zamknij

Wiadomości

Sanepid w Rybniku znów przegrywa. Postępowanie wobec Żółtego Młynka umorzone

2021-07-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To kolejna porażka rybnickiego Sanepidu. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uchylił decyzję nałożenia kary na Klubokawiarnię Żółty Młynek i w całości umorzył postępowanie. Właścicielka lokalu zapowiada teraz, że będzie domagała się odszkodowania od Skarbu Państwa i prawdopodobnie konsekwencji prawnych dla dyrektora Sanepidu w Rybniku.

Reklama

Wracamy do Żółtego Młynka i kary administracyjnej nałożonej przez rybnicki sanepid. Przypomnijmy, w kwietniu właścicielka lokalu otrzymała pismo z PSSE w Rybniku. Za to, że lokal otworzył się w czasie obowiązywania obostrzeń (mimo zachowania wymogów sanitarnych) musiał zapłacić 10 tys. złotych. Natalia Sobiech zapowiedziała wtedy, że zamierza walczyć.

Dopięła swego o czym w mediach społecznościowych informuje Kongres Śląskiego Biznesu.

- Mamy to! Tym razem Pani Natalia Sobiech, która mimo nielegalnych zakazów otworzyła w lutym swoją klubokawiarnię w Rybniku i została ukarana grzywną w wysokości 10.000 złotych wygrała z Sanepidem. Dziś Wojewódzki Inspektor Sanitarny na Śląsku uchylił decyzje w całości i umorzył postępowanie! - czytamy.

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia wojewódzkiego sanepidu, taka decyzja została podjęta, ponieważ zmienił się status prawny w dacie orzekania przez organ I instancji i po wniesieniu odwołania, a którą organ II instancji był zobligowany uwzględnić rozpatrując sprawę.

- Weryfikując decyzję organu I instancji, organ odwoławczy zobowiązany jest wziąć pod rozwagę zmianę statusu prawnego. Decyzja organu odwoławczego utrzymująca w mocy decyzję wydaną na podstawie przepisów, które w czasie rozpatrywania odwołania już nie obowiązują jest dotknięta wadą nieważności – czytamy.

Mówiąc prościej – w momencie narzucenia przez sanepid kary obowiązywały inne przepisy mówiące o wstrzymaniu działalności na czas pandemii. W momencie odmrożenia gospodarki, stały się one martwe, a decyzja o nałożeniu kary – nieważna. O tym właśnie dowiadujemy się na samym końcu uzasadnienia decyzji.

- Zmiana przepisów stanowiących podstawę do wydania decyzji w I instancji i wyłączenie dopuszczalności wydania decyzji w sprawach danego rodzaju prowadzi do konieczności uchylenia przez organ odwoławczy zaskarżonej decyzji w całości i umorzenia postępowania I instancji, ponieważ postępowanie I instancji stało się bezprzedmiotowe, choć nie było bezprzedmiotowym w chwili orzekania przez ten organ – dowiadujemy się.

Jak decyzję sanepidu w Katowicach komentuje właścicielka Żółtego Młynka? Natalia Sobiech mówi, że to była kwestia czasu.

- Wiedzieliśmy, że kara zostanie anulowana. Niemniej zamrożenie 10 tys. złotych w tak ciężkim okresie było dotkliwe, co spowodowało problemy. Będziemy teraz ubiegali się o odszkodowanie. Sanepid szedł za ciosem, my się tłumaczyliśmy, że to jest bezprawne, mimo to upierali się, że mają rację. Ciężko to zrozumieć, tym bardziej że widzieli, że kary umarzane są w całej Polsce – słyszymy.

Od właścicielki lokalu dowiadujemy się, że ich argumentacja sięgała 6 stron.

- Powoływaliśmy się m.in. na prawo do wolności. Lokal działał na zasadzie wynajmu Polskiemu Vetu, obowiązywał u nas reżim sanitarny i nie było podstaw prawnych do działania sanepidu – dodaje.

Teraz klubokawiarnia będzie domagała się odszkodowania od Skarbu Państwa za poniesione szkody.

- Zastanawiamy się, czy pozwać dyrektora Sanepidu w Rybniku. Nikogo innego nie chcemy obciążać kosztami, tylko osobę decyzyjną, która wydawała rozkazy – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku PSSE w Rybniku musiała zwrócić też 30 tysięcy złotych klubowi Face 2 Face. Właściciel tego lokalu również zapowiedział działania prawne względem dyrektora sanepidu.

