zamknij

Mariusz Wiśniewski

Po piąte: nie zabijaj!...

2018-11-03

Mój powrót z centrum Rybnika do domu… Wracałem z centrum miasta do siebie (mieszkam w Boguszowicach Osiedlu). W związku z tym, że powrót mam nieco utrudniony (ul. Boguszowicka jest zamknięta), wracałem jadąc ul. Żorską… Zatrzymywałem się po drodze do domu 11 razy…

Tylekroć zwalniałem brnąc przez kłęby dymu spełzające z kominów moich szacownych współmieszkańców… Piętrowe chałupy ogrodzone płotami, których nawet spory czołg nie byłby w stanie pokonać, w sporej części napotkanych przypadków nowe elewacje świadczące o termomodernizacji… i … walące się z tych chałup zwały żółtego (palone plastyki), bądź czarnego (muł + dodatki) dymu…

Moi Drodzy „Śmierdziele” – właściwie powinienem Was nazwać Mordercami, ale pewnie prawo mnie tu ogranicza … Życzę Wam i sobie, i innym opracowania technologii pozwalającej na zamknięciu „przestrzeni powietrznej” do tej, którą dzisiaj zamykacie swoimi płotami…. Powinien wystarczyć rok, by problem SMOGU sam się rozwiązał! Mam przy tym prośbę… jeśli taka technologia powstanie – ewakuujcie ze „strefy mroku” dzieci!

           


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski jest rybnickim radnym z ramienia Forum Obywateli Rybnika. Założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia 17-tka z Boguszowic.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 111 - 1 - 37

 

Komentarze (36):
 • ~szaweł 2018-11-03 18:20:17

  Czy można spytać czym szanowny pan ogrzewa swoje lokum?

  22 17
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-03 20:28:28

  ~szaweł - Oczywiście, że można spytać.
  Gdy mieszkałem w mieszkaniu komunalnym założyłem instalację gazową i ogrzewałem "moje lokum" gazem. Odkąd przeprowadziłem się do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej mam ciepło z sieci.

  38 22
 • ~szaweł 2018-11-03 20:53:46

  To spróbuj pan ogrzać gazem piętrowy budynek. Tu są potrzebne rozwiązania systemowe (każdy ma posiadać butlę przed domem?), co z ciepłem z elektrowni? Czemu nie ciągniecie gazu? Czemu NIC nie robicie (wymiana piecy to jakiś ponury żart). Zajmujecie się parkingami ścieżkami rowerowymi, wielkimi inwestycjami, na cholerę nam to, skoro chorujemy przez smog. Jako radny moim zdaniem pan się ośmieszył. A żółty dym z komina to siarka z węgla a nie plastik, z czołgami też pan popłynął...

  54 44
 • ~stam55 2018-11-03 22:33:53

  w mojej dzielnicy mieszkancy w latach 80 ciągnęli gazociąg we własnym zakresie - za własne pieniądze,po czym gazownia odkupiła go za śmieszne pieniądze i teraz kasują jak za zboże 50% gaz 50% opłaty i tak do dzisiaj się robi biznes z polszy,nikomu nie zalezy na czystym powietrzu co widzimy po sesjach rady miasta,wychodzi jakiś koleś i gada smog,smog,musimy edukować, itz bzdety,walka ze smogiem to są puste słowa ! jestem ciekaw czy np.kilianczyk będzie po wyborach tak ochoczo latał po rynku jak przed wyborami ? oczywiście to dotyczy się także innych.

  34 14
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-03 22:45:36

  Drogi Panie!
  Jeśli ktoś buduje piętrowy budynek, albo też decyduje się w nim zamieszkać, to powinien sobie przeprowadzić prostą kalkulację: "czy mnie na to stać?" Bo istotniejsze od ambicji są realne możliwości. Bardzo kiepskim usprawiedliwieniem dla rybnickich "śmierdziuchów" jest argument finansowy.... Słusznie Pan wspomina, że konieczne są: "rozwiązania systemowe". Rzecz w tym, że ci, którzy takie systemowe rozwiązania mogliby tworzyć, tego nie robią. Gmina to nie Państwo, a Rada Miasta to nie Sejm i Senat. Do tego Pana uwagi wg mnie nie są jakimkolwiek usprawiedliwieniem dla tych z nas, którzy paląc śmieci - czyli wszystko, co się spalić da nie tylko popełniają prowadzone w: "zwolnionym tempie" harakiri, ale postępując w ten sposób "podrzynają gardła" również swoim sąsiadom.

