zamknij

Wiadomości

Ciepło nie dotrze do Orzepowic, bo się nie opłaca

2020-07-22, Autor: 

Mieszkańcy Orzepowic zabiegali o sieć ciepłowniczą. Nic jednak z tego nie będzie. Spółka PGNiG Energetyka Przemysłowa stwierdziła, że przeprowadzenie ciepłociągu jest nieopłacalne – zarówno dla nich, jak i mieszkańców tej dzielnicy.

Reklama

Zarówno mieszkańcy Orzepowic, jak i tamtejsza rada dzielnicy zabiegali o sieć ciepłowniczą. To było dla nich o tyle ważne, ponieważ część tej części miasta podłączona jest już do gazu lub ma taką możliwość.

Odpowiedź PGNiG w sprawie ciepłociągu nie jest jednak optymistyczna. Spółka co prawda podkreśla, że jest żywo zainteresowana poprawą jakości powietrza i jest otwarta na oczekiwania mieszkańców, ale... ważna jest też rentowność wykonanych zadań.

- Osiedle Orzepowice składa się w większości z zabudowy jednorodzinnej rozłożonej na dużej przestrzeni. Miejsce włączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej oddalonej jest o około 600 metrów od pierwszych zabudowań, w których właściciele zainteresowani są przyłączeniem. Budynki pozostałych mieszkańców znajdują się w równie dużym oddaleniu – czytamy w odpowiedzi PGNiG Energetyka Przemysłowa dla Urzędu Miasta w Rybniku.

Spółka zaznacza, że wykonanie sieci ciepłowniczej łączącej te zabudowania jest ekonomicznie nieuzasadnione, a wysokość opłat przyłączeniowych ponoszonych przez część potencjalnych odbiorców byłaby wysoka.

- Ilość złożonych przez mieszkańców zapytań w sprawie możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej także nie wpływa w istotny sposób na poprawę rentowności. Ponadto podaż ciepłą możliwa jest w chwili obecnej tylko w sezonie grzewczym, co uniemożliwia dostawę ciepłej wody użytkowej latem, a dla wielu mieszkańców możliwość korzystania z ogrzewania ciepłej wody przez cały rok jest priorytetem – czytamy dalej.

Spółka podkreśla na końcu, że obecnie podłączenie budynków do sieci nie jest możliwe.

Decyzji PGNiG nie rozumie Jerzy Lazar, przewodniczący Rady Dzielnicy Orzepowice.

- Zainteresowanie mieszkańców chętnych przyłączenia do ciepłociągu było spore. Złożono ponad 200 wniosków wyrażających gotowość do tego. Rozbudowy sieci na razie jednak nie będzie, a jak dowiedzieli się niektórzy, sieci nie powinniśmy się spodziewać przez 2-3 lata – mówi Jerzy Lazar

Podłączeni do ciepłociągu są zainteresowani szczególnie rybniczanie mieszkający przy ul. Bratków, Piastowskiej czy Rudzkiej. To o tyle ważne, ponieważ wielu osobom w pozostałej części dzielnicy udało się podłączyć do gazu.

- Co 3 budynek w Orzepowicach ma gaz lub pompę ciepła. Jest jeszcze kilka domów z olejem opałowym – dodaje nasz rozmówca.

Wg tego, czego dowiedzieliśmy się od Jerzego Lazara, do gazu będą mogli podłączyć się też mieszkańcy ul. Rudzkiej – od ronda Wawok (z kolarzami) do centrum Orzepowic. Podobna sytuacja jest z ul. Długą. Problem zaczyna się od „ronda ER” i dalej aż za Zalewem Orzepowickim.

Dodajmy, że jeszcze nie tak dawno temu toczyła się dyskusja na temat ciepła z Elektrowni Rybnik. Wydawało się, że to już była jedynie formalność - zwłaszcza, że nasze miasto zawarło porozumienie z czterema spółkami należącymi do Skarbu Państwa.

W lipcu 2019 roku okazało się jednak, że zmieniono strategię, co oznajmili przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Rozczarowania nie krył prezydent Piotr Kuczera mówiąc, że "plan został wysadzony w kosmos".

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~hub381 2020-07-22
    08:58:40

    92 53

    Rabunkowa gospodarka PiSu !
    Jak to czytam,to myślę gdzie ja żyję. 600 m rurociągu jest nieopłacalne aby całe Orzepowice podlączyć do sieci ciepłowniczej.
    A może lepiej 6 km do KWK Chwałowice podłączyć ?
    To polityka PiSu w walce o "czyste powietrze". Tak wywalczyli w Brukseli,że zamiast 8 mln.Euro dla Śląska,otrzymali tylko 3 mln.

  • ~ 2020-07-22
    09:13:11

    46 96

    do hub381 - Jesteś uwięziony w mentalności anty-PiSu i niezdolności realistycznej oceny aktualnej sytuacji.

