zamknij

Mariusz Wiśniewski

Po piąte: nie zabijaj!...

2018-11-03

Mój powrót z centrum Rybnika do domu… Wracałem z centrum miasta do siebie (mieszkam w Boguszowicach Osiedlu). W związku z tym, że powrót mam nieco utrudniony (ul. Boguszowicka jest zamknięta), wracałem jadąc ul. Żorską… Zatrzymywałem się po drodze do domu 11 razy…

Tylekroć zwalniałem brnąc przez kłęby dymu spełzające z kominów moich szacownych współmieszkańców… Piętrowe chałupy ogrodzone płotami, których nawet spory czołg nie byłby w stanie pokonać, w sporej części napotkanych przypadków nowe elewacje świadczące o termomodernizacji… i … walące się z tych chałup zwały żółtego (palone plastyki), bądź czarnego (muł + dodatki) dymu…

Moi Drodzy „Śmierdziele” – właściwie powinienem Was nazwać Mordercami, ale pewnie prawo mnie tu ogranicza … Życzę Wam i sobie, i innym opracowania technologii pozwalającej na zamknięciu „przestrzeni powietrznej” do tej, którą dzisiaj zamykacie swoimi płotami…. Powinien wystarczyć rok, by problem SMOGU sam się rozwiązał! Mam przy tym prośbę… jeśli taka technologia powstanie – ewakuujcie ze „strefy mroku” dzieci!

           


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski jest rybnickim radnym z ramienia Forum Obywateli Rybnika. Założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia 17-tka z Boguszowic.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 66 - 1 - 20

 

Komentarze (25):
 • ~szaweł 2018-11-03 18:20:17

  Czy można spytać czym szanowny pan ogrzewa swoje lokum?

  13 9
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-03 20:28:28

  ~szaweł - Oczywiście, że można spytać.
  Gdy mieszkałem w mieszkaniu komunalnym założyłem instalację gazową i ogrzewałem "moje lokum" gazem. Odkąd przeprowadziłem się do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej mam ciepło z sieci.

  23 15
 • ~szaweł 2018-11-03 20:53:46

  To spróbuj pan ogrzać gazem piętrowy budynek. Tu są potrzebne rozwiązania systemowe (każdy ma posiadać butlę przed domem?), co z ciepłem z elektrowni? Czemu nie ciągniecie gazu? Czemu NIC nie robicie (wymiana piecy to jakiś ponury żart). Zajmujecie się parkingami ścieżkami rowerowymi, wielkimi inwestycjami, na cholerę nam to, skoro chorujemy przez smog. Jako radny moim zdaniem pan się ośmieszył. A żółty dym z komina to siarka z węgla a nie plastik, z czołgami też pan popłynął...

  32 30
 • ~stam55 2018-11-03 22:33:53

  w mojej dzielnicy mieszkancy w latach 80 ciągnęli gazociąg we własnym zakresie - za własne pieniądze,po czym gazownia odkupiła go za śmieszne pieniądze i teraz kasują jak za zboże 50% gaz 50% opłaty i tak do dzisiaj się robi biznes z polszy,nikomu nie zalezy na czystym powietrzu co widzimy po sesjach rady miasta,wychodzi jakiś koleś i gada smog,smog,musimy edukować, itz bzdety,walka ze smogiem to są puste słowa ! jestem ciekaw czy np.kilianczyk będzie po wyborach tak ochoczo latał po rynku jak przed wyborami ? oczywiście to dotyczy się także innych.

  23 7
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-03 22:45:36

  Drogi Panie!
  Jeśli ktoś buduje piętrowy budynek, albo też decyduje się w nim zamieszkać, to powinien sobie przeprowadzić prostą kalkulację: "czy mnie na to stać?" Bo istotniejsze od ambicji są realne możliwości. Bardzo kiepskim usprawiedliwieniem dla rybnickich "śmierdziuchów" jest argument finansowy.... Słusznie Pan wspomina, że konieczne są: "rozwiązania systemowe". Rzecz w tym, że ci, którzy takie systemowe rozwiązania mogliby tworzyć, tego nie robią. Gmina to nie Państwo, a Rada Miasta to nie Sejm i Senat. Do tego Pana uwagi wg mnie nie są jakimkolwiek usprawiedliwieniem dla tych z nas, którzy paląc śmieci - czyli wszystko, co się spalić da nie tylko popełniają prowadzone w: "zwolnionym tempie" harakiri, ale postępując w ten sposób "podrzynają gardła" również swoim sąsiadom.

  38 21
 • ~stam55 2018-11-03 22:55:25

  no i co jechał pan i zatrzymywał się 11 razy i co spełnił pan obywatelski obowiązek dzwoniąc na sm ?,która przyjechała i pobrała próbki ?

