zamknij

Wiadomości

Autostrada A1: MOP pomiędzy granicą a Rybnikiem w końcu będzie zagospodarowany

2022-05-23, Autor: bf

Na MOP-ie w Mszanie w końcu będzie można robić sobie przerwy w podróży od czeskiej strony. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty. Wykonawca z Żor postawi tam urządzenia wypoczynkowe i toaletę.

Reklama

Mija 10 lat, od kiedy powstał pierwszy odcinek autostrady A1 od Gorzyczek do węzła Mszana. Przez dekadę nie udało się znaleźć nikogo, kto chciałby zagospodarować pusty plac przy drodze w kierunku Rybnika i Gliwic. Ten stan ma ulec w końcu zmianie.

W marcu GDDKiA w Katowicach ogłosił przetarg na zagospodarowanie MOP-u. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Ben-Bud z Żor z kwotą 2 285 000 zł. Jak się dowiadujemy, istniejąca infrastruktura (jezdnie manewrowe, stanowiska postojowe oraz oświetlenie) zostanie uzupełniona o urządzenia wypoczynkowe i obiekty higieniczno-sanitarne niezbędne na podstawowym MOP-ie kategorii I.

Całkowity czas realizacji inwestycji powinien zakończyć się do 14 miesięcy od dnia podpisania umowy – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Zamówienie, realizowane będzie w formule „Projektuj i buduj”, obejmie wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych, stanowiących podstawę do rozpoczęcia robót. Na ich podstawie wykonawca wybuduje budynek higieniczno-sanitarny wraz z wyposażeniem i wszelkimi przyłączami, w tym wodociągowym, sanitarnym, energetycznym, oraz kanalizacją deszczową. Zamówienie obejmuje również budowę placu zabaw, strefy odpoczynku, budowę konstrukcji do odśnieżania samochodów ciężarowych oraz nasadzenie zieleni.

W budynku higieniczno-sanitarnym powinny zostać zamontowane urządzenia ograniczające zużycie wody. Dodatkowo, w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji, obiekt należy wyposażyć w instalacje do produkcji i magazynowania energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej – wskazuje GDDKiA w Katowicach.

---

Prace projektowe powinny zakończyć się w czasie nie dłuższym niż pięć miesięcy. Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy. Całkowity czas realizacji inwestycji powinien zakończyć się do 14 miesięcy od dnia podpisania umowy. Ta ma być podpisana jeszcze w maju.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~moratorek 2022-05-23
  10:42:17

  33 7

  Pomiędzy granicą a Rybnikiem? A gdzie w Rybniku jest wjazd na autostradę?

 • ~Arteks 2022-05-23
  11:26:24

  8 36

  @moratorek - przecież autostrada zahacza o wschodni fragment miasta. Coś chyba jesteś mapowym analfabetą.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  12:00:41

  36 3

  Ale Arteks, gdzie Kłokocin a gdzie Mszana? :D No i gwoli ścisłości, ŻODYN! węzeł autostradowy nie leży w granicach miasta. ŻODYN! ;)

 • ~bartezz 2022-05-23
  12:36:25

  21 5

  ~Kurt - otóż to żaden węzeł autostradowy nie leży w granicach miasta Rybnika. Zjazd i wjazd na 1 Stanowicach to gmina Czerwionka - L-ny, następny znajduje się w Rowniu - czyli należy pod Żory, jeszcze dalszy w Świerklanach czyli powiat Rybnik. Do Mszany jeszcze daleko...
  Ktoś tu znowu chce czym zabłysnąć a nie sam nie ma pojęcia gdzie znajdują się granice administracyjne.

