zamknij

Wojciech Piecha

Wolne niedziele

2018-05-07

            Sposób spędzania czasu w dni wolne od pracy jest dość urozmaicony. Jedni wolą aktywność na świeżym powietrzu, co przy sprzyjających warunkach pogodowych stwarza wiele bardzo ciekawych możliwości. Inni znów preferują bierną formę wypoczynku w domowym zaciszu. Niezależnie jednak jaką drogą pójdziemy, nasz wolny czas powinien zostać jak najlepiej spożytkowany.

            Jak powszechnie wiadomo, w marcu bieżącego roku wprowadzono w życie przepisy ograniczające handel w niedzielę. Forsowana przez wiele środowisk pracowniczych ustawa wciąż budzi wiele kontrowersji. Dotyczy ona w główniej mierze osób zatrudnionych w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych, gdzie system tygodniowej pracy obejmuje także niedziele. Z moich obserwacji wynika, iż mieszkańcy naszego miasta z powodzeniem odnaleźli się w nowej rzeczywistości i aktywnie spędzają niedziele wolne od handlu. Najbardziej preferowane formy to spacer, wizyta w kawiarni lub restauracji. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się również rybnicki kampus, gdzie ostatnie inwestycje nadały temu miejscu sporo uroku. Budowa parku tematycznego oraz stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej na rybnickich bulwarach pozwoliły na kompleksowe zaadaptowanie niewykorzystanego do tej pory miejsca. Codziennie widzimy na niej rzesze rowerzystów oraz amatorów deskorolek i rolek, a znajdujący się na jej początku licznik notuje rekordowe rezultaty. Ale to oczywiście nie wszystko. Kilkanaście szlaków rowerowych prowadzących zarówno przez drogi leśne, jak i tereny miejskie, rybnicki zalew oraz liczne obiekty sportowe są doskonałą bazą treningową dla każdego z nas, niezależnie od posiadanych umiejętności. Tak więc dla chcącego nic trudnego.

            Uważam, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie i odpowiednio zagospodaruje swój, wolny czas. Niedziela od lat traktowana była jako dzień dla rodziny, bliskich i przyjaciół. Nie psujmy więc dobrej tradycji i z uśmiechem na twarzy wykorzystajmy każdą jej chwilę.

 


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Wojciech Piecha

Wojciech Piecha

Wojciech Piecha jest senatorem Prawa i Sprawiedliwości. W senacie jest pracuje w Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Ustawodawczej.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 34

 

Komentarze (17):
 • ~Lahcim 2018-05-07 10:49:06

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 27
 • ~Ancymon 2018-05-07 12:13:00

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 5
 • ~Lahcim 2018-05-07 12:59:23

  Raczej stwierdzenie faktu niż mowa nienawiści (Pasożytnictwo – forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody).

  A co do PISu to udowodnili wiele razy, że myślenie nie jest ich mocną stroną. Inaczej zdaliby sobie sprawę czym grozi niszczenie wymiaru sprawiedliwości, łamanie konstytucji, marginalizowanie nas na arenie międzynarodowej, zmuszanie kobiet do rodzenia uszkodzonych płodów (Pan Piecha wie co się kiedyś z nimi robiło) itd.

  34 24
 • ~goliat 2018-05-08 09:35:23

  Lahcim, taki mądry jesteś, a przypisałeś nie temu Panu, to jego brat :-)

  13 0
 • ~Arteks 2018-05-08 09:51:43

  Sposób spędzania wolnego czasu to osobista sprawa każdej osoby natomiast dlaczego politycy PiS-owi tak bardzo żal wyłącznie pracowników marketów i galerii handlowych? A inni którzy pracują w niedzielę jakoś was nie interesują. Pana senatora spotkałem w którąś z niedziel jak wsiadał w Rybniku do pociągu do Warszawy. Aby pan senator mógł skorzystać z podróży - dyżurni, maszyniści, drużyna pociągowa, kasjerki musiały pracować... Oni nie mają rodzin? A może zamiast atakować markety należało stworzyć program 3 wolnych niedziel dla każdego pracownika, a nie utrudniać ludziom życie, szczególnie tym którzy przyjeżdżają czasami w niedziele oglądać meble, sprzęt AGD czy kafelki bo nie mają na to w tygodniu czasu, a aby coś wybrać trzeba czasami się nachodzić... Tak to jest jak radykalizmy wypierają rozsądne myślenie.

  43 20
 • ~Ancymon 2018-05-08 12:11:50

  ~Arteks proponuję by w sobote i w niedzielę były czynne urzedy w godzinach 10 - 18 , jak się na to zapatrujesz ( ludzie pozałatwiali by sobie sprawy ) .

