zamknij

Wiadomości

Czy Bapro chce odszkodowania od miasta? Mamy wywiad z prezesem spółki

2021-09-15, Autor: 

Spółka Bapro nie składa broni ws. kopalni Paruszowiec. Czeka na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeżeli obie będą pozytywne, wystąpi do ministerstwa o koncesję. Rozmawiamy z prezesem spółki – Markiem Budzińskim.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną wojewody śląskiego dotyczącą uchwały rady Miasta Rybnika ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Golejowskiej. Uchwała blokuje powstanie w tym miejscu kopalni »Jest wyrok NSA ws. kopalni Paruszowiec. Korzystny dla Rybnika!«

W mediach społecznościowych (a konkretnie na koncie prezydenta, przewodniczącego rady i radnych) pojawiło się mnóstwo postów o zwycięstwie, pochwał, gratulacji i podziękowań. O mediach nagłaśniających temat zapomniano. Tymczasem jak wynika z rozmowy, jaką przeprowadziliśmy dzisiaj z Markiem Budzińskim, prezesem spółki Bapro - radość władz miasta z wyroku NSA jest przedwczesna.

Redakcja: wczoraj poznaliśmy wyrok NSA. Jak może Pan to skomentować?

Marek Budziński: nie wiem, jaką ma pan wiedzę, ale wspominał o tym wczoraj przewodniczący rady Wojciech Kiljańczyk, że spółka Bapro złożyła skargę na zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Została złożona w tym samym czasie, kiedy miasto składało skargę na rozstrzygniecie nadzorcze wojewody. Sąd uznał jednak, że skarga spółki zostanie rozpatrzona po zamknięciu sprawy NSA.

Uwypukliliśmy w niej inne rzeczy i tematycznie jest inna. Teraz z automatu powinno się rozpocząć procedowanie.

Na czym skupiliście się w skardze?

Najogólniej, wykazaliśmy niezgodność MPZP z prawem geologiczno-górniczym, o ochronie środowiska, o uchwalaniu MPZP. Miasto to doskonale zna.

WSA może odrzucić państwa skargę. Co wtedy? Pójdziecie drogą Priare Mining? (australijska firma żąda odszkodowania od państwa za kopalnię Dębieńsko).

To zupełnie inny temat. My wystąpiliśmy ze skargą na MPZP. Gdyby sąd uznał naszą rację, to wtedy plan przestaje być ważny. Uznaje naszą racę, że został uchwalony niesłusznie. Co do Priare, australijska firma wystąpiła o odszkodowanie za zainwestowanie. My jesteśmy w zupełnie innym miejscu.

Ale sytuacja jest przecież podobna, bo też przecież zainwestowaliście. Na początku Rybnik był zafascynowany Waszą inicjatywą, później wszystko się zmieniło.

Wiem o co panu chodzi, ale to nie jest jeszcze ten etap. Na razie myślimy jako firma ciągle o tym, by kopalnia mogła powstać. Proszę spojrzeć co się dzieje koło nas, jak szybko zmienia się sytuacja na świecie. Jak zmienia się cena węgla, że gaz poszedł mocno do góry. Nie jest tak to wszystko oczywiste.

Mogę powiedzieć, że zmieniliśmy koncepcję. Króciutko – projekt dotyczy teraz całkowitego zgazowania węgla po wydobyciu.

Nie myślimy o zakończeniu sprawy, ale jest szansa na powstanie kopalni. Zmiana w MPZP zaszła tylko dlatego, by zablokować kopalnię.

Państwa dążenie do inwestycji ma się w kontrze do tego, co się aktualnie dzieje. Mówię tutaj o transformacji energetycznej. Miasta jak ognia unikają tematu budowy kopalni. Nawet Mysłowice zmieniły narrację o 180 stopni. Wszystko rozbija się o grube pieniądze z UE.

A gdzie jest napisane? To, co pan mówi – wszystko znam. Szukałem tego przepisu w dokumentach. Ktoś tam powiedział, ktoś coś usłyszał, ale chciałbym to widzieć w dokumencie, że środki z UE na transformacje będą tylko dla tych, gdzie nie ma mowy o budowy kopalni. Przynajmniej, ja się do takiego dokumentu nie dokopałem. Jak na razie to przypuszczenia.