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Noname1212 2021-07-14
  16:45:55

  23 4

  Sąd w Rybniku również wydał inne wyroki np. W sprawie noszenia masek:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4132867033475384&id=100002563836086

  #RozporządzenieRozłożoneNaŁopatki #NakazNoszeniaMasekNielegalny
  Rewelacyjny wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku. Wyrok wydał sędzia któremu należą się słowa najwyższego uznania. Dlaczego?

  Okoliczności dla uznania wyroku sędziego:

  Sprawa dotyczy tzw. nowej rzeczywistości prawnej - ściganie za czyn z art. 116kw - trudniej się wybronić, a sędziemu łatwiej uznać winę obwinionego (w porównaniu do absurdalnego i debilnego trybu odpowiedzialności z art. 54 kw - do 2.12.2020 czyli w starej rzeczywistości prawnej).

  Po 25 maja 2021 zmieniło się prawo w zakresie obowiązku noszenia masek w przestrzeni otwartej - nakaz już nie obowiązuje (treść rozporządzeń). Oznacza to, że sędziowie przy presji społecznej lub dobrej obronie odstępują od ukarania ale nie dlatego, że rozporządzenie jest nielegalne. Wskazują, na na art. 2 Kodeksu Wykroczeń - czyli prawo które zmieniło się na korzyść obwinionego i nawet nie wykazują w orzeczeniach wątku nielegalności rozporządzeń.

  A tutaj mamy precedens.

  Sędzia W PIERSZEJ KOLEJNOŚCI wykazał nielegalność tego rodzaju nakazu chociaż wcale nie musiał tego robić. Dopiero na koniec, jako najmniej istotną kwestię wskazał zmienione na korzyść obwinionego prawo.

  "Jedynie na marginesie powyższych rozważań sąd zwrócił też uwagę, iż obecnie opisany wyżej obowiązek został już zniesiony."

  W dalszej części dnia przygotuję wzór pisma do wysłania do sędziego Krzysztofa Fojcika z Sądu Rejonowego w Rybniku - należy go pochwalić za wzorowe podejście do tak trudnego tematu jakim jest strach sędziów przed wydawaniem odważnych orzeczeń.

  Jeśli będziemy nagradzać i wykazywać uznanie dla odważnych postaw, to będzie ich więcej. Tak wierzę.

  PS to nie mój wyrok

  Wiadomość z profilu fb. Tomasz Dyszkiewicz, wymagajmy.pl

 • ~Franek 7 2021-07-14
  17:01:04

  51 10

  Będziemy pamiętać to bezprawie i terror służb wobec obywateli naszego kraju. Btw, wlasnie przed chwilą Jarosławpolskęzbaw rękami komunisty Piotrowicza wyprowadził nas praktycznie ze struktur UE. Putin otwiera szampana.

 • ~Longina b 2021-07-14
  18:53:40

  29 7

  **** ***

 • ~NOWY02017 2021-07-14
  19:51:30

  14 2

  ~Longina b 2021-07-14 18:53:40

  **** ***
  Nie zapomniałeś jednej gwiazdki ???
  "LUBIĘ SEX" ;-)

 • ~czlowiek_w_masce 2021-07-14
  19:53:20

  13 42

  Kiedy mamusie wam nie chcą kupić lizaka to też wrzeszczycie że bezprawie i terror? Społeczeństwo rozkapryszonych bachorów.

 • ~Maksymilian Popeć 2021-07-14
  20:29:32

  40 10

  Działania Sanepidu to pryszcz. Cała obecna działalność PiSu jest ściśle związana z nieprzestrzeganiem prawa! Zwyczajnie, jakby ktoś jeszcze nie wiedział, nie żyjemy już w państwa prawa, nie żyjemy w demokracji!
  Jesteśmy już tuż tuż jak na Białorusi czy w Rosji. W zasadzie gdyby nie TVN, Wyborcza i "kajdany" UE już dawno traktowano by nas dokładnie tak samo, jak Łukaszenka swoich przeciwników. Z UE prawie wychodzimy, zakusy na TVN i Wyborczą są usilnie, aczkolwiek na razie nieskutecznie wprowadzane od dłuższego już czasu.

 • ~Arteks 2021-07-15
  10:01:59

  12 2

  I będziecie mieli rację tak jak wszyscy którzy zwracali uwagę, że tworzenie lockdownów bez stanów wyjątkowych jest bezprawne. @Maksymilian - dzisiaj znowu TSEU ogłosił wyrok, niekorzystny dla Polski rządzonej przez PiS. Kolejna ich porażka - wobec całej Europy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 470