zamknij

Organizacje pozarządowe

W dawnej szkole chcą stworzyć ośrodek dla osób niepełnosprawnych

2013-02-21, Autor: 
W Rybniku brakuje placówki dla dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Ten stan rzeczy chce zmienić działające od lat na rzecz osób niepełnosprawnych Stowarzyszenie Razem. W budynku po dawnej szkole specjalnej w Niewiadomiu zamierza stworzyć Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy.

Reklama

- Nasi podopieczni to głównie dzieci i młodzież, które nie potrafią się poruszać, nie potrafią mówić, spożywać posiłków, ani wykonywać czynności samoobsługowych. Od 2008 roku nasze stowarzyszenie realizuje przedsięwzięcia o charakterze terapeutycznym, rehabilitacyjnym i opiekuńczym kierowane do środowiska osób niepełnosprawnych. W ramach realizacji tych działań pozyskaliśmy i wydaliśmy na rzecz naszych podopiecznych ponad 1 mln złotych. Zdobyliśmy zaufanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W efekcie rodzice dzieci głęboko niepełnosprawnych zwrócili się do nas z prośbą o pomoc, w powołaniu do życia Ośrodka dla ich dzieci – tłumaczy Krzysztof Chełstowski, prezes Stowarzyszenia Razem.

Warto podkreślić, że najbliższe specjalistyczne placówki tego typu znajdują się w Żorach i Jastrzębiu Zdroju. - Część dzieci z Rybnika dojeżdża do Żor, mimo że tamtejszy Ośrodek pęka w szwach i prowadzi przyjęcia na podstawie listy oczekujących w kolejce. Dlatego chcielibyśmy, żeby ośrodek zaczął działać już od września tego roku – mówi Krzysztof Chełstowski.


Jedynym problemem są fundusze na remont pozyskanego budynku. Pomysłodawcy szacują, iż na ten cel potrzeba około 500 tysięcy złotych. Jak dotąd udało się zgromadzić 10% tej kwoty.

 

Co ważne, jeśli ośrodek powstanie, z bezpłatnych zajęć będą mogły skorzystać dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 lat z terenu miasta Rybnika, powiatu rybnickiego (Gaszowice, Lyski, Czerwionka-Leszczyny, Świerklany, Jejkowice), powiatu wodzisławskiego (Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana, Pszów, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski), powiatu raciborskiego (Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Rudnik). Ośrodek czynny będzie w dni robocze od godziny 7.00 do 15.00, a dzieci na zajęcia będą dowożone.



Pomóc może każdy. Najprostszą formą jest przekazanie 1% podatku (KRS 0000311733). Można też dokonać wpłaty na specjalne konto bankowe: 96 1160 2202 0000 0002 2707 9471.



Powstanie ośrodka można wesprzeć też niefinansowo, przekazując dary rzeczowe, takie jak materiały budowlane, instalacyjne, wykończenia wnętrz, meble, sprzęt edukacyjny, rehabilitacyjny, rewalidacyjny lub nieodpłatne wykonanie usług. Zainteresowanym firmom oraz osobom prywatnym informacji udziela Krzysztof Chełstowski pod numerem telefonu: 530 770 425.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Kowal07 2013-02-21
    10:40:05

    0 0

    Witam,
    Coś tu jest nie tak, jescze nie tak dawno jak istniała szkoła był przeprowadzony remont budynku i nagle po dwóch latach gdzie budynek stoi pusty, wymaga remontu-dziwne.
    A co do pomysłu to naprawde super-popieram władze miasta powinny dofinansować tak szczytny cel.

  • ~ 2013-02-21
    13:16:40

    0 0

    Kowal07, mysle ze oni maja na mysli remont - czyli dostosowanie pomieszczeń , budynku do tego typu celu, wiesz, windy, poręcze , izolatka, świetlica jakiś inne sale itd.

  • ~Kowal07 2013-02-21
    14:29:44

    0 0

    muminos, ale ta szkoła była wcześniej przystosowana dla osób niepełnosprawnych remont był robiony 3-4 lata do tyłu nowa winda pomieszczenia przystosowane dla inwalidów.