  63 34
 • ~stam55 2018-11-03 22:55:25

  no i co jechał pan i zatrzymywał się 11 razy i co spełnił pan obywatelski obowiązek dzwoniąc na sm ?,która przyjechała i pobrała próbki ?

  33 22
 • ~AlicjaeR 2018-11-03 23:23:55

  ~szaweł
  Facet to głupoty piszesz . Piętrowy budynek spokojnie ogrzewasz gazem . Budując dom trzeba myślec , a nie potem płakać

  44 23
 • ~stam55 2018-11-03 23:26:22

  a gdzie on pisał że go teraz wybudował ?

  16 17
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-03 23:41:03

  ~stam55 - 11 razy się zatrzymałem i zrobiłem jedenaście "urokliwych fotek". Zawiadomienia do Straży Miejskiej nie wykonałem, bo... Zaledwie trzy domy miały widoczne numery posesji. Pozostali "śmierdzący" w głębokim "poważaniu" mają nie tylko życie i zdrowie innych, ale również obowiązek umieszczania numerów własnych domów w widocznym miejscu. Jeśli w przypadku ewentualnego pożaru/ zatrucia, czy jakiegokolwiek innego nieszczęścia tzw: "służby" nie dotrą do nich od razu, to pewnie "śmierdziuchowcy" bez tabliczek z numerem posesji będą mieli powody do dodatkowych utyskiwań... Domagamy się zmian, rozwiązań, ale może trzeba by rozpocząć te roszczenia od siebie! No, ale być może to też powinien za nas zrobić ktoś inny!

  36 38
 • ~stam55 2018-11-03 23:54:41

  no tak,nie było nr,a to,a to tamto,dla chcącego nie ma nic trudnego,tak powiadają ,no tak ,ale zaraz po przyjezdzie pobieglem do komputera i wylałem swoje żale na rcpl

  22 19
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-04 02:31:13

  Pani? Panie ~stam55 Czegoś tu nie rozumiem! to w końcu wg Pana/ Pani: 1) jeśli nie zgłosiłem tych kilkunastu "śmierdzieli" to : dobrze - czy też źle?, 2) że o tym problemie: zabijania rybniczan przez rybniczan piszę, to: dobrze - czy też nadal źle? Sam nikogo z moich współmieszkańców w taki sposób nie uśmiercam. Żali żadnych "nie wylewam"... Co też Pan/ Pani uczynił/ uczyniła, by było inaczej niż jest!?

  30 24
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 07:58:20

  Szanowny panie radny, może zamiast szerzyć plotki i powielać zakłamane informacje proszę zgłębić temat. Żółty czy też czarny dym właśnie świadczy o palonym "dobrej jakości" węglu grubej sorty który był dołożony do już rozpalonego pieca w dodatku przewymiarowanego.
  Niestety ale uchwała antysmogowa to totalna porażka i niezrozumienie problemu. Sprawa wygląda tak że ludzie budowali domy, remontowali i nawet dostawali dotację na nowy kocioł CO. Kupując taki kocioł przygotowywali go na palenie mułem flotem więc żeby otrzymać odpowiednią moc grzewczą z zasady kupowali większy niż gdyby mieli palić węglem. Dodatkowo w sklepie słyszeli słowa kup pan większy to będziesz pan rzadziej chodził do pieca i większą dotację pan dostaniesz. Później wymienili w swoich domach okna na Plastiki, cały dom obłożyli styropianem, a piec został taki jaki był, więc opał się musiał kisić w piecu zamiast palić, to nie był aż tak duży problem przy paleniu mułem, z flotem było trochę gorzej gdyż flot to czysty węgiel tyle tylko że w formie pylistej jednak dodatek dużej ilości wody powodował że taka mieszanka wytwarzała gaz który spalał się bez produkcji nadmiernej ilości sadzy.

