zamknij

Mariusz Wiśniewski

„Ad vocem”

2018-11-27

Pan Tadeusz Gruszka w swoim tekście: „Dwugłos radnych” napisał:

„Radny Wiśniewski napisał bloga „Taki tekst dedykowany ulicznemu dnu… czyli ulicznej kałuży….”, gdzie wiersz A. Fredry „Osiołowi w żłoby dano” jest mottem dla „przyłożenia” radnemu sejmikowemu z Żor. Co czyni tak: W przypadku żorskiej kałuży upadek „z głodu” jej nie grozi. Osiołek znalazł właściwe koryto…. A ja mam tylko jedno pytanie: „Jak to jest – bycie bydlęciem?” Tak nawiasem, kałuża bardziej kojarzy się z wyschnięciem, a nie z głodem, ale ad rem. Panie radny, widzisz u innych co prawda belkę w oku, ale u siebie wcale ci ona nie przeszkadza. Czyżby, jak widzę, przyszło Panu łatwo usprawiedliwić czyn prezydenta Kuczery w myśl swój swojego rozumie? Jednak liczę na Pana i czekam na wierszyk i puentę nawiązujący do jeżdżącego po Rybniku prezydenta „na bani”. Do dzieła!”

Panie Tadeuszu!

Rzeczywiście: "widzę belkę w oku innych" (czyli pana Kałuży)... Być może, gdyby to było owo biblijne "źdźbło", to bym go nie dostrzegł.. ;). Oko Prezydenta Miasta Rybnika nie jest jednak "moim okiem", zatem nie muszę się w to oko wpatrywać i za to, co w tym oku jest, nie muszę się tłumaczyć. Według mnie i ponad 60% głosujących w wyborach samorządowych rybniczan Piotr Kuczera dobrze i sprawnie kierował rozwojem Miasta. Tak właśnie rozumiem Jego wyborczy wynik: tych ponad 60% głosujących (w tym ja) chce, by Rybnikiem przez kolejne 5 lat kierował Piotr Kuczera. Jego postępek - zły - co nie ulega wątpliwości, traktuję jednak w kategoriach poważnego incydentu i mam prawo oczekiwać, że więcej się już coś takiego nie zdarzy. Piotr Kuczera mnie i wyborców nie oszukał, nadwyrężył jednak moją do Niego sympatię i zaufanie. Nadto Piotr Kuczera ma świadomość tego, że sam swój wizerunek nadszarpnął i musi się nieźle postarać, by ten wizerunek odbudować .

W przypadku pana Kałuży jego polityczne oszustwo ponad 25 tysięcy wyborców nie jest efektem 0,49 promila... Jest wykonaną z pełną premedytacją woltą o 180 stopni (jeśliby zastosować tu alkoholową nomenklaturę: „jazdą w stanie całkowitego upojenia alkoholowego”). I jakiejkolwiek ideologii pan Kałuża dla swojego postępowania by nie zbudował, to i tak w oczach tych kilkudziesięciu tysięcy przez niego oszukanych pozostanie oszustem i karierowiczem. A przy tym efekt finalny „zmiany kabotu” przez pana Kałużę będzie mógł służyć na lekcjach języka polskiego jako kolejny przykład do wyjaśnienia, co znaczą dwa trudne wyrazy: synekura i nepotyzm.

O panu Kałuży wypowiadam się i piszę tak, a nie inaczej, ponieważ sam jestem jednym z tych 25 tysięcy przez tego pana oszukanych.

 


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski jest rybnickim radnym z ramienia Forum Obywateli Rybnika. Założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia 17-tka z Boguszowic.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 48

 

Komentarze (11):
 • ~cyd 2018-11-28 02:07:25

  Kompletnie się z panem nie zgadzam. Historia zna wielu polityków, którzy zmieniają partie z różnych pobudek (tych najniższych również).
  Moim zdaniem pana oburzenie wynika z faktu, że pan jest partyjny - z obozu lewicowo liberalnego, gdyby transfer był w odwrotnym kierunku, myślę, że zachwycałby się pan, jaki ten Kałuża to zręczny i inteligentny polityk. Ale dość o wojnie plemiennej. Był Fredro, ja wolę Tuwima: Lecz choćby przyszło tysiąc atletów I każdy zjadłby tysiąc kotletów, I każdy nie wiem jak się wytężał, nie zrównają pijanego kierowcy z politykiem apostatą - taki to ciężar

