zamknij

Wiadomości

Kuria przeniosła proboszcza na wieś, bo łamał obostrzenia?

2021-06-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kilka dni temu pisaliśmy o ks. Andrzeju Marku – wieloletnim proboszczu parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku. Został przeniesiony do wsi z 463 osobami. Dlaczego? Kuria nie komentuje. W komentarzach na naszym fanpage'u Czytelnicy wskazują, że duchowny nie dostosowywał się do obostrzeń. Czy właśnie za to spotkała go kara?

Reklama

Ten temat Was bardzo zainteresował. Chodzi o zmiany personalne, które podjął ostatnio abp Wiktor Skworc. Metropolita Katowicki zdecydował, by przenieść wieloletniego proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w dzielnicy Maroko-Nowiny. Ks. Andrzej Marek trafił Jedlina, do parafii św. Jana Nepomucena. To wieś, która znajduje się tuż przy granicy z województwem małopolskim. Bliżej jej do Oświęcimia niż Tychów. Liczy sobie jedynie 463 mieszkańców.

O przyczyny takiej decyzji dopytywaliśmy się rzecznika Archidiecezji Katowickiej, bezskutecznie. Już wtedy ks. dr Tomasz Wojtal tłumaczył, że Archidiecezja Katowicka nie komentuje decyzji personalnych Wiktora Skworca.

- To tak, jakby dyrektor firmy miał się tłumaczyć ze swoich decyzji, że przenosi pracownika z jednego działu do drugiego – zauważył Tomasz Wojtal.

Tymczasem pod postem na naszym fanpage'u pojawiło się mnóstwo komentarzy na ten temat. Część osób wskazała, co prawdopodobnie mogło być przyczyną odwołania proboszcza.

- Szkoda... Spoko ksiądz. Mam swoją teorię co do jego przeniesienia. Zachował normalność w tych chorych czasach i to mogło komuś nie pasować... A wiem co mówię, bo w trakcie pLandemii udzielał nam Ślubu i naprawdę dzięki niemu w dużej mierze nie poczuliśmy tego rządowego cyrku podczas ceremonii;

 

- Przeniesiony, bo nie zamknął kościoła w czasie pandemii. Wielki szacunek dla niego jako księdza i człowieka;

 

- Za co ks. arcybiskupie został przeniesiony ks. Andrzej Marek?! Za to, że był bardzo dobrym człowiekiem, gospodarzem, a przede wszystkim księdzem? Za to, że nie bał się idiotycznych obostrzeń? Za to, że nie zamykał drzwi dla nas swoich parafian, a i parafian z innych części Rybnika i okolic? Bardzo nieładnie, że takiego człowieka wysyła się na zesłanie pod Oświęcim, gdzie nawet proboszczem nie będzie! Żenada!

Powyższe informacje okazują się prawdą – w kościele nie przestrzegano obostrzeń dotyczących liczby osób mogących brać udział w nabożeństwie.

Potwierdza to Sanepid w Rybniku.

Zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie przekroczenia dopuszczalnej liczy osób uczestniczących w trakcie sprawowania kultu religijnego podczas mszy świętej, w związku z przesłaną do tutejszego organu notatką Komendy Miejskiej Policji w Rybniku – pisze dr inż. Michał Dudek, dyrektor PSSE w Rybniku.

Informacji w tej sprawie nie ma rzecznik Archidiecezji.

- Jeżeli jest postępowanie administracyjne, to kwestia dotyczy sanepidu, kuria nie jest tutaj stroną. Jeżeli były zgłoszenia, to zostały skierowane od razu do sanepidu – wyjaśnia ks. dr Tomasz Wojtal.

Sprawy nie komentuje parafia św. Jadwigi, nikt nie odbiera nawet telefonów.

Decyzja o przeniesieniu ks. Andrzeja Marka odebrana została w różnoraki sposób. Czytelnicy żałują, że kapłan opuszcza Rybnik.

