Swoje rozgrywki rozpoczęła Amatorska Liga Siatkówki. Do sezonu 2008/2009 zgłosiło się 29 drużyn.

wyniki na dzień 19 września 2008 - 1 termin

grupa A

Impacto LKS Chałupki 0 : 3 Top Ten Rybnik

Po długiej wycieczce nad Olzę, Top Ten pewnie zgarnął trzy punkty (choć wcale tak łatwo nie było), mecz obejrzało sporo kibiców (brawa dla Chałupek). Młodzież z Impacto dynamicznymi atakami chciała przestraszyć stare wygi z Top Ten, ale od początku kontrolowaliśmy sytuację na parkiecie. Impacto walczyło bardzo ambitnie - chwała im za to - lecz po dwóch setach to "Dziesiątki" prowadziły zdecydowanie. Podobnie było do połowy trzeciej odsłony, kiedy to coś się zatarło i gospodarze po kilku bardzo dobrych kontrach dogonili weteranów , by później bezlitośnie wykorzystywać każdy nasz błąd i objąć prowadzenie 24:20! Trzeba było zmiany kapitana na prawdziwego rozgrywającego, by po zaciętej pogoni Top Ten wygrał tego seta 27:25. W setach do 17, 18 i 25. Sędzia Barbara Tomczyk ocena 5. (DF)

Pizzeria Kiler 3 : 0 Rafbol Żernica

Pierwszy set bez historii wygrana Pizzerii do 12, a większość punktów stracona po własnych błędach. Drugi set przeciwnik nas uśpił i początkowo odskakuje ale kilka zmian (w tym mnie) i wygrywamy dopiero do 23, a przeciwnicy szaleją w obronie. Set trzeci wygrany do 22 ale przez większość seta prowadzimy spokojnie jednak razi duża ilość błędów własnych i brak asekuracji. No cóż musimy jeszcze potrenować i będzie gites. Sędzia Kamil Wójcik ocena 5. (PŚ)

SKOK Ziemi Rybnickiej Czerwionka 1 : 3 Dwójka Świerklany Żywiec Zdrój

W dwóch pierwszych setach dominacja doświadczonych wicemistrzów Ligi, zbyt nerwowa gra młodej drużyny SKOKu i znacząca przegrana do 18 i do 16 , gospodarze w trzecim secie pokazują swój niemały potencjał i po niezwykle zaciętej walce pokonują Świerklany do 21! Czwarty set to wyrównana walka punkt za punkt, lecz końcówkę lepiej zagrali goście wykorzystali błędy gospodarzy i wygrywają do 21. Sędzia Mateusz Nowak ocena 5. (MH)

Śląskie Centrum 1 : 3 Leon Internet Rybnik

Cóż pierwszy mecz za nami. Nawet całkiem nieźle to wyglądało. Niestety widać, że jesteśmy nową drużyną i nie długo ze sobą gramy. Na początku wychodziło nam naprawdę wszystko a Leon jakby nie od końca "wszedł" w spotkanie, później wyglądało to już różnie. Mecz ogólnie fajny, zacięty i miły do oglądania. Porażka trochę boli, bo naprawdę nie dużo nam zabrakło żeby pokonać etatowych pierwszoligowców w naszym debiucie. Teraz czeka nas batalia w Gorzyczkach, którą zamierzamy wygrać i udowodnić, że stać nas na wiele. Sędzia Wojciech Borysewicz ocena 4. (GN)

Jar-Trans Fox Pszów 3 : 0 Catering Parys Rydułtowy

Goście pokazali dużo chęci do gry… W setach do 18, 12 i 13. Sędzia Stanisław Marchlewski ocena 6. (JK)

Strzelec Gorzyczki 3 : 2 Jedynka Jankowice

Pierwszy mecz nowego sezonu zaczął się bardzo zacięcie i nerwowo dla drużyny Strzelca. Walka punkt za punkt w pierwszym starciu i na prowadzenie wychodzą goście. Kolejne dwa sety to niewielka przewaga gospodarzy i mamy 2 - 1. Czwarta odsłona to seriami zdobywane, ale też seriami tracone punkty i końcówka znów dla gości. W tie-breaku Strzelec jednak przełamuje swoją niemoc i ostatecznie zwycięża 3 - 2. W setach 24-26, 25-20, 25-20, 23-25, 15-9. Sędzia Judyta Ogerman ocena 5. (RT)

