zamknij

Wiadomości

Miasto musi dopłacić 6,5 mln złotych na nieszczelny system. Będzie podwyżka za śmieci?

2021-09-24, Autor: 

Rybnik będzie musiał wydać dodatkowych 6,5 mln złotych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie miasta. System, który miał się bilansować, wykazuje poważne braki. Nie ukrywa tego wiceprezydent Janusz Koper. Już dzisiaj zapowiada dyskusję nad wzrostem cen opłat za śmieci. Padł też pomysł powstania nowej spółki miejskiej, która uspokoiłaby sytuację.

Reklama

System się rozszczelnił

Na dodatkowe wydatki z budżetu miasta zwrócił na wczorajszej sesji rady miasta radny Krzysztof Szafraniec.

- Mam w pamięci słowa pana Janusza Kopera, że system gospodarki odpadami musi być tak skonstruowany, by mógł się sam finansować. Dopłata z budżetu jest znaczna, tym bardziej że mieszkańcy ponoszą już znaczące opłaty. Co się stało takiego złego, że brakuje nam pieniędzy w systemie gospodarki odpadami? - zapytał.

Wiceprezydent Janusz Koper przyznał, że system powinien się bilansować, a tak nie jest. Zwrócił uwagę przede wszystkim na zmianę ustawy i wyłączenie z systemu firm oraz nieruchomości niezamieszkałych. Pisaliśmy o tym w grudniu 2020 roku »Przedsiębiorco, sam będziesz musiał „ogarnąć” wywóz odpadów«

- Zmienialiśmy regulaminy i wyłączyliśmy przedsiębiorców z systemu, oczekując, że podpiszą indywidualne uowy. Okazuje się, że w niewystarczający sposób. Zakładaliśmy tworząc budżet, że ilość odpadów w systemie zmniejszy się o 15% - co najmniej. Niestety, do sierpnia ilość odpadów nie spadła, a utrzymuje się na poziomie jak rok temu. Jest co prawda spadek, ale nie taki jak oczekiwaliśmy – wyjaśnił.

Średnio od stycznia do sierpnia 2021 ten spadek wyniósł zaledwie 5,5%.

Zdaniem wiceprezydenta na sytuację z odpadami składa się również pandemia i okoliczności z tym związane: zdalne nauczanie i praca zdalna.

- Widzimy przyrost odpadów w ogólnej masie, za które musimy zapłacić – dodał Janusz Koper.

Jak się dowiedzieliśmy, sam przyrost odpadów wielkogabarytowych jest rzędu 200-300%!

- Nasi mieszkańcy przesiadując w domu postanowili przeprowadzać remonty. Opłaty, które pozyskujemy nie pokrywają się z tym, co musimy zapłacić – kontynuował wątek.

Janusz Koper wyznał też, że miasto ma duży problem z niezamieszkałymi nieruchomościami, które nie podpisały umów z wykonawcami na odbiór odpadów.

- Można domniemywać, że są one podrzucane do systemu – wystawiane na ulicach, skrzyżowaniach. To nieuczciwe, niespołeczne – powiedział.

Miasto na razie sięga po środki budżetowe, ale wiceprezydent Rybnika już teraz zapowiada dyskusję nad podniesieniem cen odpadów komunalnych. Ma się rozpocząć w nowym roku.

Krzysztof Szafraniec po uzyskaniu tak obszernej odpowiedzi zapytał wprost.

- Czy stało się tak, ponieważ rozszczelniliśmy system gospodarki odpadami? Być może ilość odpadów nie zmalała, a zmalała liczba płacących. Wszystko byłoby dobrze, gdyby byli tylko uczciwi ludzie na świecie, ale wiadomo – tak nie jest – zauważył.

Z radnym zgodził się Janusz Koper.

- Na pewno mówimy tu o rozszczelnieniu systemu, spowodowała to rządowa ustawa. System w miarę funkcjonował, ale został rozregulowany. Chcemy go uszczelnić, ale to proces długofalowy – dodał.

Jak dowiedzieliśmy się na sesji, miasto nalicza kary dla tych, którzy dopuszczają się nieprawidłowości przy procesie odbierania śmieci, ale nie może ściągnąć należności. Dlaczego? Właścicieli chroni bowiem ustawa covidowa.

- Możemy jedynie wnioskować o zwrot pieniędzy, ale firmy się od tego odwołują. Mamy w sumie naliczony już 1 mln złotych kar, ale tylko na papierze – dowiedzieliśmy się.

Powstanie nowa spółka?

Do dyskusji włączyła się radna Joanna Brzózka. Była ciekawa, ile firm w Rybniku wypadło z systemu.

