zamknij

Stanisław Wengerski

Bardziej zielony od zielonego.

2023-07-26

 

W Rybniku mamy już kilka projektów i instytucji z kolorowym przymiotnikiem „zielony”. Jego wykorzystanie różnie przekłada się na pożyteczność i efekt praktyczny. Niedawno w samym centrum miasta natknąłem się na zielony parking. Nie wygląda na to, by powstał na skutek genialnych planów, konsultacji społecznych, światowych trendów, unijnego dofinasowania czy sposobu na szybkie „proekologiczne” wydatkowanie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie sprawdzałem jeszcze, czy tego typu powierzchnię dopuszczą założenia parku kulturowego „Centrum Starego Rybnika".

 

 

 

Pomiędzy kamieniami potrafią wyrosną całkiem przyjemne dla oka i pożyteczne dla otoczenia rośliny. Są drobne i nie nadają się do social mediów. Powstają w sposób naturalny bez żadnej dotacji i budżetu. To taka cicha podpowiedź ze strony natury. Szkoda, że nadal tryumfuje medialne lanie asfaltu, nawet w miejscach, gdzie się go zdarło. Dlaczego nikt nie kładzie na nowo budowanych czy modernizowanych parkingach specjalnych płyt lub kratek, które mogą odwdzięczyć się piękną zielenią? Idealnym miejscem mógł być na przykład teren wokół stacji tankowania wodoru. Na chwilę obecną bez kłopotu można znaleźć kilka rozwiązań technicznych z odpowiednimi mieszankami traw. Są trwałe i nawet bez koszenia nie rosną na metr.

Jakie są obawy?

Specyfiką dokumentów powstających w ostatnich latach, które mają być skuteczna receptą na szczęście Rybniczan jest to, że albo ich założenia mijają się zupełnie z efektem końcowym i zabezpieczonymi nakładami, albo nagle powstaje szereg skutków ubocznych i powikłań. To co miało być piękne okazuje się drogie w utrzymaniu, nieraz szkodliwe a w najlepszym wypadku kontrowersyjne. Chciałbym wierzyć, że tym razem będzie inaczej.

Może wystarczy tak jak tej zieleni na zdjęciu, zwyczajnie nie przeszkadzać?

 

 


Chciałbyś pisać bloga? Napisz do nas: [email protected]

Stanisław Wengerski

Stanisław Wengerski

Od ponad 30 lat współpracuje z różnego typu instytucjami poza i samorządowymi, oraz różnej wielkości, wielu branż, firmami komercyjnymi. Jego zainteresowania koncentrują się na człowieku, nauce, technologii oraz metodach jej optymalnego zastosowania.

Redakcja Rybnik.com.pl nie odpowiada za treści oraz materiały publikowane przez użytkowników platformy blogowej. Treści i materiały publikowane przez Użytkowników stanowią prywatne opinie Użytkowników, za których publikacje Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

 

Komentarze (1):
  • ~mariusz mewa 2023-07-27
    10:46:42

    2 0

    Czy mógłby ktoś po każdym "odcinku" tego bloga opisać pokrótce co autor ma na myśli? W każdym tekście są rzucone jakieś hasła bez żadnego wyjaśnienia czego w ogóle dany temat dotyczy, wygląda jak ucięty w połowie wstęp bez rozwinięcia i zakończenia. Może jestem za głupi na te publikacje, ale nie umiem połapać się co autor chce przekazać...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.