zamknij

Wiadomości

„Chcemy ciszy, chcemy spać!”. Mieszkańcy Chwałęcic mają dość głośnych imprez przy zalewie

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy Chwałęcic mają już dość głośnych imprez i koncertów. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie mogą spać, ponieważ pobliski lokal od wieczora do później nocy urządza co weekend tłumne zabawy. Dzisiaj po południu złożyli w KMP Rybnik zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela klubu. Jak się on tłumaczy? Co na to magistrat?

Reklama

„Można się psychicznie wykończyć”

Większość rybniczan postrzega takie dzielnice jak Chwałęcice, czy Stodoły, jako miejsca ciche, urokliwe, pełne przyrody. Innego zdania są mieszkańcy wspomnianych dzielnic. Mają dość hałasu, który pojawia się co weekend w Mito Tito. Dzisiaj zawiadomili w tej sprawie policję.

Składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, polegającemu na zakłócaniu ciszy nocnej, która jest nagminnie naruszana od 3 lat. W tym roku to już w ogóle jest przesada. Organizowane są głośne festiwale, nie da się spać po nocach. My cierpimy, dzieci cierpią i zwierzyna, która już zanika – mówi nam mieszkaniec Chwałęcic. Chce być anonimowy, podobnie jak inni protestujący.

Jak się dowiadujemy, głośno zaczyna się robić w weekend – piątek, sobotę i niedzielę, od godz. 20.00 do 5.00 rano.

I tak do maja do późnej jesieni. Noce wyglądają tak, że nie śpimy, a dzieci płaczą. Zapraszamy wszystkich, by zobaczyli, jak tu jest „ładnie” – ironizuje nasz rozmówca.

Czego mieszkańcy oczekują od policji? Przede wszystkim tego, by traktowali zgłoszenia serio.

Byłem na spotkaniu z zastępcą komendanta. Przekazał mi, że policja interweniowała tylko 50 razy. Mnie interesuje jednak, jakie sankcje zostały nałożone na właściciela. Policja może i jest widoczna, ale nic się nie ucisza – dodaje mężczyzna.

Jedna z pań, która również była przed komendą opowiedziała o rozmowie z policjantem.

W sobotę dzwoniłam o 3 w nocy. Pan z komendy powiedział, że policja reagowała 6 razy i było cicho. A nie mogliśmy się dogadać przez telefon, bo tak było głośno. Mam małe dzieci, widzę dyskotekę, dzieci płaczą, nie śpią – słyszymy.

Wizyta w KMP Rybnik to nie wszystko, mieszkańcy Chwałęcic zamierzają naciskać na radę dzielnicy. Osobne pismo ma trafić do prezydenta, by ten zlecił badania akustyczne we wskazanych przez nich porach. O problemie ma się też dowiedzieć WIOŚ i RDOŚ w Katowicach.

Organizowane są już tak potężne festiwale, że nawet słowa było słychać w domach. Ludzie zaczynają zjeżdżać się z regionu i województwa. Teraz można się psychicznie wykończyć – mówią zgodnie.

Osobną kwestią oprócz hałasu, jest są też odpady walające się po okolicy, roznoszone przez imprezowiczów.

Mito Tito chce kompromisu

O zdanie poprosiliśmy właściciela Mito Tito. Otrzymaliśmy odpowiedź od jego przedstawiciela:

„Pod koniec sezonu 2020 zostaliśmy zaproszeni na spotkanie Rady Dzielnicy. Od tego czasu wynajęliśmy akustyków wykonujących pomiary, zmieniliśmy na mniejszy i punktowy system nagłośnienia, postawiliśmy kontener wygłuszający i organizujemy tzw. imprezy ciche w słuchawkach Silentdisco. Problem częściowo zmalał.

W tym sezonie organizujemy dodatkowo na nowej scenie maksymalnie 4 koncerty w ciągu miesiąca, od 23:00 do 01:00. Po gorączce przygotowań związanych z otwarciem mieliśmy przeprowadzać konsultacje, żeby wypracować pewien kompromis. Widzimy jednak, co przykre, że walczące z nami osoby nie oczekują takiego rozwiązania.

