zamknij

Maciej Urbańczyk

Na kogo mam zagłosować ?

2019-10-07

Za kilka dni wybory . Jak pisałem najważniejsze po 1989 roku. Zadecydujemy czy chcemy przemian czy powrotu socjalizmu. Obserwując scenę polityczną zastanawiam się czy wiedza o wyborach jest niepożądana?

Do napisania tego felietonu skłoniły mnie wasze pytania drodzy czytelnicy. „Na kogo mam głosować”? Już na wstępie powiem , że nie czuje się upoważniony do wskazywania imiennie któregoś z kandydatów, ale chętnie opowiem w uproszczony sposób o mechanizmie wyborów do Sejmu i Senatu. Bo jak czytam pytania to widzę, że cały proces nie jest wszystkim dobrze znany.

Zatem od początku. Obecnie w Polsce obowiązuje system proporcjonalny wyborów z wysokim 5% progiem i na dodatek głosy w ordynacji wyborczej liczone są metodą D’Hondta. Co to oznacza? Że nie ma prawidłowej reprezentacji w Sejmie a dzięki wspomnianej metodzie głosy ugrupowań, które nie przekroczyły progu wyborczego 5% zasilają w zasadzie tego, który ma najlepszy wynik. Mamy zatem zwycięzcę „nieproporcjonalnego”, który „reprezentuje” nie swoich wyborców. To patologia, której pilnie strzegą partie polityczne bo system ten pozwala skutecznie ograniczać nowych graczy !

Kolejnym ograniczeniem jest tzw. „zbiórka podpisów poparcia” pod listami komitetu wyborczego. Myślicie , że można od tak poprzeć komitet? O nie!. Mimo, że w PL nie obowiązuje już wiele przepisów z PRL-u, jak też fakt, że w nowych dowodach nie ma adresu zamieszkania to.. i tak nie możesz poprzeć kandydata gdzie mieszkasz, ważne jest by byli to wyborcy wpisani w rejestr wyborców! Rozumiecie to? Mało? Takich podpisów trzeba zabrać po 5.000 minimum w 21 okręgach ! Na dodatek czy są dobre /te podpisy/ decyduje Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) . Jak się domyślacie już na starcie wiele komitetów jest skreślanych by nie robiły starym partiom konkurencji.

Ale wróćmy do pytania, Na kogo mam głosować?.

Odpowiedź kieruje tylko do niezdecydowanych bo tym zdecydowanym nie będzie jak mniemam to wiedza użyteczna ? /oni wiedzą!/.

Skupmy się tylko na jednym aspekcie, reprezentatywności, którą to niszczą duże partie. Ich celem jest by jak najmniej ugrupowań było w Sejmie. Stąd te szykany na każdym etapie zgłaszania swoich przedstawicieli. Oczywiście wszystko to w imię demokracji i „stabilnych” rządów.

Dziś mamy przykład co zafundował nam ten system. To jednopartyjniactwo i niszczenie podstaw państwa. Nałożenie na to nieznajomości ekonomii, braku doświadczenia w rządzeniu to dopełnienie całego obrazu.

Obserwujemy od kilku tygodni bezpardonowy obraz ataku i manipulacji medialnej najpierw na komitety Liroya i Bezpartyjnych i Samorządowców ( skutecznie odsuniętych od ubiegania się o mandaty poselskie) a po 3 października takich ataków doświadcza Konfederacja i PSL. Dlaczego? Jeśli któreś z tych dwu wymienionych ugrupowań nie „wejdzie” do Sejmu tj. (nie przekroczy progu 5%) to największe ugrupowanie (dziś to PiS) dostanie w „prezencie dodatkowych 20-30 posłów. Prawda jakie to sprytne?! Dużej partii wprost zależy by małe ugrupowania ośmieszyć i zdewaluować ich pozycje , program czy kandydatów.

Mając to na uwadze powinieneś czytelniku nie tylko iść na wybory ale jeśli nie wiesz /nie masz ugrupowania/, na które z przekonaniem zagłosujesz wybrał jedno z tych dwu ugrupowań. Tylko wtedy wszystkie 5 komitetów ogólnopolskich będzie miało swoich przedstawicieli w Sejmie. I tylko wtedy będzie najbardziej reprezentatywne. Nie jest istotne ich globalne przesłanie, poświęć 10 min i odszukaj na liście kandydata z Twojego miasta , gminy i zagłosuj.

A na kogo nie należy głosować?

