zamknij

Wiadomości

Sanepid w Rybniku będzie szybszy? Dostał program od PGG

2020-08-21, Autor: bf, źródło: PGG

Programiści Polskiej Grupy Górniczej S.A. przygotowali oprogramowanie, które wspomaga pracowników powiatowych stacji sanepidu w walce z pandemią. System opracowany przez programistów ZIT PGG S.A. wykorzystywany jest już w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w Rybniku i Katowicach.

Reklama

Jak informuje Polska Grupa Górnicza, w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A. opracowano program obsługujący rejestrację osób pozostających w izolacji lub na kwarantannie oraz kierowanie ich na wymazy. Oprogramowanie pomaga też zaplanować terminy pobierania próbek biologicznych, odpowiednio grupuje w bazie danych osoby objęte odosobnieniem oraz wspiera również procesy związane z kierowaniem osób na kwarantannę do izolatorów lub hospitalizacji osób chorych.

- Gdy tylko przez bazę lokalnej stacji sanepidu przewijają się dane pracownika PGG S.A., oprogramowanie przy rejestracji automatycznie sprawdza dane przy pomocy systemu kadrowego spółki, co znacznie optymalizuje cały proces i eliminuje błędy, które często zdarzają się podczas ręcznego wpisywania danych – informuje spółka górnicza.

Program pozwala także sporządzać kompleksowe raporty i statystyki na potrzeby każdej ze stacji. Analizuje m.in. poziom zachorowań i ozdrowień z upływem czasu, przelicza odpowiednio ilość skierowań do pobrania wymazów, zarejestrowane wyniki badań, skierowania do odbycia kwarantanny lub na izolację (z podziałem na poszczególne dni).

- Oprogramowanie opracowane przez naszych informatyków pomaga znacznie usprawnić komunikację stacji sanepidu w województwie śląskim z największym w regionie pracodawcą, jakim jest PGG S.A. Udostępnione rozwiązanie ujednolica sposób wprowadzania danych, upraszcza procesy związane z obsługą badanych i zakażonych oraz skraca czas tej obsługi – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Również inni pracodawcy (po integracji oprogramowania z ich systemami kadrowymi) mogą łatwiej uzyskać ważną informację związaną ze spodziewanym powrotem pracownika do pracy.

System opracowany przez programistów ZIT PGG S.A. wykorzystywany jest już w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w Rybniku i Katowicach. Cały czas trwają prace rozwojowe nad wdrażaniem nowych funkcjonalności. Zakład Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A. jest gotów do wdrożenia systemu w kolejnych stacjach sanepidu, zaprasza też do współpracy inne firmy regionu, które chciałyby skorzystać z oprogramowania, jakie przygotowano w PGG S.A.

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Franek7 2020-08-21
  15:42:57

  91 20

  Sanepid to wyglada jak cały ten kraj. Dziadostwo i nic nie działa. Radź sobie obywatelu sam...

 • ~ 2020-08-21
  16:40:34

  29 63

  do franek7 - widzę, że rozumujesz, jakbyś był członkiem PO!

 • ~Franek7 2020-08-21
  16:55:11

  69 31

  Kolego ~~rekin59 jestem członkiem Państwa Polskiego i chodzę do lekarza, mam dzieci w wieku szkolnym itd i na tej podstawie oceniam że nasze państwo to dziadostwo.

  A takie zachowanie jak twoje tj. podszywanie się pod naszego kolegę ~rekin59 tworzysz łudząco podobny nick to zwykłe buractwo. Powinieneś dostać bana. Z resztą napiszę do admina niech cię zblokują bo z chamstwem trzeba walczyć. Ale czego się spodziewać po PiSowcu...

  Zrób sobie nowy profil z nickiem „ kocham Jarka” albo „ PiS to moje życie”...

 • ~ 2020-08-21
  17:30:54

  28 49

  do franek7 - widzę, że jednak zabolało. Więc nie pluj na Państwo Polskie.

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-08-21
  17:41:08

  46 11

  No to po pół roku od początku pandemii w naszym sanepidzie mamy już system do obsługi „klienta” tzw. CRM! Nie sfinansował tego Wojewoda, tylko spółka skarbu państwa. Jeśli ten program z automatu pozyskuje dane z laboratorium i wysyła SMS / e-mail z informacją o ewentualnym zniesieniu lub przedłużeniu kwarantanny to chyle czoła. Jeśli natomiast ktoś wdrożył CRM, który jest bazą danych, połączoną z kopalniami, a którą to bazę danych pracownicy sanepidu muszą sami obdzwonić to:
  - niewiele przyspieszy to proces informowania mieszkańców Rybnika o kolejnym wymazie,
  - nie zlikwiduje to zapchanej linii sanepidu w naszym mieście, oj nie… jeszcze do tego wrócę,
  - nie zwiększy przepustowości robienia testów… z całym szacunkiem nawet super CRM za 1 mln zł, robiący najbardziej kolorowe wykresy i statystyki nie udrożni procesu wyjścia z kwarantanny, jeśli brakuje kadry w Sanepidzie i wymazobusów. Wdrażanie CRM bez odpowiedniej ilości kadry i wymzaobusów to jak wdrożenia sytemu do informowania o pożarze, tylko że wozów strażackich brak.

  Podsumowując PGG zrobiło program, dzięki któremu kopalnie mają informacje kiedy ich pracownik prawdopodobnie wróci do pracy i do kiedy wystawić L-4. Dla PGG super, niestety dla górników wraz z rodzinami oraz reszty mieszkańców naszego miasta raczej średnio. W Sanepidzie nadal będzie zapchana linia, a mieszkańcy Rybnika na kwarantannie nadal będę w stresie czekali na telefon z informacją, kiedy (być może) przyjedzie wymazobus. Być może, ponieważ nie ma wystarczającej ilości wymazobusów.

  Władze miasta Rybnika proponowały pomoc m.in. poprzez oddelegowanie 5 pracowników OPS do Sanepidu, ale Wojewoda stwierdził, że pomocy nie potrzebuje, a mieszkańcy mają czekać na kontakt od pracownika Sanepidu, a nie „wisieć na telefonie”.

  Normalnie bym w taką wypowiedź rzecznika Wojewody Śląskiego nie uwierzył, ale tutaj jest źródło https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wojewoda-nie-chcial-wspomoc-sanepidu-to-nie-prawda,wia5-3266-44879.html

 • ~corona 2020-08-21
  18:15:46

  19 16

  Radosławie, ależ do sanepidu zostały oddelegowane panie z PGG. Więc wsparcie jest. Faktem jest że wymazobusów jest jak na lekarstwo.

 • ~Franek7 2020-08-21
  19:27:29

  28 21

  ~~rekinku59 w ogóle mnie nie zabolało to co piszesz. Irytuje mnie tylko kiedy prostactwo i chamstwo po max zawodówce chce nas pouczać. Jeszcze niedawno tacy ludzie siedzieli w swoich chałupach i wstydzili się swojego prostactwa a teraz robią za nauczycieli i doradców. PiS was ośmielił i zachęcił- wiem.

 • ~Misio Misiek 2020-08-22
  16:33:12

  7 8

  Rybnicki sanepid nie ma pojęcia o tym co ma robić, zero organizacji, ludzie po mieście biegają bez masek a wy tu o jakiś programach piszecie.

 • ~MaciejK 2020-08-22
  16:55:44

  12 2

  A długo jeszcze nasz Sanepid będzie zimą smrodził z komina jak krematorium?

 • ~Franz Kawka 2020-08-23
  12:44:19

  5 2

  Sanepidy działają tylko w tzw. "publicznych" mediach a jak jest to widać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2640