Zalew to przepiękne miejsce na mapie Rybnika o wieloletniej tradycji, również tej związanej z wydarzeniami. Będą się one nadal odbywać i mamy nadzieję, że wypracujemy wspólnie sensowny konsensus.”

Magistrat: nie ma idealnego rozwiązania

Sprawę komentuje też Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu:

„To kolejny sezon, w którym mieszkańcy skarżą się na hałas z dyskoteki. Formalnie nie można odebrać koncesji na alkohol ze względu na hałas, a tego domagają się skarżący mieszkańcy.

Trudno pogodzić interesy wszystkich. Nie mamy narzędzi do tego, by zamknąć dyskotekę, a nawet jakbyśmy je mieli, to pojawiłyby się skargi innych mieszkańców. Będą niezadowoleni ci, którzy z tego miejsca korzystają bawiąc się dobrze w weekendy, dodatkowo pojawi się zarzut w stronę miasta, o to, że nie daje szansy przedsiębiorcom, którzy organizują rozrywkę nad zalewem.

Nie ma tu idealnego rozwiązania. Na pewno zwrócimy się po raz kolejny do właściciela tego miejsca z prośba o znalezienie jakiegoś kompromisu”.

---

Od asp. Bogusławy Kobeszko, rzecznik KMP w Rybniku dowiadujemy się, że w ostatnim czasie mundurowi odnotowali 6 zgłoszeń zakłócania ciszy nocnej.

Jeden z mieszkańców był w komendzie porozmawiać z komendantem, został poinformowany jak ma postępować. Reagujemy na każde zgłoszenie – mówi.

Jak dalej rozwinie się ta sytuacja? Wrócimy do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 84 - 1 - 45

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~norton 2022-05-11
  20:22:15

  Zaraz jaki kompromis?
  Cisza nocna obowiązuje od 22 do 6 rano. Ludzie chcą spać.
  4 koncerty w ciagu miesiąca od 23 do 1 - czyli spierdzielona noc z soboty na niedzielę przez cały okres.
  Wolność człowieka kończy sie tam gdzie zaczyna wolność innej osoby.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-11
  20:28:34

  53 82

  Ekhm, nie ma czegoś takiego jak "cisza nocna"... to tylko umowny zwyczaj, relikt regulaminów spółdzielni mieszkaniowych. Nie ma przepisu prawnego, który w jednoznaczny sposób odnosiłby się do problemu nadmiernego hałasu za ścianą lub zza płotu. Przepisy wskazują w sposób ogólny, czym jest zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Wg art. 51. KW do zakłócania porządku może być zaliczone każde zachowanie o dowolnej porze - więc wkurzeni mieszkańcy niech w ten sposób przykręcą Mito Tito śrubę to może ci ostatni pomyślą jeszcze dalej... zaś prawdą jest, że znajdą się tacy, co żadnego kompromisu poza ciszą totalną chcieć nie będą.

 • ~skuty 2022-05-11
  20:54:25

  A co mają powiedzieć ludzie mieszkający w centrum niedaleko Imperium czy Face2Face? Tam to dopiero muszą mieć przewalone. Co weekend centrum miasta jest opanowane przez patologię do samego rana. Zresztą tak jest w każdym mieście, gdzie jest jakiś klub czy dyskoteka.

  Sam miałem nieprzyjemność mieszkać niedaleko takiego klubu w Gliwicach i wiem, że to sytuacja przegrana, bo miasto, policja i nikt z tym nie zrobi, bo w sumie co mają zrobić? Prawa nie łamią, a jedynie mogą dać mandaty uczestnikom za zakłócanie ciszy nocnej jeśli ci drą ryje po nocach..

  Tak samo jak idioci jeżdżący po rybniku swoimi zdezelowanymi golfami, co robią większy butel niż lecący odrzutowiec i co? Nic.

  W tym mieście każdy ma wywalone na jakikolwiek komfort życia mieszkańców. Teraz też się trochę ociepliło już żule wypełzły z nor, obsadziły ławki w okolicach i nękają ludzi. Co z tego że policja czy straż miejska wlepi im mandat, jak oni się nim co najwyżej podetrą.. albo i nie co można niestety wyczuć mijając takich osobników..