  49 10
 • ~benek80 2018-11-29 07:13:44

  Tak sobie czytam i zastanawiam się jak panie Wiśniewski nazwał pan parę lat temu na przykład pana Zaika który wykonał "woltę o 180 stopni". Czyżby to była inna sytuacja? Przecież on też zrobił to dla dobra dzielnicy. Nie wspomnę o innych przypadkach "oszustów i karierowiczow" (rybnicka kandydatka po do parlamentu). I jeszcze jedno, już zaczyna się zamydlanie postępku pana prezydenta miasta Rybnika Piotra 0,49 Kuczery. No bo przecież w sumie nic się nie stało. Prawda? Z niecierpliwością czekam na pana następny "obiektywny" wpis.

  34 9
 • ~benek80 2018-11-30 16:36:17

  Nie wiem jak tam z honorem u pana Kałuży ale zaczynam rozumieć jak u pana panie Wiśniewski. Liczyłem na odpowiedź i się przeliczyłem. Młody jeszcze jestem, niwny. Zresztą co miałby pan tu napisać... Jak polemizować z rzeczywistością.

  20 3
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-11-30 22:14:25

  ~benek80 - Oj! Strasznie niecierpliwy jesteś i od razu wyciągasz takie dość przykre dla mnie wnioski! :) Pan Ginter Zaik został radnym Rybnika z chwilą zwycięstwa w wyborach uzupełniających do senatu pana Wojciecha Piechy. Pan Zaik członkiem żadnej partii nie był. Start zaproponował mu w wyborach PiS, po jego wejściu do RM do współpracy zachęcał go nie tylko PiS, ale i SRD (Stowarzyszenie pana Tadeusza Gruszki) i WdR. Pan Zaik wybrał współpracę z WdR. Swoją drogą - ciekawa sprawa z tą grupą radnych PiS w ubiegłej kadencji (2014-2018). Na I sesji przed czterema laty było ich OŚMIU, po jej zakończeniu już tylko PIĘCIU, a po roku CZTERECH.... Bardzo pasowało do tej sytuacji określenie pana radnego Arkadiusza Szwedy: "polityczni wędrowcy"... :) . Dlaczego wyciąga pan przykład wyłącznie pana Zaika? Swoje powody, by z klubu radnych PiS odejść mieli również: pani Anna Gruszka, pan Henryk Cebula, pan Andrzej Wojaczek...
  Nigdzie nie napisałem komentując wykroczenie popełnione przez prezydenta Piotra Kuczerę, że: "nic się nie stało". Swoją opinię na ten temat przedstawiłem w opublikowanym tekście.
  Nie polemizuję z rzeczywistością, przedstawiłem jedynie swoją opinię na temat ostatnich wydarzeń. Pozdrawiam!

  8 30
 • ~benek80 2018-12-01 10:25:03

  Po pierwsze nie przypominam sobie żebyśmy przeszli na ty. Sam dobieram sobie osoby z którymi jestem po imieniu. Protekcjonalny ton proszę zachować dla domowników o ile panu na to pozwolą.
  Nie wiem czy jestem niecierpliwy. Brałem po prostu pod uwagę pana niezwykłą aktywność w necie (przynajmniej podczas wyborów).
  Przykład pana Zaika podałem dlatego że jest stuprocentowo adekwatny. Startował z listy pis, głosowali na niego wyborcy pisu a przeszedł do koalicji po i przystawek głosującej pod dyktando prezydenta z po. To jest proszę pana właśnie wolta o 180 stopni. Proszę wskazać mi różnice w obu sytuacjach bo ja ich nie widzę. I proszę nie pisać kto jest członkiem jakiej partii bo to jest nieważne; i na jednego i na drugiego głosowali zwolennicy danej partii. Pozostali wymienieni przez pana radni nie popierali raczej koalicji po (pan Wojaczek krótko). Dlatego ponawiam pytanie: jak pan nazwał pana Zaika. Jak tam z pana obiektywizmem?
  Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące pana poprzedniego wpisu: jak pan głosował w sprawie powołania komisji antysmogowej? Jaki jest pana stosunek do obcięcia dotacji dla domków jednorodzinnych przez prezydenta z po? Kasa poszła na Dracha totalnie skrytykowanego przez www.polityka.pl nie tylko przez pis, to jest proszę pana 100 wymienionych pieców (dotacja po 4000), pięknych ścieżek rowerowych już nie liczę.
  Z niecierpliwością czekam na pana następny „obiektywny” wpis.