  18 12
 • ~CezaryR 2018-11-03 23:23:55

  ~szaweł
  Facet to głupoty piszesz . Piętrowy budynek spokojnie ogrzewasz gazem . Budując dom trzeba myślec , a nie potem płakać

  25 12
 • ~stam55 2018-11-03 23:26:22

  a gdzie on pisał że go teraz wybudował ?

  9 9
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-03 23:41:03

  ~stam55 - 11 razy się zatrzymałem i zrobiłem jedenaście "urokliwych fotek". Zawiadomienia do Straży Miejskiej nie wykonałem, bo... Zaledwie trzy domy miały widoczne numery posesji. Pozostali "śmierdzący" w głębokim "poważaniu" mają nie tylko życie i zdrowie innych, ale również obowiązek umieszczania numerów własnych domów w widocznym miejscu. Jeśli w przypadku ewentualnego pożaru/ zatrucia, czy jakiegokolwiek innego nieszczęścia tzw: "służby" nie dotrą do nich od razu, to pewnie "śmierdziuchowcy" bez tabliczek z numerem posesji będą mieli powody do dodatkowych utyskiwań... Domagamy się zmian, rozwiązań, ale może trzeba by rozpocząć te roszczenia od siebie! No, ale być może to też powinien za nas zrobić ktoś inny!

  22 19
 • ~stam55 2018-11-03 23:54:41

  no tak,nie było nr,a to,a to tamto,dla chcącego nie ma nic trudnego,tak powiadają ,no tak ,ale zaraz po przyjezdzie pobieglem do komputera i wylałem swoje żale na rcpl

  15 11
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-04 02:31:13

  Pani? Panie ~stam55 Czegoś tu nie rozumiem! to w końcu wg Pana/ Pani: 1) jeśli nie zgłosiłem tych kilkunastu "śmierdzieli" to : dobrze - czy też źle?, 2) że o tym problemie: zabijania rybniczan przez rybniczan piszę, to: dobrze - czy też nadal źle? Sam nikogo z moich współmieszkańców w taki sposób nie uśmiercam. Żali żadnych "nie wylewam"... Co też Pan/ Pani uczynił/ uczyniła, by było inaczej niż jest!?

  18 13
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 07:58:20

  Szanowny panie radny, może zamiast szerzyć plotki i powielać zakłamane informacje proszę zgłębić temat. Żółty czy też czarny dym właśnie świadczy o palonym "dobrej jakości" węglu grubej sorty który był dołożony do już rozpalonego pieca w dodatku przewymiarowanego.
  Niestety ale uchwała antysmogowa to totalna porażka i niezrozumienie problemu. Sprawa wygląda tak że ludzie budowali domy, remontowali i nawet dostawali dotację na nowy kocioł CO. Kupując taki kocioł przygotowywali go na palenie mułem flotem więc żeby otrzymać odpowiednią moc grzewczą z zasady kupowali większy niż gdyby mieli palić węglem. Dodatkowo w sklepie słyszeli słowa kup pan większy to będziesz pan rzadziej chodził do pieca i większą dotację pan dostaniesz. Później wymienili w swoich domach okna na Plastiki, cały dom obłożyli styropianem, a piec został taki jaki był, więc opał się musiał kisić w piecu zamiast palić, to nie był aż tak duży problem przy paleniu mułem, z flotem było trochę gorzej gdyż flot to czysty węgiel tyle tylko że w formie pylistej jednak dodatek dużej ilości wody powodował że taka mieszanka wytwarzała gaz który spalał się bez produkcji nadmiernej ilości sadzy.

  19 4
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 07:58:34

  I teraz dochodzimy do czasu kiedy ktoś zaczął krzyczeć że muł i flot jest nie dobry bo jest tani. Dom ocieplony, zbyt duży piec w którym ciężko kogokolwiek przekonać do palenia od góry, powoduje że teraz mieszkańcy będą kopcić na okrągło dokładając małe porcje węgla i tak będą wodą na młyn wszelkim alarmom smogowym.
  Jedyne rozwiązanie na szybko to zmniejszenie objętości paleniska (można cegłą szamotową) i palenie od góry co z pewnością by się spodobało gdyby ludzie mieli ogrzewanie CO o większej pojemności cieplnej (chyba o tym mówił p. Chmieliński w czasie kampanii wyborczej). Ale z punktu widzenia radnych i producentów kotłów CO łatwiej jest przymuszać ludzi do kupna piecy za kilkadziesiąt tysięcy złotych niż mieć ograniczenie problemu na już i na teraz. Wszelkie normy węgla które chcą stworzyć politycy też są bez sensu bo uważają że węgiel bardziej kaloryczny jest lepszy mimo tego że jest dokładnie odwrotnie jeśli chodzi o powstawanie dużego zadymienia.
  To mniej więcej tak jakby namawiać właściciela samochodu benzynowego na lanie do baku bardziej kalorycznego paliwa czyli oleju napędowego...

