zamknij

Wiadomości

Nie płacisz za śmieci? W Rybniku „namierzy” cię specjalna aplikacja

2022-03-12, Autor: bf

Świdnik śpieszy z pomocą Rybnikowi. Chodzi o specjalną aplikację, dzięki której urzędnicy z naszego miasta będą wiedzieli, kto nie płaci za odbiór odpadów komunalnych. Okazuje się, że z aplikacji korzysta już wiele miast w Polsce. Jak ona działa?

Reklama

Na mocy porozumienia z Gminą Świdnik, Rybnik pozyskał narzędzie, pozwalające na uszczelnienie systemu opłat za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aplikacja pozwoli wyszukać osoby, które chociaż mieszkają na terenie Rybnika, nie zostały ujęte w deklaracjach i tym samym uchylają się od płacenia za wywóz odpadów.

Aplikacja wskazuje adresy nieruchomości, gdzie z dużym prawdopodobieństwem właściciel podał nieprawdziwe dane w zakresie liczby osób zamieszkujących na nieruchomości. Program komputerowy porównuje dane mieszkańców, pochodzących z baz prowadzonych przez gminę oraz gminne jednostki, m.in. ośrodek pomocy społecznej, system podatkowy czy biuro meldunkowe. Na tej podstawie wskazuje nieruchomości, na których mogły zostać złożone nieprawidłowe deklaracje.

W celu wyjaśnienia zaistniałych rozbieżności będą kierowane do właścicieli nieruchomości wezwania do złożenia wyjaśnień. W konsekwencji, w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, właściciel będzie zobowiązany do złożenia nowej deklaracji o wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uwzględniającą zaistniałe zmiany – słyszymy w magistracie.

W razie niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do zawartych w niej danych, w drodze decyzji administracyjnej określona zostanie wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Decyzja określająca wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami zastępować będzie deklarację, którą właściciel nieruchomości złożył, lecz podane w niej informacje są nieprawidłowe. Weryfikacja złożonych deklaracji na mocy art. 70§1 Ordynacji podatkowej może dotyczyć okresu 5 lat wstecz – dowiadujemy się.

---

Świdnik korzysta ze swojej aplikacji już od kilku lat. Tylko za 2019 rok wyłapała ponad 1,3 tys. osób, które mieszkały w Świdniku, ale nie płaciły za śmieci. Dzięki temu gmina jest w stanie zaoszczędzić nawet 500 tys. złotych rocznie.

Algorytm, który ma za zadanie wyszukiwanie nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych, powstał w ramach rządowego programu GovTech. Świdnik dołączył do niego jako jedyny samorząd w kraju. Aplikacja miała pomóc w odnalezieniu osób, które, chociaż mieszkają na terenie Świdnika, nie zostały ujęte w deklaracjach śmieciowych – czytamy w komunikacie prasowym UM w Świdniku.

Świdnicka aplikacja dotarła już niemal do wszystkich zakątków kraju. Zapytania dotyczące jej stosowania złożyły: Dębica, Kobylanka, Radłów, Przemyśl, Białe Błota, Przasnysz, Michałowice, Stawiszyn, Złotoryja, Ułęż, Kraków, Łask, Tarnów, Starachowice, Nadarzyn, Chęciny, Lipsko, Bolesławiec, Lidzbark Warmiński, Augustów, Karlino, Pruszków, Działoszyn, Koluszki, Racibórz, Ełk, Szydłowiec, Sochaczew, Załuski, Biskupiec, Kraśnik, Wiązowna, Głusk, Kłodawa, Kamienna Góra, Jabłonna, Branice, Kampinos, Prudnik, Kuźnia Raciborska, Jarosław, Łańcut, Tuchów, Janowiec Wielkopolski, Ząbkowice Śląskie, Kalisz, Janów Lubelski, Łęczna, Jastrzębie Zdrój, Jelenia Góra czy Zgierz.

Ile osób w Rybniku unika płacenia za śmieci? Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 48

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~schiphol1 2022-03-12
  15:25:09

  99 9

  Oprócz tej przydała by się jeszcze aplikacja pozwalającą nie płacić za śmieci jeżeli notorycznie nie są odbierane.

 • ~waldus 2022-03-12
  17:20:19

  14 32

  Sankcje powinny być nałożone na rosyjskich polityków i oligarchów. Sankcje są, ale oni je obchodzą.