  39 9
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 07:58:34

  I teraz dochodzimy do czasu kiedy ktoś zaczął krzyczeć że muł i flot jest nie dobry bo jest tani. Dom ocieplony, zbyt duży piec w którym ciężko kogokolwiek przekonać do palenia od góry, powoduje że teraz mieszkańcy będą kopcić na okrągło dokładając małe porcje węgla i tak będą wodą na młyn wszelkim alarmom smogowym.
  Jedyne rozwiązanie na szybko to zmniejszenie objętości paleniska (można cegłą szamotową) i palenie od góry co z pewnością by się spodobało gdyby ludzie mieli ogrzewanie CO o większej pojemności cieplnej (chyba o tym mówił p. Chmieliński w czasie kampanii wyborczej). Ale z punktu widzenia radnych i producentów kotłów CO łatwiej jest przymuszać ludzi do kupna piecy za kilkadziesiąt tysięcy złotych niż mieć ograniczenie problemu na już i na teraz. Wszelkie normy węgla które chcą stworzyć politycy też są bez sensu bo uważają że węgiel bardziej kaloryczny jest lepszy mimo tego że jest dokładnie odwrotnie jeśli chodzi o powstawanie dużego zadymienia.
  To mniej więcej tak jakby namawiać właściciela samochodu benzynowego na lanie do baku bardziej kalorycznego paliwa czyli oleju napędowego...

  30 10
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 08:01:08

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gaz_syntezowy

  5 3
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 08:06:36

  P.s. sam mam sąsiadów którzy pali tak jak wszyscy i nigdy nie było z tego powodu konfliktów. Teraz ktoś zakazał flotu i jest problem, co raz więcej domów kopci, i nawet jak pan będzie uprzejmie donosić to straż miejska powie że to zgodnie z uchwałą anty smogową. Mimo że jeden dom potrafi zakopcić połowę dzielnicy ale jest to zgodne z uchwałą i węgiel ma najwyższą kaloryczność i niską zawartość popiołu.

  24 7
 • ~szaweł 2018-11-04 15:54:56

  To po coś się panie Wiśniniewski cis do rady, skoro nie możesz zrobić nic w najważniejszej sprawie dla nas, poza wyzywaniem od morderców. Panie, nie trza być chemikiem żeby wiedzieć, że węgiel kopci na czarno, siwo i często żółto. A autkiem jeździsz panie Wiśniewski pewnie elektrycznym, bo chyba nie spalinowym MORDERCO!

  41 19
 • ~waldus 2018-11-04 19:51:18

  artykul kompletnie nic nie wnoszacy. zwykla diagnoza sytuacji, ktora nawiasem mowiac znana jest na Slasku od kilkudziesieciu lat. Co zrobic zeby smogu nie bylo? Tutaj jakos nikt nie daje odpowiedzi. Niestety klimat mamy taki, ze zeby przezyc musimy grzac 3/4 roku. Na dzien dzisiejszy nie ma alternatywy dla spalania. Czemu tak jest? Bo nie mamy ani dostepu, ani wlasnych tanich zrodel energii. Dopoki sie to nie zmieni smog bedzie.

  17 11
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 20:04:03

  ~waldus jak rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza? Przede wszystkim wymagać od ludzi żeby nie kopcili a nie zakazami i dopłatami. Dopłaty istnieją już dobre 20 lat a niby problem narasta. Swoją drogą dlaczego nikt się nie zastanowi jak było kiedyś skoro w Sudetach całe połacie lasów były zniszczone przez zanieczyszczenia powietrza ?

  8 9
 • ~waldus 2018-11-04 20:16:28

  ~Rafał Szymura, panie Kolego. nie ogarniam tego co piszsze. Czy ja cos wspominalem o doplatach? Pisalem o tanich zrodlach energii.

