zamknij

Wiadomości

Czy będzie zmiana uchwały antysmogowej?

2020-03-02, Autor: 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego trwają intensywne prace nad „średniookresową oceną” funkcjonowania tzw. uchwały antysmogowej. Na podstawie tych wniosków zarząd województwa podejmie decyzje co dalej z tym aktem prawnym. Na razie nie wiadomo, czy likwidacja „kopciuchów” zostanie opóźniona, czy też wręcz przeciwnie – miasta otrzymają zielone światło na wprowadzanie bardziej restrykcyjnych przepisów.

Reklama

O tym, że przyjęta w 2017 roku tzw. uchwała antysmogowa w województwie śląskim ma być zmieniona, wróble ćwierkają od kilku tygodni. Oficjalnie takie plany marszałek województwa – Jakub Chełstowski potwierdził 21 lutego podczas wizyty w rybnickim magistracie sejmikowej doraźnej Komisji ds. Klimatu.

- Po dwóch latach od przyjęcia uchwały należy dokonać analizy jej efektów – mówił lakonicznie marszałek.

Co miał na myśli Jakub Chełstowski – tłumaczy jego rzecznik:

- Aktualnie w urzędzie marszałkowskim trwa średniookresowa ocena funkcjonowania uchwały antysmogowej. Dopiero jej zakończeniu zarząd województwa podejmie decyzje, czy zmiana uchwały jest konieczna. Trudno w tym momencie wyrokować jakie będą wnioski z tej analizy – mówi – Sławomir Gruszka – rzecznik prasowy marszałka.

Plany władz województwa niepokoją działaczy antysmogowych. Obawiają się, że w związku z żółwim tempem wymiany kotłów „kopciuchów” w województwie śląskim oraz opóźnieniami w budowie sieci gazowej, zarząd województwa ulegnie pokusie poluzowania terminów wytyczonych w uchwale. A przypomnijmy, że już 1 stycznia 2022 roku ma obowiązywać zakaz eksploatacji kotłów starszych niż 10 lat, a od 1 stycznia 2024 roku kotłów eksploatowanych dłużej niż 5 lat.

- Nie rozumiem czemu ma służyć analiza efektów oddziaływania uchwały antysmogowej, skoro najważniejsze terminy wytyczone w uchwale są dopiero przed nami – uważa Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Może się jednak okazać, że ruch władz województwa pójdzie w przeciwną stronę.

- Moim zdaniem jeśli już zmieniać uchwałę antysmogową, to w takim kierunku, by miasta będące w najtrudniejszej sytuacji, choćby takie Rybnik, mogły lokalnie zaostrzać przepisy. Na przykład w zakresie zakazu spalania paliw stałych. Na forum sejmiku otrzymaliśmy w minionych tygodniach mnóstwo sygnałów, że takie zmiany przepisów są potrzebne – powiedział nam Przewodniczący Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Komentarz Emila Nagalewskiego z Projektu Wyjście Smoga:

- Województwo śląskie to region o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Smog rujnuje zdrowie mieszkańców, skutecznie rujnuje też wizerunek województwa. Mam nadzieję, że nasi samorządowcy to rozumieją, wykażą się odpowiedzialnością i wreszcie podejmą zdecydowane działania w walce o czyste powietrze. Dzisiaj jedynym akceptowalnym rozwiązaniem dla województwa śląskiego jest zaostrzenie uchwały antysmogowej i skrócenie terminów, które pozwalają bezkarnie truć innych jeszcze przez wiele lat. Nie wierzę w ruch w drugą stronę, czyli jakiekolwiek poluzowanie zapisów uchwały. To byłby czytelny sygnał, że śląski samorząd nie zamierza walczyć ze smogiem, za nic ma zdrowie mieszkańców, apele lekarzy czy wyniki badań naukowców.

A co Wy sądzicie na ten temat. Czy uchwała antysmogowa powinna zostać zmieniona? Jeśli tak, w jaki sposób?


