zamknij

Aleksander Larysz

Tani szpan? Choć raczej nie taki tani, ale czy naprawdę potrzebny?

2019-05-25

(zdjęcie budynku przed remontem)

Czyli rzecz o wyremontowaniu budynku "dermatologii" na Juliuszu i nadaniu mu nowych funkcji.

Jakiś czas temu zadzwonił do mnie jeden z rybnickich dziennikarzy i zadał (tak niby przekornie) pytanie, co myślę o “niewątpliwym sukcesie” jakim jest wyremontowanie byłej dermatologii na terenie kompleksu i jej nowych  funkcjach które teraz będzie spełniać. Miałem sie nieodzywać, ale wywołany do tablicy.... .

Hmm, być może myślał, że nie będę miał nic do powiedzenia krytycznego i zaniemówię? Czy coś podobnego…  

No, ale chyba się trochę zdziwił bo raczej nie wysłuchał peanów na temat nowej funkcji tego budynku.

 

 

No to, do rzeczy, bo jestem ciekaw Waszej opinii:

Jak zapewne wielu z Was wie znam, każdy cm kompleksu, więc ten budynek oczywiście też.

I powiem wprost, że średnio mi się podoba to co tam zrobiono czy raczej jakie funkcje mu teraz nadano.

Hmm, no brzmi to ekstra : Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodzin, którym zarządza “Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej”, Rybnicka Akademia Rodziny (cokolwiek to znaczy) . aż głupio się przyczepiać… .

Ale powiem tak.

Jak okaże się, że w swoich założeniach i ocenach mylę się, to się pokajam... .

 Wracając do tematu:

Jak zapewne wielu z Was wie, znam każdy cm kompleksu, więc ten budynek oczywiście też.

I powiem wprost, że średnio mi się podoba to co tam zrobiono czy raczej jakie funkcje mu teraz nadano.

Hmm, no brzmi to ekstra : Centrum usług wsparcia rodzin, którym zarządza “Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej”, aż głupio się przyczepiać…

Ale powiem tak i jak okaże się, że w swoich założeniach mylę się, to się pokajam.

Więc pytam wprost. Czy wg Was jest mądrym i przemyślanym ruchem, żeby wpakować w budynek 4 mln złotych(oczywiście wiem o kasie unijnej), aby poprawić warunki pracy istniejących instytucji, które przecież działają z powodzeniem na terenie miasta od dawna i nie słyszałem żeby miały jakieś straszne warunki i problemy z funkcjonowaniem…

A podanie info. że cyt: teraz Panie psycholog będą miały lepiej…. a korzystający z usług ośrodka dojadą jednym autobusem . Czy info., że teraz w znakomitych warunkach ktoś lepiej oceni, że nadajemy się na rodziców zastępczych, uważam… (no lepiej nic nie powiem).

Czy naprawde nie można było tu innej funkcji znaleźć? Czy prawdziwa jest plotka z UM. :że kazali coś znaleźć żeby pokazać, że coś się dzieje…. ?”

Już nie mówię o swoich pomysłach na Juliusza… ..

Tak że uważam tę inwestycję za kolejną nieprzemyślaną, nie do końca potrzebną i taką “dulszczyźnianą” lub jak napisałem w tytule tani (czyt typowo urzędniczy, ni w pięć, ni w dziesięć,) szpan czyli kolejna kasa niezbyt mądrze wydana, (ale przecież się dzieje i zobaczcie jak my dobrze działamy….) No właśnie działacie... .

 

Z chęcią poznam Wasze opinie, ale nie opinie pracujących tam urzędników-logów (psycho-socjo, itp) których jak się dowiedziałem było 6, a teraz jest 20. Hmm,  a dlaczego, aż tylu.? Czyli, że co?Tylu chętnych jest do skorzystania z usług tej instytucji? Kolejki się tworzą, zapisy na 2 lata naprzód itd. Woda na głowę leciała w starych pomieszczeniach.

 Jeszcze tak na marginesie: takie info odnośnie samego budynku dermatologii. Wg mojej wiedzy budynek w najlepszym stanie się ostał na całym kompleksie.. Z  nieprzeciekającym dachem i brakiem jakiś nie do rozwiązania, małych problemów budowlanych. Tak naprawde wystarczyło “odmalować” i podłączyć media.(na zdjęciu powyżej budynek sprzed remontu). Działało tam przecież stowarzyszenie i jakoś dawało radę.