  7 5
 • ~pprywatne 2018-11-05 15:48:56

  Tylko całkowity zakaz węgla nas uratuje.

  24 15
 • ~Krzysztif Wrona 2018-11-05 20:07:59

  Ja wiosną wymieniłem piec na nowoczesny 5 klasy i nie żałuję. Nie dostałem dotacji bo bzdurne zasady ustalane przez naszych biurokratów nie dały mi możliwości. Wokół siebie mam kilku sąsiadów ktorych stać na wymianę pieca ale z uporem maniaka smrodzą tak ze można paść. Być może służą im do palenia pampersów bo czasem smród mówi sam za siebie .A gdyby tak straż miejska zamiast pierdzić w stołki w swoich biurach wsiedli na rowery i pojeździli by sobie po dzielnicach i powąchali sobie świeżego rybnickiego powietrza.Panie prezydencie czekamy na decyzję

  20 6
 • ~pprywatne 2018-11-05 21:09:58

  ~Krzysztif Wrona - Czyli na węglowy, który cały popiół wydmuchuje przez komin?

  11 10
 • ~ 2018-11-05 23:35:37

  ~pprywatne 2018-11-05 21:09:58
  "~Krzysztif Wrona - Czyli na węglowy, który cały popiół wydmuchuje przez komin?"
  ale przecież to mądre, decyzyjne głowy wymyśliły że wymiana kotła na ten 5 klasy, a nie np elektrofiltr pomiędzy kotłem a kominem, są sposobem na ograniczenie smogu

  13 1
 • ~entropia 2018-11-07 14:04:45

  ~Rafał Szymura dokładnie, za miedzą mamy Marcel i Rydułtowy, w pierwszej typ 33 w drugiej typ 34, nisko zasiarczone, mało wilgotne, z małą zawartość popiołu, a do tego wysokoenergetyczne węgle koksujące, załadowane na gorące palenisko domowe dają ogromne wyziewy czarnego dymu i gazu koksowniczego plus grube warstwy sadzy i smoły w kominie, w ocieplonych domach w przewymiarowanych piecach górnego spalania czyli "kopciuchach" dają tak dużą nadwyżkę energetyczną że o żadnym efektywnym paleniu nie może być mowy, to sucha destylacja trwająca godzinami na jednym wkładzie

  14 3
 • ~Piotr Ch 2018-11-07 22:21:05

  Może być tak miasto skoro nie potrafi poradzić sobie ze smogiem przynajmniej dzieciakom dofinansuje zakup porządnych masek przeciwsmogowych.

  13 4
 • ~berni 2018-11-13 18:13:28

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~sagarmatha 2018-11-23 20:47:22

  'Nie mów fałszywego świadectwa..." pamiętam jak chodziliśmy do znajomych gdzie pan mieszkał to nie można było przez korytarz przejść bo tak było zadymione jak pan palił w piecu i z tego co mi wiadomo to nie była to tylko jedna zima gdy współlokatorzy mieli dyskomfort z tego powodu także proszę uważać na słowa "śmierdziele oraz mordercy" a obecne ciepło które pan ma z sieci to też nie jest ciepłem uzyskanym ekologicznie a pochodzi z węgla nie wiadomo jakiego gatunku spalanego w pobliskiej kotłowni na kop.Jankowice także po części można i pana nazwać Śmierdzielem by nie iść dalszym tokiem pańskiego rozumowania.

  15 6
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-25 00:40:32

  ~sagarmatha - Ja się nazywam: Mariusz Wiśniewski. Ty nazwiska nie posiadasz... W mieszkaniu komunalnym mieszkałem razem z rodziną od 1992 roku do 2004. Mieszkanie, które otrzymałem miało takie c.o. napędzane węglowym piecem znajdującym się w piwnicy bloku. 2 lata trwało, zanim tego "śmierdziela" nie wymieniłem na instalację gazową. Przerobiliśmy ogrzewanie naszego mieszkania na gazowe w 1994 roku. Nie zrobiłem tego wcześniej, bo musiałem sobie na tę "przeróbkę" zaoszczędzić. Zatem: ~sagarmatha - 'Nie mów fałszywego świadectwa..." - zwłaszcza, że sama ukrywasz się pod "internetową kominiarką".