  32 9
 • ~rzyt 2018-12-01 21:52:36

  Mówimy o Kałuży, a wcześniej KO kupiło posadami dwóch z SLD. Wtedy to były rozmowy koalicyjne, gdzie za dwa głosy SLD otrzymuje dwa stanowiska w zarządzie. Kiedyś była taka pani Waniek u prezydenta Olka; na pytanie jak to jest z tym wykształceniem zaczynała tak: A ja ujmę tą sprawę inaczej i....ble,ble. Benek80; tu jest to samo. A ślepy Ci drogi nie wskaże.

  14 2
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-12-01 23:50:39

  SZANOWNY PANIE ~benek80 ! Jeśli dotknęło Pana moje zwracanie się do Pana "per: Ty" to bardzo przepraszam, ale na swoje usprawiedliwienie napiszę, że "benek" kojarzy mi się : a) ze zdrobnieniem imienia: Benedykt, b) z nazwą żwirku do kociej kuwety... Jakoś w obydwu wypadkach nie pomyślałem, by konieczne było zachowanie formy: "PAN". Zatem jeszcze raz przepraszam! Swoją opinię dotyczącą "wolt" w poprzedniej kadencji RM już wyraziłem. Jeśli zaś chodzi o proponowane powołanie kolejnej komisji RM zwanej roboczo: "antysmogową" - głosowałem PRZECIW! Mamy w RM komisję, w której zakresie znajduje się ekologia, zatem tworzenie kolejnej komisji oprócz związanych z jej powołaniem kolejnych kosztów niczego nowego nie wnosi. Głosowałem również ZA zmianą w zasadach dofinansowania do modernizacji pieców w domach jednorodzinnych. To nie jest prawdą, że pieniądze do tej pory kierowane na działania pro-ekologiczne "poszły" na "Dracha". Te same kwoty, które w 2018 roku zostały przez Miasto przeznaczone na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła zostaną wydane w 2019 roku. Tyle tylko, że beneficjentami wsparcia Miasta nie będą właściciele domów, ale lokatorzy mieszkań komunalnych i spółdzielczych. Czyżby uważał Pan, że to jakiś: "gorszy sort rybniczan", których wspierać nie należy? Pisałem już o tym kilkakroć: jeśli ktoś decyduje się na budowę własnego domu, na mieszkanie w domu, który np. odziedziczył, powinien sobie przeprowadzić prostą kalkulację: "czy mnie na to stać?" Póki co, własny jednorodzinny dom jest w Polskim mieście oznaką zamożności. Do tej pory wsparcie Miasta koncentrowało się zatem na finansowej pomocy tym, którzy są zamożniejsi, a zatem mają większe szanse, by z wymianą źródła ciepła mogli poradzić sobie sami. Teraz dokładnie te same kwoty zostaną przeznaczone na wsparcie tych mniej zamożnych (mieszkańców zasobów komunalnych i spółdzielni). Efekt "antysmogowy" będzie ten sam - zamiast pieców kaflowych pojawią się ekologiczne źródła ciepła. W efekcie smrodu we wdychanym przez nas powietrzu powinno być mniej... Na premierze "Dracha" byłem. Sam spektakl mnie "nie powalił na kolana", ale daleki jestem od twierdzenia, że to "pieniądze wyrzucone w błoto". Idąc Pana rozumowaniem - kilka wielkich koncertów, które odbyły się w Rybniku w latach dość już dawnych ("Guns and roses" Rod Stewart i inne), na które Rybnik wydał KILKA MILIONÓW złotych) - że przypomnę - włodarzem Rybnika był wówczas nieżyjący już Pan Adam Fudali - przyniosło pożądany EFEKT EKOLOGICZNY - pewnie tak było, bo jakoś tych akurat form promocji Rybnika Pan nie wspomina. No cóż - kończę - choć nadal nie mam pewności, do kogo mówię. Tak to jest, że w internecie najłatwiej jest nałożyć na swoją głowę "kominiarkę" (w Pana wypadku "żwirkowego" nicka). Pozdrawiam!