- Drugiego takiego ks. Andrzeja nikt nie będzie w stanie zastąpić;

 

- Wspaniały człowiek, którego kapłan chce się słuchać, z pełnym poświęceniem realizuje kolejne zadania, nie potrafię zrozumieć dlaczego;

 

- Gdy był proboszczem w mojej parafii to z radością chodziłem do kościoła! To ksiądz, który potrafił wzbudzić wiarę w Boga i kościół! Niewielu jest już takich!;

 

- Szkoda. Bardzo lubiłam słuchać jego kazań i uważam, że był bardzo sympatyczny i zaangażowany w pracę dla parafii. Bardzo mi przykro będzie go brakowało.

Trafiły się też negatywne opinie:

- Szkoda, że go nie wywalili przed komuniami - zapatrzony w siebie i przekonany o własnej racji człowiek;

 

- Wiem, że bardzo źle na parafii traktuję się osoby niepełnosprawne, które tam pomagają.

A co Wy o tym sądzicie?

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 78

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Królewna907 2021-06-16
  12:35:25

  43 18

  Czasami i proboszczów przenoszą , więc nic dziwnego, wcale nie musi się nic dziać. Co do przestrzegania obostrzeń to różnie ludzie gadali.Jedni ,że to była prawda , a drudzy , że to plotka. Więc nie wiadomo co już było prawdą.

 • ~Franek 7 2021-06-16
  12:39:37

  96 70

  Skoro taką samą „karą” za łamanie obostrzeń co za gwałcenie chłopców jest przenoszenie na inną parafie to widać, że gwałcenie chłopców nie jest jakimś dużym przewinieniem według kościoła.

 • ~elmo 2021-06-16
  13:08:16

  59 31

  Ksiądz znany był z wszechobecnego oszczędzania- potrafił gasić światło w kapliczce " matki z dzieckiem", jak rownież w glownym kościele podczas uroczystych mszy typu wesele czy komunia.
  Osobiscie nie spodobała mi się sytuacja, kiedy podczas pierwszego spotkania komunijnego wyprosił z dolnego kościoła matkę z płaczącym dzieckiem mimo, że rodzice wstawili się za Panią.

 • ~frbro 2021-06-16
  13:24:57

  96 15

  Redakcjo, serio będziecie od teraz cytować komentarze szurów z facebooka?

 • ~Hunter 2021-06-16
  18:51:05

  42 17

  Wystarczy nie przyjąć mandatu z sanepidu i iść wygrać do sądu, skoro okazuje się że dyskoteka nie złamała prawa bo nie było stanu klęski to wszystkie ich zakazy są g.... warte

 • ~hub381 2021-06-16
  18:54:29

  67 14

  Ale abp. który krył pedofila przenosząc go na Ukrainę, ma się świetnie i rządzi archidiecezją i karze za wiarę swoich podwładnych HIPOKRYZJA

 • ~Hunter 2021-06-16
  19:16:38

  28 46

  Zresztą w Stanach oficjalnie przyznają, że cały lockdown był niepotrzebny, maseczki i dystans nic nie dają, że odporność po szczepionce jest niczym w porównaniu z tą nabytą po przejściu choroby, że powinni się skupić na lekarstwie min. chinina niż na szczepionkach a nasi dalej idą w zaparte, obostrzenia, szczepionki i nielegalne mandaty to jest recepta na covida

 • ~Franek 7 2021-06-17
  07:10:48

  18 19

  Bimter nasz całkowita rację. Gdyby tylko koncerny farmaceutyczne chciały to już dawno wynalazły by lekarstwo na Covida, tylko wtedy zarobiły by o wiele mniejsze pieniądze bo zaszczepić trzeba miliardy ludzi a lekarstwo musiało by przyjąć niewielu. A tak mechanizm jest prosty: propaganda rządowa straszy nas w TV jaki groźny jest ten wirus i, że tylko szczepionka nas uratuje, no to ludzie się szczepią a koncerny doją niemożliwą kasę. Ciekawe jaki procent z tego trafia pod stołem do ministerstwa zdrowia…

  A to, że lockdowny nic nie dają to jest elementarna logika na poziomie 10- latka.

  No ale głupich jest więcej niż mądrych to tak to właśnie później wyglada, że się idioci cieszą kiedy oddział ZOMO pacyfikuje F2F.

