Pierwsze punkty Sworowskiego

2008-11-14, Autor:
Najlepszy szpadzista RMKS–u Rybnik - Wojciech Sworowski, wystartował w pierwszym z pięciu w tym sezonie Pucharów Świata, zaliczanych do listy klasyfikacyjnej juniorów w szpadzie męskiej Polskiego Związku Szermierczego.

W Pucharze Świata juniorów (do 20 lat) w Luksemburgu startowało 87 zawodników. Wojciech Sworowski świetnie poradził sobie w walkach eliminacyjnych, gdzie zanotował cztery zwycięstwa i jedną porażkę. Rozstawiony z numerem „21” po walkach eliminacyjnych, stoczył  pierwszy pojedynek w 1/32 finału  z Konstantinem Heidenreich (Niemcy). Wygrał 15:11.

W 1/16 finału Sworowski spotkał się z bardzo doświadczonym zawodnikiem z Niemiec - Sebastianem Glane. Po bardzo wyrównanym pojedynku rybniczanin przegrał 13:15. Ostatecznie zajął 24 miejsce. Zdobył tym samym pierwsze punkty do listy światowej w Pucharze Świata. - Na pocieszenie trzeba wspomnieć, że Sebastian Glane spisywał się w tym turnieju znakomicie i zajął ostatecznie 2 miejsce – powiedział trener Artur Fajkis.

Sworowski po bardzo udanym sezonie 2007/2008 do lat 17 (brązowy medal Mistrzostw Europy Kadetów, złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski,  zwycięzca Pucharu Polski do lat 17,  VI miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy Kadetów), rozpoczął nowy rozdział w swojej karierze. Jest to przejście do nowej kategorii wiekowej do lat 20. - Aktualnie Wojtek zajmuje 6 miejsce na liście klasyfikacyjnej juniorów,  premiowane wyjazdami na Puchary Świata do Luksemburgu, Laupheim, Budapesztu, Goteborgu i  Bazylei. Mamy nadzieję, że starty w tych pucharach będą kolejnym ważnym doświadczeniem w jego szermierczej karierze – dodał Fajkis.