zamknij

Wiadomości

Matki z dziećmi odnajdują tu spokój. Parafia w Chwałowicach gości uchodźców

Bartłomiej Furmanowicz 2022-03-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W domu rekolekcyjnym przy Parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach przebywają uchodźcy wojenni z Ukrainy. Proboszcz przygotował 50 miejsc, ale przyjął jeszcze więcej osób w potrzebie. Parafia pomaga im teraz w zmierzeniu się z nową rzeczywistością.

Reklama

Przypomnijmy, pod koniec lutego pisaliśmy o deklaracji ks. Grzegorza Stencla. Proboszcz z Chwałowic zadeklarował przyjęcie do domu rekolekcyjnego 50 uchodźców »Parafia w Chwałowicach przygotowała 50 miejsc dla uchodźców z Ukrainy«

Kiedy rozpoczęła się inwazja rosyjskich wojsk w Ukrainie, w odruchu serca chciałem zorganizować konwój i pojechać na granicę. W sztabie Rybnickiej Rady Kobiet dowiedziałem się jednak, że już są podejmowane takie działania. Zadeklarowałem więc 50 miejsc w domu rekolekcyjnym – przypomina kapłan.

Ks. Stencel dodaje, że na odzew nie musiał długo czekać.

Był telefon, że jedzie już autokar z Ukraińcami. Ostatecznie nie dojechał do nas. Uchodźcy znaleźli miejsce u prywatnych rodzin. To nie dziwi, ludzie są w sytuacji paniki i szukają czegokolwiek. Ktoś mi później zgłosił, że pojawi się 6 studentów z Ekwadoru, którzy przebywali w Ukrainie. Okazało się, że pojechali do Warszawy i pewnie już dotarli do swojego kraju – mówi.

Pojawiła się też informacja o 5 osobach z Gany i 3 z Nigerii. Ostatecznie do Chwałowic dotarły dwie osoby z pierwszego wymienionego kraju.

Dzisiaj wyruszyli do Niemiec. Potem dotarły do nas osoby z Odessy. Z kolei Stowarzyszenie Ruchu Światło-Życie zorganizowało konwój. Pojechali 12 samochodami na granicę i w piątek wieczorem przywieźli rodziny z Charkowa, Zaporoża czy Kijowa – dowiadujemy się.

Proboszcz przygotował 50 miejsc, ale przyjął jeszcze więcej osób w potrzebie.

W kulminacyjnym momencie schronienie znalazło u nas 59 uchodźców. Niektóre dzieciaki musiały jednak spać w jednym łóżku. W tej chwili 2 rodziny wyjechały do Niemiec, dwie wyjadą, jedni polecieli już samolotem na Cypr, do rodziny. Kilka pozostaje, chcą zostać tutaj, szukać pracy – wylicza.

Matki z dziećmi dopiero tutaj odnalazły spokój. Tu dzieci dostały zabawki, mają świetlicę. Przebywają w ciepłych pokojach, a kuchnia zaopatrzona jest w jedzenie. Parafia pomaga teraz stanąć Ukraińcom na nogi.

Młodzież przychodzi do nas i organizuje czas dzieciom. Pomagamy też w transporcie do lekarza, czy na testy. Trzeba też już pomyśleć o wycieczce do urzędu miasta, by wyrobić numery PESEL – zauważa proboszcz.

Rzecz jasna dom rekolekcyjny w Chwałowicach pełni rolę przystanku dla uchodźców, ale jakże ważnego w ich życiu. To tu mogą odetchnąć, a także przemyśleć kolejne kroki, które już wykonają w nowej rzeczywistości.

Oceń publikację: + 1 + 134 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Franek 7 2022-03-10
  16:51:09

  5 46

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2022-03-10
  16:56:04

  4 47

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2022-03-10
  17:26:31

  5 45

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Longina b 2022-03-10
  18:01:06

  62 6

  To jest prawdziwa pomoc.Franek- nie wierzysz w Boga ale w to co jest empiryczne powinieneś wierzyć.Idź sprawdź dotknij i uwierz.

