zamknij

Wiadomości

Rybnik: Chwałęcice będą miały kanalizację!

2020-03-24, Autor: bf

Około 100 budynków zostanie podłączonych do kanalizacji w dzielnicy Chwałęcice. Od lat mieszkańcy tej części Rybnika apelowali o poprowadzenie kanalizacji w tym rejonie. W końcu to się uda!

Reklama

Dzisiaj (24 marca 2020 r). odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku, które podjęło decyzję o uruchomieniu budowy i zatwierdzeniu inwestycji w postaci projektowania, budowy pierwszego etapu grawitacyjnej oraz tłocznej sieci kanalizacyjnej wraz ze zlewnią ścieków C1 w dzielnicy Chwalęcice w Rybniku. Sieć obejmie około 100 budynków. Szczegółowy harmonogram prac zostanie podany w kolejnych komunikatach.

- Po analizie dotyczącej wzrostu ilości mieszkańców w Chwałęcicach i zainteresowaniu całej lokalnej społeczności, która przez radę dzielnicy zebrała informacje o gotowości przyłączenia do kanalizacji - zaczynamy działać – mówi prezydent Piotr Kuczera.

 

- Dziś przełomowy moment, są ważne ustalenia w rybnickich wodociągach, które rozpoczną prace dotyczące budowy kanalizacji. Jestem wdzięczy za aktywne działanie w tym temacie pani radnej Krystynie Wałach, która cierpliwie, od wielu lat animowała kontakt w tym temacie między mieszkańcami tej dzielnicy a magistratem - podsumowuje prezydent Kuczera.

- To ogromnie wyczekiwana informacja przez mieszkańców naszej dzielnicy, bardzo się cieszę z tej decyzji – komentuje radna Krystyna Wałach.

– Wiele lat oczekiwania, trudne rozmowy z mieszkańcami już za mną, teraz czeka nas wspólne działanie, by jak najwięcej mieszkańców podłączyło się do pierwszego etapu kanalizacji, potem - jestem przekonana - przyjdzie czas na przyłączenia kolejnych domów – podsumowuje radna.

To pierwszy etap prac, warunkiem prowadzenia dalszych inwestycji przez wodociągi będzie przyłączenie się 95 % mieszkańców do pierwszej zlewni (C1 w Chwałęcicach). Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, to w planach miasta jest dalsza rozbudowa kanalizacji w Chwałęcicach i budowa w dzielnicy Stodoły. Miasto bierze pod uwagę rosnącą liczbę mieszkańców w tych dzielnicach, jak również rozwój terenów rekreacyjnych na tym obszarze.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~adamczykhenryk1 2020-03-24
  17:15:27

  3 20

  na zdjęciu plastikowe rurki zrobione z pet-1 ile kosztują ?

 • ~kukulka123 2020-03-24
  17:33:56

  10 13

  gdzieś kiedyś czytałam że Rybnik jest cały skanalizowany

 • ~PawelE39 2020-03-24
  17:56:05

  15 8

  No jest kukulka, w mokrych snach arteksa :D

 • ~hynio1960 2020-03-24
  18:30:25

  17 6

  Jak zaczną kopać to uwierzę- proszę o jakieś mapki z lokalizacją zlewni C1

 • ~ 2020-03-24
  19:46:40

  25 1

  Przy okazji zgazyfikować nie będzie śmierdziało , ani z szamba , ani z kominów,

 • ~Arteks 2020-03-24
  19:49:24

  11 35

  @PawelE39 - nie śni mi się kanalizacja. Korzystam z jej dobrodziejstw od dziecka i szczerze mówiąc - nie rozumiem jak można mieszkać i żyć bez niej. Dlatego tym bardziej nie rozumiem też tych którzy byli przyzwyczajeni do pewnych wygód typu gaz, kanalizacja, wszystko "pod ręką" i cofnęli się w rozwoju przeprowadzając się w miejsca bez takich "oczywistości".

 • ~obserwathor 2020-03-24
  22:14:26

  26 7

  ~Arteks
  " nie śni mi się kanalizacja. Korzystam z jej dobrodziejstw od dziecka i szczerze mówiąc - nie rozumiem jak można mieszkać i żyć bez niej. "
  z manią wyższości plujesz na połowę społeczeństwa w kraju, która jest jej pozbawiona
  "Dlatego tym bardziej nie rozumiem też tych którzy byli przyzwyczajeni do pewnych wygód typu gaz, kanalizacja, wszystko "pod ręką" i cofnęli się w rozwoju przeprowadzając się w miejsca bez takich "oczywistości".
  widać gaz ,kanalizacja i betonowe blokowisko, to nie wszystko, co ludziom potrzebne jest do szczęścia, dlatego wielu z nich porzuca wygodne (?) życie w betonowym blokowisku, wybierając często coś przeciwnego, nieraz z dala od wielkomiejskich wygód i cywilizacji, za to bliżej natury, tam odnajdują spokój i spełnienie, ale jak pokazuje twój wpis, nie każdemu jest dane to zrozumieć, a tym bardziej zaakceptować

 • ~Gibon 2020-03-24
  22:27:00

  14 6

  Ciekawe na ile zamkną Rudzką znowu... :D

 • ~THE Bill 2020-03-25
  07:13:03

  3 9

  No to radny Sączek może okleić swój dom transparentem: załatwiłem Wam kanalizację, teraz możecie głosować na mnie na prezydenta - ja załatwię wszystko.
  No to proszę radnego - skoro jest Pan taki skuteczny to proszę jeszcze zjazd na A1 na nowej drodzę P-R, dokończenie inwestycji w stronę Raciborza, uratowanie elektrowni przed zamknięciem.. i najważniejsze - zlikwidowanie SMOGu w Rybniku!! No ale z takim zapleczem, to pikuś prawda? No to powodzenia. :) Jak da Pan radę ze wszystkim ma Pan mój głos w swojej kandydaturze na prezydenta.

 • ~Arteks 2020-03-25
  11:24:48

  2 13

  @obserwathor - skoro życie z naturalnymi smrodkami jest dla ciebie "bliżej natury" i dowodem na "szczęście" to dlaczego się tak bardzo pieklisz i wkurzasz jak ktoś wykazuje bezsens cywilizacyjnego cofnięcia? Nie widać w twoich wpisach żadnej idylli. Jako ktoś kto nigdy nie korzystał z szamba i pieców - dziwię się temu, a ty od razu, że pluję... To Afrykanie którzy chcą się dostać do Europy jako emigranci marzą o lepszym życiu pod każdym względem i czasami ryzykują życiem aby się do niej dostać - a niektórzy lokalsi wybierają czasami domek pod lasem bez... kanalizacji, bez gazociągu, bez niczego w pobliżu gdzie będą żyli jak dzikusy.

 • ~kanarek8 2020-03-25
  13:28:58

  8 0

  To raczej zasługa nowych właścicieli stadniny i terenów pod budowę osiedla niż lokalnych działaczy.Ale dobre i to jeżeli dojdzie do skutku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 266