 Jeszcze raz mówię . Być może nie zdaję sobie sprawy z “koszmarnych” warunków pracy w poprzednich siedzibach tych instytucji i konieczności ich przeniesienia do Juliusza, ale jeżeli były znośne to sorry, ale tę inwestycję uważam za kolejna niezbyt trafioną, a realizowaną przez ekipę o której nie mam zbyt dobrego zdania co do wizji rozwoju miasta, aplanów zagospodarowywania . Juliusza w szczególności jako

Podsumowując, 2 pytania:

-czy tylko ja mam wrażenie, że miasto jest coraz bardziej”zurzędniczone i zinstytucjonalizowane ( ehh, ale se neologizmy wymyśliłem:)) i wydajemy na te twory coraz więcej pieniędzy, wręcz milionów?

- czy nie można było ciekawszej funkcji dla “dermatologii” wymyślić i na przykład wspomóc rodziny, które z wielu względów np. z powodu braku odpowiednich warunków do wychowywania dzieci muszą w takich instytucjach, niby to szukać porady i np.w tym budynku zamiast 20 urzędniko-specjalistów wyromontować i dać "potrzebującym" tak na moje oko ok. 10  takich lekko, że tak określę "loftowanych", mieszkań?

 No to do pogadania

 


Chciałbyś pisać bloga na Rybnik.com.pl? Napisz do nas: redakcja@rybnik.com.pl

Aleksander Larysz

Aleksander Larysz

Aleksander Larysz jest przedsiębiorcą, prezesem Klubu Olimpijczyka Sokolnia oraz Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 54

 

Komentarze (8):
 • ~Grzegorz Bolesław Głupczyk 2019-05-27 10:26:12

  "ale jeżeli były znośne to sorry" i w tym rzecz! Nie były znośnie, poprzednia siedziba przy ul. Floriańskiej spełniać swoje zadania musiała, z braku innej alternatywy, ale warunki były ... dalekie od oczekiwanych. I to nie warunki dla pracowników, bo nie o to chodzi. Warunki dla osób korzystających z wsparcia tych 2 instytucji. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że nie za bardzo ma Pan pojęcie o czym pisze ... Raczej nie wiele Pan wie na temat pieczy w Rybniku, pewnie też nie wie Pan o zmianach w tym obszarze w całym województwie. Rozumiem Pana potrzebę "dowalenia" aktualnym włodarzom przy każdej okazji, ale jej nie podzielam. Z perspektywy zwykłego mieszkańca, to wolę wyremontowaną dermatologię, niż walącą się kaplicę. Coś namacalnego jest zawsze lepsze, niż tylko wizja ... W wolnej chwili zapraszam na kawę do ... chętnie (za zgodą Dyrektora) pokażę Pani "środek".

  42 7
 • ~Lahcim 2019-05-28 12:06:40

  Nie wiem, nie znam się ale się wypowiem.