  • ~moratorek 2013-02-21
    16:37:42

    0 0

    "...Jedynym problemem są fundusze na remont pozyskanego budynku". Rozumiem przez to , że Stowarzyszenie posiada środki na nabycie budynku, ponieważ jest on wystawiony na sprzedaż w drodze przetargu (ciągle figuruje na stronie UM-przetarg 2013). W pierwszej odsłonie nie został sprzedany, a cena przekraczała 2,5 mln zł. Chyba , że cena ustalona była celowo na tym poziomie by "ze względu na brak chętnych" przekazać budynek za symboliczną złotówkę. Potwierdzam słowa Kowala07-szkoła (budynek) jest w pełni przystosowana do przebywania w niej osób niepełnosprawnych

  • ~Fiodore 2013-02-21
    17:37:04

    0 0

    Tu raczej chodzi o dostosowanie budynku do nowego przeznaczenia. Poza tym wiadomo, ze budynek nie jest dostosowany do osob gleboko niepelnosprawnych i nie remontowan ogo w tym celu. Tu winda i podjazdy nie wystarczy, a czesc pomieszczen pewnie zmienia w cos pokroju sali gimnastycznej i gabinetu zabiegowego czy fizykoterapii.

  • ~jarotar 2013-02-22
    20:17:34

    0 0

    Odnosząc się do komentarzy, prawda wygląda tak: podłogi trzeba wymienić, ze względu na specyfikę pracy przerobić trzeba trochę elektrykę i sieć wodną (podprowadzić wodę do sal bo dzieci wymagają pielęgnacji, a jak wodę to i odpływy i umywalki), a lampy nie mogę dzieciom świecić po oczach, bo to dzieci leżące. Jest tylko jedna łazienka dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych a pozostałe 5 trzeba dostosować. Drzwi wejściowe trzeba wymienić, bo za chwilę same wypadną. Cały budynek nadaje się do odmalowania (po kuciu w ścianach po wodę i elektrykę) siłą rzeczy. że hydranty trzeba wymienić, bo są nowe przepisy w tej materii. Ponadto trzeba kupić sprzęty rehabilitacyjne, a zamontowanie niektórych z nich wymaga przeróbek budowlanych w salach itp. Do tego jeszcze sale pod dzieci niepełnosprawne w stopniu głębokim wymagają naprawdę przeróbek, które mnóstwo kosztują. Szczegóły: http://www.psouudzialdowo.org/orewjakpracujemy/hydro2.jpg
    gdzie możecie zobaczyć np. jedną z sal w takim ośrodku i sami ocenić czy to drogie czy tanie tak dostosować ośrodek do tego typu dzieci?

  • ~tratwa 2013-02-22
    20:36:57

    0 0

    Kowal07 i moratorek! W tekście jest podany telefon do organizatorów (mają też www, gdzie piszą co robią i co im potrzeba). Trzeba było zadzwonić i zapytać, zamiast bić pianę i już szukać "przekrętu". Dowiedzielibyście się, że w budynku nie ma ciepłej wody - jest tylko instalacja z zimną wodą. Policzcie więc sobie ile może kosztować przeróbka aby do metrażu 1250m2 zrobić zaopatrzenie w ciepłą wodę. No chyba że waszym zdaniem to zbytek - szczególnie dla osób niepełnosprawnych. A jak będą kuć i robić wodę to potem bez odmalowania na nowo ani rusz. Dowiedzielibyście się, że przepisy każą i przerabiać otwory na drzwi - bo dla osób na wózkach, otwór musi być 90 albo 100. A drzwi są w ścianach nośnych i jest ich z 30. Kto się trochę zna na budowlance wie ile przy tym roboty. I do tego nowe drzwi. Dowiedzielibyście się, że w budynku jest 6 łazienek, a tylko jedna została przystosowana dla niepełnosprawnych. Dowiedzielibyście się, że aby zamontować niektóre sprzęty do rehabilitacji trzeba ingerować w ściany. No i przede wszystkim trzeba te sprzęty kupić. Dowiedzielibyście się, że podłogi są w dużej części do wymiany i nikt ich nie remontował - zresztą to widać na dołączonym zdjęciu i "reklamówce" przy artykule. Po za tym zobacz ile to stowarzyszenie społecznie robi dla niepełnosprawnych (poczytajcie na ich stronie, popytajcie samych zainteresowanych), a nie już wszędzie węszycie nie wiem co. Że na niepełnosprawnych dzieciach chcą się dorobić czy co?