 • ~moratorek 2022-05-23
  12:38:33

  17 4

  Mówisz Pan Panie Arteks, że w Kłokocinie! Fakt ostatnio jechałem od strony pepików w piątek, a infrastruktura drogowa zmienia się w naszym kraju tak szybko, że ten nowy węzeł w Kłokocinie chyba mi umknął i niepotrzebnie pcham się na Żory/Rowień zamiast zjechać już 1 km wcześniej. Dzięki za info ;)

 • ~Dador 2022-05-23
  12:41:08

  5 7

  ~moratorek
  Dokładnie tak. Między granicą państwa a miastem Rybnik będzie to pierwszy i jedyny czynny MOP. Tytuł i treść zupełnie prawidłowa. Oczywiście, by uprzedzić głupie zaczepki, po drugiej stronie tamże, na kierunku Rybnik-granica państwa, działa od wielu lat MOP Mszana Północ.
  Z racji tego, że uważam polskie MOPy, za bardzo fajnie zorganizowane i utrzymane, to cieszę z takiego obrotu sprawy. Na pewno odciąży trochę MOP Rowień Wschód.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  12:46:52

  12 0

  @ ~Dador, wiesz że jeszcze wcześniej masz dupny parking ze stacją i "restauracją", etc, zaraz po wjeździe do Polski? Ten MOP będzie fajny do czasu - niedawna przejażdżka na północ Polski i odwiedzenie kilku takich przybytków niestety na myśl przywodzi to, że to co państwowe, szybko niszczeje i dziadzieje.

 • ~Arteks 2022-05-23
  12:57:17

  3 24

  @Kurt - co ma węzeł do geografii? Autostrada przebiega zarówno przez miasto Rybnik jak i przez powiat rybnicki. A tak to już jest w świecie informacji, dokumentu, geografii, że lokalizacje podaje się od największego dużego miasta w okolicy. Zresztą jaką nasz okręg dostał nazwę? Rybnicki Okręg Węglowy - od jedynego prawdziwego miasta w okolicy. :D

 • ~Dador 2022-05-23
  13:12:10

  9 0

  ~Kurt_Wallander
  Pełna zgoda. Na węźle Gorzyczki jest stacja paliw, McD oraz parking TIR, tyle, że to prywatna inwestycja. Nigdy tam nie byłem, nie miałem potrzeby, to nie wiem, jak z opłatami, chociażby za "siku". Parking TIR czy bezpłatny? Wątpię, ale mogę się mylić.
  Z MOPami I kategorii mam doświadczenie tylko z A4 (na wschód od GOP, bo na zachód to nie ma co pisać), A1 i S3. Wszędzie plac, obejście i toalety zadbane były. Złego słowa nie powiem.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  13:16:17

  17 1

  Co ma węzeł co geografii powiesz, hm? Taki, że zarówno do granicy z Mszaną jak i do najbliższych dwóch węzłów jest średnio cca 13 km (ze Śródmieścia). I co mi z tego, że autostrada "zahacza" o miasto na długości zaledwie 900 metrów, skoro - jak w dowcipie o Marklowicach: "przód i tył autobusu jest już poza wsią" xD

  W poprzedniej robocie ziomki z powiatu mówili, że wszystko fajnie ale Rybnik jest tak z leksza na uboczu. Prawdziwe miasto premium - Arteks i jego megalomania :D

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  13:22:52

  12 0

  @ Dador - Polska to nie np. Czechy, gdzie za siku na prywatnej stacji (są jakieś państwowe? Bo taki Orlen ma trzech akcjonariuszy głownych, skarb państwa, NN i Aviva) się nie płaci. Mają tam dość duży parking dla ciężarówek, ogromną stację benzynową, stację ładowania elektrycznych aut, w środku jest kantor, myjnia jakby ktoś potrzebował. Ten nowy MOP będzie smutno wyglądał ale faktycznie - na siku to może wystarczyć ;)

 • ~Arteks 2022-05-23
  13:28:28

  3 21

  @Kurt - żadna megalomania tylko położenie administracyjne i znaczenie miasta. A skoro położenie węzła jest dla ciebie istotne to jak wyjaśnisz nazwanie węzła Rzeszów Zachód w Mrowli albo Opole Południe w Dąbrówce. Dlaczego 900 metrów to mało aby coś uprawomocnić? Przecież niektóre miejscowości w Polsce są... krótsze niż 900 metrów. ;)

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  13:50:41

  17 0

  Mieszkając tu 9 rok nie zauważyłem, by miasto miało jakieś plusy ze znaczenia i położenia administracyjnego. Szału nie ma, ot ostatnie większe miasto przed granicą.