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-11
  21:02:31

  67 17

  Żule? Nie tylko, u mnie pod płotem to wiecznie albo "dzieciarnia" albo żulernia i wiecznie zbieram puste butelki i puszki... Jak kogoś nie złapiesz za rękę, to SM nie przyjedzie, na policję też się naczekasz. A i to nie - jednemu zwrócisz uwagę i jeszcze cię zwyzywa, że mu uwagę zwracasz. W śródmieściu mogę jeszcze ponarzekać na ogólny hałas, motocykle jeżdżące na możliwie wysokich obrotach, walające się pod nogami hulajnogi, wyjące do dzwonów/kurantów na kościele, głuche baby stojące pod oknem i głośno rozprawiające o pierdołach... ale zaraz przyleci Arteks i powie, że to zaszczyt bo żyjemy w mieście... OH WAIT! xD

  Prewencja ma braki kadrowe, straż miejska robi sobie "cherry picking" i można na nią czekać do usranej śmierci. I tak to się fajnie żyje w mieście, c'nie Arteks?

 • ~Alexa75 2022-05-11
  21:33:39

  Współczuję mieszkańca, muza się niesie po całym zalewie . Mieszkam po drugiej stronie zbiornika ale te dudnienie niesie się po całej okolicy do białego rana... Współczuję mieszkańca i gratuluję bezradnego magistratu...

 • ~Jacek1410 2022-05-11
  21:33:50

  5 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2022-05-11
  21:44:26

  27 49

  @Kurt - dziwne jest to co napisałeś i jeszcze przywołując mnie... bo ja jestem świadom pewnych mankamentów miasta ale jestem też świadom niewygód wsi :) Ty zawsze wychwalałeś wioski i przedmieścia więc co chcesz ode mnie? Sam masz świetny przykład który obala twoje teorie o "cichym domku pod lasem". Uczciwie też wspominasz o żulach pod płotem - bo ci mogą pojawić się wszędzie, tak samo jak pijani kierowcy. Artykuł z dzisiaj o hałasie z klubu przy zalewie i z wczoraj odnośnie patologizacji młodzieży w Świerklanach dowodzą, że ciężko na Śląsku o spokojne miejsce nawet jeśli za takie pozornie uchodzi. Śląskie wsie i dzielnice podmiejskie to jednak w pewnym sensie dość gęsto zaludnione molochy z dość tolerancyjnym podejściem do alkoholu. To nie są biedne tereny wschodniej Polski gdzie wieś może mieć 20 budynków - w dodatku oddalonych od siebie głównie ze starszymi mieszkańcami. @skuty - bo ludziom przeszkadzają nie same kluby tylko ich bywalcy. Kluby z centrum mają tak wyciszone sale zabaw, że muzyka z nich nie niesie się ca całą dzielnicę - tak jak w opisanym przypadku.

 • ~Jacek1410 2022-05-11
  22:18:03

  20 33

  Konkurencja nie śpi

 • ~molly1978 2022-05-11
  23:20:08

  29 18

  zakłócanie spokoju nie jest przestępstwem, a wykroczeniem - zanim złoży się zawiadomienie - warto zapoznać się z przepisami ;)

 • ~Gibon 2022-05-11
  23:45:07

  84 6

  A mnie bardzo przeszkadza w nocy hałas imb*cyli jeżdżących po sąsiednich drogach bez tłumików. Policja i miasto chyba nic z tym nie robią...

 • ~Franek 7 2022-05-12
  06:03:55

  50 17

  Kolego Kurt jak zwykle wprowadzasz w błąd ludzi:

  Treść przepisu: Art. 51 § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

  To prawda, że nie ma czegoś takiego jak cisza nocna. Jest za to zakłócenie spoczynku nocnego i nie obowiązuje on od godziny 22.00 tylko wtedy kiedy ktoś udaje się na spoczynek nocny. Jeśli ktoś chodzi spać o 21:00 bo wstaje do pracy o 3:00 to nie można mu tego spoczynku zakłócać i jest to wykroczenie.