  13 6
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 08:01:08

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gaz_syntezowy

  2 1
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 08:06:36

  P.s. sam mam sąsiadów którzy pali tak jak wszyscy i nigdy nie było z tego powodu konfliktów. Teraz ktoś zakazał flotu i jest problem, co raz więcej domów kopci, i nawet jak pan będzie uprzejmie donosić to straż miejska powie że to zgodnie z uchwałą anty smogową. Mimo że jeden dom potrafi zakopcić połowę dzielnicy ale jest to zgodne z uchwałą i węgiel ma najwyższą kaloryczność i niską zawartość popiołu.

  8 3
 • ~szaweł 2018-11-04 15:54:56

  To po coś się panie Wiśniniewski cis do rady, skoro nie możesz zrobić nic w najważniejszej sprawie dla nas, poza wyzywaniem od morderców. Panie, nie trza być chemikiem żeby wiedzieć, że węgiel kopci na czarno, siwo i często żółto. A autkiem jeździsz panie Wiśniewski pewnie elektrycznym, bo chyba nie spalinowym MORDERCO!

  19 11
 • ~waldus 2018-11-04 19:51:18

  artykul kompletnie nic nie wnoszacy. zwykla diagnoza sytuacji, ktora nawiasem mowiac znana jest na Slasku od kilkudziesieciu lat. Co zrobic zeby smogu nie bylo? Tutaj jakos nikt nie daje odpowiedzi. Niestety klimat mamy taki, ze zeby przezyc musimy grzac 3/4 roku. Na dzien dzisiejszy nie ma alternatywy dla spalania. Czemu tak jest? Bo nie mamy ani dostepu, ani wlasnych tanich zrodel energii. Dopoki sie to nie zmieni smog bedzie.

  11 5
 • ~Rafał Szymura 2018-11-04 20:04:03

  ~waldus jak rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza? Przede wszystkim wymagać od ludzi żeby nie kopcili a nie zakazami i dopłatami. Dopłaty istnieją już dobre 20 lat a niby problem narasta. Swoją drogą dlaczego nikt się nie zastanowi jak było kiedyś skoro w Sudetach całe połacie lasów były zniszczone przez zanieczyszczenia powietrza ?

  2 6
 • ~waldus 2018-11-04 20:16:28

  ~Rafał Szymura, panie Kolego. nie ogarniam tego co piszsze. Czy ja cos wspominalem o doplatach? Pisalem o tanich zrodlach energii.

  5 2
 • ~pprywatne 2018-11-05 15:48:56

  Tylko całkowity zakaz węgla nas uratuje.

  8 6
 • ~Krzysztif Wrona 2018-11-05 20:07:59

  Ja wiosną wymieniłem piec na nowoczesny 5 klasy i nie żałuję. Nie dostałem dotacji bo bzdurne zasady ustalane przez naszych biurokratów nie dały mi możliwości. Wokół siebie mam kilku sąsiadów ktorych stać na wymianę pieca ale z uporem maniaka smrodzą tak ze można paść. Być może służą im do palenia pampersów bo czasem smród mówi sam za siebie .A gdyby tak straż miejska zamiast pierdzić w stołki w swoich biurach wsiedli na rowery i pojeździli by sobie po dzielnicach i powąchali sobie świeżego rybnickiego powietrza.Panie prezydencie czekamy na decyzję

  8 3
 • ~pprywatne 2018-11-05 21:09:58

  ~Krzysztif Wrona - Czyli na węglowy, który cały popiół wydmuchuje przez komin?

  6 2
 • ~ursus 2018-11-05 23:35:37

  ~pprywatne 2018-11-05 21:09:58
  "~Krzysztif Wrona - Czyli na węglowy, który cały popiół wydmuchuje przez komin?"
  ale przecież to mądre, decyzyjne głowy wymyśliły że wymiana kotła na ten 5 klasy, a nie np elektrofiltr pomiędzy kotłem a kominem, są sposobem na ograniczenie smogu

  9 0
 • ~entropia 2018-11-07 14:04:45

  ~Rafał Szymura dokładnie, za miedzą mamy Marcel i Rydułtowy, w pierwszej typ 33 w drugiej typ 34, nisko zasiarczone, mało wilgotne, z małą zawartość popiołu, a do tego wysokoenergetyczne węgle koksujące, załadowane na gorące palenisko domowe dają ogromne wyziewy czarnego dymu i gazu koksowniczego plus grube warstwy sadzy i smoły w kominie, w ocieplonych domach w przewymiarowanych piecach górnego spalania czyli "kopciuchach" dają tak dużą nadwyżkę energetyczną że o żadnym efektywnym paleniu nie może być mowy, to sucha destylacja trwająca godzinami na jednym wkładzie

  6 1
 • ~Piotr Ch 2018-11-07 22:21:05

  Może być tak miasto skoro nie potrafi poradzić sobie ze smogiem przynajmniej dzieciakom dofinansuje zakup porządnych masek przeciwsmogowych.

  7 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.