Załóżmy jednak, że faktycznie tak będzie. Czy nie obawia się Pan, że nawet uzyskanie koncesji zablokuje Rybnikowi duże kwot pieniędzy? Nie czułby pan się winny z tego powodu?

Decyzję o wydaniu koncesji nie podejmujemy my ani miasto.

To jasne, to wy się ubiegacie o koncesję, ale cała złość i tak się skupi na was.

Nie rozpatruję tego w tak dalekiej perspektywie. Proszę popatrzeć inaczej na sprawę. Ile pieniędzy faktycznie dostanie Rybnik na transformację? Wyczytałem, że chodzi o około 200 mln złotych, a dwa lata temu wykazywaliśmy, że jakby kopalnia powstała, to roczny przychód miasta będzie wynosił 25 mln rocznie z podatku i opłat wszelkiego rodzaju.

Najogólniej mówiąc, temat aktualny, czekamy na wyrok WSA. Jeżeli będzie pomyślny, to co dalej?

Toczy się jeszcze postępowanie w GDOŚRDOŚ w Katowicach wydał decyzję, która została zaskarżona. Jak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda pozytywną decyzję, to występujemy o koncesję. To daleka droga nieusłana różami.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • [email protected] 2021-09-15
    12:50:59

    Zdecydowana większość rybniczan, dała tej inwestycji jasne i bijące w ślepia, czerwone światło, a pan prezes będzie na siłę uszczęśliwiał nas wszystkich, bo przecież to taka fajna inwestycja jest, a te pieniądze z UE takie niepewne... Panie prezesie, proszę zabrać grabki, wiaderko i łopatkę z tego miasta, zabawa się skończyła.

  • ~rzyt 2021-09-15
    13:51:05

    33 23

    ~Panie radny od trzech przystanków, radzę ograniczyć optymizm i grabko-opinie. Bapro przygotowało biznes plan w momencie funkcjonowania innego planu zagospodarowania i to jest argument by iść do sądu. Teraz oprócz kopalni w centrum możemy mieć rafinerię przy elektrowni. Przecież to się układa w jedną całość od dawna. Brak inwestycji na ER plus pomysł z gazem to sprawa ta rozgrywana będzie ponad głowami urzędników, którzy mają problem opracować ofertę przetargową.

    Pokory i nauki życzę

    P.S. Jestem przeciwny, by takie coś powstało w tym miejscu.

  • ~waldus 2021-09-15
    13:51:24

    30 47

    Jeszcze sie Polaczki z weglem przeprosza. Niech cena energii elektrycznej i cieplnej skoczy ze 100, 200 czy wiecej procent, bo niebieska-komuna naklada coraz wyzsze podatki w ramach tzw praw do emisji. Spokojnie jak jednemu czy drugiemu zadek zmarznie, to inaczej bedzie spiewal.

    Mamy swoja i opanowana technologie producji energii elektryczej i swoj surowiec! Przy calej sympatii do atomu, to jednak i technologie i surowiec trzeba bedzie improtowac.

    Obecny nie-rzad kontynuuje polityke poprzednikow, choc niedawno mowili, ze Polska weglem stoi.

  • ~ 2021-09-15
    14:07:35

    27 52

    W takim samym stopniu jak antypolska Kałolicja Obywatelska i jej przybudówki chce żeby UE nas"zagłodziła" karami, kibicuję Bapro w uzyskaniu należnego od miasta Rybnika gigantycznego odszkodowania.

    Przypomnijcie po raz kolejny jak to UM Rybnika całkiem niedawno zachwycał się tą inwestycją.

  • ~Franz Kawka 2021-09-15
    14:33:48

    32 19

    ~tf2 - przez "nas" rozumiesz tylko pisowskie chacharstwo czy cały świat przestępczy. Przypomnę że kary są po to by sprywatyzowane sądy nie zamykały oczu na przekręty w rodzaju węgierskiego Orbana który wydaje pieniądze z UE na własną rodzinę

  • ~ 2021-09-15
    14:46:49

    17 34

    Chyba nie ma gorzej funkcjonującego i niesprawiedliwego sądownictwa niż nasze, post PRLowskie, bo upolitycznione bardziej są np.: w Niemczech i Hiszpanii. Tam sędziów wybierają lewicowi politycy...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068