  • ~Gibon 2020-07-22
    09:16:26

    74 11

    I wreszcie ktoś powiedział Wam wprost prawdę. Nie opłaca się ciągnąć sieci ciepłowniczej w tak rozproszonych dzielnicach mieszkaniowych jak Orzepowice. Zbyt duże straty ciepła, brak stosownych regulacji prawnych i zbyt wysokie nakłady inwestycyjne na dziesiątki kilometrów ciepłociągów nigdy się nie spłacą. Jedyna alternatywa to gaz lub pompy ciepła.

  • ~frbro 2020-07-22
    09:16:40

    74 8

    Myślę, że jakby potem rachunek zobaczyli to by im się zaraz odechciało ciepła z ciepłociągu.

  • ~ 2020-07-22
    09:18:52

    52 15

    Byłem raz na takim spotkaniu w sprawie planowanej inwestycji rurociągu ciepłowniczego. Przyszło tylko kilkanaście osób. Większość tylko marudziła: a rozkopią nam ulice i ogródki, a co ja będę miał z tego, a tak w ogóle to pieca węglowego i tak nie zlikwiduję, bo nigdy nie wiadomo co będzie w przyszłości. Ręce opadają. Jak inwestycja ma być rentowna. Przecież to spółka państwowa i zaraz odezwą się głosy, że wydawane są publiczne pieniądze w błoto.

  • ~Gruby21 2020-07-22
    09:21:26

    74 23

    Nie ma to jak budować domki pod lasem i oczekiwać, że za darmo Państwo doprowadzi wam wszystkie media, drogi itd. Kiedy wreszcie wytrzeźwiejecie? Wieś rządzi się swoimi prawami.

  • ~polk 2020-07-22
    10:03:40

    39 11

    Hub381 ale po co to bicie piany?
    Pierwszy raz zgadzam się z atrefakcem.
    Dlaczego państwowa spółka ma ponosić kolosalne koszty podłączenia pojedynczych domów? Tylko dlatego, że jest państwowa?
    Na domkach jest alternatywa, gaz, pompa ciepła, nawet prąd a tu ktoś się uparł na ciepłociąg i będzie krzyczeć jaki to wszyscy są źli, bo nie chcą mu podłączyć, bo nieopłacalne.

  • ~gil 2020-07-22
    10:39:31

    53 4

    Cieszcie się mieszkańcy Orzepowic, że chociaż kanalizację macie.
    Chwałęcic jeszcze XXI wiek nie objął i szumnie zapowiadana budowa kanalizacji pozostaje póki co w sferze obietnic...

  • ~*Forum* 2020-07-22
    11:13:52

    37 10

    Orzepowice jedna z najbardziej zadymionych dzielnic:( Mentalność starych mieszkańców jednak jest jaka jest. Pomimo gazu na wielu ulicach , tylko nielicznie są podłączeni ( 3 na ulicy a nie co 3 jak twierdzi p. Lazar) co widać po skrzynkach. Gaz jest drogi a w domu dziadek co ładuje do pieca i zawsze tak było. Ot i wytłumaczenie.

  • ~exx 2020-07-22
    11:48:05

    20 26

    A mi się ma opłacić władować w dom np. 60 tys. i podłączyć gaz po to, żeby pózniej płacić więcej niż za grzanie z podajnikiem.

  • ~obserwator00 2020-07-22
    13:04:35

    21 10

    Dlaczego te 200 osób na czele z Panem Lazarem, które tak bardzo chcą ciepłociągu tego nie sfinansują w 100%? Ludzie, ktoś ma za was płacić? Oszaleliście? To nie komuna, że wszystko jest wszystkich i się należy. Nie opłaca się i koniec tematu. Brawo dla PGE za decyzję. Można ogrzewać domy nie z sieci ciepłowniczej i nie węglem, słyszeli w orzepowicach?

  • ~pprywatne 2020-07-22
    13:14:12

    20 8

    ~exx

    Opłaca Ci się za to, oddychać smrodem z własnego komina i zmuszać innych, aby im też się opłacało wdychać ten smród.

  • ~ 2020-07-22
    15:09:01

    27 7

    Ładne kominy , piękne płoty , auta po 2 na placu , bramy automatyczne ,ale gaz jest be to mentalność ciemnogrodu Orzepowickiego.
    Ale uwaga jeszcze będziecie smrodzić ostatnią zimę najgorszymi kopciuchami!!!!

  • ~Arteks 2020-07-22
    17:05:55

    7 13

    W pewnym sensie jest to konsekwencja budowy obiektów mieszkalnych nieskupionych blisko siebie. Taki rozrzut nie tylko, że jest nieładem urbanistycznym to naraża na wzrost kosztów działania całej infrastruktury każdego zarządcę - w tym także miasto. Ciekaw jestem czy ekipa Kuczery zrobiła cokolwiek aby blokować budowę domów - "sierot" przy polnych drogach w miejscach do tego nieprzygotowanych i w zamian czy zaproponuje budowę domów tak jak w czasach PRL - w jakimś racjonalnym układzie, z odpowiednim dostępem do dróg, na równych działkach. Zobaczcie z góry jak wyglądają Orzepowice, a potem popatrzcie jak wygląda Północ. Jest różnica czy nie? Oczywiście taka Północ ma gazociąg od dziesięcioleci - bo łatwo było go tam ciągnąć i jest odpowiednia rentowność przedsięwzięcia.