  Dzwonić na Policję i zgłaszać do bólu… Pałować i gazować starsze kobiety i zamykać bezprawnie to potrafią to niech zamiast tego zrobią coś pożytecznego.

  Ciekawostką niech będzie, że w porównaniu do badania z 2017 roku zaufanie społeczne do policji spadło o ponad 20 pkt. procentowych - wynika z sondażu IBRiS dla Interii.
  Wtedy zaufanie do Policji deklarowało 62% badanych. W najnowszym już tylko 42% . To jest wizerunkowa katastrofa. Ale mnie to w ogóle nie dziwi a wręcz dziwi, że spadło tylko o 20% bo ja nie dał bym im nawet 5% zaufania.

 • ~Franciszka Tania 2022-05-12
  08:38:30

  30 22

  Proszę sie przeprowadzić w okolice plazy w Rybniku wtedy zobaczycie co to balangi głośna muzyka wrzski piski do rama przez cała noc.Może pisze to złośliwie ale wy w porównaniu z naszą sytuacją mieszkacie w raju i jeszcze narzekacie.z waszych stron najwięcej przyjezdza młodzieży sie bawić do centrum Rybnika.Naprawdę nie macie co narzekać piekne okolice a że trochę głośna muzyka????Przecież budynki są oddalone.znam te strony.Nam mieszkańcom centrum należą się szczere współczucie a wszyscy to mają w nosie lub głębiej.Pozdrawiam i życzę dobrych snów dobrej tabletki na nerwy acha jeszcze zatyczki i to dobre.My osobiście mieszkańcy centrum nie mamy współczucia dla innych.sami cierpimy w ciszy

 • ~sugar 2022-05-12
  09:01:39

  31 4

  Franciszek Tania, zgadzam się z Tobą całkowicie. Mieszkam w centrum i na bieżąco mam każdej nocy ten problem o którym piszesz. Debili na motorach na pełnym gazie, pijane podrostki, które do komunikacji potrzebują 4 słowa. Dodam do tego test prędkości na Dworku, karetki o 2 w nocy na sygnale i cukiernię z klientami blokującymi cały chodnik. To nie są imprezy od czasu do czasu. To stały folklor centrum.

 • ~Franciszka Tania 2022-05-12
  09:53:56

  28 3

  Dworek,Raciborska ,Wiejska ,MC Skłodowskiej to najbardziej nieszczęśliwe ulice.chodniki oplute pełno butelek muzyka .Zero szacunku dla mieszkańców.

 • ~hanys21219 2022-05-12
  10:20:43

  35 3

  Człowiek pracuje a w weekend chce odpocząć to chyba normalne zjawisko a przede wszystkim się wyspać... ale nie da się to jest straszne że mimo że ludzie to zgłaszają to muza dalej gra i nie piszcie o pomiarach czy kontenerach wygłuszających to jest nad wodą i echo niesie

 • ~sianio 2022-05-12
  10:44:39

  43 34

  Kiedyś pamiętam nad zalewem co chwila odbywały się jakieś imprezy a teraz pierdnięcie myszy wyzwala w mieszkańcach "Chwalyncic"jakieś odruchy obronne.Nie skarżą się na motory zapierdzielające bez tłumików po Rudzkiej ale skarżą się na motorówki,skutery ,muzykę na zalewie.Wiecie co,dajcie się ogrodzić i zaorać wtedy będziecie mieli spokój.Co mają powiedzieć mieszkający na ul.Gliwickiej gdzie co drugi dzień słychać ryk maszyn żużlowych,co mają powiedzieć mieszkańcy Gotartowic gdzie codziennie od rana do wieczora lata jakiś zdechlak ze skoczkami i robi taki hałas że na placu nie pogadasz.Co mają powiedzieć mieszkańcy Kłokocina gdzie smród z oczyszczalni jest nie do zniesienia,to samo wysypisko śmieci w Boguszowicach.Narzekać,narzekać i się kłócić to wychodzi polakom najlepiej.Powinniście się cieszyć że przez resztę tygodnia macie spokój i możecie słuchać śpiewu ptaszków.