Tak, to też dobre pytanie. Nie głosujemy na ugrupowania inne niż ogólnopolskie!!! W naszym regionie to Bezpartyjni i Samorządowcy! Niestety odsunięto je od możliwości równej walki o mandaty – nie mają zarejestrowanych komitetów w całej Polsce. Dlaczego nie głosujemy ? Bo wszystkie głosy na to ugrupowanie to dziś głosy które pójdą na…. PiS.  

Inną sytuację mamy w wyborach do Senatu, tu wybieramy konkretnego kandydata w 100 okręgach jednomandatowych. Zwykle kandydują do Senatu 3-4 osoby. Warto zatem się zastanowić wcześniej kto startuje. To system prosty ale jak do sejmu, obarczony tyloma szykanami by maksymalnie ograniczyć prawo startu w wyborach, dość przytoczyć fakt, że każdy taki kandydat musi pod swoją kandydaturą zebrać 2.000 podpisów , potem w obroty bierze go PKW…i już wiecie.

Czy zatem już macie nieco więcej wiedzy by podjąć decyzję? Idźcie na wybory na przekór oczekiwaniom partii które przy urnach chętnie widziała by tylko żelazny elektorat ! a to raptem niespełna 30% uprawnionych do głosowania. Dopóki jako obywatele nie będziemy aktywniej uczestniczyć w życiu społeczności dopóty partie będą nas ogrywać jak zawodowi sportowcy, sportowców amatorów.

Nie mówcie zatem , że nie ma na kogo głosować! Ale solidnie zastanówcie się nad tym by Wasz głos był jak najlepiej spożytkowany, by był ważny dla ugrupowania na, który go oddacie. !

 

Zachęcam do pytań proszę je kierować na maila biuro@prawicaliberalna.pl , lub na kontakt; www.facebook.com/mk.urbanczyk/

Co do komentowania wpisów innych blogerów, jak wspomniałem w pierwszym moim wpisie blog to subiektywne opinie piszącego, i niech tak pozostanie.


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Maciej Urbańczyk

Maciej Urbańczyk

Maciej Urbańczyk jest przedsiębiorcą i Prezesem Fundacji Ochrony Zabytków Ziemi Jurajskiej oraz Stowarzyszenia Prawica Liberalna. Aktywny politycznie i społecznie, bezpartyjny, startował w wyborach uzupełniających do Senatu 2014 i Sejmu 2015.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 8

 

Komentarze (4):
 • ~cyd 2019-10-08 04:44:26

  Oczywiście wszystkie zasady praktyki powyżej opisane wymyślił i wprowadził ten okropny, zły pis. Wcześniej nie obowiązywała metoda D'Hondta, nie obowiązywała zbiórka podpisów i w ogóle wszyscy politycy grali fer. Nie wiem po co pan to piszesz, te bajki dla naiwnych, może ma pan taką potrzebę albo zwyczajnie musi? Rozumiem krytykę ale to?

  11 11
 • ~Maria.S 2019-10-08 08:58:57

  Brawo, prosto i zrozumiale jak partie robią nas w konia od lat. Jak eliminuja konkurentów, ale że aż tak nie wiedziałam . To chore. . -cyd, gdzie pisze że wymyślił to PiS? nauka i wiedza boli? wyraźnie widać komu dziś na tym zależy "uderz w stół ..." ludzie lecą jak ćmy do światła .. skutek znamy. Obrazek wymowny

  8 7
 • ~Matt44 2019-10-08 20:18:37

  Niestety Partie robią z nami co chcą ! mała garstka zorganizowana , a rządzi całym bezładnym apatycznym społeczeństwem. To wstyd nas obywateli , nie ma co się obrażać na partyjniaków czas zacząć myśleć !

  4 2
 • ~rzyt 2019-10-09 09:28:37

  Dalej mamy PRL i jego Front Jedności Narodu. Była nadzieja, że to się skończy; PO obiecywała Jow-y, co zmieniłoby system podliczania głosów, likwidację Senatu, obniżenie podatków - 3x15%....Ordynacja wyborcza zabetonowana, Konstytucja RP ma kolor czerwony i kwaśny smak czyli Panie Urbańczyk dalej mamy i mieć będziemy problem z tymi samymi nazwiskami na listach wyborczych. Raz startują do samorządu, raz do PE, by za chwilę być kandydatami do Sejmu czy Senatu.
  Ja swojego głosu nie oddam na tych wiecznych kandydatów plus tych co mnie oszukali obietnicami wyborczymi.
  Pozdrawiam i dziękuję za ciekawą formułę....

  10 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.