zamknij

Mariusz Wiśniewski

Taki tekst dedykowany ulicznemu dnu… czyli ulicznej kałuży….

2018-11-22

Jak lat dwieście niemal temu napisał Aleksander Fredro:

Osiołkowi w żłoby dano,

W jeden owies, w drugi siano.

Uchem strzyże, głową kręci.

I to pachnie, i to nęci.

Od którego teraz zacznie,

Aby sobie podjeść smacznie?

Trudny wybór, trudna zgoda -

Chwyci siano, owsa szkoda,

Chwyci owies, żal mu siana.

I tak stoi aż do rana,

A od rana do wieczora;

Aż nareszcie przyszła pora,

Że oślina pośród jadła -

Z głodu padła.

W przypadku żorskiej kałuży upadek „z głodu” jej nie grozi. Osiołek znalazł właściwe koryto…. A ja mam tylko jedno pytanie: „Jak to jest – bycie bydlęciem?”

 


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski jest rybnickim radnym z ramienia Forum Obywateli Rybnika. Założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia 17-tka z Boguszowic.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 78 - 1 - 45

 

Komentarze (22):
 • ~Lateks 2018-11-22 10:12:28

  Niesamowite, nikt poematów dla Sikorskiego nie pisał...

  34 30
 • ~ 2018-11-22 23:08:39

  „Jak to jest – bycie bydlęciem?” zapewne podobnie jak piastować najwyższe stanowisko w mieście po kielichu i to niejednym

  59 31
 • ~rzyt 2018-11-23 18:02:58

  Lepiej w kałuży niż w szambie. Panie radny, a może tak zrezygnować z diet i wtedy nikt Wam nie zarzuci interesowności. Bo o służeniu społeczeństwu to się już nasłuchałem i mam od tego uszy jak ten Pana osioł....przy żłobie. Tak więc cytowana fraszka dopadła prześmiewcę. Bo Pan też przy tym żłobie i z niego dobrze żyje. A tak przy okazji jakiś projekt, grant świta w głowie?

  41 31
 • ~marzanna 2018-11-24 18:37:19

  ~rzyt dieta radnego, to nie dieta posła ... te "kilka marnych groszy" nie pasuje do zarzutu "interesowności". Porównanie do Sejmu RP i posłów ma jeszcze jeden cel: Nasi radni biorą diety, ale i są obecni ..., a Posłowie ? .... mnie irytuje pusta sala w trakcie obrad ..., ja nie mogłabym tak zrobić u mojego pracodawcy, a w Sejmie jest wszystko wporządku. A co do projektów, sama się na tym nie znam, ale jeśli ktoś się tego nauczył, robi coś dobrego, a przy okazji "dobrze z tego żyje" to nie widzę tu problemu. Pan też może, wystarczy się ruszyć, a nie narzekać.

  22 21
 • ~rzyt 2018-11-24 19:19:46

  @Marzanno. Jak to tak małe pieniądze to po co je brać. Ale jak się już jest tym osiołkiem przy korytku to zawsze coś może lepszego się trafić. Można na komisji RM zaopiniować swój projekt/sorry stowarzyszenia/, by było tak jak było. Marzanno nie ja nazwałem pewnych ludzi bagnem posługując się osiołkiem przy korycie. Marzanno wiosną życzę Ci byś wykąpała się w czystej rzece, a nie jak teraz poruszając się po bagnie w pobliżu kałuży. Czy nie jest konfliktem działalność społeczna radnego na pieniądzach gminnych? Czy nie może dojść do porozumienia pomiędzy radnymi o poparciu "ja tobie, Ty mnie" ? Mam jeszcze dalej pisać? Bo by być przedstawicielem społeczeństwa trzeba mieć wysoko zawieszoną poprzeczkę z uczciwością, honorem i bezinteresownością. W wypowiedzi o kałuży radny wlazł na miękki grunt i dlatego zareagowałem. Biuro prawne RM powinno podać interpretację o działalności stowarzyszeń, kiedy prezes jest radnym i stara się o granty z miasta. To coś jak prowadzenie przez radnego działalności na majątku gminy, ...

  33 14
 • ~marzanna 2018-11-24 21:02:13

  Faktycznie można ..., skąd jednak pewność, że mechanizm "ja tobie, Ty mnie" akurat tu ma zastosowanie? Może radny ma wysoko ustawiona poprzeczkę z uczciwością, honorem i bezinteresownością, tylko my mamy problem ze zrozumieniem czym jest bezinteresowność. Myślenie, typu: działalność społeczna powinna opierać się o wolontariat, bo inaczej jest "interesowna" jest głupie! Pielęgniarki, pracownicy społeczni ... policjanci ... nawet ksiądz "bierze kasę" ..., dopóki proporcje nie są zachwiane i nie wiem ... taki Wiśniewski nie będzie zarabiał 50 000 zł miesięcznie (jak to jest w Spółkach Skarbu Państwa) to daleka byłabym od oceny, którą Pan zaprezentował.