  8 10
 • ~Lateks 2018-11-25 12:32:37

  "Mieszkanie, które otrzymałem miało takie c.o. napędzane węglowym piecem znajdującym się w piwnicy bloku. 2 lata trwało, zanim tego "śmierdziela" nie wymieniłem na instalację gazową."

  Widzi pan wszystko otrzymał i nikt od pana niczego nie wymagał. Dziś pan wymaga od takich ludzi jak ja wyłożenia pieniędzy na już tylko dlatego że własnego domu nie otrzymałem z UM. Może zamiast wymagać od wszystkich innych zacznie pan wymagać od własnych wyborców. Dlaczego ja mam płacić podatki i ponosić koszty tego że pan chce własnym sąsiadom życie poprawić. Skoro ZGM nie potrafi rozwiązać problemu niezapłaconego czynszu? Inna kwestia to fajnie kiedy się rządzi cudzym majątkiem gorzej gdy samemu nie potrafi się zapewnić mocy cieplnej dla osiedla przez które przebiega ciepłociąg.

  9 7
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-25 23:38:45

  ~Lateks - ja nie wymagam od Pana, by Pan "koszty ponosił". Oczekuję jednak od Pana i od innych (w tym również mieszkańców bloków), byście nie zabijali innych paląc śmieci, bądź wątpliwej jakości opał. Grubo ponad 90% osób mieszkających w lokalach ZGM równie regularnie jak Pan PŁACI PODATKI i płaci czynsz. Nie piszę tego, żeby: "im życie poprawić", ale w trosce o ich życie i życie Pana i pańskich sąsiadów, którzy nie smrodzą.
  A co do Boguszowic Osiedla dzielnicy leżącej tuż przy ciepłowni Jankowice. Gdyby to było takie proste i polegało wyłącznie na podciągnięciu rury z ciepłą wodą, to od kilkunastu lat problem byłby rozwiązany. Sęk w tym, że ciepłownia działająca przy kopalni osiągnęła już maksimum swoich możliwości. A ewentualna rozbudowa/ modernizacja tej ciepłowni nie jest zależna ode mnie, nie jest zależna od Miasta Rybnika. Proponuję, by te pretensje skierował Pan do rządu RP i reprezentujących nas w sejmie posłów i senatorów..

  6 11
 • ~sagarmatha 2018-11-27 19:15:55

  "...Nie mów fałszywego świadectwa..." jak to jest pisać w jednym miejscu "Bardzo kiepskim usprawiedliwieniem dla rybnickich "śmierdziuchów" jest argument finansowy...." natomiast już w odpowiedzi do mojego posta pisze pan że "...Nie zrobiłem tego wcześniej, bo musiałem sobie na tę "przeróbkę" zaoszczędzić... "czyli raz Kali źle (argument finansowy) a raz Kali dobrze(musiałem zaoszczędzić).To że przez dwa lata pan zadymiał swoich współlokatorów to nic bo w pana rozumowaniu to nie Ja byłem "śmierdzielem" to on "śmierdziel" przecież stał w piwnicy tylko pytanie kto w tym czymś palił??? i mam nadzieję ze też było tam palone tylko węglem najlepszej jakości i nie mówię o tym by pan szedł i przepraszał tamtych ludzi ale o tym by i to źdźbło zobaczyć też w sobie nie tylko w innych to po pierwsze .Po drugie nazwisko posiadam ale ono panu i tak nic nie powie i nie widzę takiej potrzeby by je rozpowszechniać na forum ot takie moje RODO.