Karny Kopiuch dla trucicieli

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej akcji społecznej Karny Kopciuch. Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

> 8 tygodni akcji Karny Kopciuch. Jakie efekty?

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 114

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~Maksymilian Popeć 2020-03-02
    21:48:44

    89 98

    Jeśliby miała zostać poluzowana, to faktycznie nie pozostanie nic innego jak przeprowadzka. Jeśli by była zaostrzona, to byłbym to cud nad Wisłą gdy słucha się głosu mieszkańców i obywateli.

  • ~Arteks 2020-03-02
    22:00:56

    65 90

    Nie sądzę aby uchwała za którą zagłosowali wszyscy radni z przeróżnych partii i stowarzyszeń - z różnych miast województwa od Częstochowy i Lublińca po Żywiec, Cieszyn i Racibórz miała by być poluzowana. Poza wywalenia palenia mułem - w zasadzie wszystkie inne jej regulacje są niesamowicie powolne. Uważam, że miasta powinny mieć specjalne regulacje, zależne od skali zanieczyszczeń.

  • ~Jerzy Latoń 2020-03-02
    22:02:20

    Nie trzeba żadnej uchwały antysmogowej proszę tylko doprowadzić do tego aby na przyłączenie do gazu nie trwało kilka lat.I to by było na tyle !!!

  • ~sympatykrybnika 2020-03-02
    22:06:51

    45 40

    Twa średniookresowa ocena funkcjonowania uchwały antysmogowej. Dopiero po jej zakończeniu, nie prędzej niż 24 maja, zarząd województwa podejmie decyzje, czy zmiana uchwały jest konieczna.
    Po co jątrzyć w reelekcyjnej kampanii Prezydenta Andrzeja Dudy?!!

  • ~ 2020-03-02
    22:28:42

    Nie wierze w pozytywne zmiany w tej kwestii za mojego zycia. Zbyt duzo smrodzacych prymitywow, zbyt chamskie i chciwe spoleczenstwo, zbyt tchorzliwe wladze.
    Niestety: chamy moga nas truc

  • ~ 2020-03-02
    22:29:44

    69 90

    Jerzy Laton, na mojej ulicy jest gaz od lat, a prymitywy nadal smrodza

  • ~yeti36 2020-03-02
    23:17:03

    42 11

    Arteks według Ciebie miasto powinno mieć specjalne regulacje , zależnie od skali zanieczyszczeń , zgoda , jak będzie świecić przykładem dla innych ale jak na razie idzie im to bardzo wolno. Bloki komunalne np.na Pekinie stoją niektóre od lat 50-tych ludzie czynsze płacą i praktycznie nic się nie robi bo nie ma pieniędzy , zobacz na wspólnoty biorą kredyt i robią a czynsz idzie na spłatę kredytu bo zostaje kasa u nich . Dużo ludzi myśli że bloki komunalne są takie tanie , błąd taniej jest w nowych blokach. Następna sprawa uchwały , nie zmienią ją chyba że wydłużą termin bo miasto nie zdąży w swoich zasobach , takie są realia.

  • ~yeti36 2020-03-02
    23:24:25

    88 12

    Droga redakcjo proszę zapytać w magistracie czy miasto zdąży zmieścić się w terminie z wymianą kopciuchów na ekologiczne ogrzewanie gazowe w swoich zasobach komunalnych , bo jak sądzę prawo jest jedno dla wszystkich. Panie Kuczma a co Pan sądzi o tym ?