  24 1
 • ~Aleksander Larysz 2019-05-29 15:39:07

  Szanowny Panie Głupczyk. Nie wiem czy Pan wie, ale od dawna śledzę Pana działalność oraz działania wszelakie i….. jestem pełen podziwu. Widzę ile wkłada Pan serca i energii w swoją pracę daleko wybiegając poza obowiązki zawodowe. Chciałem nawet kiedy nawiązać z Panem współpracę, ale Pana pryncypał skutecznie mi to wybił z głowy. Co do tematu. Zdania co do zasadności tej inwestycji nie zmienię. Oczywiście nie wiem jakie panowały warunki w poprzedniej siedzibie, ale sądzę,że np. remont za 100 tys. rozwiązał by sprawę? Lub np. znalezienie innej siedziby np. na kampusie? a nie wydawać 4 mln zł!!!. (Oczywiście wiem skąd były środki oprócz wkładu miasta, ale dalej nie jest to dla mnie argument) To raz. Oczywiście nie wiem (bo mi to niepotrzebne) zbyt wiele o pieczy zastępczej ale ustawę bodajże z 2011 i jej nowele znam.To dwa. A dlaczego np. UM, nie dofinansował działalności stowarzyszenia które tam działało ( specjalnie nie wymieniam tu jego nazwy, żeby nie stawiać go w niezręcznej sytuacji, bo przecież jakoś się dogadać z miastem musiało)? To tak na marginesie. Idąc dalej. Potrzeby “dowalenia” władzom miasta niestety Pan nie rozumie bo…...takiej potrzeby po prostu nie mam. Może Pan wierzyć albo nie, ale takie małostkowe zagrania nie są w moim stylu, a ta opinia o tej inwestycji jest m.in oparta na mojej wiedzy o mieście którą mam jako przedstawiciel jednej z najstarszych rybnickich rodzin oraz mojego pomysłu na “miasto” i w tym na “Juliusza”. Co oczywiście można sprawdzić na FB czy stronie www. Natomiast jestem (i to nie tylko ja) zaniepokojony rozrzutnością finansową władz, nieroztropnością w wielu sprawach, a wręcz brakiem kompetencji w coraz większej ilości działań… ..(to oczywiście moja subiektywna ocena)Jednak, jak ciągle gdzieś cytuję: Ktoś tę ekipę wybrał i takie jej prawo….. Idąc dalej, ale nie rozwijając tematu. Dlaczego inne stowarzyszenia nie dostały takich miejscówek za 4mln zł? Są gorsze?Nie mają “chodów” w UM?. Czy hospicjum lub mieszkania chronione dla seniorów, to nie potrzebniejsze i bardziej odpowiednie pomysły na "Juliusz"? Kontynuując. Co do kaplicy. Panie Grzegorzu, to trochę “nieładnie” mówiąc delikatnie, Pan sformułował swoją myśl, bo porównanie naszej działalności, gdzie większość działań finansujemy ze swojej lub rybnickich rodzin i rybniczan kieszeni, a otrzymaniem 4 mln, że tak powiem “darowizny” jest nie fair…. Co do kawy. Pomimo, że uważa Pan, że działamy w “walącej się kaplicy” to zaręczam Panu, że mamy fajne już wyremontowane na terenie kaplicy miejsce np. na wypicie kawy więc zapraszam w czasie wolnym
  A tak z ostatniej chwili: słyszałem, że uroczyste otwarcie dzisiaj było i to huczne? Gratuluję i Pozdrawiam

  12 21
 • ~Grzegorz Bolesław Głupczyk 2019-05-29 18:44:41

  Panie Aleksandrze dziękuję bardzo za odpowiedź. Otwarcie oficjalne faktycznie było dzisiaj, a na jutro zaplanowany jest festyn rodzinny. Może to będzie dobra okazja do spotkania ?
  I jeszcze w kwestii kaplicy ..., faktycznie nie znam jej stanu, zwłaszcza "od środka". Jeśli jest - przez Pana, czy Państwa ekipę - w jakiejś części odrestaurowana, to się chwali. Jeśli z prywatnego budżetu to jeszcze bardziej. Pewnie Pan wie, że stowarzyszenia również mogą samodzielnie ubiegać się o dofinansowanie na takie działania. Do czego zachęcam.

  21 3
 • ~Aleksander Larysz 2019-05-29 19:38:28

  Ok. Panie Grzegorzu proszę tylko o info. Kiedy jutro te wydarzenia będą się"działy" a postaramy się "być" pzdr

  4 14
 • ~batmek 2019-05-30 21:48:34

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~swb 2019-06-03 10:00:11

  Czy naprawdę nie można temu autorowi wykonać korekty tekstu przed opublikowaniem?

  23 2
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2019-06-27 08:18:49

  Budynek oddziału dermatologii to była istna ruina.Grzyb,pleśń,stechlizna,odpadajace tynki,okna do wymiany,instalacja elektryczna,wod-kan,co całkowicie zdewastowana.Wszystko co metalowe wyszabrowane.Bzdury ,które pan pisze świadczą o tym,ze jednak nie zna pan każdego centymetra tego obiektu.Wszystko po to aby dowalić PK . Nie dostał pan od niego żadnej posadki po wybraniu na pierwsza kadencję to trza się odegrać.Być pierwszym z gratulacjami i lansować się na zdjęciach w przyjaznych uściskach z elektem i nic z tego nie mieć-a to peszek.

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.