zamknij

Wiadomości

Tu kiedyś dojdzie do tragedii? Kierowca pokazuje, jak młodzi przebiegają przez ulicę (wideo)

2021-09-30, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wystarczy jedna zła decyzja, spóźniona reakcja kierowcy i mamy tragedię. Jeden z naszych Czytelników pokazał nam, w jaki sposób przez jezdnię przebiegają młodzi ludzie. Dodaje, że to codzienność na ul. Mikołowskiej.

Reklama

Pieszy w kontakcie z samochodem, skuterem, rowerem zawsze będzie poszkodowany – w mniejszym lub większym stopniu. Dlatego tak ważna jest wiedza i stosowanie się do zasad ruchu drogowego. Wystarczy bowiem chwila naszej nieuwagi, zła ocena sytuacji, by na pogrzebie opłakiwali nas bliscy.

Jeden z naszych Czytelników przesłał nam film nagrany kamerką samochodową. Tydzień temu jechał ulicą Mikołowską w kierunku ronda Powstańców Śląskich. Nagle na wysokości szkoły przez ulicę przebiegły młode osoby. Musiał szybko hamować, użył klaksonu.

- I tak codziennie przy Fryczu i Tyglu. W końcu dojdzie do potrącenia – ostrzega.

Jako że sytuacja miała miejsce przy szkole, wysłaliśmy do dyrekcji kilka pytań.

1. Czy dyrekcja szkoły zauważa problem?

2. Czy nauczyciele urządzili pogadanki nt. bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię?

3. Czy szkoła wnioskowała do magistratu o powstanie przejścia dla pieszych na wysokości szkoły?

Niedawno dostaliśmy odpowiedź od Eweliny Maj – pełniącej obowiązki dyrektora II LO.

- Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi na tak istotny aspekt, jak bezpieczeństwo na drodze naszych uczniów oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Mam świadomość, iż uczniowie nie zawsze stosują się do obowiązujących przepisów i przechodzą przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Problem został już zauważony. Jedyne co możemy zrobić i co robimy, to edukacja uczniów w zakresie bezpiecznego poruszania się po drodze – mówi Ewelina Maj.

Nauczycielka dodaje, że w pobliżu wejścia do szkoły zlokalizowane są dwa przejścia dla pieszych, stąd szkoła nie wnioskowała do magistratu o powstanie dodatkowego przejścia.

Z kolei u Bogusławy Kobeszko, rzecznik prasowej KMP w Rybniku dowiadujemy się, że w ciągu 3 lat w tym miejscu nie doszło do ani jednego wypadku czy kolizji.

- Dlatego też nie zwracaliśmy uwagi dyrekcji szkoły. Dopiero redakcja sygnalizuje, że jest problem. Zapadła decyzja, że ulica Mikołowska będzie objęta szczególną kontrolą – wyjaśnia policjantka.

Policja apeluje do uczniów, dzieci, młodzieży i dorosłych, aby przechodzili (nie wbiegali) przez jezdnię w wyznaczonych miejscach. Piesi powinni stosować ponadto zasadę ograniczonego zaufania.

Jakie jeszcze miejsca w Rybniku wymieniibyście jako niebezpieczne dla pieszych?

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~frbro 2021-09-30
  11:03:49

  Przecież tam prawie ruchu nie ma. Kierowca-reżyser niech po prostu jedzie wolniej i uważa.

 • ~Lateks 2021-09-30
  11:09:00

  47 68

  "w ciągu 3 lat w tym miejscu nie doszło do ani jednego wypadku czy kolizji."
  Cóż więcej dodać? Że w ciągu ostatnich 3 lat większość potrąceń pieszych miała miejsce na przejściach dla pieszych...
  Tam gdzie nie ma przejścia dla pieszych tam ludzie przechodząc zachowują ostrożność i nikt nie pcha się pod jadący samochód.
  Wiem że się narażę ale ja bym zlikwidował wszystkie przejścia dla pieszych. Przecież zgodnie z kodeksem ruchu drogowego można przechodzić wszędzie gdzie w pobliżu nie ma przejść.
  P.s. pan filmowiec z samochodu widząc młodzież wychodzącą ze szkoły mógłby zachować zdrowy rozsądek przecież z 100metrów widział jak młodzież przechodzi przez drogę, no ale wtedy film nie byłyby tak ciekawy, nie wiem czy zakup kamerki do samochodu kierowcom odbiera resztki rozumu ?

 • ~Moneta 2021-09-30
  11:37:25

  48 25

  Tak sobie czasem oglądam te "polskie drogi" i inne filmiki z wypadków i często widzę, że kierowca z kamerą - jadący prawidłowo widzi z wyprzedzeniem jakąś nieprawidłowość, kogoś popełniającego błąd i jedzie na niego jakby go chciał staranować - co czesto się dzieje. Ma zylion metrów i czasu na reakcje, ale nawet nie usiłuje zwolnić, choć wie co się za chwilę wydarzy. To, że jedziesz prawidłowo nie zwalnia od myślenia.

 • ~MATEUSZ1232 2021-09-30
  11:38:00

  26 8

  Niech lepiej coś zrobią na zebrzydowickiej bo tam co chwilę jakis wypadek. Bo nie słyszałem zeby koło dawnej Hany było jakieś potrącenie czy wypadek.

