Finał MMPPK: rybniczanie tuż za podium

2009-08-15, Autor:
W finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych żużlowcy RKM-u ROW Rybnik znaleźli się tuż za podium. Wygrali juniorzy Unii Leszno.

W rywalizacji na torze przy ulicy Gliwickiej liczyły się cztery drużyny – Unia Leszno, Falubaz Zielona Góra, UKS Żaki TaczanówRKM ROW Rybnik.

Tytułu sprzed roku bronili rybniczanie, którzy już w pierwszym biegu niespodziewanie stracili punkt z najsłabszą drużyną finału, Unibaxem Toruń. Problemy z wyprzedzeniem Emila Pulczyńskiego miał Rafał Fleger. Wyścig wygrał Sławomir Pyszny. Rybniczanie ponownie pojawili się na torze w 4. biegu. Pokonali w nim podwójnie parę z Częstochowy. W 8. biegu przyszło im się zmierzyć z Unią Leszno. Gospodarze przegrywali 2:4, ale jadący na trzeciej pozycji Sławomir Musielak zaliczył upadek. Najbardziej ucierpiał jednak będący na czwartym miejscu Fleger, który próbując uniknąć zderzenia z Musielakiem, sam się wywrócił. Młody rybniczanin tego dnia nie wyjechał już na tor: – Rafał ma stłuczone kolano, na dodatek jest mocno poobijany – usłyszeliśmy w obozie „Rekinów”. W dalszej części zawodów zastąpił go Michał Mitko.

> Więcej zdjęć w fotogalerii.

W kolejnym swoim biegu rybniczanie bez problemów poradzili sobie z poznańskimi „Skorpionami”. Tak łatwo nie było już w starciu z rewelacyjnym UKS-em Żaki Taczanów, w którym bardzo dobrze spisywał się Maciej Janowski. „Rekiny” zremisowały 3:3 i przed nimi pozostała tylko rywalizacji z Falubazem.

Po 17. biegu Unia Leszno miała 21 punktów, RKM ROW – 20, Taczanów – 20, a Falubaz – 14. Jeźdźcy z Grodu Bachusa mieli jednak przed sobą jeszcze dwa starty, a pozostałe drużyny tylko po jednym. W 18. biegu szanse na medal zaprzepaścili rybniczanie, którzy podwójnie przegrali właśnie z Falubazem. – Na starcie podniosło mi koło i wyraźnie przegrałem pierwsze metry – mówił po zawodach smutny Pyszny. – Szkoda, że nie wykorzystaliśmy atutu własnego toru i nie mamy nawet medalu – komentował trener Adam Pawliczek.

O zwycięstwie w piątkowych zawodach zadecydował bieg dodatkowy. Spotkali się w nim Przemysław Pawlicki z Leszna i Grzegorz Zengota z Zielonej Góry. Wygrał Pawlicki, dzięki czemu tytuł najlepszej młodzieżowej pary w Polsce trafił do zawodników Czesława Czernickiego. – Bardzo chciałem wygrać ten decydujący bieg i udało się! Jestem bardzo szczęśliwy – mówił Pawlicki. – Lubię rybnicki tor i dobrze mi się tu jeździ – dodał.

Trzecie miejsce w rybnickim finale zajęła największa niespodzianka imprezy – UKS Żaków Taczanów. W drużynie komplet punktów zdobył Janowski, który na co dzień reprezentuje barwy Atlasu Wrocław. – Przemek dostał za ten start tyle pieniędzy, że nie mógł odmówić – żartowali na konferencji prasowej jego koledzy. – Wszystko było zgodne z regulaminem. Otrzymałem propozycję startu i skorzystałem z niej – bronił się Janowski. Warto dodać, że Taczanów to wieś obok Pleszewa, w której mieszka niecałe 300 osób. Klub istnieje od 5 lat i nie ma nawet własnego toru.

3. Janowski (64,94), Stróżyk, Szymura, Kajoch
4. Pyszny (65,20), Mitko, Miturski, Piekarski (d)
5. Pawlicki (64,81), Musielak, E.Pulczyński, K.Pulczyński
6. Janowski (64,55), Dudek, Szymura, Zengota
7. Miturski (65,21), Kajoch, Stróżyk, Piekarski (d)
8. Pawlicki (64,32), Pyszny, Mitko (za Flegera), Musielak (w/su)
9. Zengota (65,21), Dudek, E.Pulczyński, K.Pulczyński
10. Janowski (64,65), Miturski, Szymura, Cieślar
11. Mitko (65,27), Pyszny, Kajoch, Stróżyk (w/su)
12. Janowski (64,32), Szymura, K.Pulczyński, E.Pulczyński
13. Pawlicki (64,71), Stróżyk, Musielak, Kajoch
14. Zengota (65,73), Dudek, Miturski, Piekarski (w/su)
15. Janowski (64,89), Mitko, Pyszny, Szymura)
16. Kajoch (66,82), E.Pulczyński, Stróżyk, K.Pulczyński
17. Pawlicki (65,34), Musielak, Cieślar, Miturski
18. Zengota (65,15), Dudek, Pyszny, Mitko
19. Cieślar (67,72), E.Pulczyński, Miturski (u/w), Boniecki (u/w)
20. Janowski (64,88), Pawlicki, Musielak, Szymura
21. Zengota (65,17), Dudek, Stróżyk, Kajoch

Bieg dodatkowy o złoto:
22. Pawlicki (65,02), Zengota

Sędziował: Tomasz Proszowski
Najlepszy czas dnia: 64,32 w biegach VIII i XII uzyskali Przemysław Pawlicki i Maciej Janowski.
Widzów: ok. 3000