ALS: ruszyła runda play-off

2012-04-24, Autor:
Ruszyła runda play-off Amatorskiej Ligi Siatkówki. W pierwszych meczach dominowali faworyci. Największa niespodzianka to wygrana Artusa w hali w Pszowie. W drugiej lidze już tylko teoretyczne szanse awansu zachował Top Ten. Edytor miał ciężki tydzień i wypadł z czwórki.

Dwójka Świerklany 3 : 1 Leon Internet Rybnik
Set 1 Leon zaczyna nerwowo, ale przy piątym punkcie zaczynamy dominować na boisku, ładna gra z naszej strony, Dwójka troszkę pogubiona, ale łatwo nie było zacięta walka o każdy punkt i naprawdę ładna siatkówka, zdobywamy parę punktów blokiem i z kontry i ku zdziwieniu wszystkich na sali, wygrywamy seta i to w dobrym stylu. Set 2 Leon dalej gra dobre zawody i prowadzi równą grę z faworytem, w okolicach 15 punktu dochodzi do małego spięcia pod siatką i niestety ale gospodarze troszkę się wku… i zaczynają grać swoje, jeszcze trzymamy kontakt, przy 17-19, ale potem następuje mierzona i silna zagrywka wicemistrzów, i zaczynają odskakiwać, partia przegrana. Set 3 to mały dołek fizyczny Leona, a gospodarze robią co chcą, sieją spustoszenie w naszym odbiorze, Sebastian Marczyński naparzał zagrywką że aż szkoda było rąk odbierających. Set 4 to mobilizacja w naszej ekipie, równa gra do okolic 7 pkt i znowu Sebastian robi z naszego odbioru ser szwajcarski, robi przewagę chyba do 14-6, wchodzi Ptaku robi swoje i łapiemy kontakt bodajże 17-14, gramy na wymiany, ale na zagrywkę wchodzi Sebastian i rozbija nas całkowicie. W setach do -20, 17, 12 i 17. Sędzia Krzysztof Boda ocena 5. (L)

2 miejsce w I lidze    3 miejsce w I lidze
Jedynka Jankowice II 3 : 2 Jarbud Rybnik Piaski
Pierwszy mecz półfinałowy pokazał, że drużyna z Piasków nieprzypadkowo jest w czwórce. Z wyjątkiem pierwszego seta, przegranego przez gości do 9, to był dobry mecz. Przede wszystkim trzeba gości pochwalić za szybki reset po pierwszym wysoko przegranym secie i za grę obronną. Gdy tylko zawodnicy Jedynki musieli się ratować lżejszym atakiem lub kiwką, te padały łupem broniących, co potrafiło mocno irytować. Generalnie ciekawy mecz, kilka długich akcji, dobre sędziowanie i wynik rywalizacji szeroko otwarty. W setach –9, 25, –18, 23, –10.  Sędzia Jan Kasprowicz ocena 5. (ŁW)

o miejsca 5 - 8   I liga

5 miejsce w I lidze    8 miejsce w I lidze
Beer Team Rybnik 3 : 2 Salvequick-Mokate-TKKF Pawłowice
Bardzo wymęczone zwycięstwo gospodarzy. Najbardziej cieszy fakt, ze pomimo naprawdę słabej gry udało się wygrać! Przeciwnik przyjechał w zaskakująco małej liczbie – czyli w siódemkę… Nam udały się zmiany, obie wniosły dużo dobrego do gry. Rywali mogę pochwalić za dobrą grę środkiem. Trzeba podkreślić, że pomimo zaciętych kocówek setów, obie ekipy grały bardzo fair! Pierwszego seta wygrali goście gdyż przy piłce setowej nasz Najsłynniejszy środkowy przyznał się do bloku, którego sędzia nie zauważył (też bym nie uwierzył gdybym tego nie widział...) Następne starcie już w poniedziałek… W setach do -23, 23, 12, -23 i 13. Sędzia Krzysztof Wróbel ocena 6. (a)

