zamknij

Łukasz Kohut

Więcej Unii!

2020-04-19

Już ponad miesiąc trwa ten stan. Pozamykane szkoły, instytucje, gospodarka w niebezpiecznym lockdownie. Parlament Europejski obraduje online - mieliśmy już dwie sesje plenarne w takim trybie. 

W ciągu tego miesiąca przegłosowaliśmy już ponad 77 miliardów euro wsparcia na walkę z pandemią.

To najwyższy czas, aby powiedzieć to wprost – nowe czasy, nowe wyzwania – wirusy, zmiany klimatyczne i problemy migracyjne – nie uznają granic i potrzebujemy federalnej Europy, także po to by stawiać czoła mocarstwom: USA i Chinom.

Znamienne, że ci, którzy do marca krzyczeli "po co nam ta Unia?", od marca krzyczą "gdzie była Unia?".

Odpowiedź jest banalnie prosta – UE nie ma w swoich kompetencjach polityki zdrowotnej, podobnie jak nie ma zagranicznej czy obronnej nad czym ubolewam. Najwyższy czas to zmienić.

Nie mam żadnych złudzeń - potrzebujemy silniejszej, bardziej zintegrowanej Unii Europejskiej - Stanów Zjednoczonych Europy. To nie jest nowa koncepcja - mówił już o niej król czeski - Jerzy z Podiebradu w 1464 roku - ówczesny zwierzchnik także Śląska - może najwyższy czas wprowadzić ją w życie? 


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: kontakt@tupolska.com

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut - poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 56

 

Komentarze (5):
 • ~rzyt 2020-04-20 12:13:10

  Mam płakać czy się śmiać. Jiri z Podebradu był Husytą, który jako król był nieakceptowany w Europie. Wtedy wysłał rycerza Lwa Rozmitala z misją odwiedzenia wszystkich znaczących królów w Europie, by ich przekonać do Jiri'ego. Ciekawy jest wątek Polaka, który dołączył do orszaku w Pirenejach i był świadkiem spotkania z tajemniczym pustelnikiem w hiszpańskiej Galicji, którego rozpoznał po sześciu palcach....Zainteresowanych zachęcam do poszperania.

  Reasumując, Jiri nie miał nic wspólnego z koncepcją zjednoczonej Europy panie europośle; on tylko zabiegał o polityczną akceptację wynikającą z faktu bycia Husytą. Wtedy działało jeszcze prawo ostracyzmu....

  Nie mam żadnych złudzeń, że UE pokazała jak sobie nie radzi ... problem imigrantów i zewnętrznych granic, obecnie problem granic wewnętrznych Unii, a dzielenie pieniędzy które przez kogo zostały zarobione? Przez Was kochani politycy unijni?

  "Parlament obraduje on line" dlaczego polski Sejm tak nie może?
  Za pracę on line chyba mniejsza pensja w dobie takiego kryzysu się należy? Firmy normalnie skróciły czas pracy i ... pensję o około 20%.

  Życzę Panu zdrowia i dużo czasu na poznanie historii, którą zaniedbuje się w obecnych czasach.

  56 8
 • ~waldus 2020-04-20 17:18:01

  Więcej Unii?

  Altiero Spinelli to główny architekt europejskiej międzynarodowki. Komunista jakby ktoś miał co do unijnych korzeni.

  Po unii czerwonej i sowieckiej mamy Unie niebieska. Czerwona doprowadziła do zapaści gospodarczej, a niebieska skończy tak samo.

  Unia nie ma kompetencji w zakresie polityki zdrowotnej? A w zakresie przestrzegania prawa ma? A w zakresie kary śmierci w Iranie czy polityki Wenezueli? Polityki migracyjnej? To kiego się na te tematy wypowiada?

  Unia jest potrzebna tylko eurokratom żeby z Europejczyków kasę doic. Może jeszcze żeby nakleic na lodowkach a++. Do niczego innego Unia się nie nadaje.

  W dobie wirusa niee zrobiła nic żeby ograniczyć rozprzestrzenianie pandemia. Nawet granic nie zamknęła.

  Unia jest nam tylko balastem

  57 8
 • ~rosthost1 2020-04-23 09:36:34

  Pewnie z tych 100 mld EURO, 80 mld trafi do Luksemburga tak jak podatki z wszystkich światowych korporacji które właśnie tam mają siedzibę. Unia nie potrafi dobrze prowadzić polityki podatkowej a dziurawy VAT nie tylko w POLSCE jest tego przykładem.

  34 1
 • ~krycha12 2020-04-27 14:48:34

  Lukasz Kohut poseł-to wstyd dla Rybnika!

  34 3
 • ~adamus85 2020-05-19 10:26:59

  Czerwony kolor aż razi z tego tekstu. Buta i wyższość posełka na resztą zwykłych ludzi. Ktoś kto krzyczy więcej władzy dla Uni/ Państwa niepotrzebne skreśl, chce tej władzy dla siebie. Ludzie pokroju Pana K. są zdania, że wiedzą lepiej niż my czego nam potrzeba, a oni nam to dadzą, oczywiście za nasze pieniądze, bo własnych nie mają. Socjalizm jeszcze nigdzie się nie udał, ale wąska grupa ludzi która na nim zarobi (patrz wyżej na zdjęcie) będzie do niego parła w imię sprawiedliwości społecznej (znaczy ich sprawiedliwości) i innych utopijnych bzdur. Unia się rozpadnie, prędzej czy później, lepiej prędzej żeby było jeszcze co zbierać.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.