\"Złotka\" z 34

2008-05-24, Autor:
Koszykarki SP 34 w Rybniku zostały mistrzyniami województwa śląskiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej w minikoszykówce dziewcząt szkół podstawowych.

Rybnickie "Złotka" z Pucharem

Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

W turnieju finałowym rybniczanki pokonały w pierwszym meczu SP 40 z Sosnowca 39:27, a w wielkim finale wygrały z SP 12 z Katowic 31:16. To drugi w kilkunastoletniej historii szkoły złoty medal koszykarek. Pierwszy został zdobyty w roku szkolnym 2003/04 przez zespół rocznika 1991.

W drodze do turnieju finałowego, który został rozegrany w Szkole Podstawowej nr 42 w Zabrzu, rybniczanki najpierw zostały mistrzyniami Rybnika, a potem w meczu rejonowym pokonały drużynę z Żor. Następnie wygrały półfinał wojewódzki w Lipowej.

W zabrzańskim finale w drodze losowania rybniczanki w pierwszym meczu spotkały się z ekipą Sosnowca i już po pierwszej kwarcie prowadziły 20:0, by po pierwszej połowie wygrywać 27:5. Drugą połowę lepiej zagrały sosnowiczanki, jednak ponad dwudziestopunktowa zaliczka z I połowy wystarczyła rybnickim zawodniczkom na odniesienie zwycięstwa. W wielkim finale na rybniczanki czekała drużyna  z Katowic, która w pierwszym meczu turnieju pokonała gospodarza - SP 42  z Zabrza. W wielkim finale po pierwszej wyrównanej kwarcie (5:4 dla SP 34) w kolejnych dwóch zaznaczyła się wyraźna przewaga koszykarek z Rybnika, które po trzech kwartach prowadziły 24:10 i w czwartej nie dały już sobie odebrać zwycięstwa. Tym samym młode koszykarki z Rybnika zostały Mistrzyniami Śląska. Drużyna otrzymała puchar i dyplom, a każda z dziewczyn złoty medal. Ponadto rybniczanki jako mistrzynie śląska otrzymały zaproszenie na Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych, które w dniach 13 - 15 czerwca odbędą się z Żyrardowie. Na wyjazd ten drużyna musi we własnym zakresie zdobyć środki finansowe w wysokości 2 000 zł.

W dwóch meczach finałowych punkty dla Szkoły Podstawowej nr 34 w Rybniku zdobyły: Anna Gołucka 15, Klaudia Karczewska 14, Beatrycze Bolik 13, Bernat Dominika 8, Martyna Saczewska 7, Monika Sarnowska 5, Joanna Parulska 4, Sara Sołowczuk 2, Magda Smyrdek 2, Oliwia Bobrowska 0, Kasia Mastalerz 0, Sylwia Wieczorek 0. Trenerem drużyny jest Marcin Troszka.

Wyżej wymienione zawodniczkami są uczennicami koszykarskiej klasy sportowej szóstej. W szkole tej jest również prowadzana klasa sportowa czwarta z koszykówki dziewcząt.