6 miejsce w I lidze    7 miejsce w I lidze
Jar-Trans Fox Pszów 2 : 3 Artus Żory
FOX-sy mając w głowach poczynania z końcówki rundy zasadniczej rozpoczynają mecz z pewną obawą. Punktowanie jeden za jeden trwa do stanu 18/18, końcówka to siedem dla gości przy dwóch dla miejscowych i jest 20:25 Drugi set otwarcie dla przyjezdnych 5:2, potem po 7/7 i to wszystko, serie cztero i dziesięciopunktowe i po secie 25:11. Trzeci to dobra gra miejscowych do stanu 17:10, potem set miał się wygrać sam, mobilizacja przyjezdnych, robią dziesięć pod rząd i jest 17/20 mobilizacja podrażnionych FOX-ów 24/23 lecz trzy ostatnie na minus 24:26. Czwarty Artusy na fali 4:6, dalsza część seta to dominacja miejscowych 9/6, 15/7, 20/11, 25/14. Piąty to otwarcie FOX-ów 9/4 potem 13/9, 14/12 by przegrać 16/18. Przyjezdni wygrali mecz i za to duże gratulacje, jest to jednak siatkówka amatorska przy pojedynczym sędziowaniu i tej klasy drużyna co ATRUS to od czasu do czasu należało by się przyznać do siatki czy też bloku. W setach 20-25, 25-11, 24-26, 25-14 i 14-16. Sędzia Stanisław Marchlewski ocena 5. (JK)

o miejsca 9 - 12   I liga

o utrzymanie w I lidze

9 miejsce w I lidze    12 miejsce w I lidze
26.04  GAF Gliwice  :  OKIS Gaszowice-Nieszporek Motocykle

11 miejsce w I lidze    10 miejsce w I lidze
Dach Decker Victoria Pilchowice 3 : 1 Kredyty Chwilówki Rybnik
Licznie zgromadzona w pilchowickiej hali publiczność była świadkiem bardzo dobrego widowiska. Szkoda, że jedna z drużyn będzie musiała pożegnać się z grą w I lidze. Pierwszy set świetny w wykonaniu obu zespołów. Gra bez jakichkolwiek błędów własnych, punkt za punkt. Dopiero w samej końcówce Kredyty odskakują na dwa oczka i wygrywają. W drugim secie to Deckerom udaje się wypracować kilkupunktową przewagę, którą utrzymują do końca. Set trzeci bez historii - demolka o czym świadczy wynik. Ciekawy przebieg miała natomiast ostatnia partia. Na jej początku festiwal błędów własnych Deckerów i mamy 0:6, potem jeszcze 4:10 i wtedy role się odwracają. Po chwili na tablicy wyników remis po 14. I znów goście odskakują na trzy punkty, końcówka jednak zdecydowanie dla gospodarzy. Co warto podkreślić: mimo tak dużej stawki meczu obie drużyny zachowały spokój, skupiając się na swej grze i zachowując dobrą atmosferę. W setach -23, 19, 11 i 20.  Sędzia Gerard Ogiermann ocena 5. (G)

II liga

Albion – gramy dla Kuby 3 : 2 Edytor Suszec
Goście przybyli do nas z nastawieniem że się wygra samo. Było to widać zwłaszcza w pierwszym secie kiedy bez gry prowadziliśmy nawet 5 punktami w połowie seta. Jednak Tomek pogonił nas zagrywką w końcówce i zgodnie z zakładanym scenariuszem, set się Edytorowi wygrał. Kolejny set to wciąż bezbarwna gra gości, Albion zaś dołożył skuteczność w ataku oraz bloku. Trzeci set bardziej już zacięty choć cały czas pod kontrolą Albionu, który zagrał bardzo konsekwentnie na zagrywce. Końcówkę lepiej znieśli gospodarze, mądrze kiwając i ustawiając szczelny blok. Czwarty set najbardziej chyba zacięty i najlepszy pod względem siatkarskiego rzemiosła. Czego tam nie było! Środkiem, skrzydłem, 2 linia, obrony, czapy, wybloki, kombinacje w kontrze - przyzwoity drugoligowy poziom! Goście przestali naparzać z wyskoku, i posyłając wredne floty nękali naszych przyjmujących wychodząc na 23-19. Doszliśmy na 24-23 ale błąd w kontrze z 2 linii i po secie. Tie break rwany, przy zmianie 8-6 dla Albionu. Po zmianie to gospodarze wykazali się większym doświadczeniem i odpornością. Ostatnia piłka to atak gości w pół siatki W setach do -23, 12, 21, -22 i 11. Sędzia Damian Podleśny ocena 5. (DP)