  • ~Kowal07 2013-02-23
    09:00:06

    0 0

    Tratwa! Chyba nie zrozumiałeś do końca mojej wypowiedzi:" A co do pomysłu to naprawde super-popieram władze miasta powinny dofinansować tak szczytny cel." chodziło mi tylko o to, że dwa lata wstecz szkoła działała bez zarzutów, woda ciepła była przecież tam działała świetnie wyposażona kuchnia, a teraz hula wiatr nawet nie ma tam dozorcy, budynek pozostał sam sobie, w okresie letnim chwasty miały po metr lub wyżej , nikt sie tym nie opiekował.
    Powtarzam pomysł jest świetny i nie pojmuje twojej agresj, mam nadzieje, że ośrodek ruszy od września i dzieci będą miały profesionalną opieke.

  • ~Arteks 2013-02-23
    19:06:28

    0 1

    Może wam oddam mój niemały 1% ale najpierw mam pytanie. Po co w Rybniku kolejny taki ośrodek dla niepełnosprawnych skoro jest już jeden dla dzieci niepełnosprawnych na ul. Hibnera?

  • ~ 2013-02-23
    19:58:25

    0 0

    czy jarotar i tratwa to nie te same osoby, czyli pan Jarosław Tarnowski?

  • ~justi 2013-02-23
    20:09:30

    0 0

    Do ~Arteks mimo iż jest osrodek na Hibnera to nadal jest dużo dzieci dla których nie ma tam miejsca bo wiadomo wszędzie limity. Pozatym w rybnickich ośrodkach niestety rehabilitacja jest na poziomie mniejszym niz zero wiem bo sama mam chore dziecko i mam nadzieje że w tym osrodku będzie inaczej. Nadzieja nadzieją ale ośrodek przedewszystkim powstaje na naszą prośbe rodziców dzieci niepełnosprawnych którzy zgłosili się do stowarzyszenia...

  • ~ 2013-02-23
    22:09:33

    0 0

    sztywny pall !!! azji jak zwykle sra wiecej niz ma,chcesz dac to daj, a nie szczekaj

  • ~Teddy 2013-02-25
    01:17:30

    0 0

    ~Arteks a Ty uważasz, że dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Rybniku to jest ile? 30 osób?? Zamiast hołubić swojego Adasia, może zainteresowałbyś się dlaczego w Rybniku nie ma rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych po 16:00 choć Twój Adaś też należy do osób niepełnosprawnych a jego synek wożony jest służbowym autem na WTZty kiedy inne dzieci tyrają autobusami?? Zainteresuj się dlaczego niepełnosprawny Prezydent nie zadba o godne warunki dla osób starszych i niepełnosprawnych w mieście i nie likwiduje barier (wystarczy wejść na Rynek), dlaczego do ośrodków opieki zdrowotnej i szpitala jeżdżą jeszcze wysokopodłogowe autobusy skoro do Boguszowic latają niskpodłogowe M-B Citaro (tam mieszkają lepsi?) Otwarcie jednego ośrodka (we własnym interesie) i przecięcie wstęgi przy jednej windzie to wszystko na co stać Prezydenta dla niepełnosprawnych, których problemy zna z autopsji?? Jeszcze masz jakieś niedorzeczne pytania jak to "po co kolejny ośrodek"??