  Co zaś tyczy się położenia węzła a jego nazwa - węzły drogowe oznacza się nazwami pobliskich miast lub miejscowości, posiadających istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne, w szczególności tych których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys. Miejscowościami tymi są miasta z listy aktualnych miast wojewódzkich oraz miasta z listy miast wojewódzkich z lat 1975-1998. Lista miast już dawno się zdewaluowała.

  W Rybniku jak i z Rybnika jest wszędzie w huk daleko, do autostrady, co miasta, do innego równe dużego ośrodka miejskiego (50 km w stronę Ovy, tyle samo do Katowic).

 • ~rzyt 2022-05-23
  14:27:53

  13 1

  ~Arteks, przecież motokultura jest dziś be...a wy o jakiś MOP walczycie. Teraz na topie jest wg jednego "specjalisty od zrównoważonego transportu" kolej. A szybkiej kolei obecnie nikt nie chce .... czyli co? Lepiej mieć tylko dworzec kolejowy, a tory u sąsiada? A może kolei nie chcą bo to CPK? A CPK to projekt PIS-u. Dajcie szansę PIS-owi narobić takich samych błędów inwestycyjnych jak PO narobiło przy A-1.
  Ostatnio wracałem z Pyrzowic podczas deszczu...to zaczyna być droga 3-ciej kategorii ze względu na muldy i nierówności. To po co przy takiej drodze MOP 1 kategorii?

 • ~Arteks 2022-05-23
  14:53:14

  1 20

  @Kurt - szkoda, że stawiasz się trochę w szeregu z innymi ignorantami... Kiedyś myślałem, że jesteś trochę bardziej zaawansowany intelektualnie. Jak można nie rozumieć tego, że czym większe miasto tym większa jego niezależność, samowystarczalność czy znaczenie? W przypadku Rybnika to u nas zlokalizowane są prawie wszystkie instytucje charakterystyczne dla miast wojewódzkich. Ostatnio powołano u nas Sąd Okręgowy - instytucję która zlokalizowana jest tylko w wybranych, dużych miastach. :) @rzyt - ja popieram poważne inwestycje infrastrukturalne. Ale czy ty naprawdę wierzysz, że pod przywództwem ludzi pokroju Morawieckiego czy Horały powstanie tak ambitny projekt jak ogólnopolska sieć CPK? Jeśli wybudują odcinek z Katowic do Ostrawy - to już byłoby baaaardzo dużo. Ale czy wybudują? Na razie jest ogłoszony przetarg na budowę stacji transformatorowej na terenie Rybnika, jednej z kilku które mają obsługiwać energetycznie CPK. To już coś. :)

 • ~rzyt 2022-05-23
  16:20:42

  6 7

  ~Arteks, wiara rządzi się innymi prawami. Ja np. wierzyłem kiedyś temu co obiecał 3x15% podatki. Wyszedłem na tym jak Himilsbach z angielskim. Autostrady budowane najdrożej na świecie dawały nadzieję na jakość. Trzeba dać szansę PIS-owi, by połamałby sobie zęby na inwestycjach strukturalnych tak samo jak PO. Ciekawe czy Horała zostanie kolegą Sławka Nowaka?

  Boję się o to, że opozycja boi się jeszcze bardziej...

