zamknij

Maciej Urbańczyk

Zadłużenie Polaków

2020-01-27

Czy czeka nas bankructwo finansów publicznych? Kiedy powiemy stop nierozważnym decyzją polityków !.

Kiedy przyjdzie w Polsce opamiętanie? Obecny rząd / jak i poprzednie/ zadłużają Polaków na potęgę !!! Zadłużenie Polski rośnie w tempie 4,3 miliarda miesięcznie. ! Czy zdajemy sobie z tego sprawę ?

Dług publiczny rośnie nieprzerwanie od lat, /zdjęcie z godz. ca 13,00 z dnia 27.01/, zaglądajcie co jakiś czas na stronę http://www.dlugpubliczny.org.pl/ sami ocenicie jak się zmienia zadłużenie codziennie. Czy tu na Śląsku gdzie zawsze była tradycja szanowania pracy, gdzie kobiety „trzymały kasę” i wiedziały co jest potrzebne i na co wydać pieniądze, też jest nam to obojętne? Czy w domu też wydajecie więcej niż zarabiacie?

Jeśli potraficie policzyć odsetki to wiecie, że miliardy rocznie są wydawane z podatków na obsługę tego długu. Zamiast budować, inwestować, zabezpieczyć służbę zdrowia miliardy są przeznaczane na odsetki, fanaberii corocznego ustalania budżetu z deficytem. Pieniądze są przez polityków nie tylko „przejadane” ale i trwonione w niecelowych wydatkach. !

Oczywiście nie jest to cechą tylko naszego rządu, ale nasi sąsiedzi zarówno Czesi jak i Niemcy już temu zaradzili, uchwalają budżet bez deficytu !!! Dla przykładu obecnie dług Niemiec z lat poprzednich spada w tempie 47 Euro na sekundę a w Polsce? W Polsce rośnie w tempie 400 euro na sekundę !!!

Czy myślicie, że zadłużanie kraju nie dotyczy jego obywateli ??? Oczywiście jest wielu ludzi, którzy myślą że Polska jest bogata i, że można ja bezkarnie okradać, ale powiem to jeszcze raz dług Polski to dług obywateli ! Nikt za nas go nie spłaci, jedynie co przy takim podejściu rządu co możemy zrobić to zafundować sobie bankructwo państwa, z wszelkimi jego konsekwencjami. A przypomnę to z budżetu bezpośrednio jest finansowanych ponad 10 mln obywateli Polski ! ( emeryci , renciści, służby mundurowe, szkolnictwo , urzędnicy!)

Obecne zadłużenie Polski /bieżące i przyszłe/ nazywane jawnym i ukrytym długiem publicznym wynosi 5 bilionów 965 miliardów 511 milionów złotych !!! i jak pisałem rośnie w tempie 4,3 miliarda miesięcznie. Co się musi stać by Polacy zaczęli działać? Czy dopiero katastrofa zmusi nas do myślenia. Jak mówi klasyk „człowiek działa racjonalnie jak już wszystkie inne możliwości zawiodą „ Chyba i my na to czekamy.

Zachłysnęliśmy się zachodem i ich poziomem rozwoju, nie bacząc na prawie 50 lat komunizmu, taaa już chcemy mieć kapitalizm. Jak pisał Milton Friedman – „Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska.” Czy to nie rada na obecne czasy. „Przejadamy kapitał, którego …. nie mamy”, Zachód po wojnie budował gospodarkę w warunkach rynkowych , my nie, dziś wracamy do socjalizmu w najgorszej postaci, postaci niezrozumienia praw gospodarki.

Rząd zachłysną się pieniędzmi, przestał inwestować, zaczął rozdawać, a co na to poczciwy Milton – „Świat finansów jest podobny do alkoholizmu: i w jednym i w drugim przypadku najpierw jest nadmiar środków płynnych, następnie euforia, a na końcu – depresja”. Dziś, już wielu ekonomistów jest w fazie depresji podczas gdy rząd i obywatele zaliczają fazę euforii. Pytanie tylko jak długo. Jeśli nic nie zmienimy, upadek będzie bardzo bolesny…

 

 

/Zachęcam do pytań proszę je kierować na maila biuro@prawicaliberalna.pl , lub na kontakt; www.facebook.com/mk.urbanczyk/


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Maciej Urbańczyk

Maciej Urbańczyk

Maciej Urbańczyk jest przedsiębiorcą i Prezesem Fundacji Ochrony Zabytków Ziemi Jurajskiej oraz Stowarzyszenia Prawica Liberalna. Aktywny politycznie i społecznie, bezpartyjny, startował w wyborach uzupełniających do Senatu 2014 i Sejmu 2015.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 7

 

Komentarze (3):
 • ~Benett 2020-02-11 22:09:19

  Naprawde od czasow dziadka Friedmana ekonomia sie troche posunela z wiedza. Rozumiem, ze nie widzial Pan, ze ludzie w najbardziej ubogich rejonach dzieki 500+ wzieli sprawy w swoje rece, kobieta, ktora miala wybor siedziec w domu lub pracowac w wiejskim sklepie teraz ma 20 letniego golfa i dojezdza do sasiedniiego miasteczka i moze pracowac chocby w biedrze, ta sama praca ale cywilizowana, a jej sasiad wyremontowal dponiemiecki dom i wynajmuje pokoje na AirBnB letnikom. Bez tego ci ludzie by gnili, bo "wolny rynek" w ich wsi w postaci jednego sklepu calodobowego na g...o im sluzyl, a nie mogli otwozyc swojego biznesu bo od 1989 roku mieli permanentny brak kapitalu startowego - brak hajsu i nie mow, ze mogli wyemgrowac...

  6 11
 • ~Maria.S 2020-02-15 11:21:19

  do Benett, żartujesz prawda?!. Dzięki 500+ , tysiące ludzi uciekło z rynku pracy na zasiłek, na wschodzie nikomu się już nie chce pracować, rozdawnictwem wychowujemy ludzi zależnych od państwa. To demoralizacja. Likwidacja podatku dochodowego to byłaby pomoc a nie rozdawnictwo.. najbardziej mnie rozbawiło te 500 zł kapitału startowego, naprawdę tak myślisz?

  7 3
 • ~Wasz Stary 2020-02-21 22:09:05

  @Maria.S - nie żebym uważał 500+ za wyłącznie pozytywne zjawisko, ale chciałem odnieść się do poniższego:

  Dzięki 500+ , tysiące ludzi uciekło z rynku pracy na zasiłek, na wschodzie nikomu się już nie chce pracować

  Szczerze, jeśli pracodawca nie jest w stanie konkurować wynagrodzeniem z 500 złotymi miesięcznie na dziecko, to nie płakałbym tak bardzo zą tą stratą dla rynku pracy.

  Rynek ma być dla ludzi, a nie ludzie dla rynku. Istnieją inne wartości niż tylko pieniądz. Jeśli rodzicowi bardziej niż pracować opłaca się poświęcić czas na opiekę nad dzieckiem lub rozwój osobisty, to tylko się cieszyć - i nie płakać za pracą, w której zapylanie X godzin okazało się temu rodzicowi mniej kalkulować. Na tym polega polityka socjalna.

  4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.