 • ~Franek 7 2021-06-17
  07:21:42

  6 5

  Hunter miało być ;)
  Sorry- słownik…

 • ~Franek 7 2021-06-17
  14:44:23

  14 9

  Gdańscy urzędnicy sprawdzą dziś, czy działka, którą abp Sławoj Leszek Głódź kupił od miasta za jeden procent wartości, jest używana zgodnie z przeznaczeniem. W umowie wpisano, że powinna być na niej prowadzona działalność sakralna.
  Jak poinformowała dziennikarzy posłanka Lewicy Beata Maciejewska, miasto dziś o godz. 15 zacznie kontrolę działki na gdańskiej Oruni, która w 2011 roku archidiecezja gdańska kupiła od miasta za jeden procent wartości. Teren o powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych wart był według cen rynkowych 460 tysięcy złotych, a Kościół zapłacił jedynie 4,5 tysiąca złotych. Zgodził się na to ówczesny prezydent miasta Paweł Adamowicz.
  Posłanka od kilku miesięcy apelowała o rozpoczęcie takiej kontroli. Jej zdaniem miasto ma szanse, by odzyskać teren, ponieważ nie była użytkowana zgodnie z umową – miała być używana w celach sakralnych. Tymczasem abp Sławoj Leszek Głódź miał hodować na niej daniele. Co prawda wybudował na niej małą kapliczkę, ale teren ogrodził wysokim płotem, by nikt postronny nie mógł na niego wejść.

 • ~Lukasz570 2021-06-19
  23:54:07

  13 9

  Doświadczyłem kilku przykrych sytuacji z tym ksiedzem . Od bardzo niemiłego personalnego ataku na moją osobę za auto zostawione przypadkiem za bramą probostwa po mszy po smsy przypominające o płatności za mszę (niebezpośrednio oczywiście) poprzez gaszenie światła "przed gębą"... Każdy katolik ma prawo wybrać parafię, która daje mu poczucie wspólnoty i świadectwa wiary. ja wybrałem inną. Nie sztuka odejść i krytykować wszystkich.

 • ~StaszekU 2021-06-20
  12:14:21

  13 10

  Ciekawe jak zareagowalibyście jako szef firmy, gdyby wasz podwładny ostentacyjnie oświadczał, że nie będzie wykonywał waszych poleceń! To właśnie taka sytuacja. Abp kilka razy przypominał o konieczności dostosowania się do obostrzeń. W zarządzeniu z 26 marca pisze: "Apeluję do Księży Dziekanów, aby wzorcowo przestrzegali wskazań zawartych w Zarządzeniu i reagowali na ewentualne zgłoszenia ich lekceważenia w parafiach dekanatu". W jednym z zarządzeń przytoczył wręcz zapis prawa kanonicznego o obowiązku posłuszeństwa. Widać, że abp po prostu rozliczył niektórych księży z przestrzegania wydanych zarządzeń! Czemu np. w bazylice się dało, a u św. Jadwigi nie?

 • ~Królewna907 2021-06-20
  17:20:05

  13 6

  StaszekU - parafianie też nie są bez winy. Ludzie się też w ogóle nie stosują , widać to też w sklepach. Co chwila ktoś bez maseczki, a obsługa sklepu nie reaguje.

 • ~Dawid Jan Medalion 2021-06-21
  14:21:14

  11 9

  A jak wy byście się czyli jako ksiądz który bardzo dużo się starał poświęcał czas i nagle z głupie oboszczenia musi odejść.

 • ~hub381 2021-08-02
  09:09:45

  10 5

  Nadal czekam na decyzję Kurjii Rzymskiej w sprawie ukrywania pedofila przez abp. Skworca ? Jako katolik jemu nie ufam ...

 • ~Franciszek Staneczek 2021-08-02
  10:09:33

  4 3

  z tymi co mają konsekrowane dłonie to najgorzej.

 • ~ 2021-08-02
  11:39:31

  4 1

  Z niecierpliwością czekam na art.o roszadach personalnych w tut.redakcjii,kogo przyjęli,kogo zwolnili i za co,to dopiero by)aby sensacja :)))

 • ~Marco2 2021-08-02
  12:00:43

  8 3

  Abp-a również czeka przeniesienie z diecezji . Oczekuje na wiadomość z Watykanu .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 470