Silesia Lubomia Cafe Nova 3 : 0 Fundacja Elektrowni Rybnik
1 set problemy gości z odbiorem co wykorzystujemy i wyprowadzamy skuteczne kontry budując przewagę i wygrana do 17. No i w 2 secie się już zaczęło to co zawsze czyli problemy z przyjęciem i tracenie punktów seriami. Na szczęście nadal utrzymywaliśmy grę blokiem i kontrowaliśmy co pozwoliło nam trzymać się w bezpiecznej odległości od rywala a pod koniec seta blokiem wygrywaliśmy partie. Set 2 i 3 do 23. My niestety po raz kolejny w tym roku w rezerwie ale jakoś się udało... Mecz w spokojnej atmosferze z grą fair play. W setach do 17, 23 i 23. Sędzia Henryk Cuber ocena 5. (C)

KS Volley Katowice 3 : 0 Jedynka Jankowice
Dwa pierwsze sety bliźniaczo podobne. Szybko zdobywamy znaczną przewagę punktową i spokojnie kontrolujemy grę do końca partii. Chyba byliśmy lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Dobrze funkcjonowała zagrywka, blok obrona. Nie za wiele wpadało nam "na czysto" w boisko. Pod koniec drugiego seta pierwsze zmiany, które nie wpłynęły na obraz  meczu. W trzecim secie dalszy ciąg zmian i tradycyjnie rozluźnienie, co skrzętnie wykorzystują goście. Gra toczy się punkt za punkt. Gdy na "tablicy wyników" pojawia się 10 odskakujemy na 3 punkty. Nie wiadomo jaki był by wynik tego seta, gdyby nie duża liczba odgwizdanych błędów ustawienia po stronie gości, których na pewno wytrąciło to z równowagi. A widać było, że "Jedynkowicze" się rozkręcają. Dokładamy jeszcze jeden punkt i set kończy się wynikiem 25-21. Dziękujemy gościom za grę i z niecierpliwością czekamy na piątkowe wieści z Nędzy. Bo przy korzystnym wyniku w Twierdzy Nędza już w piątek może być wiadomo kto awansuje do I ligi. W setach do 14, 14 i 21. Sędzia Martyna Kozłowska ocena 6. (JJ)

VT Nędza 3 : 2 Top Ten ZST Rybnik
Wygrywamy bardzo ważne spotkanie. Lepiej zdecydowanie, a przede wszystkim spokojniej zaczął Top Ten. Półtorej seta grają pewniej i skuteczniej. Zaczynamy swoją grę od końcówki drugiego seta. Wracamy z dalekiej podróży, mecz się odwraca, wygrywamy dwa kolejne sety doprowadzając do "Top-Teniaka". A w nim - piorunujące (4-0) otwarcie Gości. Potem 10-6 i właściwie wydaje się, że TT nas "pozamiata", ale nic bardziej mylnego. Znów pokazujemy charakter. Trafiamy zagrywką, blokujemy niezawodnego dotychczas Artura i doprowadzamy do stanu 12-12. Zaczęła się siatkarska "wojna". Punkt za punkt. Przy stanie 14-13 dla nas TT zdobywa dwa punkty pod rząd. Bierzemy czas, po którym przyjmujący trafia w siatkę. Końcową grę nerwów przechylamy (właściwie pomaga błąd "pierwszej armaty" TT) na swoją stronę. Prawdziwy mecz na szczycie, w którym było wszystko, emocje, doping i kawał dobrej siatkówki. Dziękujemy Gościom za naprawdę dobre spotkanie. W setach 17-25, 23-25, 25-16, 25-20 i 17-15. Sędzia Jan Kasprowicz ocena 4. (JL)