  14 27
 • ~Lateks 2018-11-25 12:08:53

  ~marzanno kiedy p. Wiśniewski został radnym to jego stowarzyszenie chciało przejąć wszystkie świetlice środowiskowe w mieście. Pracownicy tych świetlic się zbuntowali i byli niejako zmuszeni do założenia własnego stowarzyszenia żeby utrzymać własne miejsca pracy. Finalnie nikt na tym nie zyskał tylko powstało ogromne zamieszanie i kupa niepotrzebnej papierkowej roboty. Nie wiem jak byś się czuła gdybyś co pół roku otrzymywała nową umowę o pracę i świadectwo pracy bez pewności zatrudnienia. To wszystko dzięki temu że p. Masłowski poparł p. Kuczerę w wyborach, a p. Wiśniewski dostał mandat radnego i w interesie własnego stowarzyszenia popierał kandydata z PO. Miało być przejrzyście a wyszło bagno. W dodatku CIRS również zdobywa fundusze z konkursów prowadzonych przez UM. Nie sądziłem że tak będzie wyglądać zmiana niejasnych powiązań śp Fudalego na nowe układy.

  37 8
 • ~Ancymon 2018-11-25 16:08:45

  Panie Wiśniewski czy powiedział pan koledze od koryta który jeździ ożarty samochodem -Po piąte: nie zabijaj!..., i że jest zwykłym kombinatorem (karłem moralnym ) odmawiając pomiaru policji .

  46 22
 • ~marzanna 2018-11-25 20:52:52

  ~Lateks nie znam tematu świetlic akurat, ale pracę p. Masłowskiego oceniam dobrze, a na pewno lepiej Panią, która wcześniej się tym zajmowała. Co do umów o pracę, to faktycznie słaba sprawa, ale jeśli od ostatnich 4 czy 5 lat, ktoś dostaje umowy na pół roku, to znaczy że pracodawca chyba łamie prawo i raczej nie jest to p. Wiśniewski.
  ~Ancymon - fajny tekst z tym "karłem moralnym", tyle tylko że pasuje do innego polityka, takiego z Sejmu.

  11 28
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-25 22:26:19

  Szanowny ~rzyt
  1) Z bycia prezesem Stowarzyszenia "17-tka" zrezygnowałem na wiosnę 2015 roku (między innymi dlatego, żeby ktoś taki, jak ty nie mógł snuć insynuacji)
  2) Rada Miasta i komisje Rady Miasta NIE OPINIUJĄ wniosków organizacji ubiegających się o dotacje w ramach konkursów ogłaszanych przez UM
  3) Jak każdy z radnych jestem zobowiązany do składania oświadczeń majątkowych, te zaś dostępne są na stronie: rybnik.eu - można sprawdzić ile każdy z radnych, prezydentów, urzędników ma dochodów...
  4) niemal 70% budżetu Stowarzyszenia "17-tka" pochodzi spoza dotacji rybnickich, mimo tego, że wszystkie nasze placówki i projekty adresowane są dla rybniczan.
  Ps.
  Odpowiadam na komentarz, który pisany jest przez osobę ukrytą pod nickiem.... Łatwo jest rzucić w kogoś petardą, jak ma się na głowie kominiarkę.., w tym wypadku: "internetową kominiarkę"

  19 27
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-25 22:40:04

  ~Lateks - jesteś zwykłym kłamcą! Wszyscy pracownicy placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie "17-tka" mają podpisane ze Stowarzyszeniem umowy o pracę na czas nieokreślony. Wyjątek stanowią osoby, które zatrudniamy w projektach (jeśli realizujemy np. projekt dwuletni, to trudno zatrudnianą w nim osobę przyjmować na czas nieokreślony), ale o takim ograniczeniu informujemy już na etapie ogłoszeń i zgłaszający się do nas mają od samego początku jasną informację, do kiedy możemy zagwarantować im pracę.
  A do tego - Wiśniewski "nie dostał mandatu radnego", bo tych mandatów się nie rozdaje. Wiśniewski został WYBRANY przez wyborców (po raz drugi już zresztą).
  Ps.
  Tu podobnie, jak w przypadku ~rzyt - na komentarz i zawarte w nim kłamstwa odpowiadam ja - Mariusz Wiśniewski. Odpowiadam komuś, kto za nick wybrał sobie ulubiony materiał bywalców sex-shopów.