- Czy jest możliwość, by tych odpadów od nich nie odbierać i zmobilizować do podpisania umowy? - zapytała.

Janusz Koper w odpowiedzi poinformował radną, że mniej więcej 1,5 tys. firm miała obowiązek zawrzeć nową umowę.

- Wg zweryfikowanych danych, umowy podpisało 900 firm. Resztę wzywamy do określenia się. Nie bez pretensji i awantur. Jeżeli firma nie będzie w stanie wytłumaczyć się, co robiła z odpadami, będziemy wnioskować o uzyskanie od nich środków finansowych. Wszystko będzie więc kończyło się w sądach – wyjaśnił wiceprezydent.

Głos zabrał prezydent Piotr Kuczera. Nie owijał w bawełnę.

- Ustawa (o gospodarce odpadami – red.) musi być napisana od nowa. Ilość dotychczasowych nowelizacji jest zastraszająca. Musimy zmierzać w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym – zaznaczył i dodał, że apel o nową ustawę wystosował już Związek Miast Polskich.

Z kolei radny Jacek Mularczyk podzielił się pomysłem, który ma uspokoić sytuację na rynku.

- Zapoznałem się z dokumentami dotyczącymi wypłaty dywidendy spółek, które nas obsługują. Wpatrując się w te cyfry sugeruję, by prezydent zastanowił się nad powołaniem spółki miejskiej. Jestem przekonany, że można zarobić i nie podnosić opłat dla mieszkańców – zauważył.

Zgodził się z nim radny Marek Florczyk.

- Zainspirował mnie głos pana Mularczyka. Taką spółkę powołały Gliwice, za zeszły rok miasto odprowadziło ponad 9 mln złotych. Warto tym tematem się zająć – dodał.

Piotr Kuczera przyznał, że ten temat trzeba przeanalizować na komisji branżowej.

Wątpliwości co do tego pomysłu wyraził Karol Szymura. Z jednej strony zgodził się, że nowa spółka miejska odpowiadająca za odpady może obniżyć koszty za wywóz śmieci. Z drugiej strony:

- To kolejne etaty, administracja, stanowiska całkiem niezłe, podobnie jak to w innych spółkach miejskich. Nie do końca jestem ufny, czy odpowiednie osoby będą spełniać odpowiednie funkcje – stwierdził.

Tu głos zabrał ponownie Marek Florczyk.

- Ale wydatki na tę spółkę będą pochodziły ze środków majątkowych, a nie bieżących i to bardzo ładnie układa nam funkcjonowanie budżetu – zauważył.

Karolowi Szymurze odpowiedział też prezydent.

- Z wielkim zdziwieniem przyjmuję słowa pana Szymury, nie chce sypać przykładami tych prezesów i tych spółek – powiedział.

Dodał, że wyniki finansowe spółek miejskich w Rybniku są dobre, a na TBS-owi trzeba dać szansę.

- Z wypowiedzi nie da się jasno odczytać intencji radnego. Czy pan będzie za, czy przeciw nowej spółce? - zapytał.

Odpowiedzi nie było, bo radny Michał Chmieliński złożył wniosek o zakończenie dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 116

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
  • ~zxr9 2021-09-24
    09:28:01

    To może ten te państwo z gówna i dykty najpierw system uszczelni a później niech podnosi opłaty?

  • ~Abisall 2021-09-24
    09:47:39

    56 11

    @~zxr9
    Kolega widzę idealista...
    To by było za proste w Najjaśniejszej - przed uchwaleniem ustawy dać ją do analizy i opiniowania KOMPETENTNYM urzędnikom i prawnikom.
    Nasza tradycja nakazuje uchwalić ustawę wewnętrznie sprzeczną , z przepisami kolidującymi z tym co zawarte w innych ustawach, z lukami tak widocznymi że dzieci na WOSie je wychwytują.

  • ~Maksymilian Popeć 2021-09-24
    09:52:23

    91 20

    Przez ostatni rok staliśmy się jednym wielkim wysypiskiem śmieci. Gdzie człowiek nie pójdzie, tam pełno butelek, puszek i plastikowych opakowań po napojach i jedzeniu. W każdym najmniejszym lasku dzikie wysypisko śmieci. Kur...ca mnie bierze, jak widzę co się stało przez ostatnie lata. Sam staram się uprzątnąć teren, gdzie chodzę z psem, ale to syzyfowa robota, bo po tygodniu znów jest syf. Niestety ludzie w tym także młodzież i małe dzieci to syfiarze na potęgę. Już dziś zjadamy w tydzień ilość plastiku, która jest wielkości karty kredytowej... A jeszcze idioci każą mi zbierać samorozkładającą się kupę do plastikowego woreczka...