 • ~Xsaw Xsaw 2022-05-12
  11:29:29

  23 16

  bezczelny typ twierdzi że organizuje imprezy w słuchawkach a ludzie spać nie mogą

 • ~rudobrody 2022-05-12
  11:31:45

  19 4

  Należy też pamiętać że w Polsce obowiązują normy hałasu. Jeśli podpiąć tą sytuacje pod hałas przemysłowy to jest to 40dB w dzień oraz 50dB w nocy dla zabudowy jednorodzinnej oraz analogicznie 45/55dB dla wielorodzinnej.
  Nawet są określone ustawowo kary za jego przekroczenie.

  Ja na miejscu mieszkańców poszedłbym najpierw do prawnika żeby ustalić pod które przepisy podlega ta sytuacja i jakie kroki podjąć dalej...

 • ~reformatorski 2022-05-12
  11:42:25

  21 9

  Wspomniani już motocykliści to fakt. A kosiarki spalinowe czy piły? Przecież to jest zmora co się dzieje np w soboty lub późne popołudnia. Nie ma szans na drzemkę, kawkę czy jakiś odpoczynek z książką w ogrodzie.

 • ~rudobrody 2022-05-12
  11:53:55

  16 23

  @reformatorski,
  Jeszcze dołóż do tych przeszkadzających dzięków śpiewanie ptaków, dzieci krzyczące przy zabawie, hałas od przejeżdżających samochodów elektrycznych, od szumu liści na wietrze, padającego deszczu czy burzy.

  Proponuję Ci zamieszkać w komorze bezechowej...

 • ~Franciszka Tania 2022-05-12
  12:14:40

  15 6

  do Arteks.Wyciszone??????????????????????????????????????????????????????????????hi hi hi Żyjesz w iluzji .Co wyciszone.Nie rozumiesz pojęć wyciszone a wyciszone???????????????????????????

 • ~gil 2022-05-12
  16:57:10

  24 18

  Jestem mieszkańcem Chwałęcic, który mieszka blisko organizowanych imprez i nie ma absolutnie na co narzekać. Rybnik jako miasto bez żadnych zawodowych perspektyw umiera, a grupa kilku ortodoksów chce jeszcze tym kilkuset młodym ludziom którzy zostali w Rybniku zabronić bawić się w te kilka ciepłych sobót.

 • ~Arteks 2022-05-12
  18:34:25

  4 21

  @Franciszka - nie żyję w iluzji i w zasadzie każde miasto wielkości Rybnika na zachodzie Europy jest wieczorami głośniejsze. Chociażby od gwaru. U nas można się z takim gwarem spotkać np. na Rynku jak są ciepłe wieczory i przychodzi piątek, sobota i niedziela. Żaden klub nie jest uciążliwy w sensie hałasu - czego nie można powiedzieć o imprezach plenerowych i wszystkich uciążliwościach wymienionych przez ludzi (kosiarki, samoloty, auta, motocykle itd). To jest całkowicie normalne, że młodzi chcą się pobawić - a to, że zawsze znajdą się jakieś imbecyle które odstają od normy, nie umieją pić, a piją - to niestety w Polsce codzienność. Młodzi ludzie z naszego subregionu mają swoje miasto gdzie można się zabawić w profesjonalnych, dużych klubach, pubach, kinach, restauracjach itd. Okoliczne miejscowości to kompletnie nudne pipidówki pod tym względem. Wiele razy zwracasz uwagę na hałas w centrum. To czemu się z niego nie wyprowadzisz? Za mieszkanie w centrum Rybnika można dostać fortunę. Niedawno widziałem ogłoszenie o jakimś mieszkaniu z widokiem na bazylikę za... 500 tys. zł. Sprzedaj mieszkanie, kup sobie gdzieś domek przy lesie i ciesz się... myszami, świerszczami czy dzikami. Daj żyć młodym i komuś komu miejskie życie nie będzie przeszkadzać.