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  16:58:32

  13 1

  @ Arteks: na wielu przykładach rodem z miasta i jego włodarzy, widać dobrze być ignorantem. Choć kiedyś to się nazywało "kwestionowanie" a dzisiaj takich ludzi nazywa sie ignorantami. Z racji nie bycia zbyt częstym klientem sądu okręgowego pytam, co mi to przyniosło jako obywatelowi, hm? SO powołał Woś. I co z tego? Rybnik nie jest samowystarczalny i daleko mu do tego, patrząc choćby na szybkość zmian ekologicznych albo chociażby prozaiczną gospodarkę odpadami.

  Pomimo tych zmian, nadal uważam, że mieszkanie w Rybniku to ani prestiż ani poziom premium. Zwykłe miasto trochę z boku wszystkiego.

 • ~artefaks 2022-05-23
  18:29:23

  10 2

  W Rybniku jest jak w dawnym przysłowiu.
  Ciemno (wygaszają elektrownię) ,zimno (likwidują borsigi i przechodzą na gaz ) i do świata (autostrady) daleko.
  Dobrze że chociaż mamy tu idealistów , chociaż osadzonych w realiach stacyjkowa

 • ~Arteks 2022-05-23
  18:53:37

  3 13

  @artefaks - bez rybnickiej elektrowni zawaliłby się system energetyczny tego kraju. Jeśli coś jest już wygaszane to piece w chałupach - z pozytywnym skutkiem wizualnym i zapachowym. :)))
  Skoro uważacie, że tak niesamowicie daleko macie do tej autostrady to z niej nie korzystajcie ale to nie zmienia faktu, że przebiega przez nasze miasto. @Kurt - a dla mnie jest to jednak prestiż, szczególnie jeśli chodzi o nasze województwo gdzie upadłych miast lub takich pseudo-miast bez historycznego centrum jest dużo. Ile miast w Polsce ma pociągi międzynarodowe? Ile miast jest znaczącymi węzłami kolejowymi? Ile miast ma dostęp do międzynarodowej autostrady? Ile miast w Polsce gościło chociaż jedną gwiazdę rocka pokroju Linkin Park czy Gunsów? W ilu miastach w Polsce kręcono filmy? Ile miast w Polsce ma dostęp do jeziora? Ile miast w Polsce może pochwalić się tak dużym udziałem lasów i parków? Ile miast w Polsce ma jeszcze zakłady pracy zatrudniające po 4 tys. pracowników? Ile miast ma imprezy pokazywane w telewizji? Z pewnością jest to miasto wyróżniające się na plus bo ma kadry i ambitnych ludzi, a to jest największa jego wartość i wyróżnik.

 • ~rzyt 2022-05-24
  09:30:58

  5 5

  ~Arteks, dużo piszesz i przestajesz się kontrolować. Np. Sąd Okręgowy to jest prestiż, gdy chodzi o wielkorybnickość...innym razem narzekaż na to, że swd, szo, srb, sjz przyjeżdżają do centrum i generują ruch samochodów. Jakoś nikt nie chce korzystać z tak wychwalanej komunikacji zbiorowej w takim stopniu jak to sobie wymarzyłeś. A może dalej po zmianach nie zaspokaja oczekiwań "sponsorów" czyli mieszkańców.

  Co do Linked..., Gunsów... nie zapominaj także o tym, że przez Rudy przechodziła część wojsk Sobieskiego pod Wiedeń. Też należałoby o tym wspominać, przecież Rudy są tak blisko Rybnika...

  Z tym kręceniem filmów...daj spokój. To bardziej wyglądało na żenujące kręcenie lodów. Sztuka w takim wydaniu to sztuka rozwalania publicznej kasy. Oczywiście, Ty wiesz o tym, że ten "film" wg raportu urzędników wygenerował ruch turystyczny o 1028%...;)

  O tych firmach z czterotysięczną załogą...choćby nie wiem co robiły to nasz rekordzista zatrudnieniowy miasta rozwali wszystko. Ciekawe, która to instytucja? Może podasz dokładną liczbę zatrudnionych w niej razem z podległymi jej zakładami zależnymi. Nie zapomnij o Hossie i innych.