  • ~kurier 2021-09-24
    10:07:51

    38 36

    Bo kiedyś sporo śmieci trafiało do pieców lub do lasów. Teoretycznie było ich mniej ale byliśmy truci i otaczani przez śmieci nawet na spacerach.

  • ~Moneta 2021-09-24
    10:11:22

    67 24

    @Maksymilian Popeć
    Zacząłeś dobrze, skończyłeś tak sobie.
    1. kogo stać na psa powinien kupić se torebki rozkładalne
    2. nie chciałbyć żeby z gó.na Twojego psa przeniesionego w pobliże pisakownicy rozchorowało się czyjeś dziecko - a ma szansę dostać ponad 100 chorób - w zależności jajek jakich pasożytów i innych żyjątek sie nakarmi
    3. Nie chciałbyś wdepnąć w gó.no (obojętnie jakie) - widzisz, że w Polsce ludzie się nie rozkładają na trawnikach nawet jeśli tabliczki "nie deptać" znikają - zastąpiły je psie gó.na
    4. Na wsi też zbieraj psie gó.no - jeśli ciężarna owca albo krowa zje z gó.nem trawę istnieje spore ryzyko poronienia.
    To w skrócie wyjaśnia dlaczego w niektórych karach są drakońskie kary finansowe za pozostawienie psiego gó.na na drodze...

  • ~Lateks 2021-09-24
    10:17:13

    58 8

    Niech policzą ile jest "zadeklarowanych" mieszkańców a ile rzeczywiście przebywa w Rybniku.

  • ~exx 2021-09-24
    10:27:19

    22 67

    ~Moneta
    Czyli oborniczek jest sterylny?
    Ja wolę widzieć kupę psa na trawie niż kopcenie sąsiada.

  • ~Moneta 2021-09-24
    10:44:16

    36 9

    @~exx

    A "oborniczek" jak sama nazwa wskazuje jest w oborze - i tam nie wpuszczasz roślinożernych ani dzieci. No chyba że w 3 swiecie.

  • ~ 2021-09-24
    10:52:26

    84 2

    "Nasi mieszkańcy przesiadując w domu postanowili przeprowadzać remonty"

    Czy śmieci poremontowe nie są oplacane i oddawane (finansowane niezależnie) już przez mieszkańców?
    Czy ktoś może wyjaśnic mi te zdanie i jaki jest wpływ odpadów poremontowych na finanse miasta?

  • ~jojo 2021-09-24
    10:53:56

    107 3

    Ja czegoś nie rozumiem, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazowe lub pompą ciepła, trawy odbierają mniej niż rok temu i to jeszcze bez worków foliowych, opłaty podwyższyli a pieniędzy im brakuje.

  • ~Maksymilian Popeć 2021-09-24
    10:54:45

    28 38

    @Moneta

    1. Wyprodukowanie torebki rozkładanej niszczy nasze środowisko w którym żyjemy często bardziej, niż wyprodukowanie torebki foliowej...
    2. Piaskownice są od już dłuższego już czasu ogradzane. Po drugie - straszenie chorobami od psiej kupy w społeczeństwie które nie boi się złapać Covida i się nie szczepi jest nad wyraz lipne. A straszenie pasożytami to domena internetowych stron, która chcą Ci sprzedać magiczne "ziółka" na ich wytępienie, za gruby szmal.
    3. Wdepnąłem w gówno dziesiątki razy i jakoś mi od tego płuca nie zbrązowiały i noga nie odpadła. Są takie miejsca jak, np środek parku przy Kampusie, gdzie zostawienie kupy jest głupotą. Ale większa część zielonego terenu, który się jeszcze ostał w mieście to prawdziwe eldorado śmieci, które w odróżnieniu od kup zostają w tym miejscu na zawsze.
    4. Spędziłem kilka lat na prawdziwej wsi, jeszcze w czasach gdy na podwórku było pełno odchodów od kaczek, kur, psów, kotów, baranów, krów, koni, ptaków i jakoś nigdy nie widziałem tego magicznego zbieracza kup... może chodził w nocy ze świeczką jak spałem ;)
    5. Rozrzuconych pustych jak i pełnych woreczków, które miasto zawiesza na psie kupy zebrałem z trawników naprawdę sporą ilość. Jeśli zebrałeś ich choć kilka, możemy pogadać na równym poziomie o tym problemie :)

  • ~Lokalny 2021-09-24
    12:07:27

    75 4

    Czyli jak teraz trzeba dopłacić 6,5 mln zł to do końca roku wyjdzie z jakieś dziesięć milionów. Czy za takie coświceprezydent Koper nie powinien podać się do dymisji? Jak jest skonstruowana umowa, że miasto musi dopłacać? Kubły na zielone też okazały się niewypałem. Ani nie zmniejszyło to ilości wywożonych bioodpadów, ani nie ułatwiło życia mieszkańcom. Czy kiedykolwiek urzędnik zrobi coś dobrze? I tak otwórzcie kolejną spółkę celową pod etaty dla kolejnych spadochroniarzy. To na pewno nie zwiększy kosztów miasta i podatków...