 • ~Franciszka Tania 2022-05-12
  20:28:39

  19 3

  Arteks bujasz w obłokach.Twoje obłoki to wizja zabaw i pouczania ludzi.Swoje nauki wsadz sobie gdzieś.Cisza nocna obowiązuje od 22 do 6 rana.Twoje życie mnie nie obchodzi.Bujaj w obłokach a nauczki dawaj swojej rodzince i kupuj sobie za miliony domki .Mnie nie pouczaj bo Twoje rady jako rodowitej Ślązaczce od pokoleń mieszkającej w Rybniku spływają nie napiszę z grzeczności gdzieś.Chciałam przytoczyć cytat akurat dla Ciebie ale z grzecznością Ślązaczki powstrzymam się.Ciał ciał

 • ~etet 2022-05-12
  23:11:25

  6 5

  Nie ma czegoś takiego jak cisza nocna od 22 do 6. Za to są immisje.

 • ~Arteks 2022-05-12
  23:45:38

  3 17

  @Franciszka - nie pouczam tylko się ciebie pytam dlaczego nie skorzystasz z takiej opcji zamiast nerwów i frustracji? Ciągle skrzeczysz o hałasie - a jednak nie chcesz centrum miasta opuścić. Wygoda i prestiż jednak biorą górę... A co to ma do rzeczy czy jesteś rodowitą Ślązaczką czy nie? Młodzi Ślązacy też się chcą zabawić. ;) A słynna aktorka komediowa Joanna Bartel wyjechała z Katowic do Puszczy Wolińskiej i jest zachwycona całkowitą ciszą której nie ma w dużych miastach.

 • ~Franciszka Tania 2022-05-13
  08:24:32

  14 0

  Joanna Bartel na stałe mieszka w Niemczech.do Puszczy Wolińskiej robi sobie wypady i ma tam dom.Miałam okazję spotkać ta panią w Międzyzdrojach.Jak mi podarujesz jak to piszesz 500 ty s to też sie wyprowadzę nad morze bo uwielbiam te strony.W Rybniku mieszkam bo nie mam innego wyjścia.Przestań mi dawać przykłady bo to co chcesz pisać to ja to dawno przetrawiłam.Nie piszę o całkowitym zakazie ciszy bo tez lubię dobrą muzykę ale o poszanowanie człowieka,który ma rodzinę ,małe dzieci a do tego jest chory.

 • ~Arteks 2022-05-13
  10:24:37

  0 16

  @Franciszka - tylko nie nad morze! Bo tam w sezonie letnim w każdym kurorcie jest po kilka takich dyskotek jak Mito Tito z nad naszego zalewu ale miejsca takie jak wybrała Bartelowa, która w wywiadach nie wspomina nic o Niemczech. Natomiast możesz w samym Rybniku znaleźć cichsze miejsca. U mnie na Nowinach od 2 tygodni mam śpiew słowików nocą. :D

 • ~bartezz 2022-05-13
  14:36:12

  10 3

  Arteks - masz śpiew słowików i życie sąsiedzkie zza ściany pod mnóstwem postaci, od remontów, po kłótnie, głośną muzykę, jęki i inne odgłosy życia w bloku... Ach jak cudownie być blokersem :DD

 • ~Arteks 2022-05-13
  15:29:50

  2 11

  @bartezz - a w gęstej zabudowie jednorodzinnej nie ma kłótni sąsiedzkich, remontów, głośnej muzyki, jęków, głośnego grillowania, kosiarek, hałasu drogowego? Jedynie nie ma tego ktoś w leśniczówce otoczonej lasem lub jeśli ktoś mieszka na ogromnej działce (a takich na Śląsku bardzo niewiele) - ale za to ma dziki w ogródki, plagę myszy, pająków i innych leśnych stworzeń... Ach jak cudownie być chałupowcem :DD

 • ~bartezz 2022-05-13
  16:32:09

  9 2

  Arteks - mam maść na ból, który ci doskwiera od bardzo dawna :DD mogę ci dać tą maść gratis byś się nią dobrze wymazał:)) jak ktoś nie doświadczył nigdy komfortu i niezależności z zamieszkania we własnym domu, na własnej działce, bez sąsiadów za ścianą i wszelkich utrudnień z tym związanych to będzie z radości skakał jak dobrze być blokersem :DD chałupowcom to ty możesz jedynie pozazdrościc niezależności i tyle ci pozostało :)) dobrze zaznaczyłeś w "gęstej zabudowie" - a jak mieszkasz w odległej zabudowie to już ci wiele tych czynników odpada. Dużo zależy też od sąsiedztwa.
  Gdy ma się solidne ogrodzenie wówczas nie ma się na działce żadnych dzików. Pająki są wszędzie także w blokach! W piwnicach bloków są szczury, na które nie tak dawno temu RSM rozłożyła trutki :DD
  Zdecydowanie tu podzielam twoje jedyne zdanie "ach jak cudownie być chałupowcem" - mieć własny dom :DD