  37 10
 • ~Lateks 2018-05-08 12:56:28

  ~Arteks cały tydzień wypisujesz brednie w komentarzach, więc nie pisz głupot że kafelki musisz wybierać w niedzielę bo nie masz na to czasu w tygodniu...

  20 17
 • ~Arteks 2018-05-08 22:48:47

  @lateks - ale to ty wypisujesz różne brednie i to w zasadzie od początku jak się tu pojawiłeś - a nie ja. Ja piszę zawsze merytorycznie tak jak w powyższym temacie. Jak oceniasz podróż senatora chwalącego rodzinne niedziele pociągiem którego obsługa musi w niedzielę pracować? Zwróciłem też uwagę na to, że każdy robi ze swoim czasem co chce, także tym w niedzielę. Tylko radykalni politycy swoimi decyzjami chcą zmusić ludzi do zmiany swoich przyzwyczajeń. Nie widzą nic złego w pójściu do restauracji - w których obsługa ma w niedzielę często najwięcej klientów i najwięcej roboty, ale przeszkadza im handel w marketach i galeriach handlowych... W przepisach związanych z zakazem handlu nie chodziło o ochronę pracowników tylko o spełnienie zachcianki kościoła. W krajach gdzie najważniejsze są zasady wolności gospodarczej od nauki kościoła to właściciel ma prawo do decyzji czy otworzyć sklep w niedzielę czy nie, a nie polityk czy kościół. @ancymon - nie mam nic przeciwko. Natomiast jestem przeciwnikiem hipokryzji i nierównego traktowania handlu. Uważasz, że ci którzy handlują na odpustach, na stacjach benzynowych, kwiaciarniach czy w aptekach - nie mają rodzin? A kucharz z każdej restauracji czy lodziarni nie ma rodzin? O wiele lepiej byłoby gdyby parlament w imię "niedzieli dla rodzin" uchwalił ustawę 3 niedziele wolne dla każdego pracownika. To miałoby sens bo byłoby udziałem wszystkich, a jednocześnie nie zaszkodziłoby sieciom handlowym które zatrudniałyby dodatkowe osoby. A tak mamy chorą ustawę którą wykorzystają w kampanii wyborczej wszyscy przeciwnicy PiS.

  26 13
 • ~Ancymon 2018-05-09 00:00:47

  ~Arteks mylisz pojęcia , nikt nie zabrania ci handlu w niedzielę .Jesteś włascicielem sklepu , stajesz za ladą i po płaczu . Czy szkoły , przedszkola ,szpitale (tylko dyżur ),przychodnie ,apteki ( tylko wybrane ) , urzędy są czynne - nie .Pewne instytucje ( policja ,pogotowie ,straż , pociągi , autobusy ). muszą pracować bo doszło by do paraliżu . ~Lateks ma rację z tymi płytkami ( czy naprawdę myślisz że ludzie nie potrafią zorganizować sobie czasu by zrobić zakupy od poniedziałku do soboty ? . Obecnie masz tyle sklepów ( również tych internetowych ) i tak długo otwartych że choćbyś robił na różne zmiany to niema problemu . Bardzo dobrze że kościół upomina się o wolne niedziele ( jak to brzmi wolne niedziele ) bo między innymi po to jest powołany .Wolność gospodarcza - pewnie sam w niedzielę nie pracujesz ani nikt z twojej rodziny .

  15 21
 • ~ursus 2018-05-09 00:14:33

  "ale to ty wypisujesz różne brednie i to w zasadzie od początku jak się tu pojawiłeś - a nie ja. Ja piszę zawsze merytorycznie tak jak w powyższym temacie. " takiej argumentacji nie pokonają żadne fakty

  9 6
 • ~zbrudzinski 2018-05-09 01:25:11

  Żaden polityk nie ma prawa mówić ludziom w jaki sposób mają spędzać czas. Każde ograniczenie wolności gospodarczej to krok w tył. Ciekawe, że Pan Piecha wymienia loklane aktywności możliwe dzięki decyzjom bieżącej władzy rybnickiej - ścieżki rowerowe, tęźnia czy tor rolkarski powstały za rządów Kuczery i jego ludzi.

  23 10
 • ~Ancymon 2018-05-09 09:14:42

  zbrudzinski przecież nikt do niczego cię nie zmusza , twoja rzecz jak spędzadzasz czas .Ale nie zmuszaj innych ludzi by musieli iść do pracy w wolne dni ( niedziela i święta ) bo ktoś ma zachciankę pochodzić sobie po marketach albo na tyle jest niezorganizowany że przez 6 dni nie potrafi zrobić zakupôw .Jeśli chcesz pracuj sobie od rana do wieczora , nikt ci tego nie zabrania ale nie zmuszaj do tego innych co mają robić .