 • ~Franek 7 2022-03-10
  18:19:21

  11 74

  Longino droga to nie jest kwestia wiary. Ja zwyczajnie zadaje pytania na które chciałbym uzyskać informację. Mogę? No zdaniem admina nie mogę ponieważ usuwa on moje wpisy, które w żaden sposób nie naruszają regulaminu portalu a co najwyżej mu się nie podobają. Zwrócę się oficjalnie drogą mailową do redakcji z prośbą o wskazanie w jaki sposób naruszyłem regulamin i który punka jeśli zostanę zignorowany to zupełnie poważnie zwrócę się do mojego prawnika o rozważenie możliwości wystąpienia na drogę sądową z portalem, który jawnie narusza prawo do swobodnego wyrażania opinii i wolności słowa m. Może jakieś zadośćuczynienie wypłacone przez portal skłoni administratora do przestrzegania prawa. Każdemu polecam.

 • ~Grucha_88 2022-03-10
  18:20:46

  70 11

  Franciszku udowodniłeś już, że największy problem masz ze sobą. Już poprzednio pisałem, że takich ludzi należy blokować. Dlatego brawo redakcjo za usunięcie jego niedorzecznych komentarzy. Minusem jest to, że napisze kilka kolejnych aby zrekompensować sobie straty.

 • ~Franek 7 2022-03-10
  18:33:00

  6 66

  Grucha88- a merytorycznie coś możesz bo to że mam ze sobą problemy to już słyszałem ;) ?

 • ~Franek 7 2022-03-10
  18:35:40

  16 77

  Ksiądz z Gniezna chciał przyjąć uchodźców z Ukrainy. Musieli jednak spełnić kryteria

  \"Nie mogą to być osoby dorosłe palące papierosy, dzieci powinny być powyżej 10 r. życia, rodzina rzymsko-katolicka lub grekokatolicka\" – napisał ksiądz w odpowiedzi na pytanie jednej mieszkanek z Gniezna, która szukała w parafii przejściowego schronienia dla swoich krewnych uciekających z Ukrainy. Po wiadomości od duchownego napisała: \"Mam im powiedzieć, że mają przejść na katolicką wiarę? Bóg jest jeden\"

  Dlatego pytałem czy w parafii w Chwałowicach również były jakieś kryteria przyjęć. Czy to narusza regulamin portalu?

 • ~Franek 7 2022-03-10
  19:15:44

  27 81

  Wszystkim Gruchom88 i innym fanatykom religijnym oraz redakcji chciałbym powiedzieć, że Polska to kraj świecki ( przynajmniej w teorii), w którym panuje rzekomo wolność słowa i wolność wyrażania opinii. Polega ona na tym, że każdy może zadawać pytania nawet niewygodne i nawet wtedy kiedy się komuś nie podobają.
  Moja zaś niechęć i podejrzliwość do działań Kościoła Katolickiego wynika z mojej znajomosci historii kościoła oraz z doświadczeń i obserwacji własnych.

  W aktualnej sytuacji kościół, który jest najbogatsza instytucją na świecie raczej pozoruje pomoc i robi to na niewielką skale względem swoich możliwości. Takie artykuły wytwarzają mylne wrażenie jakoby ta pomoc była powszechna i na dużą skalę co nie ma miejsca. Pomaga kilka parafii w Polsce i jest to jeśli chodzi o skalę pomocy kropelka w morzu. No ale Ok. Napisałem się a admin usunie bo mu się nie spodoba i napisze, że złamałem regulamin.

 • ~joszkobroda 2022-03-10
  20:44:07

  0 12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2022-03-11
  10:25:00

  5 28

  "Z przyczyn obiektywnych, ode mnie niezależnych, przede wszystkim trzeba się zgłosić do Straży Miejskiej w Gnieźnie, ponadto nie mogą to być osoby dorosłe palące papierosy, dzieci powinny być powyżej 10 roku życia, rodzina rzymsko-katolicka lub greko-katolicka. Najlepiej: babcia i jej córka z dziećmi - rodzina wielopokoleniowa. I bez jakichkolwiek zwierząt" (pisownia oryginalna).

  Takiego SMS-a od księdza Jacka Orlika, proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie, dostała pani Marika, mieszkanka Gniezna. - Zwróciłam się do księdza, bo szukałam mieszkania - wyjaśnia. Chodzi o dach nad głową dla członków jej rodziny, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy. Bo pani Marika mieszka co prawda w Gnieźnie, ale część rodziny ma na Ukrainie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 473