 • ~Arteks 2022-05-13
  17:42:03

  1 8

  @bartezz - zauważ, że są chętni na jedno i na drugie. Ani jeden blok w Rybniku czy innych śląskich miastach nie stoi pusty. A tak jak budują się domy, tak budują się nowe bloki. Zamieszkiwania w jakieś pipidówce pod Rybnikiem mogę tylko współczuć. Bo jeśli już ktoś naprawdę kocha wieś to w Polsce są o wiele ładniejsze takie miejsca, nieprzeludnione i naprawdę ciche bez dróg przelotowych, otoczone polami, czy łąkami. W dodatku oferujące pracę na roli, a nie tak jak u nas - całkowicie uzależnione od miast. A co do maści - to zastosuj coś do siebie. Nie będziesz wtedy taki nadpobudliwy, kąśliwy i swarliwy. Kto jak nie ty skarżył się na dziki które mu niszczą działkę? No i jakoś mi ciężko uwierzyć w tą idyllę mieszkania w swoim domku na peryferiach kiedy ciągle czytam o różnych skargach czy narzekaniu czego ten artykuł jest najdobitniejszym przykładem... Jak nie hałas to dziki, jak nie dziki to smród z segretorni, jak nie to to znowu ciężarówki albo piecowa bieda...

 • ~bartezz 2022-05-13
  18:50:11

  8 0

  Arteks - znowu ujawniasz swoją ułomność przypisywania komuś czegoś co ktoś co nie powiedział, znowu próbujesz włożyć mi w usta swoje słowa! Narzekałem na smród z kompostownika a nie z "segregatorni". Miałem prawo narzekać bo jadąc rowerem przez Kłokocin muszę wdychać nieprzeciętny odór, na który skarżą się też okoliczni mieszkańcy.
  Wspomniałem kiedyś o dzikach dewastujących ludziom działki co nie znaczy, że moją działkę musiały zdewastować. Masz zupełnie inny sposób postrzegania rzeczywistości jak wielu też tu komentujących już u ciebie to zauważyło.
  Szkoda mi naprawdę czasu by wszystko tłumaczyć jak małemu dziecku, zresztą co mi z tego przyjdzie?? Polemika z tobą ku chwale ojczyzny? :DD nie bawi mnie to :))

 • ~Arteks 2022-05-13
  21:32:28

  0 9

  @bartezz - możesz mnie nie trawić za mój inny styl bycia od twojego i poglądy ale nie zarzucaj mi czegoś w postrzeganiu rzeczywistości - kiedy ty sam masz z tym problem. Gdybym chciał to ciągnąć pokazałbym ci, że przeczysz sam sobie na podstawie twoich własnych wpisów. Ale po co? Już to kiedyś zrobiłem, a i tak nie wyciągnąłeś z tego żadnych wniosków i dalej bajdurzysz tak samo myśląc, że nikt nie zauważy... ;) Ja to widzę.

 • ~bartezz 2022-05-13
  22:58:29

  8 1

  Arteks - twój styl bycia i życia mnie nie interesuje, nie jesteś żadnym autorytetem ani nikim godnym skupiania uwagi. Trolowanie, hejtowanie i obrażanie innych, którzy się z tobą nie zgadzają to twoje preludium. No to udowodnij, że zaprzeczam sam sobie! Proszę bardzo - masz screeny moich wpisów - to dawaj kawę na ławę o dzikach, że ryją ludziom działki a nie mnie, o kompostowniku jednym i drugim oraz niosącym się z niego smrodzie. Masz manię wkładania komentatorom w usta swoich urojonych słów - ileż już to już było wywodów tutaj na ten temat gdzie nie jeden udowodnił ci twoje urojenia :DD

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 392