  • ~tratwa 2013-02-25
    06:53:23

    0 0

    Wojtek. Ryb zapewniam Cię że nie jestem jarotar'em :)
    Arteks. A co do zasadniczej różnicy pomiędzy Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo im. Jana Pawła II w Rybniku a Ośrodkiem z artykułu jest wiele zasadniczych różnic. Jak zwykle wszystkiego dowiedzieć się odwiedzając odpowiednie strony www. Wystarczy trochę dobrej chęci: poszukać, poczytać a nie wrzucanie wszystkich niepełnosprawnych do jednego worka (a może w twoim zamyśle tylko do jednego ośrodka). Czy ty zdajesz sobie sprawę ile jest różnych i rozbieżnych od siebie rodzajów niepełnosprawności - radzę ci poczytaj, doucz się. Czy zdajesz sobie sprawę ile jest osób niepełnosprawnych w społeczeństwie - ta liczba dochodzi do 10%. I gdyby problem dotknąć statystycznie (choć to duże uogólnienie, ale specjalnie dla ciebie żebyś zobaczył skalę problemu) to w Rybniku mamy prawie 13 tys. osób niepełnosprawnych - dzieci w tym też jest jakiś procent (około 25% - co już daje jakieś 3 tysiące dzieci). Choć twoim zdaniem to chyba wystarczy dla tych wszystkich osób jedno miejsce, jeden ośrodek Jana Pawła - który nie zapewnia wystarczających świadczeń - i tu znów dla ciebie nowinka dostępna w internecie - bo działa w oparciu o kontrakt z NFZ. Czyli tak jak każda przychodnia. A jak działają przychodnie, zapisy i kolejki, to już jesteś chyba w stanie sobie wyobrazić

  • ~moratorek 2013-02-25
    11:15:03

    0 0

    Do Tratwy. Zadałem pytanie w jaki sposób stowarzyszenie ma zamiar wejść w posiadanie budynku, ponieważ ten koszt jest znacznie wyższy niż koszt remontu i dostosowania dla osób niepełnosprawnych.

  • ~tratwa 2013-02-25
    15:25:51

    0 0

    Do Moratorek. To pytanie do samego stowarzyszenia. To że trochę w tym temacie wiem, to że trochę orientuje się w specyfice osób niepełnosprawnych i w ogóle organizacji pozarządowych, to nie znaczy, że jestem Bruce Wszechwiedzący.

  • ~violakij 2013-03-03
    00:02:22

    0 0

    dziwię się dyskusjom na temat potrzeby powstania takiego ośrodka i jego remontu. Chyba rodzice dzieci głęboko upośledzonych najlepiej wiedzą czy taki ośrodek jest potrzebny, skoro chcą aby powstał. To że istnieją inne ośrodki/szkoły dla dzieci niepełnosprawnych to wcale nie znaczy że to wystarczy. Z tego co wiem to Ośrodek JPII na Hibnera to ośrodek dla dzieci młodszych a pozostałe usługi rehabilitacyjne tam świadczone są tylko w trybie doraźnym i nie przyjmą niepełnosprawnego 18- latka na pobyt dzienny. "Szkoła Życia" która do tej pory opiekowała się takimi osobami zapewnia nauczanie tylko 4 h dziennie bez wystarczającej ilości rehabilitacji ruchowej bardziej nastawiona na nauczanie ( bo jest to Zespół Szkolno! Przedszkolny) poza tym z tego co słyszałam to szkoła ta ma byc zlikwidowana w najbliższym czasie , a częśc dzieci przejmie szkoła specjalna na ul.Piasta bez dzieci z głębokim upośledzeniem. więc co mają zrobic rodzice ze swoim głęboko upośledzonym dzieckiem czekac na miejsce w takim ośrodku w Żorach? czy Wodzisławiu??? co do remontu to też się dziwię że niektórzy kwestionują jego potrzebę, chyba ,że nie wiedzą jak wygląda dziecko głęboko upośledzone - informuję :jest lężące, czasami jeszcze nie widzi i nie słyszy i nie ma z nim kontaktu więc może udałoby się je "wsadzic" do ławki w klasie lekcyjnej które były w jeszcze dwa lata temu świetnie funkcjonującej tam Specjalnej Szkole Zawodowej albo umieścic w jakiejś pracowni zawodowej???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5506