  • ~Arteks 2021-09-24
    12:22:01

    30 25

    Miejska spółka może być jakąś alternatywą dla drożejących spółek komercyjnych ale problemu nie załatwimy bez odgórnych zmian w ustawie o ochronie środowiska. To producenci powinni być mobilizowani do używania jak najmniejszej ilości folii i plastiku. Na razie wszystko spada na konsumentów, a producenci liczą zyski.

  • ~ 2021-09-24
    12:46:20

    40 9

    Maksymilian Popeć - cyt. twoje słowa "A jeszcze idioci każą mi zbierać samorozkładającą się kupę do plastikowego woreczka" - jak twój piesek nasra na ziemię to twoim zakichanym obowiązkiem jest to posprzątać po psie. Chcesz mieć psa weź na klatę też wszystkie obowiązki związane z jego posiadaniem. Właśnie przez tak myślących jak ty niejednokrotnie wracając ze spaceru po parku wieczorem miałem buty u....bane z g....na!

  • ~Maksymilian Popeć 2021-09-24
    12:58:58

    15 41

    @bartezz - zlikwidujmy śmieciuchy które nas zabijają, wyrzućmy z ulić smrodzące diesle. Wprowadźmy automaty na butelki, puszki i plastiki tak ażeby nie było ich więcej niż trawy na trawniku. Później zajmijmy się kupami na trawniku, bo problem brudnej podeszwy buta a problem z zatrutym organizmem od spalania węgla, ropy i jedzenia plastiku jest niewspółmierny. Ktoś, kto tego nie dostrzega jest ślepcem.

  • ~spirit-of-the-town 2021-09-24
    14:37:02

    58 0

    Produkuję około 3 do 4 worków odpadów miesięcznie (plastik i szkło), więcej nie przewiduję. Rozumiem, iż teraz wskutek niezaradności miasta mam płacić więcej bo ileś firm nie podpisało umów, ktoś wytwarza więcej śmieci niż zakładano, itp.? Dziwne, że ta solidarność zawsze obowiązuje wtedy gdy trzeba się dołożyć a nie wtedy gdy coś dostać.

  • ~spirit-of-the-town 2021-09-24
    14:39:20

    45 2

    A tak na marginesie, czy trzy małe ciastka muszą być opakowane w pół kilo plastiku, folię i jeszcze papier?

  • ~norton 2021-09-24
    14:43:42

    56 1

    Pan Koper jak zwykle odlatuje w tym co mówi.
    Wina mieszkańców bo remontują, niezamieszkałe nieruchomości nie podpisuja umów (????)....
    Oczywiście urzędnicy w żaden sposób nie zawinili.

  • ~ 2021-09-24
    16:09:00

    23 4

    Popeć - właśnie! ten co nie dostrzega kupska po swoim psie i po nim nie posprząta jest ślepcem - słuszna uwaga.

  • ~Admirał Pieskov 2021-09-24
    17:19:13

    56 2

    Śmiech na sali. Co za tłumaczenie... Urzędnik nie potrafi oszacować ilości odpadów, więc zapłaci za wszystko mieszkaniec. Przecież w prywatnej firmie za narobienie takich szkód finansowych wylatuje się na zbity pysk i jest się spalonym na rynku pracy. A taki pan Koper sobie powie, że ludzie wystawiają za dużo gabarytów i dlatego podniesiemy ceny.
    Niestety wszystkiego na pisowski rząd nie da się zrzucić. Tak nieudolnej władzy w tak wielu aspektach jeszcze w Rybniku nie mieliśmy, a myślałem, że rządy Fudalego były słabe.

  • ~rzyt 2021-09-24
    17:57:12

    27 2

    "Miasto" dopłaca do mieszkań komunalnych to do śmieci też może. Bo jak traktować brak egzekucji czynszów, które są bardzo niskie? Ile długu ma rekordzista w nie płaceniu czynszu? Ile to lat zaległości? Jacek co to ma być prywatyzacja po rybnicku? Może umowy z firmami śmieciowymi są źle spisane?

