Wymiana danych o otaczającej nas rzeczywistości jest normalnym elementem każdego spotkania w mniejszym lub większym gronie, czy to osobistego, czy to za pomocą całego spektrum środków łączności. W zależności od upodobań można dyskutować o motoryzacji, zdrowiu, pogodzie, modzie, i na wiele innych tematów. Dla miłośników spraw ludzkich najciekawszym wątkiem jest to, czego możemy się dowiedzieć o drugiej, mniej lub bardziej nam znanej osobie. Ranga opinii zdaje się podnoszona słowami: „powiem ci w tajemnicy”, „nie powtarzaj nikomu”. Dobra intencja często daje odwrotny efekt.
2024-09-11 150W różnych czasach, różni ludzie spotykali się na różne sposoby, by podejmować wspólnie jedną ważną decyzję. O kulisach tych spotkań możemy szukać wiedzy w historii lub dokumentach. Kiedy skutki, takich spotkań i decyzji na nich podjętych dotykają nas osobiście zazwyczaj w sposób negatywny, zaczynamy stawiać pytania. Czy nie lepiej stawiać pytania przed podjęciem decyzji wtedy, kiedy można ją jeszcze zmienić? Może jednak nie jest tak, że władza ma gotowe rozwiązania i potrzebuje tylko milczącej akceptacji od swoich popleczników?
2024-01-09 8586Różne są motywy do podejmowania działania. Podobno Charles Dickens napisał swoją najbardziej znaną powieść świąteczną po to, by pozbyć się długów karcianych. Tak więc można by zaryzykować tezę, że gdyby nie skłonność Dickensa do hazardu, nigdy nie zyskałaby literackiego życia postać Ebenezera Scrooge’a. Gdyby wspólnik Jakuba Marley'a, żył w dzisiejszych czasach, to może po przemianie też wsparłby lokalne instytucje. Czy współcześnie do interwencji wśród śmiertelników także potrzeba duchów?
2024-01-06 7061Mniej więcej przed rokiem na potrzeby działań edukacyjnych z zakresu gospodarki wolnorynkowej posiłkowałem się krótką bajką pod tytułem „O Królu i Piekarczyku”. Parę tygodni temu, bajka została nawet utrwalona i zilustrowana. Dzięki temu najpierw jako wstęp do tematu z zakresu ekonomii proponuję jej obejrzenie, a następnie dyskusję na temat przedstawionych treści. Fikcyjna historyjka opowiada o konsekwencjach stosowania uprzywilejowanej pozycji na rynku przy zaspokajaniu potrzeb społecznych. Po ostatniej dotyczącej budżetu sesji Rady Miasta Rybnika zastanawiam się nad modyfikacją treści. Dlaczego?
2023-12-28 7346Dawno temu, kiedy nie miałem jeszcze żadnego zarysu tego, jak będzie wyglądała moja przyszłość, miałem okazję spędzić Wigilię w środku lasu, w małej grupie zupełnie sobie obcych ludzi. Każdy z nas pochodził z innego miejsca, wychowywał się w otoczeniu innych świątecznych tradycji. Wiedzieliśmy, że nie możemy liczyć na żadne materialne prezenty. Największą niewiadomą i pretekstem do spekulacji było to, co znajdzie się na wigilijnym stole. Kucharz miała ksywkę „Chemik”, a jedynym potwierdzeniem jego kwalifikacji był fakt, że najwięcej czasu spędzał w pomieszczeniu, do którego na drzwiach wejściowych był napis „Kuchnia”.
2023-12-24 7426Chyba każdy z nas ma w rodzinie lub zna kogoś, kto postanowił zmienić miejsce zamieszkania i osiedlił się w innym państwie. Bez szczegółowego wnikania w podstawy prawne przebywania naszych bliskich poza granicami Polski, do 1989 roku słyszałem w tym kontekście głównie termin „ucieczka”. Są też tacy, którzy wyjeżdżali znacznie później. Dla tych drugich termin „ucieczka” nie był obcy.
2023-12-07 9013Zapewne, na skutek wielu przykrych doświadczeń z minionych lat, środki masowego przekazu coraz częściej ostrzegają przed informacjami niezgodnymi z prawdą. Sama nazwa „promocja”, podobnie jak wiele innych słów, spowszedniała, i coraz częściej produkt kupiony pod jej szyldem nie okazuje się ani tańszy, ani lepszy. Patrząc na policyjne statystyki, od 2014 roku ilość oszustw popełnianych na podstawie art. 286 prawie zawsze przekraczała 100 tys. przypadków. Nie znalazłem danych, jaki procent z nich jest związany z „Black Friday”. Ten dzień ogólnych zakupów byłby świetnym pretekstem do rekomendowania podróży transportem zbiorowym lub informowania o promocjach w przejazdach.
2023-11-24 8855Na razie bez światła reflektorów, bez specjalnego komunikatu w mediach i celebrytów, ale według opublikowanych dokumentów, każdy kto ma Rybnicką Kartę Mieszkańca „Rybka” będzie mógł kupić nowy, tańszy bilet okresowy. Na chwilę publikacji tego wpisu pozostaje bardzo dużo pytań i wątpliwości. Ze względu na rozbieżność dat w Zarządzeniu Prezydenta nie wiadomo nawet od kiedy oferta ma być dostępna. Co więc wiadomo i jakie mogą być tego skutki? W tym wpisie o tych pozytywnych.
2023-11-10 9253Głównie z bajek, legend i wierzeń znamy opowieści o ofiarach składanych z ludzi. Najczęściej jakaś ważna postać oczekiwała ludzkiego życia za to, by pomóc lub by nie nękać swoich poddanych. Poddani chętnie oddawali na ofiarę wszystko wtedy, gdy to nie uszczupliło ich osobistych dóbr. Gorzej, gdy ofiara narażała ich na realną i dotkliwą stratę. We wrześniu i październiku obchodzimy rocznicę ofiary dwóch Osób, które poświeciły swoje życie z własnego wyboru. Zrobiły to nie dlatego, że zażądano tego od nich. Miały nadzieję, że jest to jedyna szansa na pokazanie bezduszności systemu i upadku wartości. Czy warto było posunąć się aż do tego środka?
2023-10-29 9096Jak ważna jest wzbudzająca zaufanie twarz, można się przekonać choćby teraz w przededniu wyborów. Większość kandydatów do parlamentu umieszcza w materiałach swój wizerunek, często dopieszczony tak, by odpowiadał współczesnym kanonom piękna. Zastanawialiście się kiedyś jakie awatary wybieraliby politycy na swoje plakaty, gdyby była taka możliwość?
2023-10-11 9067Stanisław Wengerski
Od ponad 30 lat współpracuje z różnego typu instytucjami poza i samorządowymi, oraz różnej wielkości, wielu branż, firmami komercyjnymi. Jego zainteresowania koncentrują się na człowieku, nauce, technologii oraz metodach jej optymalnego zastosowania.