  9 5
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-28 00:12:12

  ~sagarmatha - do mieszkania komunalnego wprowadziłem się w 1992 roku, dwa lata oszczędzałem, żeby wymienić piec węglowy na ogrzewanie gazowe. Mój pierwszy samochód kupiłem kilka lat później. Przed większością oglądanych przeze mnie 'śmierdzieli" stoi "wypasiona bryka"... To kwestia priorytetów. Ja za jeden z pierwszych mam fragment z przysięgi Hipokratesa: " Po pierwsze - nie szkodzić"... A przy tym - przez dwa pierwsze lata paliłem węglem, nie spalałem śmieci. Powtarzam: 5 przykazanie obowiązuje nas wszystkich! By się z niego zwolnić nie wystarczy coniedzielna msza....

  7 9
 • ~Juls Cziwello 2018-12-02 11:58:58

  Co to za komentarze typu czym pan grzejesz u siebie lub wiesz pan jakie są koszty ogrzewania piętrowego budynku ile kosztuje termomodernizacja itd. Jeśli nie stać was na ogrzanie swojego molocha to czas zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu. Na pewno 90% z was co niedzielę uczęszcza na msze więc można domniemać że żyjecie wg dekalogu. A część przykazań macie głęboko gdzieś. Bo robiąc sobie rachunek sumienia spróbujcie nazwać jakoś sensownie wściekłe kopcenie . Co zrobiliście aby zmienić ten stan. Czy czytaliście ostatnio o alternatywnych metodach spalania węgla w najprostszych konstrukcyjnie kotłach? Czy jako wieloletni palacze macie jakąkolwiek wiedzę o kupowanym i spalanym przez was węglu ? Na pewno nie. Ale za to na pewno żądacie aby państwo miasto rozwiązało za was ten problem najlepiej płacąc za wszystko bo przecież wam się należy. Jeśli ktoś z was chce mi odpisać w nagłym przypływie oburzenia jakim prawem pyskuję bądź się wypowiadam zapraszam dzwońcie do mnie śmiało chętnie do was przyjdę i pomogę wam rozwiązać wasz problem praktycznie bez kosztowo. Tylko czy ktoś z was zadzwoni czy woli dalej smrodzić i narzekać. Zainteresowanym naprawą swojego beznadziejnego kotłownianego bytu podaję nr tel. 501 264 130.
  Pozdrawiam
  Julian

  7 2
 • ~ogarek7 2018-12-02 12:40:29

  To rozwiązanie systemowe - to szanowni Państwo powinno być piętnowanie ludzi którzy mają wszystko i wszystkich w nosie. Dymli, dymią i będą dymić - bo kto im tam będzie mówił że to syf. Chcesz żeby nie dymili - kup im piec gazowy i zapłać za gaz. TAK - takie to jest rozumowanie. Tylko kara za zatruwanie powietrza i nieuniknione mandaty. Niestety rządzących mamy takich którzy wmawiają ludziom, że ekologia to lewackie wymysły więc na rozwiązania krajowe nie ma co liczyć. Ale rozwiązanie miejscowe w postaci - kontroli kotłowni nie tylko pod względem czym palisz ale także jak palisz jest możliwe. Zasada prosta - palić należy zgodnie z instrukcją obsługi kotła - To moze bardzo pomóc.

  4 1
 • ~fryfa 2018-12-03 10:48:23

  Bla bla bla dyskusja o smogu trwa NIE POZBĘDZIECIE się tego problemu dopóki "śmierdziuchy "nie zostaną podłączone bo ogrzewania miejskiego

  0 2
 • ~elegant 2018-12-03 23:24:44

  Panie radny nie chcę być niegrzeczny,ale czy pan nie cierpi czasem na amnezję?Proszę sobie przypomnieć jedną z pana obietnic wyborczych z kampanii w 2014 r.Przyłączenie budynków komunalnych w dzielnicy Boguszowice Osiedle do sieci ciepłowniczej pobliskiej Ciepłowni przy KWK Jankowice i więcej w 2015 roku ogłosił pan,że już na początku 2016 r pierwsze budynki będą przyłączane."Mordercy"jak zwykle u pana przerost formy nad treścią .

  9 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.