  6 31
 • ~benek80 2018-12-02 13:58:56

  Panie Wiśniewski, co się panu z czym kojarzy to tylko pana sprawa. Nie uprawnia to jednak pana do przyrównywania innych do zawartości kociej kuwety. Widać tak to już jest że kiedy w dyskusji kończą się rzeczowe argumenty niektórzy muszą uciec się do stosowania inwektyw, pomówień i prób poniżenia adwersarza. Jeszcze raz pragnę podkreślić pana kryształowy obiektywizm w sprawie „politycznych wędrowców”.
  Smog jest zdecydowanie jednym z najistotniejszych o ile nie najistotniejszym problemem miasta, dziwi mnie że nie zasługuje na szczególną uwagę. Rozumiem że po prostu brakowało wam ludzi do obsadzenia stołka przewodniczącego komisji. Pieniądze na ekomodernizacje bloków – jak najbardziej, ale można było pozostawić program dofinansowania dla domków jednorodzinnych. Gdzie napisałem że: „że pieniądze do tej pory kierowane na działania pro-ekologiczne "poszły" na "Dracha"? napisałem tylko że „Kasa poszła na Dracha” w domyśle z budżetu miasta a można było ją przeznaczyć na bardziej palące problemy miasta. Decyzje o obcięciu kasy na dofinansowania dla domków i produkcję Dracha dzieli ponad rok więc jak mógłbym jedno z drugim powiązywać? To pana insynuacja.
  Gdzie ja napisałem cokolwiek o „gorszym sorcie rybniczan”? To pana insynuacja.
  Podobno pomaga pan biednym i potrzebującym ale widać nie wszystko pan jeszcze widział. Ja również w miarę moich skromnych możliwości, z moich własnych prywatnych przez nikogo nie dotowanych pieniędzy staram się pomagać kilku rodzinom i na blokach i w domkach jednorodzinnych. Bieda jest i tu i tu i wcale „własny jednorodzinny dom nie jest w Polskim mieście oznaką zamożności”. Pana wniosek z pewnością niesłuszny.
  Niech pan nie idzie “moim rozumowaniem” bo nie wychodzi to panu. Jeśli coś promuje Rybnik, jeśli może przynieść mi jako mieszkańcowi miasta korzyść teraz lub w przyszłości to ja to popieram. A jaką korzyść dla mi Drach? Informacja dla widzów: W Rybniku jest szpital psychiatryczny. I na to poszło 100 dotacji do wymiany piecow. A to tylko jeśli chodzi o Dracha. Nie piszę o innych ciekawych projektach pana i pana kolegów z koalicji proprezydenckiej.
  I na koniec nie ja kazałem panu ujawniać się z imienia i nazwiska. Zrobił pan to sam. Ja mam ochotę pozostać anonimowy. I mam do tego prawo.
  Kwiatuszek na sam koniec: kolejna inwektywa skierowana przez pana w moim kierunku.
  Z niecierpliwością czekam na kolejny pana “obiektywny” wpis. Z tym że jeśli będzie Pan dalej wkładał w moje usta słowa których nie powiedziałem albo mnie obrażał to informuję pana że taka dyskusja mi nie odpowiada.

  27 6
 • ~Mariusz Wiśniewski 2018-12-02 22:35:42

  Szanowny Panie ~benek80 - króciutko:
  inscenizacja "Dracha" zaczyna wędrować po scenach teatralnych. Za każdym razem przed przedstawieniem widzowie usłyszą, że Miasto Rybnik objęło swoim mecenatem powstanie tej sztuki, a to oznacza - ni mniej, ni więcej, że Rybnik, to miasto, w którym wspiera się kulturę. Nie mam wątpliwości, że w ciągu roku ta informacja promująca Rybnik dotrze do większej ilości odbiorców spoza Rybnika, niż było wszystkich przyjezdnych na kilku rybnickich koncertach - i tyle... :)

  8 35
 • ~cyd 2018-12-06 13:11:21

  Tak, tak Rybnik to miasto znane z trującego powietrza, Diagnozy prezydenta na bani, psychodelicznych ścieżek rowerowych z psychiatryka, który promujecie w Drachu i z niezaradnych radnych, którzy nie panują nad kasą wydawaną na pierdoły. Ale ad rem, słyszał pan pewnie o posłach Nowoczesnej, którzy znaleźli koryto w PO? I pan NIC? Żadnego wierszyka? „Jak to jest – bycie bydlęciem?”

  30 1
 • ~rosthost1 2018-12-13 08:40:28

  Mariusz Wiśniewski - jaka fraszke zadedykowałeś dla posłow Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowa, Kornelia Wróblewska, Michał Jaros, Paweł Kobyliński, Elżbieta Stępień i Krzysztof Truskolaski.
  Miała być to opozycja i wsparcie dla PO a stała się sitwa!

  18 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.