  Cierpią na tym przecietni ludzie.

  W Rosji za protesty przeciw wladzy grozi wieloletnie więzienie. Kto z was wyjdzie na ulice, żeby wszczynac bunty, jak będzie groziła taka czapa?

 • ~marekm71 2022-03-12
  17:41:46

  49 8

  Kiedy zacznę płacić za rzeczywiście wywiezione śmieci? Mam co wywóz na dnie kosza na zmieszane wystarczyło by go opróżniać raz na rok a muszę płacić.

 • ~marekm71 2022-03-12
  17:44:13

  57 22

  Dlaczego muszę płacić za wywóz tyle samo co Ci co mają popiół, skoro go nie mam?

 • ~artefaks 2022-03-12
  17:52:33

  20 44

  Kto z was wyjdzie na ulice, żeby wszczynac bunty, jak będzie groziła taka czapa?
  @Walduś .Mówisz masz. Bite kobiety i dzieci przez kaczystowską milicję która pałowała bezbronnych ludzi ,,w imieniu walki z epidemią "

 • ~waldus 2022-03-12
  21:59:18

  12 25

  ~artefaks: popieram Kaczyńskiego. Brawo.

 • ~artefaks 2022-03-13
  11:35:03

  3 16

  Waldemar. Ja też popieram kaczynskiego
  memsekcja.pl/mem/tusk-kradnie-vs-pis-daje/QKCh7za
  Szukam osoby która zarekomendowała by moje przyjęcie do picu

 • ~Lateks 2022-03-13
  12:45:48

  12 3

  "W razie niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do zawartych w niej danych, w drodze decyzji administracyjnej określona zostanie wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi."

  Tłumacząc z języka urzędniczego na Polski, jak jakiś urzędnik zdecyduje to właściciel nieruchomości ma płacić na podstawie jego widzimisię, i żadne oświadczenia czy dowody nie pomogą... liczy się to że jakiś urzędnik tak odczyta wynik działania aplikacji... Tłumaczyć się i płacić będzie musiał właściciel, a urzędnik kolejny raz będzie świętą krową, bo co on może, tak pokazała aplikacja...
  Ciekawe ile ludzi się dowie że w ich zakupionych mieszkaniach są zameldowane osoby które już tam dawno nie mieszkają... a nie zostały wymeldowane przez poprzedniego właściciela...

 • ~Lateks 2022-03-13
  13:16:10

  15 2

  P.s. dlaczego deklaracja nie jest imienna? Nie ma obowiązku meldunkowego, więc to jakas fikcja, znam przypadki zarówno w jedną jak i w drugą stronę, są mieszkania gdzie zadeklarowana jest jedna osoba, a mieszka kilka, oraz takie gdzie dzieci są zameldowane, a już dawno się rozjechały po świecie, ale dalej są zameldowane...

 • ~waldus 2022-03-13
  13:20:36

  11 7

  ~pawlmesten: unia ma dawać kasę, albo przynajmniej nie powinna nakładać urojonych sankcji. W przeciwnym razie po co unia?

 • ~artefaks 2022-03-13
  13:37:38

  6 21

  Walduś . Ta wyimaginowana Unia Europejska ma dawać pisomatołkom kasę ?

 • ~alex 2022-03-13
  15:22:07

  7 12

  Mam nadzieje że to pomoze.Ta sama sytuacja tyczy sie starych pieców .Cwaniactwo woli nowe bryki niż nowy piec, zapłacić za śmieci itp,ale za to z całą rodzinką w pierwszej ławce w kościele,a w poniedziałek po wszystkie mozliwe dodatki dla świetej rodziny

 • ~artefaks 2022-03-13
  18:50:46

  6 17

  Polski rząd nakłada na samorządy przepisy które uniemożliwiają wprowadzenie racjonalizację zbiórki odpadów i optymalizację kosztów.

  komputerswiat.pl/wideo/wydarzenia/oplaty-za-smieci-nizsze-o-kilkadziesiat-zlotych-technologia-istnieje-problemem-jest/gweh4t1

  Nie trzeba dodawać że od 8 lat rządzi nami świetlany rząd który jest jedynie zainteresowany tym by wprowadzić ustawę bezkarność +
  Że są takie wysokie opłaty za wywóz nie jest to ,,wina Tuska"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 470