  • ~artefaks 2020-07-22
    22:23:02

    3 1

    Ładne kominy , piękne płoty , auta po 2 na placu , bramy automatyczne ,ale gaz jest be to mentalność ciemnogrodu Orzepowickiego.
    Ale uwaga jeszcze będziecie smrodzić ostatnią zimę najgorszymi kopciuchami!!!!

    @Feliks. Smrodziuchami z Chwałowic będziecie dawać zgodnie z decyzją środowiskową do 31 XII 2022. I mieszkańcy domów prywatnych dopilnują by to się dokonało zgodnie z obowiązującym prawem !!!

    Kotły w domach prywatnych będą wymieniane wedle tabliczek znamionowych. Kotły klasy III i IV maja 3 sezony. Kotły klasy V mają dopuszczenie do 2027.

    Chcecie przyłączać mieszkańców Orzepowic do źródła które za 1, 5 zimy ma zostać wygaszone ? Ależ ktoś tu jest twórczy.

    Od ładnych płotów. Ma być nałożony podatek katastralny. I znów mieszkańcy domów prywatnych będą sponsorować gołodupców którzy niczego się nie dorobili

  • ~Arteks 2020-07-22
    22:33:56

    2 6

    @artefaks - mieszkańcy naszego miasta dopilnują aby sprawdzać po 1 I 22 każdą mocniej kopcącą chałupę - czy czasem nie ostał się w niej jakiś śmieciuch. ;) Nie odpuścimy żadnej. Chałupa z piecem i kopcącym kominem to dowód na dorobienie się może dla kogoś w warunkach naszego regionu. Dla przeciętnego Warszawiaka, Krakusa czy Europejczyka - to przykład na prymitywny styl życia ludzi ubogich. Domów jednorodzinnych które nie straszą wyglądem i nie kopcą jest u nas niestety mało. Podatek od ładnych płotów? Większość ogrodzeń to albo jakieś kolczaste przeżytki, albo te straszydła betonowe (podobno do tych jakimi kiedyś ogradzano zakłady przemysłowe czy jednostki wojskowe) czy przekrzywione ogrodzenia. Zdarzają się też eleganckie ale jest ich równie mało jak ładnych domów w okolicy. Wcale mnie nie dziwi, że jak ktoś się chce pośmiać z Rybnika - to pokazuje nasze prymitywne i biedne dzielnice domkowe...

  • ~ 2020-07-22
    23:47:51

    2 1

    Na początek sarkazmu trochę: skoro nie opłaca się ciągnąć ciepłociągu to można postawić ciepłownie w centrum Orzepowic i od niej zrobić sieć ciepłownicza dla mieszkańców.

    A teraz bardziej serio: skoro się nie opłaca to się nie opłaca i kropka. Teraz byłby płacz po pierwszym sezonie grzewczym dlaczego tak drogo. A faktem jest że wiele osób chce mieć także CWU z ciepłociągu a nie tylko CO w sezonie grzewczym. Będzie się opłacało to wrócimy do tematu. To tak jak że światłowodem internetu - nie opłaca się, chcesz to zapłać całość.

    I na koniec kamyczek do ogródka smogu - już widzę jak dotrzymane zostaną terminy zawarte w uchwale antysmogowej dla Śląska... To kiedy przesuwamy pierwszy? Już dzisiaj czy dopiero miesiąc przed jego rozpoczęciem obowiązywania bo "było zbyt mało czasu na wymianę kotła"?

  • ~ 2020-07-22
    23:57:20

    3 2

    @Arteks,
    Z tym się zgodzę że problemem jest mocno rozporoszona zabudowa. Ale to jest problem wielu miast w Polsce, nie tylko Rybnika. U nas najpierw wydaje się pozwolenia na budowę pośrodku niczego a potem myśli o układzie dróg oraz instalacji między tymi domami, dlatego wygląda jak wygląda - tutaj nie opłaca się ciepłociągu, tam gazociagu, gdzieś indziej światłowodu z internetem, nie ma gdzie chodnika zbudować czy ulicy z dwoma pełnymi pasami ruchu. Mieszkanie na takim terenie wiąże się z konsekwencjami.
    A wystarczyłoby przygotować teren, wydzielić na nim sensowny układ dróg, położyć instalacje oraz wydzielić działki i wtedy dopiero wydawac pozwolenia na budowę a przez to stworzyć obszar zwartej zabudowy jednorodzinnej.

  • ~agulec 2020-07-23
    07:37:16

    3 1

    Mozecir się cieszyć że nie pociągną ciepłociągu.
    Złodzieje liczą jak za " zboże" ,już nawet złoto jest tańsze. Za watpliwe ogrzanie mieszkania 55 M2 liczą tyle że za tą samą cenę ogrzewam domek 100 m gazem i mam w końcu cieplo

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4971