  17 28
 • ~rzyt 2018-11-26 12:05:19

  Panie Szanowny Wiśniewski, jeszcze tylko wytłumacz mi Pan jak to jest jak kogoś nazywa się bydlakiem. Bo po tym co Pan pisze uczciwość jest ok. A moralność? Czy to nie czasem przekroczenie pewnych barier zwykłej przyzwoitości by szkalować człowieka mieszając w to jego nazwisko? Nie oceniaj, nie będziesz oceniany. Nie posądzaj, nie będziesz posądzany.
  Wg Pana tłumaczenia 17-tka zaczęła działalność w 2015 roku. Tak mam to rozumieć?
  Pokaż mi Pan jedno zdanie w moim poście, kiedy napisałem "Wiśniewski zrobił to, zrobił tamto"; mam wątpliwości i pytam. Tylko tyle i aż tyle by "ruszyć z posad bryłę świata"?
  Ponadto nigdy nie napiszę, że ktoś jest bydlakiem.
  P.S. Arteks też jest anonimowy.

  28 12
 • ~Lateks 2018-11-26 22:41:59

  Panie Wiśniewski pisze pan: "~Lateks - jesteś zwykłym kłamcą!"
  W którym miejscu skłamałem?
  1)"kiedy p. Wiśniewski został radnym to jego stowarzyszenie chciało przejąć wszystkie świetlice środowiskowe w mieście. "
  2)"Pracownicy tych świetlic się zbuntowali i byli niejako zmuszeni do założenia własnego stowarzyszenia żeby utrzymać własne miejsca pracy." Dostali wypowiedzenia pracy czy nie? Założyli własne stowarzyszenie czy też to nie jest prawdą?
  3)"Finalnie nikt na tym nie zyskał tylko powstało ogromne zamieszanie i kupa niepotrzebnej papierkowej roboty. " Prawda czy to tylko moje kłamstwa? Jeżeli kłamstwa to co się zmieniło po za rozwiązaniem dotychczasowych umów o pracę tych pracowników świetlic? Oszczędności finansowe?

  20 10
 • ~Lateks 2018-11-26 22:53:08

  4) "Nie wiem jak byś się czuła gdybyś co pół roku otrzymywała nową umowę o pracę i świadectwo pracy bez pewności zatrudnienia."
  Tutaj piszę o pracownikach tych świetlic środowiskowych a nie o pracownikach stowarzyszenia 17-tka. Nie wszystko się kręci w okół pańskiej osoby.
  5)"To wszystko dzięki temu że p. Masłowski poparł p. Kuczerę w wyborach, a p. Wiśniewski dostał mandat radnego i w interesie własnego stowarzyszenia popierał kandydata z PO. Miało być przejrzyście a wyszło bagno. " Tak ma pan rację że rada miasta nie decyduje o wynikach konkursów, ale jednak prezydent miasta razem z wiceprezydentem ma na te konkursy ogromny wpływ i może decydować o wynikach. Przy czym jako prezes/dyrektor to chyba dobrze że dba pan o stowarzyszenie. Jednak nie znaczy to że należy wszelkie zadania miasta przekazywać stowarzyszeniom. Jeżeli coś dobrze funkcjonuje pod nadzorem UM to nie rozumiem dlaczego to się niszczy.
  6)"W dodatku CRIS również zdobywa fundusze z konkursów prowadzonych przez UM. Nie sądziłem że tak będzie wyglądać zmiana niejasnych powiązań śp Fudalego na nowe układy. "
  CRIS realizuje chociażby Wyjście Smoga... bardzo ważna walka ze smogiem ulotkami... to też jest kłamstwo?
  P.s. pod swoim nickiem piszę od dobrych kilku lat. I nie wiem w czym pan ma problem. Z czym i co się panu kojarzy to już pańska sprawa...
  Ja nie będę pisać z jakim alkoholem mi się kojarzy pańskie nazwisko bo to zupełnie nie ma znaczenia.