  Pozdrawiam wyborców mniejszego dobra..

 • ~Arteks 2022-05-24
  12:22:39

  2 8

  @rzyt - bardzo niecelna ocena (jak większość twoich) bo jest wręcz przeciwnie. Wiem co piszę, a moje poglądy nie są ani kontrowersyjne, ani rewolucyjne. Natomiast w dzisiejszych czasach każdy może spędzać czas tam gdzie chce i mieszkać też może tam gdzie chce. Sam się dziwię jak np. można mieszkać w Żorach czy Jastrzębiu gdzie nie można się w ogóle rozkoszować miejskością i nie ma gdzie wyjść. No ale jak ktoś chce... Ty wszystko negujesz bo rządzi ekipa której nie lubisz. Ale czemu winne temu miasto? Jak można swoją niechęć i hejt wobec rządzących przerzucać na miasto? Czy to normalne aby z powodu Kaczyńskiego nie lubić Polski?

 • ~Arteks 2022-05-24
  12:27:21

  1 10

  Ciekaw jestem co mówią mieszkańcy Suwałk, Lublina albo Raciborza czy Radomia na odległość do autostrady... Narzekają na to czy wręcz przeciwnie - wolą swoje miasta bez autostrad bo zwyczajnie je lubią...

 • ~rzyt 2022-05-24
  14:10:04

  3 6

  ~Arteks, naprawdę masz mnie za tak małostkowego, który hajcuje się ekipą rybnickich "wodarzy"? Bo tak jak i Ty /zwróć na wielkość litery/ potrafią lać wodę.

  A jak nie rządzi moja ekipa w mieście to w takim razie ta co lubię powinna rządzić Polską...i ogrywać tą co wygrać najważniejszych wyborów nie potrafi.

  A moja "ekipa" rządzi wszystkimi....;)

 • ~bartezz 2022-05-24
  18:05:08

  6 0

  Arteks
  2022-05-24
  12:22:39
  "Wiem co piszę, a moje poglądy nie są ani kontrowersyjne, ani rewolucyjne. Natomiast w dzisiejszych czasach każdy może spędzać czas tam gdzie chce i mieszkać też może tam gdzie chce. Sam się dziwię jak np. można mieszkać w Żorach czy Jastrzębiu gdzie nie można się w ogóle rozkoszować miejskością i nie ma gdzie wyjść."

  Arteks - jaka pewność siebie.... :D
  Otóż twoje poglądy są odstępstwem od zdecydowanej większości tutejszych czytelników i komentatorów co widać cały czas po rażącym minusowaniu twoich wpisów i odp. zwrotnych - cały czas powtarzam.
  Najpierw twierdzisz, że każdy może spędzać czas tam gdzie chce i mieszkać może tam gdzie chce, gdzie akapit poniżej już piszesz, że jak można mieszkać w Żorach czy Jastrzębiu, gdzie nie ma się jak rozkoszować miejskością i nie ma gdzie wyjść...
  Wszędzie z tych dwóch wymienionych przez ciebie miejsc, można rozkoszować się fajnymi miejscami. W J-biu - Zdroju jest piękny duży park zdrojowy gdzie można się odprężyć i pospacerować a w weekend być na występach lub na koncercie w tym właśnie parku gdzie jest scena. Niedaleko J-bia w Kończycach Małych jest piękny park ze stawem i hotelem oraz restauracją - gdzie znowu można się zrelaksować.
  W Żorach jest park wodny Aquarion jakiego Rybnik nie ma i nie wiem czy mieć będzie....
  O jakiej miejskości mówisz?? Bo w Żorach też jest rynek i nawet większy od rybnickiego czego nie potrafisz przeboleć, uliczki mu przyległe ze starówką włącznie. Masz człowieczku manię prześladowczą już na punkcie okolicznych miast w obrębie Rybnika i manię wyższości Rybnika nad innymi miastami. Urojenia można leczyć u odpowiednich specjalistów, głupotę już nie.

