warunkach zabudowy spowodował, że inwestorzy wybierali tak a nie inny i sposób ogrzewania

  19 4
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2019-02-12 08:59:59

  Pan senator pisze bloga ale nie jest łaskaw odpowiadac na pytania zwiazane z jego treściąJak myślicie o czym to świadczy?Czyż nie o ewidentnym lekceważeniu czytelników? A ja chciałabym mu zadać jedno zasadnicze pytanie - czym ogrzewa swój dom?Ale myślę,że odmówi odpowiedzi zasłaniając się prywatnością,którą tak chętnie obnażał przed wyborami.

  15 8
 • ~rzyt 2019-02-25 08:55:45

  Dziś w Chwałowicach naprzeciw Netto tną aż płakać się chce. A prywatni mieli wyciąć wszystkie drzewa?

  3 0
 • ~Zbigniew Martyniak 2019-03-05 11:31:36

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~Zbigniew Martyniak 2019-03-05 11:35:03

  Flotokoncentrat po koksie to najczystsze paliwo węglowe....profesor Krystian Probierz. Pis o profesorze ...,,od kiedy został politykiem i senatorem jego dorobek naukowy się nie liczy....panie W. Piecha zna pan temat...

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.