  • ~ 2020-03-03
    00:10:35

    58 14

    Logika godna podziwu.
    1. Uchwal uchwałę antysmogowa bez żadnej analizy/ekspertyzy wpływu obowiązywania terminów w niej zawartych na jakość powietrza na terenie jej obowiązywania
    2. Nie miej tyle odwagi żeby ją wprowadzić w życie bo mieszkańcy ją ignorują (bo za dużo, bo drogo, bo nie zdążą itd)
    3. Ignoruj terminy uchwały w przypadku wymiany źródeł ciepła w lokalach należących do samorządu i wymieniaj je poprzez dofinansowanie UE a mieszkancow lokali prywatnych zostaw samych sobie
    4. Oceniaj efekty uchwały 2 lata przez rozpoczęciem obowiązywania jakiegokolwiek terminu w niej zawartego

    Hipokryzja na poziomie kolegi @piotr.kowalski który każe mieszkańcowi ogrzewajacemu dom gazem ziemnym (od 20 lat) wsadzić sobie wylot spalin z komina do salonu. Bo przecież każdy który nie jest za totalnym radykalizmem jeśli chodzi o zakaz paliw stałych jest smrodziarzem i kopciuchem prawda?

  • ~ 2020-03-03
    08:29:42

    24 61

    Węgiel w indywidualnym ciepłownictwie to przeżytek i dla osób, które tego nie widzą potrzebna jest pomoc w postaci zakazu ogrzewania domów jednorodzinnych węglem.

    Panie Blamaż, przekręca Pan moje słowa i zgodnie z tym co oznacza Pana nick kompromituje się Pan.

    Panie Latoń, tak jak Pan ~ napisał, zwalanie winy na brak gazu to po prostu wygodna wymówka aby nic nie robić i dalej truć i smrodzić. Dla takich osób potrzebny jest właśnie zakaz stosowania węgla w indywidualnym ciepłownictwie.

    Pisałem dziesiątki razy, gaz z rury to nie jedyna alternatywa dla węgla.

  • ~sympatykrybnika 2020-03-03
    09:02:48

    15 14

    Jednak LICHO NIE ŚPI.
    Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego podpisali deklarację o współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza. Zgodnie z jej zapisami, od IV kw. 2023 r. w stolicy wejdzie w życie zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. Obejmie on także kominki, ale tylko w dniach o podwyższonym poziomie smogu:
    • Samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają zaostrzenie przepisów uchwały antysmogowej
    • W III kw. 2023 r. w Warszawie wejdzie w życie zakaz palenia węglem
    • Miasto oferuje dotacje na wymianę instalacji grzewczych

    SMOGOWI grożą różne niebezpieczeństwa, zawsze go może spotkać coś złego!!!

  • ~2018 2020-03-03
    10:24:21

    15 44

    ~
    Smrodziarze lubią smród i "minusują"

  • ~sympatykrybnika 2020-03-03
    11:00:38

    10 14

    W kwestii ANTYSMOGOWEJ warto wiedzieć, że
    • będą zmiany w “Czystym Powietrzu”;
    • czas na ocenę wniosków aplikacyjnych „Czyste Powietrze” przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska zostanie skrócony z obecnych 90 dni do 30 dni;
    • czas na wypłatę dotacji – trafi ona do składającego wniosek maksymalnie do 30 dni po dostarczeniu faktur;
    • dla gospodarstw domowych, gdzie miesięczny dochód na osobę wynosi poniżej 1400 zł (w przypadku gospodarstw wieloosobowych) i 1960 zł (w przypadku jednoosobowych) dotacja będzie podwyższona do 60% kosztów kwalifikowanych;
    • na zamontowanie pompy ciepła i termomodernizację domu, może dostać dotację 25 tys. zł; jeśli doda jeszcze do tego panele fotowoltaiczne, dotacja wyniesie 30 tys. zł;
    • te osoby, które zainwestują w najmniej emisyjne technologie, mogą liczyć więc na ponad 50% wsparcie z dotacji i ulgi podatkowej;
    • wnioski w “nowej formie” będzie można składać już na przełomie marca i kwietnia.

  • ~ 2020-03-03
    17:44:17

    20 5

    "Nie rozumiem czemu ma służyć analiza" - chociażby temu żeby sprawdzić czy ta uchwała ma jakikolwiek sens.

    Wystarczy skontrolować różnicę w Krakowie przed i po. Jeżeli nie ma żadnej różnicy, to jaki ma sens?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4944