 • ~Arteks 2022-05-24
  19:25:42

  0 11

  @bartezz - muszę powiedzieć, że twoje drzenie japy, brak obycia i ignoranctwo fajnie współgra z twoimi wiochmeńskimi poglądami i brakiem kultury wypowiedzi. :P Spadasz czasami z nieba ze swoimi komentarzami bo zawsze jest przykład na to jak zachowują się podrybniccy kompleksiarze i jaki mają "styl"... To ty masz manię prześladowczą - ciągle atakując innych tylko z tego, że są bardziej kompetentni lub popierają rozwój miasta. Podobają mi się też twoje przykłady bo świadczą albo o niepoczytalności albo braku gustu bo np. żorski rynek z bezstylowymi ni to kamieniczkami, ni to chałupami nie podoba się nikomu (no może poza tobą). ;P Poza tym jak park czy basen mogą zastąpić miasto? Tu już się w ogóle pogubiłeś... Przecież to są dodatki do miasta! Złośliwy dopatrzy się, że w Jastrzębiu jest... tylko park, a gdzie miejskość? Szanuję patriotyzm lokalny do którego mają też prawo mieszkańcy Żor czy Jastrzębia ale miasto ma u nich formę wyłącznie papierowo-urzędniczą bo w Polsce nie ma określenia pośredniego dla ośrodków które są lepiej rozwinięte niż wsie gminne, za to nie przypominają organizmów miejskich które cechują się: życiem, zabudową mieszczańską, atmosferą, gmachami miejskimi itd. Jastrzębie to dawne małe sanatorium dla górników, a obecnie poważny ośrodek przemysłu wydobywczego. Żory to miasteczko z bardzo lichą zabudową pełniące funkcję sypialni dla Rybnika i Jastrzębia.

 • ~bartezz 2022-05-24
  22:44:34

  6 1

  Arteks - po pierwsze o twojej niepoczytalności świadczy fakt, że przypisujesz mnie i innym komentatorom rzeczy, których nie wiesz ani o mnie ani o innych a jedynie uroiłeś sobie coś w swojej głowie i myślisz, że kłamstwo powiedziane kilkanaście razy stanie się prawdą - to jest niepoczytalność jak już chcesz o tym rozmawiać! Po drugie - jeżeli mnie podobają się żorskie kamieniczki wokół rynku na starówce a tobie nie, to jest to kwestia gustu - gdybyś nie zauważył. Jeżeli ktoś woli zrelaksować się za miastem a ty wolisz udać się w tym celu do śródmieścia - to twoja sprawa a nie to, że ktoś jest wiochmenem, każdy robi to co uważa za stosowne.
  To ty ciągle atakujesz mieszkańców powiatu SRB w swoich komentarzach tylko dlatego bo żal ci ściska cztery litery, że mieszkasz w bloku i nie wybudowałeś ani nie kupiłeś sobie domu, na który musi być kogoś stać to raz, by go utrzymać to dwa.
  O kulturze wypowiedzi nawet nie wspominaj, bo u ciebie jej nie ma za grosz tylko dlatego, że ktoś ma odmienne zdanie niż ty. Ignoranctwo - kolejna cecha z twoich wypowiedzi, piętnowana przez innych komentatorów.
  Arteks nie chce mi się z tobą gadać :D

 • ~HAN 2022-05-26
  10:24:48

  2 2

  Węzłyna A4 Wrocław Wschód i Wrocław Południe nie są we Wrocławiu. Węzły Opole Zachod i Opole Południe też nie. Nigdy nie słyszałem żeby w tych dwóch miastach ktoś mówił że nie mają autostrady wręcz przeciwnie. A4 omija Opole szerokim łukiem, z Wrocławia najbliższe miejsce wjazdu na A4 to Bielany. Za to w Rybniku kompleksy na całego a najwięcej w tej kwestii do powiedzienia maja mieszkańcy podrybnickich mieścin.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 394