Judo: A. Wala z brązem Pucharu Europy

2012-05-04, Autor:
Dżudocy Polonii Rybnik z powodzeniem walczyli zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Otwarty Puchar Polski Seniorów

W Luboniu k/Poznania został rozegrany Otwarty Puchar Polski Seniorów i Seniorek. Poza juniorami i juniorkami, którzy już zdobywali medale w seniorach, w zawodach wystąpiła jako faworytka do pierwszego miejsca nasza najlepsza zawodniczka Agata Perenc (waga do 57 kg), która to już kolejny raz udowodniła, że nie ma sobie równych w kraju. Po drodze do złotego medalu pokonała wszystkie zawodniczki zdobywają pewnie złoto.

Puchar Europy Juniorów i Juniorek – Tarvizio – Pontebba (Włochy)

Pod koniec kwietnia piękna podgórska miejscowość Pontebba we Włoszech gościła najlepszych zawodników i zawodniczki z całej Europy, gościnnie wystąpili również zawodnicy spoza Europy z Kanady, Izraela. Na miejscowym Ice Stadion został rozegrany Puchar Europy w Judo.

Do reprezentowania klubu Polonia Rybnik zostali wybrani tegoroczni medaliści Mistrzostw Polski: Anna Borowska w kat. wag. do 57 kg, Adrian Wala w kat. wag. do 60 kg, Anna Porwoł w kat. wag. do 78 kg oraz Piotr Kuczera w kat. wag. do 81 kg. W pierwszym dniu startowali Porwoł i Wala, którzy po bardzo mocnych i pasjonujących walkach dotarli do finałów repasaży. Pierwsza o brąz walczyła Porwoł. Niestety przegrała nieznacznie na kary plasując się ostatecznie na piątym miejscu. Po niej do walki o swój brązowy medal stanął Wala. Jego przeciwnikiem był  zawodnik z Serbii. W pierwszej minucie akcję punktowaną wykonał jego przeciwnik. Rybniczanin, który pomimo, że przegrywał, zdołał wyrównać, a następnie pięknym i efektownym rzutem ura-nage wyrywając przeciwnika z maty wygrał przed czasem pokazując, że w tak doborowej stawce może walczyć z najlepszymi. Nadmienić należy, że Wala po drodze o brąz pokonał dwóch zawodników z Węgier, Ukrainy – piątego zawodnika świata z tamtego roku oraz zawodnika z Kanady, a każdą walkę wygrał na inny rzut co świadczy o dobrym wytrenowaniu i jego  możliwościach. W drugim dniu do walk stanęli Anna Borowska i Piotr Kuczera. Pomimo dobrych technicznie walkach nie zdołali przebić się do strefy medalowej.

Warto dodać, że tydzień wcześniej w Akademickich Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Bytomiu, zawodnik Polonii, Roman Bober w kat. wag. do 66 kg (reprezentował Politechnikę Śląską) zdobył srebrny medal.

Otwarty Puchar Polski Juniorów i Juniorek Młodszych

W hali sportowej w Luboniu odbył się Otwarty Puchar Polski Seniorów. Tak ważnych zawodów nie opuścili zawodnicy z Rybnika, bo to najlepszy sposób na sprawdzenie swoich możliwości przed lipcowymi Mistrzostwami Polski w tej kategorii wiekowej. I tym razem nie zawiedli zdobywając bardzo wysokie lokaty: Zuzanna Komarek w kat. wag. do - 52 kg III miejsce, Daniel Kejza w kat. wag. do 81 kg III miejsce, Dawid Górecki w kat. wag. do 90 kg – III miejsce, Julia Kowalczyk w kat. wag. do 52 kg – V miejsce, Nicole Dorabiała w kat. wag. do 44 kg – VII miejsce.

Warto zaznaczyć, że przyjęty długoterminowy program szkoleniowy oraz opieka trenerów idzie we właściwym kierunku, bo już w tym roku zawodnicy Polonii zdobyli medale we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych od młodzika po seniora, w tym w zawodach takiej rangi, jak Mistrzostwa Polski, Puchary Polski i Puchary Europy.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 0