  20 10
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-27 01:04:50

  ~Lateks - podtrzymuję to, co wcześniej napisałem - KŁAMIESZ!
  1) w 2016 roku prowadzenie sześciu placówek wsparcia dziennego (wcześniej prowadzonych przez jednostkę miejską) przejęły dwa Stowarzyszenia: "17-tka" (3 placówki) i Stowarzyszenie "Uskrzydleni" (powołane do życia przez pracowników tychże placówek) - to nowe stowarzyszenie przejęło prowadzenie 3 placówek.
  2) podział środków płynących z UM na dalszą działalność placówek prowadzonych już nie przez Miasto, tylko stowarzyszenia został oparty o wcześniejsze koszty funkcjonowania tychże placówek - NIKT na etapie podziału środków pretensji nie wnosił.
  3) od samego początku (czyli od 2016 roku) pracownicy 3 placówek przejętych przez "17-tkę": z Nowin, Śródmieścia, Niewiadomia otrzymali umowy o pracę na czas nieokreślony - bo takie same zasady zatrudnienia stosujemy wobec wszystkich naszych pracowników.
  4) to, że w placówkach przez "17-tkę" wymiana kadry następuje co pół roku... zwróć się ~Lateks z pytaniem, dlaczego tak się dzieje, do drugiego prowadzącego tego typu placówki stowarzyszenia
  5) WSZYSCY pracujący w przejętych przez "17-tkę" placówkach utrzymali swoje miejsce pracy. Jeśli podjęli decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia, to za każdym razem była to ich samodzielna decyzja.
  6) przekazanie prowadzenia placówek opiekuńczych przez Miasto stowarzyszeniom to w ciągu roku realne oszczędności - koło 200 tysięcy rocznie, a wymogi i spełniane przez nas standardy pozostają takie, jak wcześniej
  Ps.
  Gdyby funkcjonowanie placówek prowadzonych wcześniej przez Miasto było dobre, to nikt by się nie zdecydował na to, by oddać ich prowadzenie komukolwiek innemu

  9 21
 • ~elegant 2018-12-04 11:26:11

  Nie jest tajemnicą,że pan radny Wiśniewski od lat domagał się zwiększenia środków na działalność swojego stowarzyszenia klub 17stka. I tak całkiem przypadkowo po wyborach w 2014 r ,(gdzie On sam wraz FOR i p.Masłowskim poparli w II turze obecnego prezydenta P.Kuczerę) zwiększono dotacje dla 17 stki o jakieś marne ok 380 000 tys , a p.Masłowski pomimo marnego wyniku wyborczego został zastępcą prezydenta( i to nie była korupcja polityczna).Dzisiaj radny Wiśniewski zgorszony krytykuje decyzję radnego Wojciecha Kałuży.Typowy syndrom Kalego!

  15 4
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-12-05 00:00:53

  ~elegant - nie jest tajemnicą, że przez 12 lat prowadzonej przez Wiśniewskiego "17-tki" kierowane przez niego stowarzyszenie było traktowane "po macoszemu". Nie jest również tajemnicą, że w wyborach samorządowych w 2014 roku Piotr Masłowski w I turze uzyskał - MARNY WYNIK - poparcie 13% głosujących (był wówczas za p. Adamem Fudalim i Piotrem Kuczerą). Nie jest również tajemnicą, że kandydat BSR w dopiero co minionych wyborach samorządowych uzyskał ok. 5% poparcie głosujących. Jeśli wynik Masłowskiego był wg Ciebie MARNY, to wynik kandydata BSR jest w takim razie ŻENUJĄCY ... Nie jest również tajemnicą, że ilekroć w publicznych informacjach pojawiało się moje nazwisko, tylekroć odzywał się "elegant", który dowodził, że ja z elegancją nie mam nic wspólnego. Jeśli coś tu pozostaje tajemnicą, to jedynie: "za co i za ile" można kupić trochę "deszczówki"

  6 6
 • ~rzyt 2018-12-05 09:57:44

  Panie Wiśniewski. W końcu dowiedziałem się jak długo działa 17-tka. Zrezygnował Pan w 2015, ale zawsze można kogoś w zastępstwie z rodziny, znajomych wstawić na swoje miejsce. Ale myślę, że to w Pana sytuacji nie miało miejsca. Byłbym zdziwiony gdyby było inaczej.
  Pozdrawiam i życzę by tą działalność nie była tak uciążliwa, by przy kolejnych wyborach do samorządów nie przeżywał Pan egzystencjonalnych stresów o korzeniach Szekspira.

  10 6
 • ~ka22 2018-12-05 10:23:47

  Ta fraszka nie pasuje do danej sytuacji. Przekupili go stołkiem wicemarszałka i nie musiał wybierać. Taka prostytucja polityczna.

  7 7
 • ~Dropsik Dropsik 2018-12-05 10:24:32

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 3
 • ~rosthost1 2018-12-13 08:38:58

  Mariusz Wiśniewski - jaka fraszke zadedykowałeś dla posłow Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowa, Kornelia Wróblewska, Michał Jaros, Paweł Kobyliński, Elżbieta Stępień i Krzysztof Truskolaski.
  Miała być to opozycja i wsparcie dla PO a stała się sitwa!

  14 3
 • ~Romek Romkowski 2019-01-10 22:17:36

  Dobre.....w punkt Panie Wiśniewski ! Szkoda tylko że nie podciągną go pod polowanie na dziki.

  1 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.