  • ~stam55 2021-09-24
    22:18:27

    13 8

    panie kuper,wystarczy nałożyć kary dla mieszkańców apartamentów za nie stosowanie się do deklaracji seregowania i nie odbierać,większość problemów jest z tymi z apartamentów,należy traktować ich ,że nie segregują

  • ~ 2021-09-24
    22:45:08

    10 23

    Dlaczego nie nałoży się opłat za przyjmowanie popiołów? Za jednym zamachem zwiększono by przychody miasta i byłoby to jednocześnie zachętą do przejścia na inne systemy grzewcze.

  • ~stam55 2021-09-24
    23:20:32

    12 7

    Dlaczego nie nałoży się opłat za przyjmowanie odpadów budowlanych wywalanych przed śmietniki przy 10 piętrowych apartameantch? Za jednym zamachem zwiększono by przychody miasta i byłoby to jednocześnie zachętą do korzystania z legalnie działających firm remontowych.

  • ~artefaks 2021-09-25
    10:11:03

    6 6

    @Orient. Popioły i żużel sa dosyć cennym materiałem przy rekultywacji zwałów. Gdyby nie popioły to używano by do tego humusu. I koszty obróbki śmieci by jeszcze wzrosły.
    ( nawet ,,ekologiczny" Arteks zapłaciłby wtedy więcej z a wywóz odpadów)
    Powstaje nawet osiedle przy Rudzkiej na dołach zasypanych popiołami. Nie dochodzę czy to jest zdrowe dla przyszłych mieszkańców. Wedle mojej wiedzy żużel może sobie kupić każdy za psie pieniądze. Jedynie musi podpisać oświadczenie że nie wysypie tego np. na drogę. Ale będzie ok. jak przykryje to 0,5 metrowym nakładem. Takie są fakty i nie dyskutuję czy to dobre czy też złe ?

  • ~Lateks 2021-09-26
    12:56:01

    3 0

    ~Moneta
    1) Jaki sens ma pakowanie gówna w woreczki? obojętnie jakie,
    Gówno, obornik, trawa, liście, i gałęzie powinny być traktowane jak nawóz a nie jak śmieci.
    2) Wiem że dla Ciebie to może być dziwne ale zwierzęta się odrobacza, po za tym choroby odzwierzęce to rzadkość. Tylko trzeba zadbać o swoje zwierzęta.
    3) Nikt nie neguje że gówna na trawnikach, parkach, osiedlach czy nawet na chodniku trzeba sprzątać. Tak jak po swoim dziecku rodzice sprzątają "kupy" tak samo należy sprzątać po psach. Głupotą jest tylko "miejska" forma tego sprzątania. Pakowania każdego gówna w pięć worków foliowych. Które i tak trafią na wysypisko śmieci.
    4) Wierz mi że krowa czy owca nigdy nie zje gówna, ani trawy z gównem. O tych poronieniach co piszesz to może być bruceloza, ale najczęściej do takich zakażeń nie dochodzi przez odchody, a przez zanieczyszczoną wodę. A przecież nikt moczu nie sprząta po sikaniu psa.

  • ~Arteks 2021-09-26
    17:14:34

    1 7

    @artefaks - ja zapłacę ile trzeba, to ty masz chyba jakieś problemy albo ze skąpstwem albo z biedą... Skoro popiół jest taki cenny, to usypujcie sobie kopce koło chałup. Dlaczego wszyscy mieszkańcy mają dopłacać do biednego i taniego ogrzewania chałup którego skutkiem ubocznym są dodatkowe odpady, pylących popiołów? To ci którzy produkują popioły powinni za to płacić jak sugeruje @orien i inni trzeźwo myślący ludzie. @stam10 - najwięcej odpadów jest przy budowach. Ciekawi mnie czy Straż Miejska ma uprawnienia aby sprawdzić każdą budowę pod kątem zleceń legalnego wywozu takich odpadów? Na osiedlach problem praktycznie zlikwidowano przez... montaż monitoringu. Owszem, takie śmieci można przy śmietniku blokowych porzucić - ale trzeba się liczyć z tym, że można być nagranym i potem ponieść konsekwencje finansowe. Dlatego wielu chałupowców którzy podrzucało śmieci z budów "na bloki" znowu przerzuciło się na lasy. Po kilku latach spokoju, lasy znowu są zawalone śmieciami. ;(

  • ~ 2021-09-26
    21:09:18

    5 0

    Arteks vel orient - ty sam ze sobą gadasz???
    dobre : ))

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4973