Edytor Suszec 2 : 3 Impacto LKS Chałupki
I Set: Idziemy łeb w łeb do stanu bodajże 10:10 później u nas zaczęły się serie dobrych zagrywek i robi się 12:21. No ale za bardzo się rozluźniamy i Edytor dogonił nas przy 24:24. Ale końcówka jednak należał dla Impacto i wygrywamy tego seta 24:26. II Set: Zmiana rozgrywającego na Tomka przyniosła efekt taki że Edytor przyspieszył grę. Tak więc prawie cały set gramy na równi lecz końcówka należała dla gospodarzy (25:19). III Set: Bliźniaczo podobny do drugiego. Z tą różnicą że w końcówce lepsi okazali się goście (22:25). IV Set: Przez cały set goniliśmy wynik, Edytor dobrze zagrywał i dobrze grał w obronie i remis dopiero przy stanie 22:22 ale niestety na nic się to nie zdało i to gospodarze wygrywają końcówkę 25:22. V Set: Od początku zawodnikom z Suszca nic nie wychodzi, przy zmianie stron prowadzimy 4:8, później 7:12. Edytor trochę podgania wynik i jest 10:12 bierzemy czas i to był dobry ruch, wprowadziło to trochę spokoju i wygrywamy tego seta 11:15. Sędzia Mieczysław Jacak ocena 5. (M)

Fundacja Elektrowni Rybnik 3 : 1 Albion – gramy dla Kuby
Pierwszy set to dominacja gospodarzy, Albion zupełnie bez pomysłu na sforsowanie wysokiego bloku, i ominięcie drutów zwisających z sufitu... Bez walki... drugi set bardzo ciekawy, Albion gra lepiej, a co najważniejsze mądrzej. mniej zmarnowanych zagrywek, kilka ciekawych akcji po obu stronach, walka na przewagi. Albion miał swoje szanse na wygranie tego seta ale obie zmarnował we frajerski sposób. Trzeci set również wyrównany, z tym że goście grają swoje, a gospodarzom zdarzają się serie błędów, zwłaszcza bolesne w końcówce seta. Czwarty set pod dyktando przyjezdnych do połowy seta, kiedy marnujemy pięć pkt przewagi przez poważne błędy taktyczne, a do tego Zyga wyłapał błąd w ustawieniu... gramy jeszcze chwilę punkt za punkt ale potem gospodarze nas dobijają...  W setach do 16, 26, -21 i 19. Sędzia Zygmunt Barylak ocena 4. (DP)

Olimpia Rybnik 1 : 3 Strzelec Gorzyczki
Na sali Olimpi zawitał Strzelec znów w sześcioosobowym składzie. Tym razem bez Fryca, Łysego i Świdra. Ale gospodarze zrobili niespodziankę i zagrali w pięciu. Pierwszy set pod dyktando gości - wygrywamy do 15. Drugi podobny, z tą tylko różnicą, że przy stanie 15-11 dla nas Zyb po spadnięciu na nogę jednego z gospodarzy skręcił kostkę. No i gramy po równo "piątkami". Ta odsłona również dla nas - zwyciężamy do 15. Set trzeci - o tym chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Znów masa błędów własnych zarówno przy zagrywce, odbiorze i w ataku. Gospodarze odskoczyli na początku na 12, 13 punktów i wygrali seta do 14. Set czwarty i jak się okazało później ostatni dość wyrównany z niewielkim wskazaniem na Strzelca. Wygrywamy do 19. Dziękujemy gospodarzom za postawę fair play i walkę do końca. A przed nami dwa najtrudniejsze mecze sezonu z Nędzą i Katowicami. W setach do 15, 15, -14 i 19. Sędzia Maciej Absalon ocena 5. (RT)

Silesia Lubomia Cafe Nova 3 : 1 Catering Parys Rydułtowy
Mecz koszmarnych błędów w przyjęciu z obydwu stron. W pierwszym i drugim secie dominujemy na siatce dzięki czemu nasze problemy w polu nie są jeszcze takie widoczne i wygrywamy do 11 oraz 15. Niestety od trzeciego seta rozluźniamy się i zaczynamy popełniać błędy w ataku oraz bloku przez co już nie potrafimy utrzymać kontaktu z rywalem i przegrywamy 3 seta do 19. Ostatni set wygląda podobnie do stanu 20:18 dla gości kiedy to nasz sypacz wchodzi na zagrywkę i niezłym serwisem utrudnia życie przeciwnikowi co wykorzystują nasi blokujący doprowadzając do stanu 24:19. Później znów mamy problem z przyjęciem ale ostatecznie wygrywamy seta do 21 i cały mecz 3:1. Mógł to być ciekawy mecz jednak ilość błędów przyjęcia przyćmiła ładne wymiany na siatce z obydwu stron. W setach do 11, 15, -19 i 21. Sędzia Jan Kasprowicz ocena 6. (C)