 • ~tesla 2021-09-30
  11:40:02

  55 10

  @frbro - masz błąd poznawczy. To, że Ty tam nie jeździsz albo robisz to raz na kwartał, nie znaczy, że tam prawie ruchu nie ma. Innego zdania będzie osoba, która pokonuje ten odcinek codziennie.

  Co nie zmienia faktu, że na załączonym filmie uczniowie z taktem świętej krowy wchodzą na jezdnię.

 • ~frbro 2021-09-30
  12:10:57

  13 51

  @Tesla, błąd poznawczy to jest jak jeździsz tam codziennie, chwalisz się w internecie że tak tam jest cały czas, a mimo to jedziesz na tyle szybko, że musisz gwałtownie hamować i obtrąbić pieszych.

 • ~Arteks 2021-09-30
  12:18:52

  37 37

  Do jakichś tragedii drogowych dochodzi codziennie. To skutek jaką nam funduje motodominacja. W tym przypadku do czynienia mamy z młodzieżą. Naprzeciw kopalni Jankowice wielu górnikom nie chce się iść do przejścia dla pieszych tylko przechodzą dosłownie naprzeciw bramy głównej - o wiele bardziej ruchliwą ulicę Jastrzębską. Co ciekawe podążają do parkingu - czyli sami za chwilę przemieniają się w kierowców którym nie podoba się "święta krowa"...

 • ~wiatraczek 2021-09-30
  12:33:56

  42 0

  Reymonta gdzie przebiegają dorośli, rodzice z kilkulatkami do przedszkola. Czasem jeszcze przechodzą pod barierkami.

 • ~kosc88 2021-09-30
  13:14:36

  26 10

  Zlikwidować drogi i szkoły.

 • ~rodzyn 2021-09-30
  14:51:49

  15 5

  Chciałbym zwrócić uwagę na niebieską pętlę rowerową, która przecina Mikołowską przy łuku drogi koło domu Brata Alberta. Jadąc rowerem w stronę Kamienia nie widać samochodów na łuku jadących w stronę Rybnika. Rowerzyści przebiegają przed samochodami jadącymi tam 90 km/h.

 • ~Artur Bojarowski 2021-09-30
  15:43:32

  29 4

  ~frbro, oj ~frbro... Czyli że niby jak mały ruch na ulicy to już pieszy może łazić jak święta krowa? Tylko na ruchliwej dotyczą pieszego jakieś zasady ruchu drogowego? A dlaczego niby to kierowcy mają jeżdzić wolniej,niż przepisy stanowią, ze względu na pozbawione mózgu istoty? Uwielbiam to zrzucanie całkowitej odpowiedzialności na kierowców przez takich jak ty. Ty i ta młodzież jak widać żyjecie jeszcze w erze średniowiecza i auto na drodze to jakaś nowość...

 • ~bartezz 2021-09-30
  17:00:29

  21 3

  frbro - wolałbym nic nie napisać niż się tak skompromitować. Ruch samochodów na ulicy nie ma żadnego znaczenia by dać przyzwolenie pieszym na perfidne łamanie przepisów. Karać pieszych tak samo jak kierowców, bez żadnych pouczeń tylko wlepiać min.po 100zł to może by się nauczyli szanować kierowców i nie przebiegać przez jezdnię gdzie się ma ochotę.

 • ~frbro 2021-09-30
  20:52:32

  7 10

  @Bojarowski i reszta hipokrytów. Najważniejsza zasada w ruchu drogowym, która pewnie was zaskoczę, dotyczy również kierowców to zachować ostrożność. Myślę, że jest to szczególnie istotne w centrum miasta, a jeszcze bardziej obok szkoły. I mnie nie rozśmieszajcie swoją hipokryzją, bo przestrzegania przepisów wymagacie najprawdopodobniej tylko od innych. Strzelam w ciemno, że 50kmph w terenie zabudowanym, na pustej drodze, to jest coś co zdarza wam się tylko po przekroczeniu Polskiej granicy. Nie mówię że jestem lepszy, ale przynajmniej nie oburzam się że piesi źli, a kierowcy wspaniali. Droga jest dla wszystkich i tak długo jak uczestnicy ruchu używają rozumu, tak długo jest bezpiecznie. I pisze to jako kierowca, który pieszo porusza się bardzo sporadycznie.

 • ~Dintojra 2021-10-01
  02:29:23

  5 3

  @frbro - o czym Ty człowieku bredzisz ?wg. ciebie za wszystko odpowiedzialni są kierowcy tak ? młodzież może sobie latać po drodze (bo zamiast wychowania komunikacyjnego jest na religii) i to kierowca ma za imbecyli odpowiadać zawsze i wszędzie tak ?
  Drodzy kierowcy jeżdżący tamtędy: żadnego trąbienia, żadnego hamowania, walić w głąbów nie szanujących własnego życia i zdrowia... oni i tak pewnie nic warci nie będą.

 • ~Dintojra 2021-10-01
  02:33:27

  8 2

  aha i kiedy jaśnie wielmożna milicja ruszy dupę nie tylko przy okazji jakiejś akcji i zacznie karać mandatami np. 500zł za przechodzenie po przejściu z telefonem przy mordzie ? lub przejeżdżaniu przez przejście na rowerze ?
  Wszyscy wymagają od kierowców, a kiedy weźmiecie się za tych półgłówków na drogach ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 470