Olimpia Kamień 0 : 3 Geomost Wodzisław

Wymarzona inauguracja rozgrywek w naszym wykonaniu. Początek meczu bardzo nerwowy i przy wyniku 8:2 dla gospodarzy jesteśmy zmuszeni prosić o czas. Z biegiem czasu nasza gra zaczyna się zazębiać, poprawia się przyjęcie, stawiamy szczelny blok oraz skutecznie kończymy ataki. Warto zwrócić uwagę na dosyć dobrą zagrywkę, z którą poważne problemy mają zawodnicy z Kamienia. Pierwszy set – najbardziej zacięty - do 23. Kolejne dwa sety to już dominacja naszej drużyny (do 19 i 20). Zaczynamy się bawić piłką, a przy tym grać coraz bardziej skutecznie. W szeregach gospodarzy jest bardzo nerwowo, czego efektem jest masa błędów, szczególnie w formacji defensywnej. Podsumowując Geomost wygrywa jak najbardziej zasłużenie, niemniej jednak sama gra pozostawia dużo do życzenia… Sędzia Joanna Komorek ocena 5. (M)

Rybnik Piaski 3 : 0 Edytor Team

Pierwsze koty za płoty. Trochę obawialiśmy się nowej ekipy i było to widać na początku 1 seta. Z upływem czasu jednak udało się nam skoncentrować i pociągnąć grę. Pierwszy set 25-13, drugi set trochę więcej walki ale kończy się dobrze dla nas do 17. Trzeci set to popis w polu zagrywki po stronie gospodarzy i już na dzień dobry 18-8. Potem jednak mała dekoncentracja i uciekło kilka punktów. Czas, chwila oddechu i kończymy do 17, wygrywając całe spotkanie 3:0. Podsumowując - goście - dobrze poukładana ekipa, trochę słabo w odbiorze ale myślę że wszystko przed nimi. Gospodarze - trochę zamieszania z początku i kilka "kiksów" ale jak na początek to myślę że dobrze! Sędzia Jan Kasprowicz ocena 6. (RG)

Baterex Nędza 0 : 3 Miejsce na twoją reklamę Rybnik

Gra przy prawie pełnej hali w eliminacjach jak najbardziej zasługuje na gratulacje dla gospodarzy. Niestety poziom kibicowania pozostawiam pod ocenę już samym zawodnikom z Nędzy. Sama gra mogła momentami się podobać choć przeważały proste błędy i brak zgrania w obu drużynach. Na pochwałę zasługuje dosyć dobre "pole" zawodników z Nędzy, którzy momentami wybierali naprawdę niezłe piłki. Cenne 3 punkty wywalczone na sali przeciwnika cieszą - tym bardziej, że sala jest conajmniej "specyficzna". W setach do 23, 23 i 23. Sędzia Adam Kwaśniewicz ocena 3. (PK)

Artus Żory 3 : 0 Albion Team Original

Albion Team Original po dzielnej i dramatycznej walce poległ w Żorach... W setach do 12, 15 i 16. Sędzia Marian Żyliński ocena 6. (M)

OKIS Gaszowice-Nieszporek.motocykle 0 : 3 Albion Team

Generalnie meczyk łatwy i przyjemny, rozegrany w bardzo dobrej atmosferze… W setach do 14, 22 i 16. Sędzia Grzegorz Wojaczek ocena 6. (M)

Żernica II Team 3 : 1 Lumen Golejów

Gospodarze dobrze zaczęli ligę wygrywając mecz. Goście przegrali pierwszego seta do 26, następnie zmobilizowali się w drugim i ograli Żernicę do 17, trzeci i czwarty set należał do gospodarzy i wygrali go do 22 i 23. Każdy set oprócz drugiego był zacięty i prowadzenie zmieniało się co chwilę Goście zagrali bardzo dobrze środkiem. Bardzo miła atmosfera spotkania, oby takich meczy było więcej. Sędzia Michał Majchrzak ocena 4. (SL)

Jedynka Jankowice II 3 : 0 Power Team Wilcza

Z całą pewnością można powiedzieć, że to grupa śmierci. Mistrz ligi Pawłowice ,drużyna z Golejowa (I liga - sezon 2007/2008), Żernica II mocno wzmocniona o czym świadczy pierwszy mecz z Golejowem, Jankowice II ( beniaminek tylko z nazwy - nasz typ: czołówka ligi ). Wilczy nie wystarczyła ambicja i przegrywa w trzech setach ale po ciekawym meczu z obu stron. W setach do 19, 16 i 18. Sędzia Włodzimierz Barwinek ocena 4. (AS)