  10 12
 • ~zbrudzinski 2018-05-09 10:51:13

  O ile mi wiadomo w Polsce nie ma obowiązku pracy (jeszcze) i nikt sprzedawców do pracy w niedziele nigdy nie zmuszał - jeśli komuś praca w niedzielę nie była na rękę to wystarczyło zmienić pracę. No i dlaczego wybiórczo podchodzisz do tej sprawy - przez zakaz handlu obsługa gastronomiczna, kina, a nawet kontrolerzy NIK mają więcej pracy (w niedzielę!) - dlaczego ich do tego “zmuszasz”?

  14 11
 • ~Arteks 2018-05-09 21:25:51

  @ancymon - nie rób wycieczek personalnych. Ta ustawa to zamach na wolność gospodarczą, a cała argumentacja nieszczera, absurdalna i nacechowana hipokryzją. Piszesz, że doszłoby do paraliżu... Jeśli ktoś wierzy w idee rodzinnych niedziel i wolnych niedziel to co by komu zaszkodziło gdyby zamknąć np. wszystkie placówki handlowe, w tym także apteki i stacje benzynowe z wyjątkiem jednej na jakiś obszar która pełniłaby dyżur. Jeśli tak idee o wolnej niedzieli są istotne dlaczego nie zamknąć gastronomii? Przecież praca kucharza jest znacznie cięższa i niekomfortowa niż np. kasjerki w klimatyzowanym latem i ciepłym zimą markecie? Wiem z twoich różnych wpisów, że potrafisz myśleć i jesteś rozsądną osobą. Naprawdę w sprawie niedziel dałeś się zmanipulować? Nie widzisz, że wracają pomysły jak z czasów komuny? Wtedy też decydenci decydowali o tym kiedy i w jakich godzinach mają pracować sklepy. Wtedy też w niedzielę sklepy były zamknięte...

  19 8
 • ~Ancymon 2018-05-10 00:08:08

  ~Arteks "@ancymon - nie rób wycieczek personalnych " niestety znam wiele osób osobiście które tak jak ty narzekają na tą ustawe a same w niedzielę nie pracują .Wolność gospodarcza - to jakiś bełkot , jeśli chcesz to sobie pracuj ( masz sklep i czy inną firmę , nikt ci nie broni ,możesz pracować ) ale nie zmuszaj do tego innych (dlaczego w Niemczech sklepy są zamknięte a te same sklepy w Polsce mają być otwarte , czy nie uważasz tego za wyzysk pracownika , chyba każdy człowiek ma prawo w niedzielę do odpoczynku , nawet Bóg gdy stworzył świat w 7 dzien odpoczywał ).Dlaczego robol ma pracować nawet w niedzielę a inteligenci w sobotę już wypoczywają ,może przydało by się trochę refleksji że ci ( te kobiety )ludzie posiadają dzieci i może ten dzień chcieli by poświęcić ( w dobrym tego słowa znaczeniu ) rodzinie . Jak dlamnie to mogą być pozamykane wszystkie stacje , gastronomie , kina , teatry ( ale pewnie gdyby tą ustawę rozszerzyć na inne grupy pracownicze to dopiero byłby płacz ).

  7 14
 • ~ 2018-05-28 07:26:45

  Panie Senatorze, to są tylko niedziele bez handlu, ustawa wyraźnie wprowadziła uprzywilejowanie JEDNEJ grupy zawodowej. Też uważam, że niedziela powinna być dniem wolnym od codziennych prac, w szczególności uciążliwych dla innych, którzy pragną wypoczynku po całym tygodniu ciężkiej pracy, i dlatego nie rozumiem, dlaczego w np. w "zielone świątki" (20.05.2018 r.) była zgoda na koszenie trawy wzdłuż pobocza ul. Gliwickiej w Golejowie? Jeżeli odpoczywamy, to wszyscy. Nie tylko pracownicy handlu. O uciążliwości wszelkiego rodzaju kosiarek dla otoczenia można już prace "doktorskie" pisać, a niestety, nic się w tym temacie nie zmienia.

  2 3
 • ~deuter 2018-06-06 22:31:31

  Czekam na program telewizor plus. Założenia proste jak budowa cepa, każdy powtarzam każdy, otrzyma darmowy telewizor 60 calowy i zostanie zwolniony z abonamentu RTV, jeżeli zdeklaruje że będzie oglądał tylko TVP.....

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.