zamknij

Wiadomości

Czytelniczka: uważajcie na tę roślinę. Tu rośnie barszcz Sosnowskiego

2022-07-07, Autor: bf

Czytelniczka alarmuje, w centrum Rybnika rośnie barszcz Sosnowskiego. To dla ludzi niebezpieczna roślina, zwłaszcza w upalne dni. Sprawę przekazaliśmy Straży Miejskiej w Rybniku.

Reklama

Czytelniczka zauważyła barszcz Sosnowskiego na prywatnym terenie przy ul. Budowlanych (naprzeciw stacji paliw PB i McDonald’s). Roślina ze względu na swoją wysokość jest widoczna od ronda. Sprawę przekazaliśmy Straży Miejskiej w Rybniku, usłyszeliśmy, że zajmuje się już dzielnicowy, który nakaże właścicielowi działki usunięcie niebezpiecznej rośliny.

Gdzie należy się zgłaszać występowanie barszczu Sosnowskiego w podobnych przypadkach? Oprócz Straży Miejskiej w Rybniku interwencję podejmują urzędnicy z Wydziału Ekologii UM Rybnika oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Już nie raz pisaliśmy o barszczu Sosnowskiego. Przybył z Kaukazu do Polski w latach 50. ubiegłego wieku. Miał służyć jako pasza dla bydła, lecz szybko okazało się, że jest przyczyną szeregu uciążliwości dla człowieka oraz przyrody. Jako roślina inwazyjna przyczyniała się bowiem do degradacji środowiska, a jej sok powodował bolesne zmiany skórne. Porzucenie uprawy barszczu okazało się bezskuteczne - gatunek ten jest trudny do zwalczenia. Dlatego też w latach 90. w krajach byłego Związku Radzieckiego roślinę zaczęto nazywać „zemstą Stalina”, ze względu, że została ona sprowadzona z Kaukazu na krótki czas przed śmiercią dyktatora.

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny nie tylko przy kontakcie ze skórą, ale również podczas gorących dni. Wtedy to roślina uwalnia toksyny do powietrza.

Przypomnijmy, kilka lat temu z tym problemem musieli się zmierzyć mieszkańcy ul. Majątkowej w Bełku. Ta niebezpieczna roślina rozrosła się do niebotycznych rozmiarów wypełniając dokładnie pobocza drogi, doliny i tereny wokół pobliskiego stawu. >>„Zemsta Stalina” zagraża mieszkańcom Bełku<<

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~norton 2022-07-07
  13:08:43

  29 5

  Barszcz nie "przybył" tylko został sprowadzony.
  Cholerstwa w Rybniku nie było ale jak widać do nas też zawitał.

 • ~jacek~~ 2022-07-07
  13:22:00

  27 7

  Tak zasyfiona działka i obejście .Czyje to?

 • ~burak 2022-07-07
  13:22:24

  23 0

  ~norton tam zawsze był, kilka lat temu na rybnik.com.pl był o tym artykuł

 • ~Arteks 2022-07-07
  13:53:50

  15 22

  @jacek~~ - najlepsza jest ta przybudówka z hasioków... Kto wie co to może być? Jakaś namiastka schronu? ;)

 • ~polk 2022-07-07
  14:30:12

  14 7

  A może to barszcz zwyczajny? Rośliny te są bardzo do siebie podobne, a z takiej odległości ciężko dojrzeć szczegóły.

 • ~siarzewski 2022-07-07
  15:57:46

  30 2

  ~polk

  biorąc pod uwagę rozmiar rośliny, to ewidentnie barszcz sosnowskiego. Krajowe gatunki barszczy w porywach dochodzą do max 150cm wysokości.

  A teraz będzie kontrowersyjnie, jak na sposób pisania o barszczu w polskich mediach. Roślina jest u nas strasznie demonizowana. W swoich naturalnych azjatyckich siedliskach, wśród miejscowych mieszkańców, jest postrzegana "normalnie". Po prostu należy zastosować elementarne zasady bezpieczeństwa.

  Mamy u nas też pokrzywy, różne gatunki "osetów", czarne jagody, cisy, konwalie ogrodowe, bielunia, itp. Każde dziecko wie, że nie należy wchodzić w pokrzywy czy "osety". Do tych roślin, na które należy uważać i zachować elementarne zasady bezpieczeństwa, należy dodać barszcz sosnowkiego. I naprawdę to wystarczy.

  Moim zdaniem, powinniśmy się bardziej skupić na czeremsze amerykańskiej i nawłoci kanadyjskiej. Rośliny zupełnie niegroźne (w tym owoce czeremchy jadalne i całkiem smaczne w nasłonecznionych stanowiskach) ale za to ekstremalnie ekspansywne, które aktualnie rosną niemal wszędzie.

  Coraz trudniej na dzikich terenach spotkać polskiego wrotycza (takie żółte kwitnące kulki) czy inne krajowe gatunki. Nawłoć opanowała wszystko. Podobnie w lasach. Podszyt z krajowych gatunków praktycznie nie istnieje. Wszystko zagłuszone przez czeremchę amerykańską.

 • ~Gruby21 2022-07-07
  17:11:44

  18 1

  Tymczasem koryto rzeki Nacyny obok plazy w centrum całkowicie opanowane przez inwazyjnego azjatyckiego Rdestowca i nikt sobie z tego nic nie robi... A w Wodach Polskich i w urzędzie i w zieleni kupę fachowców, którzy są do niczego nie zajmują się problemami ekologii. Są w kraju nad Wisłą i w Europie specjalne programy na usuwanie tego cholerstwa. Ale kto w Rybniku by się tym przejmował...

 • ~baku 2022-07-08
  12:32:53

  0 0

  https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/walka-z-niebezpiecznym-olbrzymem-wciaz-trwa

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 476