Trzecie w Polsce

2007-05-03, Autor:
Koszykarki Gimnazjum nr 2 w Rybniku na rozegranym w Gdynii Final Four Ogólnopolskiej Gimnazjady w koszykówce dziewcząt "Graj z Lotosem - Lotos szkołom" zajęły 3 miejsce.

W decydującym o zdobyciu brązowych medali spotkaniu pokonały Gimnazjum nr 3 z Inowrocławia 78:62.

Udział w wielkim finale rybniczanki zapewniły sobie zwyciężając w Polkowicach podczas finału regionalnego. W nim pokonały kolejno: Gimnzajum nr 22 z Łodzi 40:38, Gimnazjum nr 1 z Brzegu 73:21 i Gimnazjum nr 1 z Polkowic 59:35.

Final Four tegorocznej gimnazjady odbył się na parkietach Sopotu i Gdynii z udziałem 4 najlepszych w Polsce gimnazjów, które zwyciężyły w finałach regionalnych. Niestety losowanie par półfinałowych najgorsze okazało się dla rybniczanek, które w walce o finał miały zmierzyć się z faworytem imprezy, ubiegłorocznym zwycięzcą - Gimnazjum z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu. Oba zespoły dosłownie kilka dni wcześniej spotkały się w Elblągu podczas półfinałów mistrzostw Polski kadetek. Tamto spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem poznanianek. I nie inaczej było podczas Final Four. Spotkanie rozegrane w hali 100-lecia w Sopocie zakończyło się również zwycięstwem Poznania 83:48. Dzień później, już w hali GOSiR-u w Gdyni, kilka godzin przed 3 finałowym spotkaniem Ford Germaz Ekstraklasy Lotos Gdynia - Wisła Can-Pack Kraków rybnickie gimnazjalistki w meczu o 3 miejsce zmierzyły się z rówieśniczkami z Inowrocłaiwa. Te w meczu półfinałowym doznały kilkupunktowej porażki z gimnazjalistkami z Wierzawic. Mecz o brązowe medale lepiej rozpoczęły rywalki rybniczanek, które przez pierwsze 13 minut spotkania prowadziły. Dopiero w drugiej kwarcie wygranej przez Rybnik 19:3, rybniczanki objęły prowadzenie, którego nie oddały już do końca spotkania. W wielkim finale Poznań pokonał Wierzawice 71:61 i zdobył główną nagrodę turnieju - wyjazd z drużyną Lotos Gdynia na jeden z meczy Euroligi.

Niezwykle uroczysta ceremonia wręczenia nagród miała miejsce podczas przerwy we wcześniej wspomnianym spotkaniu Lotos Gdynia - Wisła Can-Pack Kraków. Przy wypełnionej po brzegi hali rybnicznkom, jak i pozostałym drużynom, wręczono puchar,medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe: torby sportowe, dresy oraz koszulki. Ponadto kapitan rybniczanek - Natalia Przekop, została królem strzelców całego turnieju, zdobywając w dwóch spotkaniach aż 53 punkty. W nagrodę z rąk trenera reprezentacji Polski koszykarek - Krzysztofa Koziorowicza otrzymała okazały puchar.

Punkty w turnieju finałowym dla Gimnazjum nr 2 w Rybniku zdobyły: Natalia Przekop 53, Magdalena Gawęda 21, Sandra Podleśny 13, Aldona Morawiec 12, Małgorzata Zientarska 7, Ania Gołyźniak 5, Paulina Mycio 4, Sonia Moszkowicz 4, Justyna Kocon 3, Paula Szymczyk 2, Justyna Kaczorowska 2, Justyna Chrobok 0, Lucyna Gozdawa Grajewska 0. Trenerami zespołu są: Marcin Troszka i Wojciech Pierchała.

Wyżej wymienione zawodniczki są uczennicami klasy sportowej 2 i 3 w Gimnazjum nr 2 w Rybniku oraz zawodniczkami drużyny kadetek RMKS-u Rybnik, która w tegorocznych Mistrzostwach Polski kadetek awansowała do najlepszej "16" w Polsce. W walce o finałową ósemkę zespół RMKS-u odpadł podczas turnieju w Elblągu. Od 8 lat jest to najlepszy wynik w historii klubu jak i w kilkuletniej historii rybnickiego gimnazjum.

Program „Graj z LOTOSem – LOTOS Szkołom” realizowany jest we współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym. W rozgrywkach Programu wystartowało w całym kraju blisko 3000 drużyn reprezentujących ostatnie i przedostatnie klasy szkół gimnazjalnych. Najlepsze drużyny w województwach otrzymały atrakcyjne nagrody – m.in. piłki ze specjalnej, limitowanej serii Programu.